Domaci Web Developeri = Ludnica

Netko je gore spomenuo situaciju na balkanu.

Po neznam koji put, nije bitna situacija u državi, prosječna plaća, nego ono što se cijeni i plaća je znanje i rad.

U americi prosječna plaća je koliko? $ 2700 -3000 netto(možda $55-60 k brutto), s time da od toga tko hoće može sam plaćati zdravstveno i mirovinsko, ako firma ne plaća.

Plaća SW developera u dobrim firmama u americi ide od $ 80 k -500 k /god brutto , možda i više.
I što sad? svi bi trebali raditi za plaću od $50 k brutto/god i spuštati se na taj nivo.

Ako netko radi za 4500 kn netto u hr, a sw developeru se nudi 12-15 k netto, zašto ne bi radio za tu cifru?

Ne kužim vas?

Na zapadu je plaća i zarada osobna stvar svakog pojedinca.

Ko to ne bi prihatio da radi za vise para? :smiley:

Detaljno ću prokomentirati, a ako ti se neda čitati nema veze :slight_smile:

Ok, konkretno šišanje…ja dok sam doma plaćam 20 kn jer imam na par lokacija u blizini muško šišanje za 20 kn. Nisam tip koji izvodi čuda od frizura i frizurica nego se normalno šišam, i to škarama gore i sastrane mašinicom, a ne sve mašinicom na jedinicu. Znači to nije najjednostavnije šišanje koje postoji nego neko normalno. Za 20 kn me ošiša, i ne vidi se prijelaz, ne strši na nekoj strani itd nego je najnormalnije. Nekad dođem pa je gužva i pošto nemam živaca čekat odem u obližnji salon gdje je 40 kn. Ošišaju me podjenako u oba salona, znači nema govora o nedostatku kvalitete.
Za mene je radi navedenog normalna cijena muškog šišanja 20 kn i sve preko toga je previše jer je činjenica da svi skuplji imaju kvalitetnu konkurenciju koja isti posao obavi za 20 kn
Ako propadne taj salon za 20 kn i najjeftiniji jednake kvalitete bude onaj od 40 kn onda će to biti cijena koja mi je ok za muško šišanje, iako ih ima hrpa koji naplaćuju i 70 kn obično muško šišanje. Za šišanje kakvo meni treba nema nikakve razlike u kvaliteti niti u salonu za 20 kn.
Valjda razumiješ zašto sam sve ovo napisao. Isto je sa webom. Dok ima onih koji rade jednako kvalitetno za 700 kn dotle je 2000 kn za istu stvar preskupo! Trenutno ima onih koji rade jednostavan web za 700 kn jednako kvalitetno kao oni koji bi isti takav naplatili 2000 kn. Meni je stvarno glupo ovoliko razglabat o nečem skroz logičnom.

Da. Ako si odabrao model poslovanja da radiš uz nižu cijenu da bi bio konkurentniji to je sasvim normalno. Tvoj izbor je koji ćeš model poslovanja odabrat.

Isto kao i gore, naplaćuj koliko želiš, tvoj izbor. Dok ja istu stvar mogu dobiti za 700 kn kod jednog i za 2000 kn kod drugog valjda je jasno gdje ću ići. To što je netko postavio svoje poslovanje na način da mu nije isplativo raditi za manje od 2000 kn je njegov problem. Taj netko možda stvarno ne može ići ispod 2000 kn, ali to je samo njegov problem. Konkurencija očito može.

