Firma za adsense

Htio bi ‘legalizirat’ zaradu od adsensa pa ozbiljeno razmišljam o pokretanju firme.
Nebih htio da kad kupim kravu moram strepiti jer bi susjed htio da crkne, valjda kužite…

Zanimaju me vaša iskustva, prihodi su mi adsense, etraget i još par sličnih ppc, a rashodi domene, hostizi, kupnje pokojeg sajta, pisaći.

Dosta sam čitao i raspitivao se i mislim da mi je to najjeftinija solucija za plačanje poreza, recimo ova ne dolazi u obzir jer ode 50% od čeka. Kod firme ako sam dobro skužio plačam 20% poreza na dobit.

Care, ne znam koliko su ti prihodi ali za svaku veću zaradu preko neta na ovim prostorima, pravo rešenje je osnivanje off shore firme :wink:

A jel to legalno? Ja upravo pokušavam pobjeći iz ilegalnosti a ti mi savjetuješ da idem još dublje :smiley:

Troškovi koje možeš očekivati:

  • trošak vođenja knjigovodstva
  • HGK, porez na firmu, “šume” odnosno naknada za općekorisnu funkciju šuma
  • trošak vođenja žiro računa

Mogući troškovi:

  • vlasnik mora biti mirovinsko osiguran po nekoj od osnova, vodi o tome računa

Mogući vanredni troškovi:

  • nisam našao da google isplaćuje firmama preko WU, samo čekovi što je pristojan trošak

Najveća stavka:

  • gnjavaža s nečim što prije nisi radio, gubljenje vremena na “gluposti”, uhodavanje

Nisam lud da se vratim na čekove. Što ne mogu dignut novac na pošti i postavit na ga račun firme ili nešto tako?

Naravno da je legalno, pre otvaranja off shore-a moraš se dobro informisati o svemu tome, i dogovoriti saradnju sa nekim jakim advokatom koji je upoznat u sve to da bi sredili sve papire i sve stvari koje su potrebne za tako nešto da kasnije ne bi imao problema. Ja lično znam dečka koji je tako regulisao sve prihode putem Clickbanka.

Odgovor protupitanjem, a zašto bi bilo ilegalno?
Da ti ja sad tu ne pametujem, evo link:

Evo, Creatif Code ti je dao lep link gde možeš pročitati dosta korisnih stvari o tome.
I ja imam nekoliko korisnih linkova na domaćem jezika pa ako budeš želeo, mogu ti ostaviti.

Inače, baš kao što kaže dečko iznad mene, zašto bi bilo ilegalno :slight_smile:
Sve cool.

Malo sam se raspitao i jedna osoba mi je rekla da ostaje isti problem, otkuda sam unio lovu u hrvatsku i jesam li platio porez. Ako je tako, ništa nebi napravio.

A gle, sad da unajmljujem advokata, ako i je legalno, pitanje je jeli mi jeftinije od firme. Kod firme sam miran, samo je pitanje isplatili li se sve, al opet računam ako se mislim baviti ovim ozbiljno, onda je bolje da odmah krenem u te vode pa se polako učim, jer ionako me to čeka jedan dan.

Kada je riječ o google adsensu moj savjet ti je: I dalje si isplaćuj na privatno ime.
Dok si adsense isplaćuješ na firmu moraš platiti PDV (ako se ne varam).
Računaj si da ćeš u tom slučaju na svakih zarađenih 1000 kn državi trebat dat cca 187 kn.
I onda adsense novac koji imaš na firmi ne možeš samo tako vadit van.
Najjeftinija opcija je da vadiš novac preko studentskog ugovora. Onda na količinu koju vadiš (ona koja je ostalna nakon što si državio dao PDV) još plaćaš 18% student servisu.
Jasno ti je koliko se novca “izgubi” u ovom procesu.

Ja imam firmu ali svu adsense zaradu primam kao privatna osoba, ne pada mi napamet prebaciti adsense primanja na firmu.

Inače min mjesečni trošak firme ti je cca:

  • Članstvo u HGK = 55 kn
  • Šume ■■■■■ palac = cca 10 kn
  • Banka = cca 100 kn
  • Knjigovođa = Zavisi kako se dogovoriš sa njime ali min 400-ak kn.
    cca 570 kn.

Rashodi domena, hostinga i sl. ti mogu ići u trošak firme, ali nećeš moći odbijat porez od istih.
Također trošak kupnje nekog sajta najvjerojatnije nećeš ni moć “ubaciti” u rashode jer ti druga strana najvjerovatnije neće moć izdati fakturu.

