EU fondovi za IT projekte

Dakle da li netko planira ili je vec pokusao izvuci novac iz EU fonda u svhu IT projekta?

Mi smo planirali. Za sad nema toga, ne financiraju se usluge, pa ni IT.
Više možeš saznati ako nazoveš npr. Eurovision - Naslovna stranica

[quote=“Sljaker”]Mi smo planirali. Za sad nema toga, ne financiraju se usluge, pa ni IT.
Više možeš saznati ako nazoveš npr. Eurovision - Naslovna stranica[/quote]

To jednostavno nije točno. Naprotiv, novaca za IT u EU izvorima ima na sve strane, dapače što jači, bolji, veći, inovativniji projekt - više novaca.
Postoje projekti koji su već “izvukli novac iz EU fonda u svhu IT projekta”.
Možete mi se javiti na PM za više inforamcija.

A zašto ti to nebi lijepo ovako javno napisao, pa nalziš se na forumu gdje se okuplja IT zajednica i Hr i regije, mislim da bi bilo puno zainteresiranih za korisne informacije ili su to cve top secret informacije pa svakom kome kažeš moraš ga ubit. Ne kužim vas ljudi šta se vi palite na pun inbox ili šta?

Kad si se već javio možeš dati valjda više informacija, tko što, kada, gdje, kako, zbog čega, kome se javiti, kakve projekte prijavljivati itd.

2 Likeova

[quote=“CreatifCode”]A zašto ti to nebi lijepo ovako javno napisao, pa nalziš se na forumu gdje se okuplja IT zajednica i Hr i regije, mislim da bi bilo puno zainteresiranih za korisne informacije ili su to cve top secret informacije pa svakom kome kažeš moraš ga ubit. Ne kužim vas ljudi šta se vi palite na pun inbox ili šta?

Kad si se već javio možeš dati valjda više informacija, tko što, kada, gdje, kako, zbog čega, kome se javiti, kakve projekte prijavljivati itd.[/quote]

Ništa nije “top secret”, nego je jednostavno previše informacija za forum. (I ne vidim zašto je trebao ton tvog posta biti “đonom”.) Jučer smo kolegica Martina Belić i ja o tome držali seminar koji traje cijeli dan, i sad bi trebalo sve odgovoriti u jednom postu. Anyway…

Evo ukratko gdje sve ima novaca za ICT:
Jačanje regionalne konkurentosti (bio nedavno natječaj, ide novi najesen ili zimu)
ICT PSP
7FP
isa
Safer Internet +

Zapravo novaca za ICT ima gotovo u svim programima i fondovima, bilo kroz poziv za dodjelu bespovratnih sredstava (CfP) ili kroz javne natječaje (tenders) (sve što ide na javnu nabavu u EU mora se objaviti na ted.europe.eu, mogu se tenderi filtrirati, pa tako i po branši). Često novaca ima i u fondovima/natječajima koji nemaju veze s EU, nego npr. neka sandinavska vlada objavi nešto.

Nadalje, novaca za ICT ima i u domaćim natječajima MINPO-a/HAMAG-a. Nažalost, za ovu godinu su zatvoreni.
Bilo u natječaju “Nove tehnologije”, “Jačanje međunarodne konkurentonsti”, nekim obrazovnim, “Pozicioniranjem na tržištu do uspjeha”, “Poduzetništvo u kulturi”…

Od 1. srpnja 2013., točnije od trenutka kad Hrvatska postane članicom EU, onda se otvaraju strukturni, kohezijski i socijalni fond, i u svakom od njih ima novaca za ICT.

Trenutačno nama zanimljivi programi Europske unije su:
Europe for citizens
Fiscalis
Customs
Marco Polo
Media 2007
Culture 2013
LLL
Public Health programme
Progress

A od 1.7.2013. će biti:
External border fund
Security and freedom
Solidarity in managing migration flows

[quote=“jotz”]To jednostavno nije točno. Naprotiv, novaca za IT u EU izvorima ima na sve strane, dapače što jači, bolji, veći, inovativniji projekt - više novaca.
Postoje projekti koji su već “izvukli novac iz EU fonda u svhu IT projekta”.
Možete mi se javiti na PM za više inforamcija.[/quote]

To je jednostavno točno. Ne postoji niti jedan fond relevantan za Hrvatsku u ovom trenutku koji daje bilo kakva nepovratna sredstva za IT usluge. To je ono što nas je interesiralo (2 projekta) i to je jedina istina.

