Država sjeda za vrat freelancerima

Freelanceri, možda bi bilo korisno pročitati ovaj članak…

http://www.tportal.hr/biznis/politika-i-ekonomija/415456/Drzava-utjeruje-porez-na-zaradu-u-inozemstvu-evo-na-sto-trebate-paziti.html

znaci primjera radi, na fiverru ako radis inda s ovim zakonom ce ti zarada na fiverru kojem je gig 5$ biti 2.5$. HAHAHAHA

ROBOVLASNISTVO… rad zabadava…

drugim rijecima nece oni dobiti nikakav porez jer ljudi ce prestat radit. Umjesto da poticu da ljudi zaradjuju novac u inozemstvu jacaju svoju moc placanja i placaju PDV na razno razne gluposti koje kupuju, drzava ce im uskratiti i ove prihode, smanjiti njihovu plateznu moc i u duljem roku gubiti vise novca s ovim zakonom nego bez njega…

Jel to oreskovic skemijao? Poznato je da ti lihvari u korporaijama vole besplatnu radnu snagu (robove).

5 Likeova

@dadaas Daj nemoj … bez veze. Ovo sto si ti natrkeljao i je razlog zasto nam drzava ima medju najvecim poreznim izdatcima u EU, a i sire. Kad cete vise shvatiti da ne placanjem poreza stetite sami sebima, a i ljudima oko sebe, a nikako drzavi. Drzava to smo mi, pa kao sto ti ne volis da ti se za tvoj posao ne plati tako to ne voli niti drzava.

Te pizdarije o robovlasnicima i korporacijama ostavi za grupe koje se bave teorijama zavjera i slicnim nebuloznim pizdarijama.

Objasnio sam na primjeru fiverra sve.

Ovo o lihvarenju sam naveo primjer. Zbog poreza mnogi ljudi ce prestat radit jer im se ne isplati pa ce radit nesto drugo…

U lijepoj nasoj u kojoj je zaposlenost tako velika naravnod a je cilj izbacit sto vise ljudi sa posla, opteretiti ih porezima, da imaju manju moc placanja, naravno to ce izvuc drzavu.

I da slazem se s tobom da svaka drzava treba novaca da moze pokretat projekte, jacat moc, imat bolji standard gradjana. ALI NE HRVATSKA. Mislim da je vec i vrapcima na grani jasno da ljudima na vlasti bilo koji da jesu treba uzet novce i dat gradjanima, jer oni s tim novcima neznaju sto, znaju ih pokrast, potrosit, izgubit i nista ne napravit…

Ako ti volis u takvoj drzavi placat porez super, ja nevolim, ja bi radje plcao porez u drugoj drzavi, cak u obliznjoj mi madjarskoj, ali nazalost nemam se mogucnosti preselit jer sam nazalos rodjen u vukojebini.

3 Likeova

Je li dobio tko od vas poziv iz porezne?

Kod nas je najveći problem što nema nekih felksibilnijih poreza i zakona naspram obrta i biznisa koji tek startaju. Mislim da nikome nebi bio problem plačati porez kad zarađuje i ima uhodan biznis, ali većina start-up firmi nema tu sigurnost a da ne govorimo o freelancerima. Dok na zapadu je procvjet tih interenet, webmaster i freelance poslova ovdje sa druge strane zbog nefelksibilnih zakona i poreza večina ljudi nikad neće ni dobit priliku nešto pokrenut jer ih nameti zakopaju dok još i nemaju stabilni izvor prihoda.

…ali zato se može u Irsku ići :smiley:

2 Likeova

Pa ja da i odem na poreznu ovi nasi ne bi pojma imali o cemu ja pricam

4 Likeova

Naravno da bi, samo im kazes da se zelis prijaviti u registar poreznih obveznika s obzirom da ostvarujes prihod kao fizicka osoba i sve ok, sve ce ti reci. ili ih jednostavno pitas sto bi ti kao fizicka osoba koja ostvaruje prihode od samostalne djelatnosti trebala napraviti da mozes platiti porez i prirez, a da pri tome ne zelis otvarati nikakve obrte firme i sl. bakarace. Kad su znali kod mene u pripizdini sigurno bi znali i u Zg.

Ali u nas se najboje pravit grbav, pa kad te sustigne onda plakat i kukat i kunit drzavu i sve.

