eBay narudzba od 900kn, ima li carine?

Iskreno neznam dal je ok kategorija al pitanje…

Trebam naručiti stvar s eBaya, cijena sve zajedno je 900kn. Mene zanima kakav je proces sa narucivanjem artikala sa vecim iznosima, kada u igru ulazi carina? Rijec je o igracki mjesalica za beton (malo veća) jer imam netijaka od 5 god kojem je san biti baustelac kada odraste i cijeli dan je u malti, zbukanju, mjesanju itd… Ovo mu moram kupiti… Mene samo zanima dal artikl ide na carinu i dal je dodatno jos placanje potrebno kakvo? Hvala :slight_smile:

Carine vjerojatno neće biti jer se ista plaća na vrijednost veću od 150 €. :blush: Tako je u Hrvatskoj.
Ne bi trebalo biti ni PDV-a jer se šalje iz EU. :o:

Kupovao sam masu sa ebay i drugih web shopova iz EU/UK i stvar veće vrijedosti od 500EUR i nikad nikakvu carinu nisam plaćao sve dođe bez problema. Kod kupnji iz USA i Kine je već druga priča tamo već iznad 20EUR ti mogu zapapriti. Iako i za to ima riješenja da se plati manje :wink:

Tako je. Ako dolazi iz eu neces nista platit samo ce doci doma. Iz kine ces na tih 150 eura platit carinu i pdv.

Požuri dok UK ne zbriše iz EU :slight_smile:

Ima rješenja da se plati manje, ali ako te ulove ćeš platiti daleko više (ako misliš na to da smanjiš cijenu na računu).

Prije koju godinu mi se paket nije maknuo s carine 3 tjedna nakon slanja računa, kad sam ih zvao prvo su se izmotavali da nisu dobili račun, pa poslije da nema tracking broja na računu i da im treba račun s tracking brojem… Kad sam tražio da se neko drugi (čitaj: pametniji) javi, javio se lik, pitao kaj je u paketu, kažem mobitel, pita jel taj model, kažem da, nešto tipka i za koju minutu kaže dobro, provjerio sam sad cijenu na internetu, slaže se s računom… Drugi dan bio paket doma.

Čitao sam i da je lik slao račun s dosta manjom cijenom od stvarne, par puta su mu odbili račun da ne valja nek pošalje, kad je zvao da ih pita kaj ne valja su mu rekli nek pošalje pravi račun ili će ga prijaviti za krivotvorenje ili kaj već, prije dosta vremena sam čitao pa ne znam detalje…

1 Like

Pa treba na carinu donjeti izvod gdje je novac proknjizen ili sa kartice ili paypala. Racun od kineza njima nista ne znaci. Meni je kinez poslao racun u wordu pa mi kaze da si ga prepravim kako meni odgovara :joy:
Nisu na carini glupi nego imaju veliku navalu paketa, a nedovoljno ljudi. Tako ce netko platiti, a netko i proci. Zavisi i u mjestu gdje zivis i koliko ljudi tamo rade na carini…

A misliš da se račun sa paypala ili s kartice ne može prepraviti? Pa račun s paypala ispraviš u 30 sekundi ako ga ideš printat u pdf iz preglednika, desni klik na cijenu - inspect element, izbaci ti taj broj koji piše, 2 puta klikneš na njega, otvori ti prostor za mijenjanje, upišeš svoje brojeve i gotovo, printaš u pdf… Font ostane isti i sve isto, iz banke možeš isto tako ako iz internet bankarstva otvoriš transakciju pa ju ispisuješ u pdf, ako dobiješ odmah pdf ispisa transakcije, i to se može prepraviti, samo nije tak brzo. Ali se ne isplati riskirati…

Normalno da skontaju ako račun sa tipa 500 dolara smanjiš na 20… nije niko tolko glup na carini… nešto im moraš platiti to je pravilo… i zato ga smanjiš na neku realniju cifru jer realno proizvod može biti jedan dan na akciji kad si ga kupio a dok ti dođe iz kine već je prošla akcija… ili si skupio bodove za popust… :wink:

E da i po mom iskustvu nikad nije štekalo ovo sa carinom da se umanji račun… osim kad sam dva kineska smartfon slao na servis natrag u kinu i onda su ih vraćali… jedan bio razbijen ekran drugi se zbrikao. a nisam prijavio izvoz i dobio na pošti potvrdu… zanimljiva anegdota… :slight_smile:

Taj uređaj je koštao tipa 250 dolara orginalno… carinu prvi put sam platio prijavio da je 100 po komadu… i sad nakon godinu skoro cijena im je pala na oko 180…

za taj servis sam morao platiti još oko 50 dolara za novi ekran… i sad došla obavijest od carine i traže vrijednost procjenu… ja modificirao web stranicu shopa gdje je kupljen i šaljem nešto tipa da su oba ukupno sada 150 dolara i da je ovo bio povrat servisa napomenem i carina je već plaćana za oba prije godinu… zove me carinik i kaže da nije realna cijena koju oni vide za te modele, da su sada oko 150 komada na svim dućanima… nešto se prijeti oko krivotvorenja ja objašnjavam opet da su na sevisu bili i da sam već prije platio carinu na prvi uvoz… on kaže nemate dokaz za izvoz moram vam full lupit carinu… ali ajde pošaljite izvod iz banke kartice / paypal za plaćanje… :roll_eyes:
Isprintam u banci orginal izvod na kojem se vidi onih 50 dolara sa paypal kartice… i prepis komunikacije sa servisom… i original potvrdu koju sam im slao prije godinu dana… pošaljem sve i nazovem ga natrag… on gleda to sve lagano iziritiran lud-zbunjen kako sam prije veću cijenu slao a sad manju i kaže: ajde ovo sad izgleda uredu platite carinu samo na tih 50 dolara… :smiley:

tako da eto ima većinom razumnih ljudi koji tamo rade… neće te hapsit i tužit zbog 200kn… to sve isto kao i kad na fizičkoj carini dođeš pa si kupio odjeće za 300 evra i pokažeš im račun od 100 evra… i puste te da prođeš… pa neda se njima kad je dobar dan za svaku čarapu i gaće provjeravat gepek… :wink: