Flags as string

Ne argumentiram tako jer ne radi se točno o istoj stvari. Ali ima zajednički presjek i to si dao fini primjer kako slova mogu biti praktičan input u nekim slučajevima.

Pogledaj naslov teme. “Flags as string” - jasna indikacija da težim tome da se binarna stanja mogu simpatično predstaviti jednim kratkim i praktičnim stringom.

A to što si me citirao…pa to sam naveo kao posljedični benefit što se dobije prilikom inicijalizacije jednog “flag as string” parametra.
Što je onda sasvim logično da ako je to benefit, da to ionako postoji u sintaksi…jer je to dobrodošlo i do toga se došlo ovim ili onim putem.

Al to neznači da je o tome tema…tema je o “flags as string”.

Mogao si tako negdje primjetiti bilo što sporedno pa zabrijati da je to fokus teme? I reć da je ta sporedna stvar već izmišljena. Zar ne?

Dao sam ti već primjer flagova u konstrukciji regexp izraza. Dao ti je tpojka sličan primjer koristenja karaktera kod formatiranja datuma. Iako je to tamo više specifična sintaksa za definiranje formata, nego predstavljanje binarnih stanja.

Dom bi flags as string spadali uvijek pod istu sintaksu, a sposobni bi bili modelirati neki objekt koji se sastoji od binarnih stanja.

Može li…može li…može li…non stop se ograničavaš unutar nepostojećih granica. Come on…go out of box…vani je svijet!
Pa tko te tjera da bi koristio “flags as string” na objektu koji ima 74 ključa.
Koristit će se tamo gdje može biti praktičan. Kao što su taj pristup odabrali kod regexp-a i točka. Tamo se paše i to je to.
Tamo gdje se neuklapa, tamo se neće koristiti.

Život je jednostavan. :slight_smile:

Ja sam s razlogom citirao odredjeni dio teksta i uz to dao ti objasnjenje zasto ja te parametre koje ti navodis necu nikada u zivotu koristiti.

Za mene totalno drugi use-caseovi.Regex prica za sebe.

Pa to samo govori da se tvoje rijesenje ne scale-a, tj. da moze raditi na max. 5 flagova poslije toga ne zna se ni ko pije ni ko placa :smiley: Koja je svrha toga, kad sa objektom koji ima 10 propertya ces morati pisati stvar kao i svi sto to rade ? Sta onda ovo tvoje rijesava ? Skracuje sintaksu na malim inputima, jako korisno :smiley:

Hvatas se konstantno za taj Regex, a ovdje se radi o totalno drugoj stvari.

Možda za tebe. Ja koliko vidim i u jednom i drugom slučaju string predstavlja true/false stanja nekih flagova. I to je ono što im je zajedničko.

Mogli su i regexp smisliti da se piše:
new RegExp("selector", {global:true, incase_sensitive:true});

Pa očito to nije svakome praktičnija sintaksa.

Ono što si vjerovatno propustio primjetiti kod flags as string inicijalizatora…on može progutati i flag as string i puni objekt …pa uvođenjem njega ostaje sloboda developeru hoće li koristiti shorthands ili tipkat sve.

A samo čitanje codea će ionako danas/sutra biti expandirano sa raznim pluginovima editora…itd.

Tako da “flags as string” nudi i “ovce i novce”. Kod pisanja brzinu, a kod interpretacije/čitanja codea potpunost.

Već druga sopstvena rečenica te je pokopala jer ti je pobjegla poenta:
I_know_own_knowledge_limits != I_assume_own_knowledge_amount
Ne radi se o tome šta smatraš da znaš već upravo o tome šta znaš da ne znaš. Za lakše razumijevanje i nastavak diskusije izuči pojam determinanta.

Izvlačiš pogrešne zaključke jer lupaš neprovjerene pretpostavke kako ti se ćefne.

Ti ne bi prepozn’o dokaz da te lupi po sred čela.
Za ovo godina na forumu nije se vidio niti jedan dokaz a kamoli smislen kod koji bi praćenjem potkrijepio makar jedan pasus napisanog.

Ti si svjestan da si tek juče il’ prekjuče čuo za pojam yaml il’ recimo da si ove il’ prošle godine sazn’o za github (koji i dalje uredno ne koristiš)? To je prosto u nivou FB domaćice.