Ja sam u 2015 zaradio (ne smijem reći koliko XD, ali pre previše novca za privatno lice) online i primio sam sve novce i nikada nisam imao problema oko porezne. Ali… uvijek ima ali, dva puta do sada sam imao problema sa bankama gdje dvije transakcije su vratili nazad i rekli da me ne mogu isplatiti, pa je to onda malo peglancija, moraš otvarati račune u drugim bankama, pa tražiti od ovih da ti pošalju pare opet jer su vraćene, pa onda danima visiš na mailu, ali na kraju se sve riješi. Ono što je jako bitno, jer sam se konstutovao sa računovodstvenom agencijom u BiH i imao razgovor sa šeficom, i ona mi je rekla da nikad neću imati problema oko toga, jer kod nas se to mnogo ne provjerava, ali isto tako da mi je pametno da što brže napustim daj nesigurni brod. I da, kazna za to je samo novčana i iznosu od 2500€ do 12500€ što mi je okej i da do toga dođe. = )

Onda sam skontao da je takav način previše stresan, pa sam otvorio d.o.o u januaru ove godine, da jednostavno više ne vodim brigu o takvim trivijalnim stvarima, i da uredno plaćam sve. I odlično je što sada sve funkcioniše. Olakšica kod nas u Bosni je što porezi su premali i mnogo niži od ostatka Balkana. Tipa ako su ti prihodi veći od 70% iz inostranstva, ti si oslobođen plaćanja poreza na dobit koji iznosi kod nas 10%, tako da ja kao d.o.o nisam dužan da plaćam porez na dobit. Ono što ću morati da plaćam sada baš u martu je PDV od 17% kada mi prihod u kalendarskoj godini pređe iznos od 25000 €. Što mi je isto okej. Tako da u Bosni i nema baš nekih mnogo troškova što se tiče toga i ja bih preporučio svakom ovakav korak koji sam ja uradio. Tipa, ako imate godišnji prihod manji od 25000€ vi nemate baš nikakvih izdataka prema državi i sve je regularno. Također mi je ona rekla da u Hrvatskoj npr, prihodi koji bi išli državi su mnogo veći i da nije baš ista situacija kao u Bosni.

To je neko moje iskustvo do sada i ja sam mislio da je ovo više bauk, ali je na kraju sve u granicama normale i pišem ovo jer sam dugo vremena pretraživao po netu iskustva ljudi baš iz BiH da vidim kako šta ide i nisam uspio pronaći kvalitetne informacije pa sam ovo napisao da nekome pomognem ukoliko se odlući na ovaj korak. I da troškovi otvaranja d.o.o u BiH su oko 2500€ s time da od toga dijela 1000€ uplaćuješ kao depozit u banci pa ti oni poslije taj isti iznos vrate na račun firme kad završiš svu papirologiju. I jedina negativna stvar oko ovoga je što se dugo čeka (ja nekih oko 2 mjeseca, od novembra) i što ima brdo papirologije i otići će vam živci 100 puta oko papirologije dok sve ne sredite, ali dobro, šta bi sada.

5 Likeova

Ma otvorite payoneer i nebi trebalo biti straha racun je u americi :smiley:

1 Like

Ali opet primas payoneer isplatu preko tekuceg kad ti posalju novce?

Ne novce ostavim na payoneer kartici i provlacim je kad si kupujem nest :slight_smile:

2 Likeova

Mislim da nebi nitko trebao imati problema dokle god radi sa stranim klijentima. Porezna / Inspektorat malo kad reagiraju sami (reagiraju samo kad netko prijavi).

2 Likeova

Aha ja nisam karticu napravio, samo koristim ih ua transfer love. Koliko placas karticu godisnje?

Godisnje odrzavanje ti je 30$ sto bi znacilo 2.5$ mjesecno a tolko nesto ti racunaju i nase banke, ali fora je u tome sto ako se registriras preko necijeg ref. linka dobijes 25$ nakon sto obavis transakciju vecu od 100$ dakle prva godina ti je besplatna.

A onaj preko koga si se registrirao isto dobije 25$ dakle on dobiva jos jednu godinu skoro gratis.

Tako da ako dobijes jednog refa godisnje odrzavanje ti je 5$ godisnje :smiley:

Ako razmisljas o tome mogu ti poslat svoj ref link pa smo oboje na dobitku :wink:

Cek cek, dali to znaci da dobijem na paypal od nekog novac da ce mi odmah vise uzimati zbog poreza?
Ja sam iz CG a na pp mi je da sam iz Hrvatske zato sto mi nemamo pp, dali ce mi onda uzimat?

Kod nas su porezi previsoki, i svako dodatno oporezivanje će donijeti još manje prihode državi jer smo prešli granicu kada se kroz porez može prikupiti najveća količina novca:

Kako se vidi iz prikazane krivulje pri poreznoj stopi od nula posto i pri stopi od sto posto porezni su prihodi jednaki nuli. Porastom porezne stope rastu i porezni prihodi, no nakon neke točke porast porezne stope više ne puni dodatno i poreznu blagajnu već upravo obrnuto.

http://i.investopedia.com/inv/dictionary/terms/laffercurve.gif

Tu je pojavu primjetio i Ibn Khaldun, arapski povjesničar, u svom djelu Muqaddimah iz 1377. godine, ali našim bolješvicima na vlasti ta pojava nije baš najjasnija.

