ExtJS (Javascript)

Neki dan sam surfao webom, naletio na neki blog i tamo je bio opisan rad na ExtJS.
Nikad čuo pa provjerio.
Močna stvar pa sam se čudio zašto o tome nitko ne priča pa sam saznao da je komercijalan.

E sad sam vidio oglas da se traži čovjek s tim znanjem pa sam se prisjetio toga, te me zanima jel ima netko iskustva s tim librarijem.

Open source se je kod Javascripta, barem meni, pokazao kao djelomično rješenje, ne nešto na čemu bi bazirao cijeli sajt.
No ovaj library mi izgleda da bi mogao služiti za kompletni razvoj RIA Aplikacija te destkop aplikacija koje bi se vrtile u AIR okruženju.

Najbolji javascript library za UI po mome misljenju.
Za RIA primjenu, ako se ne radi Silverlight ili Flex, ja bi odabrao ExtJS bez razmisljanja. Framework ukljucuje odlicne UI layout elemente i mogucnosti interakcije, tako da se dobije kvalitetna aplikacija pokretana iskljucivo klijentskim kodom (javascript). Niti jedan drugi library ne nudi toliko kompletno rijesenje sa toliko gotovih kontrola, plus ima adapter za jQuery, koji se pak moze koristiti za stvari gdje je on bolji (selektori, efekti i sl).

Ja sam prosao nekoliko tutoriala i pokusao dobiti osnovne elemente formi. Sve je radilo dobro (kod mene sa asp.net, ali server side je nebitan za extjs), ali za pravu upotrebu u projektu trebalo bi malo vise uci u sam framework sto ja jos nisam stigao nazalost. Izdana je i knjiga.

Meni ga u firmi koriste, al meni se bas i ne svidja. Velik je dosta (inace ne volim velike frameworke). Ja sam zagovornik sta manje javascripta i sta jednostavnog layout-a (Google-ove aplikacije mi se svidjaju, jednostavno, a mocno i prakticno). Vecini ljudi se svidi jer ima sve gotovo, lijepe kontrole … al eto, meni fensi izgled nije najbitniji kod odabira JS frameworka. Za fensi izgled bi po mom misljenju trebali biti zaduzeni dizajneri. Ext koristi gotove ikone … tako da je i njihov fensi izgled nista posebno, moze ga imat svako uz malo truda.

I da, morao sam raditi hackove za IE6, popravljati layout za IE7 … a nisam previse radio u njemu.

[quote=“ivan.skugor”]Meni ga u firmi koriste, al meni se bas i ne svidja. Velik je dosta (inace ne volim velike frameworke). Ja sam zagovornik sta manje javascripta i sta jednostavnog layout-a (Google-ove aplikacije mi se svidjaju, jednostavno, a mocno i prakticno). Vecini ljudi se svidi jer ima sve gotovo, lijepe kontrole … al eto, meni fensi izgled nije najbitniji kod odabira JS frameworka. Za fensi izgled bi po mom misljenju trebali biti zaduzeni dizajneri. Ext koristi gotove ikone … tako da je i njihov fensi izgled nista posebno, moze ga imat svako uz malo truda.

I da, morao sam raditi hackove za IE6, popravljati layout za IE7 … a nisam previse radio u njemu.[/quote]

potpis…
fensi izgled je zadaća designera, a ne neke fensi kontrole kojoj ćeš postavit propertie
isto jednostavno, a moćno praktično mi se sviđa,
danas fensi izgled? ma ima na milijune besplatnih templatea, bilo ko može imat bilo što, po mojemu je ipak najvažnija funkcionalnost i preglednost pa tek onda design…

Bas to. I to je narocito izrazeno kod JS, jer postoji hrpa browsera, a sve vise i vise ih dolazi sa mobitelima … tako da, meni osobno je najvaznije da stvari rade u svim mogucim browserima. I ne samo trenutnim, nego i buducim. Ext koristi zastarjele tehnike i bojim se da ce se stalno trebati stavljati nove verzije Ext-a sa novim verzijama browsera.

I zaboravio sam reci da se teziste razvoja prebacuje na Javascript, odnosno Ext … a ni Ext ni JS nije mocan ko PHP. Mislim da se vrijeme razvoja produzuje, a ne skracuje sa Ext-om (generalno gledano, ako se uzme neki PHP framework). A o odrzavanju i prosirivanju da ne pricam.

Da razvoj je dulji ali ako su to zahtjevi projekta nema se izbora.
Mislim da svi kvalitetniji klijent side frameworci imaju i kvalitetan uređeno izradu skinova tako da pitanje dizajna ne bi trebalo igrati ulogu u izboru.

!?!?!?! Tko mi moze obasniti ovu logicnu permisu?!

Meni osobno ExtJs je kicast bas koliko treba biti. U usporedbi sa Windowsima i Mac OSom, nije nesto posebno kicastiji. To je ipak subjektivni dojam, jer eto meni se googlove aplikacije i ne svidzaju previse (iako su vrhunske!), ali to sam ja.

