Format date string sintaksa

Ako covjek pravi standalone komponentu onda tamo kao parametar prebaci timestamp i u komponenti formaatira kako hoce, odnosno premaa jeziku i formatiranju koje koritsi za tu komponentu.

Problem solved.

Jebiga krivom covjeku odgovorio, ovo je bilo za @ChronoZ

1 Like

To se već desilo.
Što ti je engleski, nego upravo to.
Postojanje majority jezika ne isključuje postojanje svih onih koji su doveli do tog majority jezika.

Zato jer u jednom ekosustavu komponenti dolazi do potrebe da jedna komponenta moze zadati drugoj format. Tu se naravno ne valja oslanjati na bilo kakvu sintaksu…nego ciljati onu najprihvaćeniju i dobro dokumentiranu.

Također se može pojaviti i da korisnik putem ispunjavanja nekakve excel tablice, neposredno utječe na kasnije ponašanje komponente koja formatira darum.
Tada i najobicniji korisnik koji nije ni cuo za js/php/C# …treba moci elegantno formatirati datum.
Koju sintaksu mu dati u ruke? Naravno…najprihvaćeniju i dobro dokumentiranu.

I ta format-date-string sintaksa bi trebala biti zaseban entitet i imati svoju dokumentaciju izvan librirya kao što je tipa moment.js …kako bi jasnije bila istaknuta kao nit vodilja svim drugim bibliotekama. Nevezano i uz programski jezik.

ISO ISO miki…nisu ih ljudi djaba pisali…

Pa ima x date formata koji su prihvaćeni i implementirani u svaki jezik, princip je jedan , ostalo su nijanse.

Da je nekome ovo trebalo što ti pričaš, to bi se napravilo i vrlo vjerojatno bilo prihvaćeno, samo je ptanje da li ima smisla.

Svi ti govorimo da ovo nema smisla.

Za excel postoji dobra dokumentacija, a i kod formatiranja čelije imaš primjer formata.

Nismo se tu razumjeli…korisnik kroz excel ispunjava nekakav dataset koji ce kasnije hraniti komponente koje nisu dio excela.

Taman su dozrijeli da nađu zajedničku nit vodilju, ako se iskristaliziralo sve što je bitno.

Tvojim razmišljanjem “već bi se desilo” …nikada se ništa nebi desilo. Sve ima svoje vrijeme nastanka…svoj prvi put.

Dešava se onda kad ljudi shvate da im to treba i da je efikasnije u odnosu na ono što imaju. Uvijek se za nešto napravi koncept i teorija, ali nekad za dobre stvari treba proći 15 i više godina da dođu u primjenu.

npr. mvc koncept je nsatao 70’ godina prošlog stoljeća, kad se počeo koristiti nemam pojma.

Don’t be mad, ali ti si totalno ispalio covjece.

Jel se ti zelis upisati medju ove tu
https://esolangs.org/wiki/Hello_world_program_in_esoteric_languages
https://listverse.com/2011/02/17/top-10-truly-bizarre-programming-languages/
https://esolangs.org/wiki/Language_list

Pa jel smo ti rekli da svaki programski jezik imaj svoj nacin formatiranja datuma i da ti na to ne mozes utjecati?
Da li si se ikada postavio u ulogu onoga koji mora s tobom raditi ili onoga koji mora naslijediti tvoj programski kod. Pola onoga sto ja od tebe citam na ovom forumu, a tice se programiranja i tvojih nekih razmisljanja nema smisla.

Svaki programski jezik ima dokumentaciju i u svakoj od njih postoji dio koji se, izmedju ostaloga, bavi i formatiranjem DateTime, Date i Time stringa. Rekao sam ti i kako to da rijesis, a ti trazis neki univerzalni nacin iz tko zna kojih razloga.

