Facebook odjednom smanjio domet na svim stranicama

Ja se sećam prošle godine negde u aprilu/maju sam rasprodao sve žive fb stranice, već tada je uveliko bilo jasno da je fejsbuk RIP. A tek sada više od godinu dana nakon toga vidjam sve češće naslove po portalima da se fejsbuk oglašavanje ne isplate, da se vodjenje stranica tu ne isplati itd. Davno je to bilo jasno.

E sad zašto su mediji počeli to da otvoreno objavljuju videćemo, moguće da je fejs polako obavio šta je trebalo, sada možda treba to da se usmerava još više na Instagram itd u kom pravcu žele to da odvedu.

I bolje je što svi odlaze, bit će više prostora za moje objave :smiley:

1 Like

Haha pa to, al nažalost kad veliki broj njih ode, tad posle opet neće imati ko da vidi objave :smiley: Kako god okreneš FB je završio svoje :slight_smile:

Publika preko 35 godina neće nigdje sa Facebooka barem još 5 godina, dovoljno da se zaradi lova za ozbiljnije poslove :smiley:

1 Like

Pa pazi to ima logike, samo ako imaš/nadješ kvaku kako da dokučiš do njih :slight_smile:

1 Like

a ta publika ima najveću kupovnu moć i izvlači najveći ROI :smiley: jebe mi se za tinejdžere kada oni neće potrošiti marke na netu :smiley:

Naravno. Oni klikcu, lajkuju komentarisu itd :smiley: Jedino je problem sto ne provode vremena koliko i mladi na fb

Kod mene isto na svakom page-u, linkovi ocaj. Pad za nekih 80%

1 Like

I kod mene ista situacija, svaki dan sve gore

Jesi siguran da ne provode? Provode 150% više nego mladi :smiley:

Mozes vidjeti na osnovu dometa.

Npr oni preko 40 godina ti budu 20% lajkova na stranici, medjutim, oni predstavljaju samo 10% dometa

Kod mene ti je 80% situacija :wink:

Koliko su u % sto se lajkova tice (ne engagment nego bas pratioci stranice) a koliko u % sto se tice dometa?

Ima li neko jak pad sa CPC-om na guglu? zadnja tri dana katastrofa

Kod mene 003 od polovice jula do dana današnjeg. Plus rič nikakav na fejsu i nema me nigdje ova dva mjeseca :slightly_frowning_face:

To vam je sve normalno što se tiče i posete i cpc za jul i avgust. Od septembra će to polako krenuti na bolje, bez brige.

Kod mene su juli i August bili prilicno dobri mjeseci sto se tiče posjeta. Prošle godine sam u julu imo 760.000 mjesečno a ove jedva izaso na 400.000. Razlika je drastično. Od 15 do 25.000 dnevnih posjeta sad sam spao na 9 - 10.000. Rpm 0.50, cpc 003, ctr oko 2 al dzaba sve kad je pregleda 70%manje. I sunjam da ce se popravit. Facebook je uzo pik da izbaci stranice iz news feeda korisnika i to je to. Ostavili nam malo crkavice ako hoces vise plati a i to se ne isplati.

Cao,
pa FB več neko vrijeme radi u smjeru, da proda što više plaćenih objava. A ujedno želi što bolje korisnićko iskustvo (smanjiti spam itd na korisnikovom news feed-u).

A pošto je već tih plaćenih objava/i ads-a na korisnikovom news feedu dovoljno, a možda i previše,
normalno je da svi koji love besplatan reach polako padaju u zaborav. Zato je doseg/reach objava sve manji i vjerovatno će biti još manji.

Tako, da zavrnite rukave i trenirajte paid advertising :wink:

A poslovi i zarada koja je vezana na besplatne objave i njihov reach… jako su na klimavim nogama. NIšta nije u vašim rukama.

To mozda i ima logike za direct i organic posjetu, ali za ovu sa fb nema nikakve veze. Jer imas ogranicen reach. Meni je na 7 pagov-a pao za 80%, dok slika ide normalno.

1 Like

Platim oglas koji jedva dostigne 0.001 po kliku, to je 1000 pregleda za 1 dolar i to kad se potrefi dobar oglas. Na hiljadu pregleda sa ovakvim cpc i rpm zaradim 0.20. Tebi se to isplati? Ako imas neku caku podijeli jer ja vise nemam ideje.