To JESU realne cijene zato što to konkurencija dokazuje. Da li ćeš moći živjeti od toga je tvoj problem. Svaki dan propadaju firme. Možda će propasti i salon gdje se ja šišam za 20 kn, ali to je njihova briga. Dok ne propadnu meni je sve preko 20 kn puno dati za šišanje. Kada najjeftinije šišanje bude 300 kn onda ću reći da je sve preko toga preskupo. Ovaj spomenuti salon je orijentiran isključivo na muško šišanje. Dakle oni ne rade frizure za svadbe i slične pizdarije nego cure malo reznu škarama i zazuje mašinicom. Nešto slično instalaciji WP teme, ubacivanju gotovog sadraja i uploadu na server. Pročulo se i stalno imaju posla, a obližnji skuplji salon u koji odem ako vidim da ću morat u jeftinijem čekat dulje od 10-15 minuta je najčešće prazan i čim otvorim vrata sjedam na stolac.

Meni se hebe jel će web studio X moći živjeti ako će raditi jednostavan web za 700 kn, to je njihov problem. Ja znam da sigurno neću uz plaćanje weba financirati i njihovu reklamu, godišnji odmor vlasnika, školski pribor za djecu vlasnika itd sve dok postoji konkurencija koja ima bolje postavljeno poslovanje i isti posao jednakom kvalitetom obavlja jeftinije.

Ekonomska logika je meni jako dobro poznata, ali mnogima očito nije. Firme propadaju svaki dan zbog toga što se netko malo ■■■■■■■ u ekonomskoj logici i računici. Ako imam web studio koji ima fizički ured na Manhattanu sigurno neći raditi web stranice za $50. To ne znači da neću imati kvalitetnu konkurenciju koja radi jednostavne webove za $50 nego samo da će kod mene taj isti posao morati biti skuplji da bih opstao. To će biti samo moj problem u koji sam se sam uvalio i sam sebi ću biti kriv što nisam konkurentan. O tome se cijelo vrijeme radi.

Ne znam niti me zanima. To je njihov problem. Mene kao korisnika usluga ili kupca proizvoda zanima cijena i kvaliteta. Ako je kvaliteta jednaka, a cijena niža kod konkurencije ići ću kod konkurencije. To je valjda logično. Prije nego ti padnu napamet dumping cijene, uz dobro postavljeno poslovanje ne mora se raditi o dumpingu. Frizerski salon sa šišanjem za 20 kn je primjer odlično postavljenog poslovanja i imaju već par godina posla preko glave. Pričao sam sa svojom dodatašnjom frizerkom kojoj sam plaćao istu stvar 50 kn. Zgražala se, rekla je da je nemoguće, da će propasti. cca 2 godine poslije…ona je zatvorila svoj salon, a ovi rade kao ludi :wink: Čak me njihov model toliko fascinirao (iako je jako jednostavan) da sam se raspitivao o cijeni najma prostora i opreme jer sam ozbiljno razmišljao pokrenuti svoj takav salon. Računica mi je bila da bih ostvarivao cca 14000 kn dobiti prije oporezivanja (u konzervativnoj procjeni), pa mi nije bilo dovoljno atraktivno da ulazim u avanturu sa nečim čime se nikad nisam bavio. Nekome je 14000 kn brutto lova koju neće ignorirati. Znači salon sa šišanjem od 20 kn može itekako opstati i širiti se (danas su na više lokacija, a krenuli su sa jedne), ali mora biti dobro postavljeno poslovanje.
Slobodno nastavimo na temu ekonomske logike, mikroekonomije itd., volim to područje :wink:

Ne. To je samo jedan od biznisa u kojem nemaš konkurenciju u nekim slučajevima. Ako ti želiš Insurance.com i ja je imam cijena je koliko ja kažem i nitko na svijetu ti ne može ponuditi istu stvar jeftinije. Ako uzmeš Insurance-1.com to nije niti slično i neda mi se objašnjavati zašto.
U svakom biznisu je normalno težiti prodaji po maksimalno mogućoj cijeni, ali istovremeno treba biti realan i konkurentan, a ne kukati zašto te odbijaju kad bubneš par hiljada kuna za nešto što će netko drugi napraviti za parsto kuna jednako kvalitetno.