Kolega je zvao EK, bio u naša 2 ministarstva, ispitivao preko naše banke (Erste), čak se interesirao u HBOR-u. Čak je dobio u informacije da ne nasjeda na razne “ponude” jer da službenih sredstava nema pa ispada da je tako nešto moguće preko fondova koji nisu pod direktnom ingerencijom EK ili su u pitanju prevaranti. Bez ljutnje, čak je upozoren na razne konspirativne tipove…

Naravno, ima sredstava za razvoj malog i srednjeg poduzetništva, za infrastrukturu te za edukaciju. Ali, to nije vezano uz IT niti uz financiranje razvoja IT usluga.

Kako rekoh, svatko može nazvati specijalizirane legalne firme (dao sam jedan link) ili ministartsvo pa će sam doći do istih informacija.

Još napominjem: radi se o TRENUTNOM stanju. Što će biti od jeseni nadalje, slijedeće godine itd., ne znam.

ICT PSP je istekao 15.05., a nije bio relevantan za nas.

7FP se odnosi na edukaciju.

Safer Internet + se odnosi na nešto drugo (sigurnost Interneta za djecu i učenike).

ISA, nemam pojma što je.

da li postoji organizacija/pojedinci koji nalaze ovdje ljude/firme koji ce
obaviti posao za stranog narucitelja/sudionika natjecaja ?

[quote=“Sljaker”]To je jednostavno točno. Ne postoji niti jedan fond relevantan za Hrvatsku u ovom trenutku koji daje bilo kakva nepovratna sredstva za IT usluge. To je ono što nas je interesiralo (2 projekta) i to je jedina istina.

Naravno, ima sredstava za razvoj malog i srednjeg poduzetništva, za infrastrukturu te za edukaciju. Ali, to nije vezano uz IT niti uz financiranje razvoja IT usluga.
[/quote]

I prošle i pretprošle godine sam pisao projekt za razvoj IT usluga za tadašnji MIGORP/HAMAG, sada MINPO/HAMAG i oba su dobila novce. Također sam pisao dio projekta koji je iz programa Eureka dobio novce za razvoj IT usluga.
Nadalje, u tenderima se traže usluge… (nisam sad provjeravao je li Hrvatska “egligible” na ove konkretne koje dajem niže, jer za neke jest, za neke nije, a od 1.7.2013. se može Hrvatska javljati na sve) Osim na TED-u, treba pratiti i manje tendere na Europe Aid-u (ili tako nekako, te ne pratim).
173022-2012 SE-Stockholm: document management software development services SE 01-06-2012 29-06-2012
173001-2012 F-Paris: data analysis services FR 01-06-2012 15-06-2012
172920-2012 F-Faches-Thumesnil: computer-related services FR 01-06-2012 18-07-2012

Ne želim generalizirati, ali hrvatske institucije često znaju premalo o EU fondovima i izvorima. Npr. jedno naše ministarstvo ima već dvije ili više godina dva stalno zaposlena djelatnika koji rade samo na EU fondovima na području koje to ministarstvo pokriva. I donedavno su tvrdili da za to područje ima jedan jedini fond iz kojeg se mogu povlačiti novci. A ispostavilo se da ima još najmanje 4 ili 5 izvora za koje uopće nisu znali.

Kakve usluge su u vaša dva projekta? Pa ću vam pokušati pomoći detektirati kamo da se s tim projektima javite.

[quote=“ninohr”]da li postoji organizacija/pojedinci koji nalaze ovdje ljude/firme koji ce
obaviti posao za stranog narucitelja/sudionika natjecaja ?[/quote]

Ne razumijem baš točno - želite znati postoje li “brokeri” koji spajaju firme kod nas sa stranima firmama, i ti specifično za one koji dobivaju novac od fondova ili na tenderima?
Nešto kao een.hr? Oni održavaju baze zainteresiranih firmi za partnersko javljanje na natječaje/tendere i/li za razmjenu tehnologije/poslova.