According to him, at the beginning of a dynasty, taxation yields a large revenue from small assessment, but at the end of a dynasty, taxation yields a small revenue from large assessment.

U društvu postoji dobrovoljna razmjena i otimačina. Porez je otimačina, a jedina razlika između države i mafije (koja te reketari radi pružanja “zaštite”) je ta šta država iza sebe ima akademiju i “znanstvenike” pomoću kojih opravdava pljačku i indoktrinira ljude.

Mislim da bi bilo dobro biti malo kritičniji prema vlasti i politiku gledati kao odnos pojedinca prema državi (i baviti se samo metapolitičkim pitanjima), a ne prema naivnoj podjeli lijevo/desno.

Činjenica je da država ne zna napraviti dobar automobil, tu se valjda svi možemo složiti, nitko od vas na forumu ne vozi Yugo. “Napraviti” dobre zakone (one koji će povećati bogatstvo jedne države) je tisuću puta teže nego proizvesti dobar automobil, a opet svi vjeruju da država to može.

7 Likeova

Koliko sam ja upoznat, ljudi koji zarađuju na ovaj nacin u HR u najboljem slučaju za porez moraju pljunuti 45% svoje zarade. Ne da je porez visok, nego je to čista pljačka.

3 Likeova

Evo, sve piše na indexu - http://www.index.hr/vijesti/clanak/saznajte-u-lipu-koliko-vam-otima-drzava-na-svakih-100-kuna/782288.aspx

Na svakih vaših 100kn, država vam od toga uzme od 46 do čak 66 kn ovisno o visini plaće… Većini u prosjeku oko 50kn.

2 Likeova

Freelanceri bi trebali biti zaštičeni od države. Mi smo ti koji se u nemogučoj situaciji uspjevamo samozapošljavati, sami pronalaziti poslodavce, posao i dovlačiti “sirovi” novac iz inozemstva u državu. A neki čak i zapošljavaju druge freelancere.

Mi smo “izvonici usluga” i ne samo da bi trebali biti zaštičeni nego bi guzonjama u foteljama mogli držati predavanja o ekonomiji i biznisu.

Ali jbg, modernim feudalcima to ne paše. Ono šta jedan uspješan freelancerer napravi na osobnom profesionalnom planu je primjer dobre prakse i za poslovanje na međunarodnom ekonomskoj razmjeni. Ne trošimo ništa, uzimamo notepad.exe, pa trudom i znanjem stvaramo vrijednost, prodajemo logotipove, teme, skripte, aplikacije…iz ničega.

Ti prihodi se ionako na kraju oporeze, svaki put kada netko od nas kupi kruh i mlijeko ili popije kavu u kafiću.

A oni od nastanka države, dakle punih 25 godina ne samo da nisu kadar od bogom danih prirodnih vrijednosti i bogatstva napraviti nešto, nego se prema tim bogatstvima odnose kao prema svom vlastitom, privatnom vlasništvu. Svi oni (ljevi-desni-ovi-oni) su, itekako, imali od čega početi graditi nacionalni brend i materijalne vrijednosti.

Sad, kada je gotovo već sve rasprodano, za bubanj im je ostala još jedino populacija, građani, odnosno “ljudski potnecijal”, kako su nas markirali.

“Ljudski potencijal” se prodaje po dobrom starom feudalnom receptu, jednostavno nabiješ veći namet kmetovima. To funkionira već stolječima. Tu i tamo izbije kakva seljačka buna ali i to je stvar prošlosti. Jer je sada represivni, anti-kmetski aparat globalan a prate ga “ljudi u crnom” i stealth bombarderi.

Sav taj njihov posao koji (ne)rade, sva ta njihova (ne)djela su samo prazne špekulacije, protokoli, retorička manipulacija, žongliranje floskulama i frazama. Ništa konstruktivo. 25 godina se oni dogovaraju oko toga tko je ustaša, tko partizan a tko četnik.

Sav taj njihov (ne)rad, sve funkcije ministarstava, poslovi, propisi, zakoni i sve njihove djelatnosti i akti, u 25 godišnjem periodu bi se mogle svesti na jednu aplikaciju za andorid, koja bi to sve što su oni odradili mogla odraditi u tri klika. Aplikacija bi jednostavna;

  • Feudalac bi se upisao svoje feudalno ime, lozinku i iznos koji želi na vlastitom računu;
  • Zatim bi klikom importao dokument od nacionalne vrijednosti (npr. koncesija-1000god-otokPašman.cvs);
  • I onda bi samo kliknuo; “Sale on ebay”.
8 Likeova