Možda nije “fer”, ali je tako i nemoguće je uzeti domenu koju ja imam osim kupiti je od mene. Bila je $10 ili koliko god da sam je ja platio, a od trena kad mi sjedne na account je onoliko koliko ja kažem. Mali od susjeda ti je ne može prodati za manje jer je NEMA, ali mali od susjeda ti može ponuditi isti web po manjoj cijeni. Pa valjda je to jasno.

Zato jer ja tako hoću i nije me briga kolika će biti prodaja. To mi je čisto usputno ako se netko zainteresira, a ako ne briga me. Da živim od toga sigurno bih korigirao cijenu i cijeli način “poslovanja” jer bih inače bio gladan sutra. Ovako ne bi išlo, a po nekima ispada da bi pravo rješenje bilo da dignem cijenu na $500. Ja znam da bi trebalo napraviti malo kompleksnije druge preinake u “poslovanju” i da price ajdustment nije nešto što je jedino moguće koristiti za dovođenje poslovanja na željenu razinu.

Ja stvari postavljam na pravo mjesto. Po stoti put, ne govorim da kompleksan web vrijedi samo parsto kuna niti da je za neke konkretne custom web ablikacije previše naplatiti 100 000 kn ili više. Ja samo kažem da se jednostavan web sa 5 podstranica i par najosnovnijih elemenata može odraditi za par sati i da taj posao realno vrijedi parsto kuna jer 1) može se odraditi u kratkom roku 2) ima konkurencije koja ne traži više od parsto kuna
Da nedostaje ovo pod 2) onda bi mogao reći da je realna cijena i milijun dolara ako ne bi imao konkurenciju koja radi jeftinije. Vrijeme rada je manje bitno od cijena konkurencije u ovom slučaju. Ako imaš doktora koji jedini na svijetu liječi sve bolesti i on naplaćuje tretman od 5 minuta $100000 onda je to realna cijena jer je jedini na svijetu i njegov sat po tome košta milijun i dvjesto tisuća dolara. Neki stalno spominju satnicu, a ona nema veze s ničim dok postoji konkurencija i dok ta satnica nije usklađena kod cijele konkurencije. To što ja kažem da se sve odradi za 2-3 sata je samo dodatni argument, ali presudno je što konkurencija odrađuje isti posao jeftinije. Jebote, jel moguće da to nekom treba objašnjavat?? Izgleda da neki ne shvaćaju da postoji konkurencija i da je ona popularna izreka “da je konkurencija dobrodošla” još jedna velika glupost. Ja sam prvi koji će reći da nikakva jebena konkurencija nikad nije dobrodošla. Radije se sam prisili da unaprijeđuješ poslovanje nego da te na to tjera konkurencija. Evo vam sad konkurencije, pa se jadikuje i plače svakih par mjeseci na istu temu. Radi se samo o konkurenciji i ničem više, ali neki to ne mogu shvatiti.

2 Likeova

U krivu si djelomično, ima klijenata koji će te odbiti zbog jeftine ponude.

1 Like

Naravno da ne može, ali pogledaj malo web stranice web studia i njihovu ponudu. U mnogim slučajevima se spominje “programiranje”, a zapravo se radi baš o jednostavnoj modifikaciji WP teme, i to modifikaciji na način da se najčešće ne dira kod nego se samo mijenja text i slike.

Koliko košta custom dizajn od nule nemam pojma, ali ako nitko ne radi ispod 1000 kn ili 2000 kn po page-u onda je to realna minimalna cijena. Ako netko radi istu stvar za 200 kn po page-u onda jebiga, rasprava jovo nanovo :slight_smile:

I ti miješaš web development i mikroekonomiju. Odakle uopće ideja da je normalno očekivati da web developer bude i stručnjak za mikroekonomiju. Valjda na istu foru kao što je normalno da Hrvatska ima 4 milijuna nogometnih izbornika. Svi misle da sve znaju o ekonomiji i nogometu, ali u praksi se vrlo brzo pokaže da pojma nemaju. Bitno da svi pljuju po ekonomiji kao znanosti, a ne znaju niti razliku između npr. dumpinških cijena i klasične konkurencije. Svi sa niskim cijenama su automatski budale, klošari, neznalice, lopovi koji kradu državu itd. Ima i takvih, ali ima i onih koji su samo malo bolji poznavaoci mikroekonomije od ovih “velikih” web developera.

