Facebook instant articles

Što mislite, hoće li ovo bit smrt naših webova? Izlazi za 2 mjeseca i bit ce dostupno svima…

1 Like

"With Instant Articles, publishers are in control. You decide what to publish. Sell ads in your articles and keep the revenue, or take advantage of Facebook Audience Network to maximize total revenue. "

Da ali malo me muči to što npr će ti scrapeat članak i postavit facebook ad-ove? To znači da sve druge mreže za oglašavanje tu propadaju a neki koriste po par odjednom. Isto što je sa google analitikom? Ili drugim segmentima weba poput foruma, pop-upova, prikupljanja mailing liste, widgeta koji su na webu sa razlogom itd…

Sve mi to izgleda kao da će nam rascjepkat web. Ne sviđa mi se baš to, neznam. Dugoročno nakon početnog hype-a mislim da ćemo sve više gubit kontrolu nad webom.

Jedino će ovdje profitirati vlasnici velikih fb stranica koji nemaju web pa će im ovo otvorit vrata monetiziranju. Za webmastere mislim da je ovo pušiona.

Tko će ti scrapeat članak?

Facebook. Ili će vlasnik publishat članak kompletno preko isntant article-a ili će povući postojeći članak sa tvog weba scrapanjem i onda ćeš moći umetnuti facebook ad na mjesto gdje on to dopušta.

Da li je netko imao ovu gresku?

Could not import the article ((#200) Requires pages_manage_instant_articles permission to manage the object)

Mozda ti fali access token od stranice u pluginu?

Mogu ce je… Radilo je sve do jutros… Kako da provjerim da li mi fali?

U onom pluginu za FB instant articles , kad otvoris imas mjesto gdje ukucas ID stranice , pa Facebook App ID, Facebook App Secret i Page Access Token

1 Like

Gdje ono uzmem na FB Secret cod, ne mogu se sjetiti?

Odes na https://developers.facebook.com/apps/
i zatim na svoju app koju koristis za IA i pod Settings->Basic se nalazi APP ID i APP Secret

Nasao hvala!

Zasto mi kada ukucam APP ID i APP SECRET ovu gresku prikaze:

Invalid Scopes: manage_pages, pages_manage_instant_articles, publish_pages. This message is only shown to developers. Users of your app will ignore these permissions if present. Please read the documentation for valid permissions at: https://developers.facebook.com/docs/facebook-login/permissions

Kada ukucam APP ID i APP SECRET ovo mi prikaze iako sam sve dobro ukucao
Login failed! Please check appid or secret.

Da li ti je App prosao review? Takođe možete otvoriti stranicu Postavke aplikacije -> Advanced i pogledati verziju. Ako piše 3.0, aplikacija neće raditi bez pregleda i odobrenja. Ja sam svaki morala slati na review i odobrenje, par sati najvise se ceka. Ne znam sta drugo bi moglo biti problem

Kod mene je tu v4.0 Da li trebam prebaciti na v3.0? Nisam nista slao na review, app je radila od jucer bez problema

Nemoj prebacivat na manju, kod mene je opet V6.0

Imas li pod Alerts u inboxu ikakvu poruku? Kad je App odobren oni posalju poruku. Ako nisi slao App na review, trebao bi, to im je pravilo cim aktiviiras Audience network na IA. I prije slanja na pregled u Basic postavkama ukucaj domenu bez https.// i url od Privacy Policy i svoj email. Ovako izgleda pa popuni ta polja gdje je domena i privaci policy od weba(url) i mail. Terms ne treba, a ni slika

Pozdrav drugari. Imam jedan problem. Naime problem je moja domena. Kad hocu da connect website i kliknem claim url. Iznad naziva domene mi stoji not approved urls. Da li se jos nekom ovo desavalo i dal je uspio rijesit problem ?

Ne razumijem ? Ako moze malo jasnije. Bio bi zahvalan.

Ako je u pitanju Instant Articles verovatno ne zadovoljavaš uslove za monentizaciju na Facebooku to jest, tvoj website ili možda kršiš neke njihove smernice i pravila
kucaj na gogole buisnes center help facebook pa vidi tamo
P.S. Ne znam iz kog razloga Facebook URL LINK sa engleskog konvertuje na nemački :thinking: Zato ne mogu da dodam link za help ceneter

1 Like

Mislim da nije u pitanju zadovoljavanje uslova za monetizaciju, jer oni momentalno poslaju restrikciju i nije moguce ukljuciti monetizaciju. Od kako je korona krenula, sa IA je krenulo naopako u dosta slucajeva. Prije se cekalo na odobrenje sajta dan ili dva, sada preko mjesec dana. Ja sam prije skoro 2 mjeseca slucajno uklonila domenu koju nisam htjela( imam po 2 domene na nekim stranicama), uklonila sam pogresnu i vratila je, ali je momentalno pisalo not approved. Cak sam im i pisala preko nekog obrazca zalbu ali nista, samo su mi linkove poslali, stavit cu ss na kraju sta su odgovorili. U 9-om mjesecu nisam ni radila na tom sajtu pa mi je pao promet ispod 10k, tako da se nisam nadala da vrate, ali ovaj sam ipsunila normu sto se tice posjeta i sad cekam da GA auzurira posjetu i posalje obavijest fejsbuku. Ako to uopste vise i rade, mozda Google Analytics jednostavno ne salje obavijesti o prometu. Evo ss sta su mi tad odgovorili