Domena 0123.com prodana za četvrt milijuna dolara

Originally published at: https://geek.hr/webmajstori/domena-0123-com-prodana-za-cetvrt-milijuna-dolara/

.com domene koje u svom nazivu sadrže samo četiri znamenke sve su popularnije u svijetu interneta. Takve domene imaju svoj naziv, “4N .com” (4N – 4 numbers – 4 broja). Najbolji dokaz njihove velike popularnosti su novčani iznosi koje takve domene postižu kod prodaje, gdje često dostižu peteroznamenkaste iznose američkih dolara. Najatraktivnije “4N .com” domene već neko vrijeme…

Glupost živa, sada će neki početi da traže 9347.com i sl. ali nije toliko vrijedna kao redom 0123.com a ne vjerujem niti da postoji slobodna iako je meni i to velika glupost dati tolike pare na po meni glupu domenu.

1 Like

Slazem se s tobom

Nema više slobodnih 4N.com domena. Čak niti s 5 i 6 brojeva nema slobodnih. Niti meni 9347.com ne vrijedi toliko, ali neko je spreman za nju dati dobre novce sigurno. Uostalom, niti 3789.com nije nešto specijalno pa je postigla cijenu od $70.000.

Ma to su budale, ko god to kupuje po toj cijeni. Kao da postoji neka firma pod tim nazivom ili sl.

4 broja imaju premium sms brojevi, na primer . Radim sa premium brojevima, i recimo ako zelim da brendiram taj broj, i da imam para, uzeo bih taj domen. Pogotovo u USA, ako imas neki horoskop, hot line ili slicno i imas para za brendiranje, dugorocno moze biti ok. Uostalom, ljudi placaju bocu pica 30.000 $ .

Osim horoskopa , hot line-a na tim kratkim 4 cifrenim sms brojevima, reklamiraju se i razne usluge rezervacija, i ti ako opicis jaku brendiranu reklamu gde ces povezati taj broj sa rezervacijama ili sa sexy chatom, i posle toga reklamiras i domen koji je isti kao taj broj, ljudi to mogu da zapamte .

1 Like

Najbolje da pročitaš cijeli članak, pa čak i onaj na poveznici koja je u članku, prema blogu kolege s foruma. I da, u Kini je odobreno otvaranje firmi koje u nazivu mogu nositi samo brojeve, do 5 njih. Niti meni nema ništa specijalno u tome, ali očito da takve domene imaju svoje tržište.

1 Like

Inače kakva je fora sa onim .io domenama? Vidim da se i one prodaju ko blesave za visoke iznose.

Ha, budale ili ne, itekako postoje kupci za ovaj tip domena, a trenutno je najniža cijena za domenu sa 4 broja oko $12,000 (za one najlošije kombinacije brojeva) i naravno da nema slobodnih. Nema slobodnih niti onih sa 5 i 6 brojeva. Trenutno ne možete kupiti niti jednu sa 5 brojeva za manje od $400, i ta cijena je donja granica samo za one najlošije kombinacije brojeva.

Baš prije par dana je prodana VIVO.com za 2,1 milijun dolara! Netko će reći da je to ludilo, ali s obzirom na to tko je kupac meni je ovo sasvim logična prodaja i cijena.

Što se tiče .io domena i njigovih cijena, to je jedan ogroman balon. Popularne su samo zato što ih startupi često uzimaju. Najbolje prolaze single-word tehnološki keywordi u .io, iako se dobro prodaju i mnogi drugi keywordi. Definitivno realno ne vrijede onoliko koliko plaćaju za njih, ali je trenutno takva cijena i na tržištu zapravo toliko vrijede.

Ide im u prilog što ih Google tretira kao gTLD iako su zapravo ccTLD (od nekog malog britanskog otočja).

.io nije nova ekstenzija (postoji od 1998.), ali je postala popularna unazad 2-3 godine.

Ja sam prodao neke stvarno glupave .io domene za parsto dolara po domeni. Neki su prodali jednako glupave .io čak i za par tisuća dolara. U velikom broju slučajeva ove domene ostaju neiskorištene što dovoljno govori o tome da se radi o balonu i špekuliranju. Ne mogu biti siguran, ali pretpostavljam da će se cijena znatno srušiti jer ne vidim neku realnu visoku vrijednost u .io domenama.