Ovo je skroz ok. Ako prolazi blesav si ako spustiš cijenu, ali to ne znači da ne dereš svoje klijente jer je činjenica da mogu proći jeftinije i dobiti istu stvar.

E vidiš, zato da se istakne među konkurencijom i da uz manji marketinški napor ostvari rezultate. Da ja pokrećem web studio i da mi je fokus na jednostavnijim webovima garantirano bih ih radio za parsto kuna umjesto da budem samo još jedan u nizu skupih i da gubim potencijalne klijente jer sam jučer otvorio, a ovaj konkurent sa jednakom cijenom radi već godinama i ima hrpu odrađenih poslova. S vremenom mogu dizati cijene, ali u početku bih sigurno radio za puno manju cijenu, ali da mi se i dalje isplati.

Država je lopina i uzima ne puno nego previše, ali zna se da je tako i to sve treba uzeti u obzir PRIJE nego započneš posao, a ne kad sve krene i kad vidiš da radiš za državu više nego za sebe. Uz to, ne pada mi napamet niti jedan poduzetnik kojeg znam koji se ne zna legalno snaći da si smanji davanja državi. Ako ima onih koji ne znaju, onda je to njihov problem i sami su si krivi što su se uhvatili posla prije nego su se dovoljno upoznali sa svim segmentima poslovanja.
Da, propadaju firme svaki dan, baš zato što svaki tutlek želi biti direktor i tražiti R1 po dućanima da ispadne važan. Netko jednostavno nije rođen da bude dobar nogometaš, a netko nije rođen da bude dobar poduzetnik.

Ovo je skroz ok. Samo se nadam da nisi zaposlen u nekoj firmi sa plaćom manjom od bar 10000 kn neto jer onda se ne držiš nečeg što sam promoviraš.

Ovo je vjerojatno išlo mene :slight_smile: Ima puno poslova koji jako puno vrijede, isto kao što ima i jako puno konkurencije u izradi weba koja je spremna jeftino raditi pa time taj posao manje vrijedi :wink: Po hiljaditi put, kompleksan web posao vrijedi i jeftini klinci ga vjerojatno ne znaju i ne mogu odraditi pa se to i dalje bez problema može masno naplatiti, ali one-page website ili jednostavni web sa nekih 5 najosnovnijih podstranica ne spada pod to.

Može svatko tražiti koliko želi, a tržište će pokazati jel prolazi. Zna proći skupo, zna proći deranje kože klijentima, ali ima i informiranijih. Ako mi netko može napraviti istu stvar od namještaja po jednakoj kvaliteti za manje novaca onda je suvišno dalje pričati. Isto je i sa webom.

Da, a onda dođe nadobudni web developer koji se žali što ima klijenata koji mu nisu spremni financirati sve troškove poslovanja jednim jedinim jednostavnim webom koji žele naručiti.

U par riječi si dokazao da debelo precijenjuješ svoje usluge. Ako ti koji naplaćuješ jednostavne webove hiljade kuna i skuplje valjda desetke hiljada smatraš da su domene magla onda mi je žao tvojih klijenata kojima sigurno masno naplaćuješ i SEO savjetovanje o kojem očito nemaš pojma.
A što se cijena domena tiče, neke vrijede i milijune, a neke ništa. Ja neke prodam za $xx, a neke za $x,xxx. Za one koje vrijede $xx mi je neugodno tražiti $x,xxx, ali ako prođe prihvatit ću. Tebi je izgleda prestalo prolaziti da uvaljuješ one-pagere za hiljade kuna pa si se došao tu žaliti i odmah su svi jeftiniji muljatori, jer ti je valjda riječ konkurencija nepoznata.