Upravo sam kompletirao informacije od kolege koji se time bavio, pa da podijelim:

Dake, postoje 2 mjerodavne adrese za male i srednje poduzetnike u IT sektoru.
Prva je SAFU, a idealan program za nas je IPA (3c), odnosno potpore za jačanje konkrentnosti. Tu još postoje mogućnosti, ali je prijavljenih toliko puno da nije realno očekivati realizaciju za ovu godinu. Drugi programi su ili već zatvoreni za ovu godinu ili nisu adekvatni…

Druga adresa je Ministarstvo poduzetništva i obrta, a nevjerojatno su ljubazne gospođe Hodak (01/610-6792) i Vračević (01/610-6353), barem po riječima kolege. Tu postoji jedna mogućnost, a zove se Poduzetnički impuls. Doduše, ti su programi zatvoreni za ovu godinu, ali će biti re-otvoreni.

Sve druge mogućnosti stupaju na snagu 2013., a pogotovo nakon 1. srpnja 2013.

===================================

Konkretan projekt za koji smo tražili potporu je bila naša aplikacija (gotova 75%), a potporu smo tražili za šminkanje (višejezičnost, help, usklađivanje s pravnim normama EU država itd.) te za međunarodni marketing. Radilo se o relativno malim novcima (do 100.000 €) i još uvijek nisu sve mogućnosti zatvorene, ali puno bi bolje bilo da smo krenuli krajem prošle godine (dok smo se u firmi još nadali da referendum neće proći :zub:).

Drugi projekt je puno veći, za red veličine, a odnosio se na financirung izgradnje prvog pravog datacentra u Hrvatskoj, pa još “zelenog”. Niti taj projekt nije propao što se tiče potpore, ali kolega kaže da je vjerojatn lakše ići konvencionalnim kanalima za financirung…

[quote=“jotz”]Ne razumijem baš točno - želite znati postoje li “brokeri” koji spajaju firme kod nas sa stranima firmama, i ti specifično za one koji dobivaju novac od fondova ili na tenderima?
Nešto kao een.hr? Oni održavaju baze zainteresiranih firmi za partnersko javljanje na natječaje/tendere i/li za razmjenu tehnologije/poslova.[/quote]

neke vrsti posrednici ali ne sa srbijom, bosnom, grckom i slicnima nego sa
firmama bilo gdje u razvijenom svijetu koje su uhodane u posao a trebaju
kvalitetan outsourcing i spremne su odgovarajuce platiti isti

Dajem u privitku bilješke s info-radionice za IPA III c koju je održala HGK u siječnju (mislim da sam i onda otvorio temu, ako je netko nađe, neka je linka). Postoji i cijeli video - linkovi su dani u bilješkama, ali reprodukcija nije moguća jer je limit prikazivanja premašen. Međutim, do video-zapisa se moglo i preko stranica EEN-a, samo treba malo pročačkati.

Neloša adresa za istraživanje, EEN:

Koliko se meni čini, kod EU-fondova treba obratiti pažnju na slijedeće:

  • Svrha fondova je da potiču primjenu EU-politike u državama primateljicama. Dakle, projekti koji se financiraju će indirektno koristiti poduzetniku, ali zapravo moraju koristiti provedbi EU-politike u zajednici primatelja novaca.

  • Projekt treba osmisliti prema fondu, a ne s projektom tražiti neki fond. Super ako netko ima sreću pa mu se poklopi, ali EU-fondovi nisu zamišljeni da sufinanciraju nečiji privatni biznis (nisu zamišljeni kao nešto će poduzetniku pomoći da ostvari veći ili bilo kakav profit), već da osiguraju sredstva za projekte kojima se realiziraju ciljevi svakog pojedinačnoj programa za koji je neki fond osnovan. Ako takav projekt prijavi privatni poduzetnik, on će imati indirektne koristi.

[quote=“tsereg”]Dajem u privitku bilješke s info-radionice za IPA III c koju je održala HGK u siječnju (mislim da sam i onda otvorio temu, ako je netko nađe, neka je linka). Postoji i cijeli video - linkovi su dani u bilješkama, ali reprodukcija nije moguća jer je limit prikazivanja premašen. Međutim, do video-zapisa se moglo i preko stranica EEN-a, samo treba malo pročačkati.

Neloša adresa za istraživanje, EEN:

Koliko se meni čini, kod EU-fondova treba obratiti pažnju na slijedeće:

  • Svrha fondova je da potiču primjenu EU-politike u državama primateljicama. Dakle, projekti koji se financiraju će indirektno koristiti poduzetniku, ali zapravo moraju koristiti provedbi EU-politike u zajednici primatelja novaca.