Ono što sam napis’o je bilo više @belmin -u upućeno.
Složićemo se da su ljudi ipak utiska da se nije problem povesti za nomenklaturom na kojoj je radio, uzevši u obzir kompletnu dotadašnju praksu i standard, konzorcijum a da je već sasvim diskutabilno (da ne kažem degutantno) uobziriti nešto što je trebalo da ostane neizrečeno lupetanje.

Nedostaje ti tol’ko znanja da ti se sav rad svodi na miješanje domain i implementation problema/rješenja. 3ajebano.

Za jedno dvije godine kad otkriješ upotrebnu vrijednost type hinting vs. type casting vs. type juggling vs. return type uz strict deklaraciju, tek tad smo najebali od friških ideja sa smjehotresnim inputima i outputima funkcija.

I ništa se time iz mog primjera nije promjenilo…samo se čini da poanta primjera ne dopire do tebe.
Neću se ni trudit…ako nije dosad ništa doprlo do tebe, teško da će ikad.

To je zato što ne znaš šta ne znaš. Kako ne kapiraš?
Ja ne znam ko je ovde propustio logiku u školi.

Svi neznamo da nešto neznamo. Neko više neko manje. Ja sam sa posljedicama svog (ne)znanja super zadovoljan. :wink:

Kao sto sam rekao Regexp u JS ima 6 flagova koji su fiksni i imaju jedno te isto znacenje uvijek kad to shvatis onda ces i shvatiti o cemu pricam :slight_smile:
U JS-u je obicno tako implementirano zbog samog regexa, ne zbog toga jer je nekome u TC39 comitee bilo dosadno.

Ako cemo da idemo jos u krajnost svrha regexa je da sa malo koda (koji je diskutabilan) pokrijes dosta stanja.Svrha tvojih skracenica je da sa malo koda pokrijes malo stanja i prodas 3 linije koda za 1 liniju spageti koda :smiley:

Pomozi sebi dok jos nije kasno, i procitaj koju korisnu knjigu o dobrim praksama i cistom kodu.

how yes no :smiley:

Ti sad pak pričaš o paternu (selektoru) regexa, a ne o njegovim flagovima. Jedan regexp se sastoji od dva djela. Prvi dio (pattern) je ovo što kažeš da se sa malo codea pokrije dosta stanja…točnije, da se može opisati struktura stringa.

A flagovi regexpa imaju istu svrhu kao i gore opisani “flags as string”. Znači bukvalno identična stvar, ali tebi to očito nije jasno, jer vidim da opet pokazuješ da si out teme …dok god imaš ovakve propuste u opažanju.

Tako da moja svrha skraćenica je bukvalno isto kao i kod njih. Uveli su flagove da se lakše prosljedi instrukcija binarnih stanja za global search, casesensitive search …i za još par flagova.

A zašto nebi bili fiksni i na drugim mjestima gdje bi se koristio flag as string? :slight_smile:

Svaki puta te moram toliko toga ispravljati…jedva da znaš o čemu je tema…teško ti je iz tri hinta shvatiti da će brzina biti nula…
…iza svojih riječi nisi sposoban stati codom kojim se dičiš
…sem toga daješ i lažna obećanja. Što je jadno, jer ne kaže se džabe “biti čovjek od riječi.”

I onda i dalje nakon svega imaš obraza sa takvim poštapalicama odgovarati.

Kako je rekao Sokrat:

When the debate is lost, slander becomes the tool of loosers.

Nego daj odgovori nije li praktično to što jQuery selektor može kao input progutati i već dohvaćeni DOM element…a može primiti i ID elementa u string formatu. …ili bilo kakav css selektor. (String jel)

Ne primjećuješ li slučajno sa se taj pattern pojavljuje svuda? Međuostalim…u nekim jezicima je uveden input-signature kako bi se još lakše slagale kombinacije za prihvat različitih setova input prametara. (I po broju i po tipu parametara) (To je jedan od razloga zašto sam napravio structure controler Sintaksa za provjeru strukture objekta …da se ta vrlo korisna osobina može koristiti u svim jezicima neovisno od nativne podrške za isto)

Ako ja trebam da pomognem sebi, onda su vidim i svi drugi u grdom problemu. Heh. A ti si se opet odlučio biti bezobrazan u nedostatku da drugačije pridoneseš temi.

Hajde da napisem odgovor na sve i da zavrsim s tobom, jer je ovo preraslo u veliko gubljenje vremena za mene.

