Dupli klik na adsense oglasima

Ja sam siguran da se to pojavljuje iz razloga jer google skuzi da se na hrpu reklama preko mobitela slucajno klikne. Primjetio sam da kad mobitelom skrolam po portalima, gotovo uvijek mi se skrolanje zavrai na reklami, pa hoces pomaknuti i slucajno se klikne reklama. To mi se dogada skoro svaki dan, a sigurno nisam jedini.

1 Like

Prvi put mi se nije dalo pratiti, ostavio jedan adsense oglas i ostalo popunio sa drugim mrežama. Drugi put isto, tako, treći put je trajalo ~15 dana, isto ostavio jedan oglas al sam pratio po malo. Jedan dan dodam drugi oglas pa pratim 2-3 dana, pa onda dodam i treći oglas pa pratim… Al uglavnom 10 ili više dana traje…

Eto razloga za dupli klik. Ništa se tu ne može, osim staviti neke reklame 80*80 da slučajno ne klikćete…

Prosao sam taj dupli klik nedavno. Sklonio sam prikaz fiksiranih oglasa sa mobilnih prikaza.
Mislim da je proslo 15ak dana nakon sto sam sklonio i prijavio.
Malo je neligicno da se bune, jer ti fiksirani oglasi normalno prelaze preko sadrzaja skrolovanjem sajta, ali je istina da se desavaju slucajni klikovi posetilaca zbog tih oglasa.

Oni 300x600 banneri su fakat zabranjeni na mobilnoj verziji, bar tako pise u smjernicama na AdSense (jer su velicinom i oblikom proporcionalni zaslonu mobitela te ga skoro skroz pokriju).

Jel imate te na sajtovima… od prije 5-6-7 godina?

Kod mene samo oni njihovi što idu u članke, responsive, većinom 336x280 ili 300x250, tako da nije do veličine oglasa, do ljudi je koji ne kontaju da je oglas u pitanju ili se slabo snalaze sa mobilnim. Prije da je ovo drugo.

Da, moze biti i da je do toga da ljudi klikcu na reklame slucajno ili za te reklame misle da su dio sadrzaja.

Ali opet, Google to smatra kao problem vlasnika domene na kojoj se prikazuju sadrzaji, tj. neki Google bot to automatski radi.

Google tu smatra da nesto nije uredu sa sadrzajem stranice na kojoj se prikazuje oglas pa se desavaju “slucajni” klikovi, a ne da je problem do samog Google-a i njihovih reklama (sto je nekako i logicno :slight_smile: )

Kontate!?

To je sasvim normalno i uredu sa njihove strane, to niko ne spori. Međutim nije normalno sa njihove strane uvesti taj “dupli klik” i srezati RPM na 0,15. Ako je 10% slučajnih klikova, neka oduzmu tih 10% i mirna Bosna :smiley: to bi bilo riješenje. Ovo definitivno nije.

Lakse im je da ti uvedu dupli klik nego da proveravaju sve klikove.

“Masina” sve provjerava, masina uvodi “dvostruki klik”, s masinom pokusavas pricati kako bi rijesio problem (naravno ne ide) i onda se snalazis kako znas i umijes kako bi rijesio problem koji koliko vidim (jer se mnogi tuze na to), zapravo i nije ponekad do vlasnika stranica.

Ali Google bas boli briga za to, “do vas je, do nas ne moze biti, a niti ne mozemo sve provjeriti, pa eto, snalazite se”

Nazalost…

1 Like

Naravno, ali to je debilno sa njihove strane. Lako je utvrditi šta je slučajan klik, možda im nije lako vraćati te pare oglašivačima pa neće da se cimaju oko toga. Mada opet ništa se ne riješi sa tim duplim klikom.

Da, upravo tako…

1 Like

Kod mene ima jedan takav baner na dnu posta evo 3.5 godine, te sam veličine dobio kao preporuku od Adsensa da najbolje idu. 300x100 za mobilne, 336x280 i 300x600 :thinking:

Ja sam na preporuku clana @flex uradio sledece na sajtu kad sam dobio dupli klik:

  • Povecao razmak oko reklama na 20 px.
  • Dodao iznad svih reklama natpis Advertisement.
  • Ukinuo svaki drop down menu koji se otvara preko reklama.
  • Promjenio neke ad jedinice na nove 300x250.
  • Stavio prvu jedinicu da bude responsive.

Nakon 7 dana ukinut dupli klik, ukupno trajalo 9 dana. Poslije toga mi uveli dupli klik na jos jednom sajtu i isto to ponovio. Ukinuli dupli klik nakon 2 do 3 dana.

4 Likeova

Možeš li samo objasnit kako si dodao razmak od 20px oko reklame, mi smo na wordpressu svi. Sad su dvojica fasovala dupli klik. Ovo nam je prvi put u 3.5 godine :pensive:. Kako to uradit na wordpressu. Hvala

Ad Inserter dodatak za wordpress ili WP Advanced Ads. Oba imaju opciju da podesiš razmak i oba su preporučena od strane Gugla.

1 Like

Kod mene je zbrka sa tim, na ovom drugom sam sajtu stavio ovaj Ad Inserter sto @flex spominje i dobar je plugin, a na ovom prvom imam inhouse modifikovanu verziju starije varijante Quick Adsensa, posto novi nije nizasta i plugin isto dopusta da podesis razmak.

Ako ste pak rucno ubacili reklame u template, mozete ih zamotati u neki <div> sa proizvoljnom css klasom (moze i inline) sa marginama od 20 px.

Na kraju ipak ispade “problem” … jer to s marginom je takodjer bitna stavka + plugini mogu svojim podesavanjima ukazivati na probleme na koje treba unaprijed paziti

2 Likeova

Ne postoji striktno pravilo za udaljenost oglasa, osim u slucaju igrica. Adsense oglas mora biti udaljen toliko od sadrzaja onoliko koliko je potrebno da ne dolazi do konfuzije kod korisnika sta je reklama sta je sadrzaj. Znaci poprilicno subjektivna stvar. Mada slazem se da je problem jer licno kod mene je u vecini slucajeva to bilo skoro pa zalijepljeno uz sadrzaj.

U slucaju sajtova sa igricama Adsense oglas mora biti udaljen minimalno 150 px od same igrice.

1 Like

Ma najvise sam to govorio na temu sto svi odmah kazu u startu “nije domene, sve sam radio kako treba, a imam problem”

E zato…

Jako korisna stvar je staviditi iznad reklame da pise “Advertisements” ili “Sponsored links” i udaljit to od menija, i slicnih stvari…

Znaci samo ta dva termina, ne nesto drugo- tako rece support.

nekad kad sam se više bavio adsensom, neki video guglov sam gledao i bilo je zabranjeno da se na ekranu mobilnog vide dvije reklame. Npr reklama 300x250 pa text pa opet reklama. Između te dvije reklame morao je postojati cijeli ekran sadržaja, ne da viri prva reklama a već se vidi druga. Ima solidno vremena od tada kad sam to gledao. I da baš je guglov video za to kako pravilno prikazivati oglase na mobilnim uređajima. Da li se šta mjenjalo od tada pojma nemam.