  • Projekt treba osmisliti prema fondu, a ne s projektom tražiti neki fond. Super ako netko ima sreću pa mu se poklopi, ali EU-fondovi nisu zamišljeni da sufinanciraju nečiji privatni biznis (nisu zamišljeni kao nešto će poduzetniku pomoći da ostvari veći ili bilo kakav profit), već da osiguraju sredstva za projekte kojima se realiziraju ciljevi svakog pojedinačnoj programa za koji je neki fond osnovan. Ako takav projekt prijavi privatni poduzetnik, on će imati indirektne koristi.[/quote]

Kako već napisah, IPA 3c doista može proći, ali je za sad popunjen. Vjerojatno će biti ponovo otvoren.
Također kako napisah, ne postoje neki programi izričito vezani uz IT usluge, nego se treba snalaziti unutar općenitijih fondova.
Točno, puno je bolje prilagođavati projekte natječajnoj dokumentaciji. Ali, zar nije to neke vrste overkill, izmišljanje projekata umjesto da se EU administracija prilagođava realnom stanju?

U svakom slučaju, treba pokušati ćopiti što više kapitala. Ali, ako već prodajemo guzice EU, zašto to ne napraviti što skuplje, zar ne? :smiley:
Zato i postoji toliko puno konsultanata. Ali, moj je prijedlog da se uvijek krene prvo sa službenim institucijama, pripremi teren pa tek onda krene u administrativne peripetije. Kako mi moramo raditi, a nemamo vremena za takve stvari, onda je dobro koristiti usluge specijalizanata.

P.S. @jotz
Doista je lakše usaglasiti se telefonom, kako smo si mi napravili, nego pisati po forumu. :zub:

[quote=“Sljaker”]Kako već napisah, IPA 3c doista može proći, ali je za sad popunjen. Vjerojatno će biti ponovo otvoren.
Također kako napisah, ne postoje neki programi izričito vezani uz IT usluge, nego se treba snalaziti unutar općenitijih fondova.
Točno, puno je bolje prilagođavati projekte natječajnoj dokumentaciji. Ali, zar nije to neke vrste overkill, izmišljanje projekata umjesto da se EU administracija prilagođava realnom stanju?

U svakom slučaju, treba pokušati ćopiti što više kapitala. Ali, ako već prodajemo guzice EU, zašto to ne napraviti što skuplje, zar ne? :smiley:
Zato i postoji toliko puno konsultanata. Ali, moj je prijedlog da se uvijek krene prvo sa službenim institucijama, pripremi teren pa tek onda krene u administrativne peripetije. Kako mi moramo raditi, a nemamo vremena za takve stvari, onda je dobro koristiti usluge specijalizanata.

P.S. @jotz
Doista je lakše usaglasiti se telefonom, kako smo si mi napravili, nego pisati po forumu. :zub:[/quote]

Sve stoji iz citata. Jedino držim da je bolje imati dobru ideju, projekt, pa onda tražiti može li se i gdje “učipiti” za EU ili domaće novce, nego smišljati projekte po gabaritima natječaja. Ne kažem da se ne treba prilagođavati uvjetima natječaja, dapače, ali obično je to lakše kad već postoji ideja/projekt/suradnja, nego ako se izmišlja projekt, e da bi se moglo javiti na natječaj za novčiće…

A ono iz nekog prijašnjeg posta da projekti u prvom redu služe ostvarivanju EU politika apsolutno stoji! Uz napomenu da to ne znači da je postavljeno anti-poduzetnički. Naš “Poduzetnički impuls” je postavljen totalno krivo i promašeno (konceptno, strukturalno, izvedbeno), i u biti je anti-poduzetnički bez obzira na ime.

[quote=“jotz”]Ne kažem da se ne treba prilagođavati uvjetima natječaja, dapače, ali obično je to lakše kad već postoji ideja/projekt/suradnja, nego ako se izmišlja projekt, e da bi se moglo javiti na natječaj za novčiće…[/quote]Ali bojim se da postoji jako malo projekata koji su “kompatibilni” s ciljevima bilo kojeg “fondovskog” projekta. Ne govorim ovdje o velikim poduzećima, već o malim poduzetnicima kojima tipično nedostaje love da kupe stroj ili dva i proizvodnju učine bržom ili lakšom. Projekti od šireg značaja za zajednicu su, imam osjećaj, znanstvena fantastika za većinu naših poduzetnika.

Pozdrav, stari post al bas na tu temu me zanima… jel moguce praviti Outsourcing usluge iz EU fondova? hm?

Bio imao tko iskustva sa ovim outsourcingom?