Zato što je to cijena usluge i nema jeftinije. Vrlo jednostavno. Prosječna plaća, satnica itd. je nešto totalno nebitno u ovom slučaju. Osnove frende, osnove…

1 Like

Kod tebe sam primjetio da puno sanjas. :joy::joy:

Puno spavam pa bih se zabrinuo da i ne sanjam puno :wink:

1 Like

Konkurencija je veoma dobrodosla… Ali ne kod onog ko radi :smiley:

1 Like

:smiley:

Ja se nikad nisam slagao sa tom floskulom “konkurencija je dobrodošla”. Stvarno moraš biti budala da to izjaviš. Idealno (za vlasnika) bi bilo nikad nemat konkurenciju u niti jednom poslu :wink:

Pa da, na to sam i mislio.
Najlakse je kad imas “monopol”, tj nema konkurencije, nema regulacije, radis kako hoces i jedini radis- samim tim si najbitniji i naplacujes fino $$$$… i onda komsijin mali vidi da zaradjujes, pa se i on nauci pa vise nisi sam :smiley:

Ako proizvodis/pruzas usluge i kazes da ti je konkurencija dobrodosla- ti si sadista :smiley:

1 Like

Upravo tako, potpuno se slažem :slight_smile:

1 Like

ajde molim te prijedji s rijeci na djela i pokazi primjerom. Love ionako imas, neces nista izgubiti, ali konacno ces shvatiti neke stvar. Nakon godinu dana nam ljepo tu zaljepi sluzbene financijske rezultate svoje firme. Pa sljedece godine opet.

znas onu - da baba ima k…c, bio bi deda. e tak i ti pises.

djelom, ne znam jesi li ikada pricao s kakvim majstorima, dosta ih boluje od te bolesti

tu sam negdje, bas zbog toga jer sam dobar u onom sto radim. no mjesas kruske i jabuke, ne govorimo o radnom mjestu nego o poduzetnistvu.

uglavnom, meni se vise neda ispravljati krive drine.

Neki zakljucak je da tko je got imao ili ima neku firmu tu na forumu iz prakse se uglavnom ne slaze s tobom. jer u praksi to ne funkcionira kak si ti zamislio. ako smatrs da sam ja i ostali koji tako razmisljaju u krivu, sloboodno dokazi primjerom - pogledaj moj prvi odgovor.

aj ziv bio, meni se neda vise :moneybag::wink::+1:

1 Like

@brane333 radi i šuti. Dok se vi ovdje svađate on je uknjižio još 50-100€. Mislim od njegovog posljednjeg javljanja :smile:

Ja da tražim web stranicu od njega bih uzeo. Ako bi bila velika gužva, pitao bih @mitok da mi posao završi. Ne treba mi R1 .

3 Likeova

Ja 80€ na instalaciju besplatne teme i sitno dotjerivanje, utrošeno manje od 2 sata (jučer) :smiley:
Eto, jexi ga, ne isplati se…(i izdao račun, i klijent prezadovoljan, i u potpisu link na besplatnu temu i link na moju stranicu)

2 Likeova

Napisao sam kada bih ja pokretao web studio i kada bi mi foklus bio na jednostavnijim webovima :wink:
Kaufland prodaje kaugume i to za par kuna. Ne traže za njih hiljade nego troškove poslovanja pokrivaju drugim stvarima.
Ja bih stvarno ponudio uslugu izrade jednostavnijih webova za parsto kuna (s računom) da mi nije problem biti na dispoziciji. Ako ponudim i onda ne odgovorim na upit danima je neozbiljno, a ja nekad ne želim prstom mrdnut danima.