Za kupnju sajta, netko mi je rekao da može ići paypal račun mislim. Mogu ja i dalje dizati novac na ruke, al jel me može netko prijaviti poreznoj. Recimo da idem kupiti auto, odakle mi auto? Da im kažem da mi ga je google kupio?

Nisam siguran može li se priložiti paypal račun. Ako da, to je odlično.
Ne možeš dizati novac na ruke kada si firma (možeš ako ti firma napravi pozajmnicu, ali nju moraš kad tad vratiti).
Ako govoriš o firmi, može te svatko prijaviti, ali ako si čist nemaš razloga za brigu.
Isto tako te može svatko prijaviti i kada si fizička osoba. U tom slučaju ista stvar, ako si čist (ako si platio državi porez kao fizička osoba) nemaš razloga za brigu.

Ako te netko pita od kuda ti auto, reci da ti je djed još davno ostavio dojč marke koje si kasnije promjenio u eure i držao u čarapi do nedavno :)).

[quote=“Artanis”]
Ako govoriš o firmi, može te svatko prijaviti, ali ako si čist nemaš razloga za brigu.
Isto tako te može svatko prijaviti i kada si fizička osoba. U tom slučaju ista stvar, ako si čist (ako si platio državi porez kao fizička osoba) nemaš razloga za brigu.

.[/quote]

Da, al kao fizička osoba moram platiti 50% od čeka da bi bilo legalno, pa nisam lud. Preko firme koliko sam skužio samo 20% od dobiti!

Baš me zanima ima li itko da kao fizička osoba prijavljuje porez na adsense na ovom forumu?

Morate znati da ovoj državi kronično nedostaje love i da će polako sve dovesti u red.
Kako polako gazi iznajmljivače apartmana na moru tako će doći na red i iznajmljivači na kopnu i sve ostalo gdje je porezna nedisciplina.

Uveden je famozni OIB, isplate dobiti iz firme su pooštrene (mora ići preko privatnog žiro računa), prijete se raznim porezima na sve i svašta…
Ukratko, polako će sve to doći na svoje mjesto. Pitanje je koliko dugo će neke stvari biti ispod radara.

Da, uz to ulazimo u EU, mislim da se neće unedogled moći ovako, mora to doći na svoje. Čini mi se da mi je firma jedino pravo rješenje.

@trnac
To je i više nego jasno. Sve će doći na svoje mjesto, ali još je dosta stvari ispod radara.
OIB je uveden ali koliko je meni poznato još nije zaživio, a sumnjam da će ubrzo i zaživjeti.

@sime_zd
Da, kao fizička osoba skoro i ispadne 50%.

Da li može netko tko se razumije u to, napisati ukupni dobitak za lagalnu zaradu za fizičke osobe, obrt i firmu npr. za 10000kn? Dakle, koliko je potrebno platiti državi za razno razne izdatke(bez ostalih troškova) i koliko onda ostane zarade.

Isto tako WU je po meni neka siva zona, jer je zapravo čudno kako google može isplaćivati preko WU kad je WU isključivo transfer između fizičkih osoba, firma ne može niti slati niti primati.

Mislim da je sve ovo malo pod dojmom slucaja Sanader, a sto je sa onim uplatama rodjaka iz inozemstva koji salju novac ovdje rodbini, na te uplate se ne placa porez niti je zakonom propisano. A citav zapadni Balkan (Hr, BiH, Srb.) zivi barem 50 % od ino uplata rodbine.

Koliko ja znam, firma da bi normalno poslovala mora imati barem jednog radnika, najčešće direktora. Kad sebe postaviš za direktora, gubiš primjerice pravo na redovno studiranje (premda i tu ima oprečnih mišljenja). Pa uzmi i to u obzir.

Također, iz tvrtke ne možeš samo tako izvlačiti novac. Možeš preko studentskog ugovora, ali onda moraš biti student. A ne možeš ti kao direktor samom sebi kao studentu isplaćivati novac. Zatim imaš putne troškove i sl., ali za to moraš imati privatni automobil.

Naravno, uvijek si možeš isplaćivati plaću (minimalac primjerice) ili platiti porez na dobit (30%) pa si isplatiti svu dobit.

Uzmi u obzir da je trošak otvaranja firme oko 25000kn (20t ti ostaje kao kapital).

Mislim da ti se to ne isplati. Moj savjet je da nađeš nekog pouzdanog tko ima firmu pa prebaciš primanja na njega, a on tebe isplaćuje putem studentskog ugovora. Upravo tako ja funkcioniram.