Ako zelim napraviti RIA aplikaciju sa HTML/CSS/JS, i zelim da mi UI glumi statefull okolinu bez ucitavanja cijele stranice i postanja podataka naokolo, bas kako to radi google, trebam cijeli interakciju i renderiranje sucelja izvesti preko JavaScripta j ajaxa. Ili cu sam pisati framework za to (modalni prozori, liste, tree kontrole, menu, gridovi, forme, layout elementi…), ili cu uzeti neki gotov framework.
Koji je bolji i kompletniji od ExtJSa !? Objektivno gledano, izgled sucelja zanemarimo sada.

Sta ti nije jasno? :smiley:
Procitaj ono prije, pa ti mozda bude!

Po mojemu se clientside i serverside jezici nemogu uspoređivat…
Treba koristiti i jedno i drugo, ali ipak smatram da sve što je moguće napraviti na serveru da je bolje to napraviti na serveru, jer na taj način ne ovisiš o nikome… Osim kod jako zahtjevnih aplikacija, di malo logike smještaš u js, makar to je potpuno druga priča…
Za svaki projekt vrijede druga pravila… Inače meni se sviđa jquery, koristim jquery, ali baš da koristim UI to nemogu reči, tu ipak više volim napraviti svoje, koji nisu toliko zahtjevni za napravit, a imaju sve prilagođeno za taj projekt bez par desetaka opcija, već prilagođeno baš za projekt…

Kako usporedzivati extjs i js sa php-om kada su to dvije potpuno razvicite stvari? Kako reci koji je bolji kada ne rade isti posao? Dobro, oba vrte for petlje, ali tu vise manje slicnosti prestaju.

jQuery UI i YUI po broju kontrola, funkcionalnostima i izgledom (izgledaju kicastije, ali IMHO) zaostaju za ExtJSom. Barem u mom sliucaju, za scenarije koje sam ja trebao. Za neke scenarije mi je pak vise pasao jQuery UI, tako da ovisi i o primjeni.

…samo da se nadopunim, nevezano za JS UI framework izbora. Koliko mislite da JS unutar UIa danas mora preuzeti posla, oko interakcije sa korisnikom i iscrtavanja sucelja, u odnosu na “stari” nacin rada generiranja HTMLa na serveru? Kako vi radite?
Hotmail i gMail imaju valjda 70-80% koda u JSu, kao i google doci, a i gotovo sve RIA aplikacije.

Nisi shvatio. Rekao sam da se teziste razvoja prebacuje na klijentsku stranu, odnosno JS / Ext.

Govorim o razvoju, odrzavanju, prosirenju … sta teziste vise vuce na klijentsku stranu, to je razvoj duzi, odrzavanja ima vise, a prosirenje je teze.

ah, tu se apsolutno slazem. Nisam shvatio prvi post :frowning:

Onda, dali mislite da ce zbog navedenih nedostataka razvoja u JSu veci udio (konacno:)) uzeti Flex/Silverlight/JavaFX/… ?

“Pojest” ce ih HTML5 i ECMA 5. :smiley:

Iskreno, prema specfikacijama koje sam gledao i “poboljsanjima”, nema sanse. Provjerite samo drag-n-drop izvedbu, katastrofa, komplicirano.
Takodzer, kod HTML5, kada se zeli napraviti upgrade, treba mijenjati specifikaciju standarda, treba cekati update browsera, trebaju korisnici updateati browsere. To traje godinama! Izadze nova verzija Flasha ili Silverlighta, sutra ju svi imaju instaliranu. Da vremenska razlika ubija produktivnost i inovaciju.

Hehe, to ti mislis. Evo ja npr. uopce nemam Silverlight, a Flash imam … zajedno sa Flash blockerom. :smiley:

Po mojoj procjeni, silverlight bi mogao zagristi dosta veliki dio adobeovog kolača…
Ja se uvjek više volim bazirati na html-u s javascriptom bez pluginova, a sad html nisam još previše gledao, jer smatram da sljedećih par godina nema smisla raditi stranicu u html…
tek kad udio browsera koji podržavaju html pređe nekih % posto možemo početi proučavati tu tehnologiju, prije nema smisla…

koja je korist toga?

Tu i tamo mi zatreba Flash, a ne da mi se stalno ga isponova instalirati.

Znam da dosta ekipe ne svidja Flash niti zele instalirati Flash kao ni Silverlight. Neki cak i ne mogu, npr. korisnici koji rade u firmama (a takvih je hrpa).

Flash (Flex) i Silverligh, kao i ExtJS, gledam kroz upotrebu u poslovnim aplikacijama. Ne Web 2.0 i sl. web sajtovima. To je sasvim drugi scenarij, gdje ima i boljih rjesenja od ExtJSa.

HTML5 mi se cini jos daleko, jako daleko. Do kada browseri implementiraju specifikaciju, SL i FL ce imati puno vise funkcionalnosti. I mogu izdavati nove verzije nekoliko puta godisnje.