Domene, Trademark, sudovi

Vlasnik sam (.com) domene koja je idealna za portal koji gradim več mjesec i pol. No pokazalo se da jedna hrvatska tvrtka posjeduje jednaku (.hr) domenu te isto tako ima jednak naziv kao i moj budući portal.

Provjeravao sam postoji li registriran TM, no nije. Djelatnici dziv.hr -a kažu da je pretraga na njihovom web-u 100% točna.

Što u slučaju da spomenuta tvrtka registrira TM u Hrvatskoj ?

Ima li onda zakonske osnove za zabranu korištenja imena, oduzimanje domene i sl. iako je moj portal smješten na (.com) domenu i ista je zakupljena puno prije registriranja TM-a.

Ima li itko iskustva?

Ako si počeo razvijati domenu prije nego je ta tvrtka registrirala TM, onda nemaš brige, jer oni ne mogu dokazati da je koristiš s lošom namjerom. A i da imaju TM, a ti imaš site koji se ni na koji način ne može povezati s njihovim TM, isto nemaš brige jer je koristiš sa vlastitim interesom.

Npr. Ako “Porsche” ima TM (vezan uz auto industriju) u RH od 1990., a ti imaš porsche.hr od jučer i koristiš je za npr. site/shop o cipelama, nitko ti je ne smije oduzeti.

Za oduzimanje prava na domenu potrebno je udovoljiti SVIM 3 uvjetima:

• da je naziv domene isti ili sličan tuđem TM,
  • da ti domenu koristiš suprotno dobrim namjerama,
  • da ti nemaš stvarnog interesa u domeni osim zarade na tuđem TMu.

Hvala puno DAX,

no u slučaju da stvar postane napeta (tvrtka registrira TM i počne stvar sa sudom) mislim si prebacit domenu na frendov account u Irsku tako da je vlasnik domene Irac a TM je u Hr.

Onda ne bi trebalo biti nikakve brige ne? Svako dalje radi svoj poso…

[quote=“solton”]Hvala puno DAX,

no u slučaju da stvar postane napeta (tvrtka registrira TM i počne stvar sa sudom) mislim si prebacit domenu na frendov account u Irsku tako da je vlasnik domene Irac a TM je u Hr.

Onda ne bi trebalo biti nikakve brige ne? Svako dalje radi svoj poso…[/quote]

domena ne poznaje nacionalnost. tj com domena - dok TM poznaje zemljopisni polozaj ( ali ne nuzno)
to sto si ti igrom slucaja u HR i ujedno registrant .com domene nema nikakve veze s TMom niti tvrtkom koja ima prava na zig ( buduca ili sadasnja naravno)
Pitanje povrede TM kad je GTLD sporan ne rjesavaju nikakvi a ponajmanje hrvatski sudovi.

vidi dolje i povuci paralelu:

http://www.wipo.int/amc/en/domains/decisions/html/2004/d2004-0110.html

Complainant is Belupo d.d., Koprivnica,Croatia
Respondent is WACHEM d.o.o., Trnovec, Croatia

da je respodenet netko i iz Cilea rezultat bi bio potpuno isti .
nacionalnost registranta ( complainanta ) kao i prostor ili bilo koji oblik neke druge globalne ili lokalne drustvene pripadnosti s domenom nemaju nikakve veze.
druga stvar je sad sto nikom u cileu nije palo na pamet da tu domenu registrira pa je to cista koincidencija.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja