FaceBook slab mi je doseg

Zdravo.

Nadam se da će neko uspjeti ozbiljno da odgovori na moje pitanje i uputi me da skontam u čemu je fora.
Naime imam jednu fb stranicu koja je do mjeseca augusta jedva imala 2000+ fanova, a onda nagli rast broja fanova, sad ih imam preko 14.700. Sve je organosko. Ne bavim se plaćenim reklamama. Moje objave imale su da se izrazim lud broj lajkova i sharova (slike).

Bilo je nenormalno. Kako se skupilo 14.000 ljudi ne znam ni ja. Ali sve što je lijepo kratko kažu traje.

Stranica je informativno-zabavnog karaktera. Vijesti (pišem i svoje vlastite), slike, osvrti na politička, društvena dešavanja, društvu, zabava, humor i sl. Kažem doseg je bio lud, čak je bio veći u odnosu na broj fanova. Doseg je znao skakati i preko 100.000 pregleda, jer je bilo dosta sharova. Hajd ne razumijem se toliko u to. Kao što rekoh doseg je skako i bio je mnogo veći u odnosu na broj fanova. Sedmična statistika stranice znala je iznositi i milion pregleda na objave.

Posljednja sedmica, moj doseg je znatno opao. Po neki lajkić, podjela kao da i nema, po neki komentar.

Obzirom da je stranica informativnog karaktera, povezana je sa vanjskom stranicom i domenom. Vanjske veze, odnosno linkovi koje sam djelila na svojoj fb stranici također imale su puno lajkova, sharova i komentara, ne toliko kao slike, slike su bilježile veći doseg nego vanjske veze.

E sad imam problem sa vanjskim vezama. Uspješno ih objavim na svojoj fb stranici, ali one se ne prikazuju na početnoj stranici fb, Tako da moji fanovi, ali ni ja ne vide linkovne postove sa moje stranice osim kada direktno pristupe na stranici. One se nalaze, postaju se normalno, ali se ne prikazuju na početnoj fb kad se ljudi uloguju na svoj profil na zidu se ne prikazuju, ostaju direktno na stranici.

I kao što rekoh doseg i na slike znatno je opao. Pokušavam orginalan sadržaj, radim ankete takođet, bile su dosta posjećene, dosta komentara, lajkova na moje ankete, na zanimljive slike i sl. Eto kao što napisah, sve što je lijepo kratko traje.

Nemam nikakvu obavijest od fb da mi je nešto zabranio, osim što lično primjetim da je moj doseg na objave znatno opao, a bio je mnogo veći, veći i od broja fanova. Tim lajkovima, podjelama ljudi skupilo se 14.000 fanova sa jedva 2.000.

Čitam po stranim forumima da je fb kao uveo da se mora plaćati oglašavanje za admine stranica. Brine me pad mog dosega i to što se linkovni postovi ne prikazuju na početnoj stranici fb već samo direktnim pristupom na moju fb stranicu. Da li je ovo privremeno, da li će moj doseg opet biti u nekoj normali ili prekonormali kao što je bio. Imam drugu stranicu također, ima znatno manji broj fanova, ali objave sa linkovima se uspješno prikazuju na početnoj fb.

Molim nekog stručnjaka, ozbiljnog da mi objasni moj problem u čemu je fora?

Hvala vam.

Provjeri ima li te stranice ovdje: https://www.facebook.com/help/contact/349130238842860

Da ima to sam upravo pronašla na fb. Izgleda nema pomoći.

Ukine se restrikcija nakon 7, 14 ili 21 dan. U tom periodu nema svrhe ažurirati stranicu (sa linkovima ili podjelama sa drugih fb stranica) jer niko neće vidjeti objavu. OSIM ako slike imaju doseg, onda možeš postavljati slike…

Da, slike imaju doseg, samo postovi sa vanjskim vezama se ne vide u news feedu, slike se vide, i ako je opao znatno doseg, mislim da je i ovo uticali. Bio je nenormalan broj lajkova, sharova i komentara, i onda se to srozalo.
E sad da li će mi stvarati neke probleme što sam neke linkove izbrisala sa stranice, poslala žalbu preko onog linka, tačnije molbu.
Da li postoji neki vodič sa ovim novim algoritmom na fb na nekom od ovih jezika kojim se mi razumjemo da malo istražim šta se smije, koje riječi se ne smiju i slike u post linkovima postaljati.

Hvala ti na brzom odgovoru, nadam se da će se skinuti taj blok, da neću stvoriti dodatne probleme, ne znam čak ni kad je stavljen, mislim da je od 23 novembra kako vidim po broju vidljivosti na objave sa vanjskom vezom, ali neke objave i nakon 23 dvije objave su imale preko 3000 pregleda između ostale su znatno manji pregled ispod 50 ili 80 a nisu se prikazivale u news feedu.

Samo se nadam da će sve biti ok, da mogu normalno nastaviti bez klikbait više.

Hvala ti na brzom odgovoru. Sad znam šta je, još da se skine samo.

Neće biti problema, ne vidim razlog. Meni su jednom odblokirali stranicu, rekli kao da je greška u pitanju, mada mislim da nije jer jedino klikbejt naslove i imam…

Ima na engleskom: https://www.facebook.com/communitystandards/ ne znam da li ima prevod, mislim da ne.

Restrikcija će biti skinuta. Ali uvijek je možeš dobiti ako fanovi budu prijavljivali objave. Pogledaj negdje u statistici koje objave su imale prijava za spam i uopšte negativnih reakcija pa možda da takve stvari ubuduće ne objavljuješ.

Ja ne znam šta bi da mi klikbejt ne prolazi :rofl:

Super, hvala ti. Vidjela sam 9. novembra ima jedna spam prijava, ali ne znam kako da nađem na koju je objavu.

Može pomoć, kako da pratim i da nađem koja je objava spam prijavljena kao neželjen sadržaj, samo pokazuje broj i datum, ali ne i naslov, link. Hvala

Nisu mi sve objave klikbejt, al eto mislim da je ova spam prijava od nekog uticala na to. Čak su mi i rach srozali sa slika.

Nego ima i raje iz zavisti i ljubomore bezveze prijavljuje, a uopšte nisu izmišljene vijesti, samo naslovi jesu BOMBA, ali nađe se neko