Zadnji puta prije pola sata, a za jednu sporednu uslugu prije desetak minuta :wink: Tu sporednu uslugu koja je sat vremena posla sam upravo dogovorio za 750 kn i nije mi to problem jer nisam našao jeftinije. Znači njegova satnica je 750 kn i to je skroz ok jer nema jeftinije. Da netko isto to radi za 100 kn onda bih rekao da ovaj za 750 kn dere :wink: Slično kao isti web za 700 kn i za 2700 kn, kužiš? :wink:

Ja ne sporim da je mnogima neisplativo raditi webove za parsto kuna, ali to je do njih. Odabereš dobar model poslovanja i minimiziraš si troškove, dobro odradiš marketing itd i možeš se pokrit. Ali ne može biti svatko stručnjak i za web development, i mikroekonomiju i marketing itd i to se dokaže u praksi pa bude ovakva tema. Velim ti, salon gdje je šišanje 20 kn radi kao lud, a onaj gdje je bilo 50 kn više uopće ne radi. Taj od 50 kn vjerojatno više ne bi radio niti da je spustio cijenu jer je imao drugačije postavljeno poslovanje. To ne znači da se ne može ostvarivati profit sa cijenom od 20 kn.

Poanta svega je da postoje ljudi koji rade jednostavne webove za parsto kuna. Neki od njih na tome dobro profitiraju jer su postavili posao kako treba, a neki će brzo propasti. To je njihova stvar, ali je činjenica da istu stvar možeš dobiti za parsto kuna i par hiljada kuna.

Zapravo ni meni :slight_smile: Živ bio i ti :+1::wink:

E baš nemoj ako je gužva i hitno je :slight_smile: Ako nije hitno, onda može :wink: Ja to i ne nudim prvenstveno zato da si ne natovarim obaveze jer mrzim obaveze :smiley: . Ako je laganini, onda može :slight_smile:

1 Like

Neću čitati cijelu temu, pročitao sam prvih par postova i sasvim je jasno oko čega je nastala ovolika prepirka.

Uglavnom, problem je što ljudi ne razumiju što znači nadmetanje koje gura evoluciju na granice savršenstva.
To nadmetanje mi kroz ekonomiju osjećamo kao zakon ponude/potražnje. Nema tu nikakvog Boga koji će nešto preddefinirati…ali će zato svakoga ograničiti svojom energijom što Bog skoro pa je . Tada svatko želi doći do svoga cilja uz što manji utrošak energije. Bilo to rijeka ili čovjek…teku linijom najmanjeg otpora.
To pokreće nadmetanje koja nas gura ka savršenstvu. Svatko pri tome raspolaže sa svojom energijom kako zna i umije. Netko će opstati…netko će se pretvoriti natrag u energiju…

A normJS je upravo burza za web komponente…kako bi i one po zakonu ponude i potražnje evoluirale ka svom savršenstvu. :slight_smile:

I komponente su entiteti…primjeti da je entitet svatko tko obavlja neku funkciju ili metodu. Tako da entiteti koji su se pojavili u svijetu programiranja…puno više predstavljaju za ovaj svijet nego nam se čini. A od asemblera do danas, vidimo da i njih evolucija gura do savršenstva…gdje se vi upravo prepirete iz razloga što sposobniji entiteti uništavaju one manje sposobne.

Cheers.

I svima rješenje, koje je relativno jednostavno.

Vi koji radite kvalitetnije, dubokoumnije…po defaultu pazite na sve detalje …vi se samo usmjerite i na veće klijente kojima to treba. Vi ste entitet koji se ni ne treba boriti sa vrapcima za mrvice.

Lav je jači od vrabca…ali mrvice će mu teško ukrasti.
Ima toliko izobilja za vas…samo krenite tamo gdje to izobilje jeste.

2 Likeova

@dmitrecic je tu pametan. On je lav kada treba biti lav …a vrabac kada treba biti vrabac. :wink:

2 Likeova

Ali pazite, tamo gdje je izobilje…tamo su i drugi lavovi. Nigdje nije lako. :smiley:

Ali bez straha, i njima je isto tako.

1 Like