Facebook puca po šavovima

Ne gubi novac, nego šta gubi šišarke ???

Kupiš akcije facebooka i daš 1.000.000 eura za njih…
Kroz 2 meseca, akcije skoče i recimo vrede 1.300.000 eura… znači ti poseduješ deonice facebooka koje vrede 1.300.000 eura… to je novac nije kamenje…
Kroz 4 meseca se desi ovo što se sada dešava , akcije padnu i njihova vrednost je sada 700.000 eura… da li si ti ovde izgubio novac ili šišarke ???

Poređenje automobila oldtimera i deonica , nigde veze… auto ima određenu cenu koja nikada ne može da se pređe, dok deonice mogu da idu u nebo, ali mogu i da padnu da ne vrede ništa.

Deonice su ti isto keš, samo što ti to ne znaš…

Pa ako sada odluči da ih proda šta će da dobije za te akcije , novac ili paradajz ??? :grinning: I ako tako gledaš onda ni jedan bogataš nema ni približno novca kao što se priča, jer oni svi ulažu novac u deonice jakih firmi, ali te deonice su novac …
Kada dobiješ akcije , to ti je vrednosni papir isto kao što su i 100 eura vrednosni papir, tako su i akcije neke firme, samo što vrede mnogo više…

Ali dobro neću da se ubeđujem , neka bude da si ti u pravu, ipak si ti multi milioner, koji se obogatio od facebooka i ti znaš sve najbolje. Dakle došli smo do zaključka da akcije neke firme nisu novac i nemaju nikakvu vrednosti, akcije su zapravo KAMENJE… tako da svi ovi svetksi portali koji već danima pišu da je facebook izgubio 56 milijarde dolara, a Zuckenberg 7 milijarde, nemaju pojma, oni su izgubili kamenje i gde ih boli tuki :grinning:

Jao majko šta menei ovo treba

Gubis samo ako si prodao na 700000, ako nisi, imas dionice koje mozda nece vrijediti nista, a mozda x100, ali nisi izgubio nista dok ih ne prodas po manjoj cijeni nego si ih kupio.

1 Like

Pa da znas ista o tome znao bi da NECE da dobije te pare, nego daleko manje jer se radi o spekulacijama, tako se formiraju cijene a ne direktno gledajuci profit firme (jer onda amazon ne bi vrijedio nista). Kad Jeff bezos krene da prodaje sve svoje dionice cijena amazonovih dionica padne na jako niske grane (nebitno sta se desava u firmi)

Pa dobro to da, ili gubiš ili dobiješ, ali je u igri novac, a ne ne znam sta… kada kupujes deonice dajes novac za njih, isto i kada ih prodajes dobijas novac…

aha znači , ja sada ako hoću da kupim akcije facebooka i vidim tamo na berzi, da je trenutna vrednost PRIMER: 1,258 ja mogu da ih kupim za 0,258 jer to što stoji na berzi kao zvanična, trenutna vrednost nije istina već su to ŠPEKULACIJE… dobro važi da znam da me ne prejebu ovi brokeri :grinning:

Facebook je jedna od najpohlepnijih i najnepostenijih korporacija u IT svijetu. Nije mi jasno recimo kako se izvlače sa bukvalno milionima slučajeva ukradenih videa i kršenja copyrighta na svojoj platformi. Youtube to ne može, a na FB reuploadaš nešto tuđe i dobiješ milion pregleda.

1 Like

…potpisujem :+1:

Kao prvo napisao si da Zuckerberg ima 7 milijardi manje na računu, što to nije točno. Morao sam ti napraviti komparaciju sa nečim da shvatiš, pa sam uzeo automobil kao neku referencu da bude lakše za shvatiti. Vrijednost tvrtke i dioničkog društva facebook je pala u odnosu na razdoblje od prije, znači nitko nema manje na računu kao što navodiš.

Uostalom vrijednost dionice fejsa u odnosu na 2012 godinu porasla više od 5 puta. Da si uložio prije 8 godina 2000 eura u dionice fejsa, sad bi ih mogao prodati za odprilike 10.000 eura. Stvar je u tome da ti ne možeš uzet dionicu facebooka i platit u elektri struju. Znači, moraš ih prodati da bi dobio keš na račun… ili čekati isplatu dividendi nakon čega one i dalje stoje u tvom vlasništvu. Znači on nije izgubio 7 jbnih milijardi kako si pisao u prethodnom postu, ma koliko sad ideš ganjat neki svoj inat i uspoređujući vrijednost sa kešom. Vrijednost i keš nisu isto
EDIT: Da sad netko krene prodavati dionice fejsa i da to bude globalnog karaktera, pala bi jako brzo i to poprilično. Upravo se zbog toga dionice gigantskih tvrtki niti ne prodaju, to je sve samo ne pametan potez. (Sjeti se ENRONA)

trebalo bi da je dionica facebooka proporcionalna broju aktivnih korisnika

1 Like

Odma na početku amaterizam i neobaveštenost… nisam to rekao ja… to pišu razni domaći i svetski portali… kao što vidiš, da si pročitao one članke gore znao bi…

ma daj bre gde ne može, šta ti je :grinning: :grinning: :grinning:

Aaaa znači prvo ih prodam, pa onda platim struju , ok :grinning:

Dobro, nisu…samo se smiri :grinning:

Ali nigdje tu ne pise da je izgubio 7 milijardi na racunu hahahha opet ono s pocetka- ti ne razlikujes net worth i kes

Facebookov proizvod nijenjegova dionica, nego je dionica tu da predstavi vlasnicku strukturu. Facebook je izgubio novac ili nije, i cijena dionica na utice na to.

Ti uzmes facebookove knjige i gledas koliki je profit ili minus… i opet- cijene dionica ne uticu na to nimalo

pa buraz ja sam priznao da si ti u pravu , priznao sam da nije izgubio novac, nego kamenje

Ma zajebi to nego , daj neki savet kako da se i ja obogatim od ove facebook stranice kao ti

E to, jos samo da priznas da je tesko priznati kad neko ne poznaje razliku izmedju vrijednosti firme i njene same profitabilnosti gdje bi ti bio kraj… Mozda bi o zaradio blizu kao ja od fb :slight_smile:

A bre buraz, pa što si takav, pomogni sirotinju… :grinning:

Osnujem firmu, 60% dionica ostavim sebi, 40% na burzu. Po cijeni od 100 kn za dionicu.

Firma vrijedi x necega. Mojih 60% vrijedi koliko vrijedi. Dionica ode na 500 kn , vrijednost firme je narasla 5x kao i moja poslovna imovina. Onda padne na 250 kn, moja poslovna imovina je 2.5 x veca od pocetne imovine. Da li razumijes poantu?

Izgubio bi da je prodao po toj cijeni, ali posto nije prodao, nije izgubio nista. Osnove ekonomije, prvi razred srednje skole.

1 Like

A da li znaš gdje je izgubio, da odemo tražiti? :joy: :joy: :joy: :innocent:

3 Likeova