Sama sintaksa regexa je bljak i dosta kripticna, tako da ti fiksni flagovi g i m i ne stete mnogo.Ko shvari regex, shvatit ce i sta tih 6 flagova znaci.
I kao sto rekoh nisu oni to tek tako uveli, i nije JS jedini jezik koji to ima.Neki jezici cak prihvataju global, ignore i sl. kao flagove.

Pa jesi li ti taj koji je rekao da je jedna od ideja imati prvo slovo key-a kao flag :joy:

To da pomognes sebi je bio generalan savjet, quote je tu zavrsio greskom.Nema nista toliko lose u tome sto si postavio pitanje nisam jednom napisao ovako nesto:

const hidden = typeof action.hidden === 'function' ? action.hidden(row) : action.hidden;

Drugi dio, gdje si poceo hajmo reci sa niskim udarcima:

haha rece mi covjek kome su svi programeri na forumu trazili konrektan kod, a on pisao neke filozofske radove :smiley:

Ako ti stvarno mislis da ja nisam u stanju napisati funkciju koja ce pokriti edge case gdje je brzina 0, onda misli tako.Samo nemoj zaboravit da sam ti ja nekoliko puta dao odgvore u vidu koda za neke tvoje eksperimente gdje si ti radio kojekave gluposti (koristio deprecated funkcije, blokirao main thread i slicno) - gdje bi mi na kraju rekao pa ti koristis nove alate LOL

Dalje ne kontam sto te to pogadja kad ti kazem da uzmes Clean Code knjigu ? I meni su isto rekli, ja poslusao, i poceo pisati ljepsi i opce prihvacen kod.

Dalje nisi uopste kompetentan da pricas o eleganciji i citljivosti koda, jer sam vidio tvoj kod za puzzle igricu koji si uradio.Ja ne znam je l’ ti stvarno pises takav kod i na poslu/produkciji - nadam se da ne :smiley:

Pa pricas kako C# ne valja a ne znas sta su genericsi, mislim wtf :smiley: I masa drugih gluposti koje si izvalio sve na racun tvog neznanja o nekim fundamentalnim stvarima.

Ja sam dao doprinos temi kad sam rekao da to nije citko nikako.To sto ti samo zelis cuti ono sto se tebi svidja, to apsolutno nije moj problem.
Ja apsolutno nemam nikakav problem priznati kad imas dobru ideju, za onu stvar o bazama sam to i rekao.Ali ti si taj koji ocito ima problem cuti kritiku, i drugo misljenje.Fakat se zapitam zasto ti koristis forum, kad ti 5 ljudi kaze da to ne valja i ti tupis dalje po svom, koja je svrha ? :smiley:

Na kraju krajeva sta imam ja tu pricati kad se ljutis zbog toga sto sam ti preporucio knjigu za koju svaki ozbiljniji programer zna.
Radi sta radis, mislim da ce te se kolege na poslu sjetiti kad odes iz firme pa oni budu morali sami raditi na tvojim normativima.Jako ce se oduseviti :smiley:

Cheers.

Regexp sintaksa je nešto najbolje što programerski svijet ima. Ali ju naravno ne razumiješ pa tako govoriš.
U firmu gdje sam došao isto je nitko nije znao…pa one koje sam naučio, se dive kako je to wow alat.

Nego, kakve pobogu veze ima sa temom regexp sintaksa? :slight_smile:

Brkaš lonce …mašiš cijeli footbal sa time i sa svime što si dalje napisao…tako da vozdrav.

Znaš kako ja pišem duže argumente da bi’ olakš’o čitanje?

const hidden = typeof action.hidden === 'function' 
? action.hidden(row) 
: action.hidden;

Uvijek ovako počinjem sljedeći red neostavljajući operator na kraju reda. Predznak u redu mi vizuelno, već na dijagonalno čitanje, kaže da linija ima poveznicu sa prethodnom linijom u bloku. Nije tol’ko bitno al’ da ne ćutimo na temi.

1 Like

Totalno na mjestu.

Kod mene to Prettier handluje prilikom svakog commita i ispravi sve sto nije dobro formatirano u izmjenjenim fajlovima :slight_smile:

Vidio sam da ljudi najčešće razlože na

const hidden = typeof action.hidden === 'function' ?
action.hidden(row) :
action.hidden;

ali mi ovako kako sam se usmjerio efikasnije dosta.