Bilo koji programski jezik moze prepoznati Datum i Vrijeme u skoro pa bilo kojem formatu neovisno o izvoru. Na tebi je samo da to handlas, a korisnik je slobodan unijeti datum u formatu u kojem on zeli. Ako ti je to previse, onda onesposobi korisnika da unosi kojekakve vrijednosti i dopusti samo jedan format, koji se tebi svidja. Moras znati i da se format razlikuje od zemlje do zemlje, pa ako ti je netko iz Amerike nece unijeti isto kao i onaj iz Njemacke ili onaj iz Japana.

Sta ces sa razlicitim vremenskim zonama, razlicitim postavkama vremenskih zona i lokalizacija na serverima, itd. itd.

Ti prijatelju ili nemas pojma ili ti se ne radi pa izmisljas probleme, a sve je to vec rijeseno i milijuni programera diljem svijeta nemaju problema s tim. Ponavljam ti jadan onaj tko dodje poslije tebe na projekt koji si ti radio, nadogradjivao ili odrzavao, jer njegovo znanje i iskustvo, bilo ono 1, 5, 10, 20 ili 30 godina, moze baciti u vodu i krenuti ispocetka.

Pa nisu valjda ljudi za djaba izmislil coding guidelines, formatterse i slicna sranja. Pogledaj na GitHubu 50tak najjacih projekata i pogledaj njihov kod, vidjet ces da svi oni manje vise koriste istu sintaksu i logiku programskog jezika koji koriste, a ne pokusavaju izmisliti neke standarde i sl. sranja.

Mogao bih jos, ali neda mi se…

Programski jezik se zvao SmallTalk, a godina je bila 1979, tada se i poceo koristiti.

1 Like

Ostario si. Vec sam ti napisao da uopce ne govorim o formatu datuma i nemam pojma kakve on ima veze sa temom.
…a ti sve ponavljaš oko toga. :slight_smile: (ja sam doduše samo dio citirao)

Ja sam shvatio, a koliko vidim i @ChronoZ je svjestan benefita. Ne znam što vi čekate :stuck_out_tongue:

Ti si ovog puta malo kontradiktoran sam sebi. Prvi put kazes “da je dobro da bi se već desilo”…a sada tvrdiš “da se mora poklopit x i y da bi se tek desilo”.

Osim prošlosti i budućnosti, zaboravljaš da postoji i sadašnjost i da se neke promjene upravo dešavaju :slight_smile: I ništa premagično nije u tome…svatko od nas je sposoban unositi promjene.

Malo je ironično od svih vas da hejtate mene svaki puta kada nešto pokušavam napraviti, a istovremeno je vaše rješenje koristiti alate drugih ljudi koji su isto tako pokušali ih napraviti. :slight_smile:

Nema drugih alata bez onog djela zajednice koji ostavljaju nešto iza sebe. Ne gazite ono od čega postojite. Svaki pokušaj, pa i neuspjeli pokušaji…su dio ukupnog procesa koji stvara zajedničku baštinu.

P.S. u ovom konkretnom slučaju, stvar je tim ironičnija što ja ništa ne izmišljam…samo pitam za najšire prihvaćenu date-format-string sintaksu. …koju ću usvojiti kao normu unutar normJS komponenti.

Ako izuzmemo filozofiranje u postovima, možeš li navesti taksativno koji problem imaš i koji problem pokušavaš da riješiš?
Ne mislim da kažeš nešto poput “želim da komponenta razumije sve formate svih jezika” jer to ne znacči nisšta i to je jedno opšte mjesto koje služi da sakrije nemogućnost postavke problema.
Lično mislim da problem ni ne postoji već pošto-poto se trudiš da izmisliš jedan kako bi nekad mog’o reći eto sam riješio nešto što drugi nisu ni uočili. Dakle, nešto na ovu foru:

  1. želim da mi vizitor ima mogućnost unosa formata koji god želi
  2. ne znam kako da prepoznam koji je format unio
  3. postoji li rješenje za to ili (k’o što je već pomenuto) da ipak ostavim dummy proof unos formata u striktnom obliku

Recimo ovako nešto nije moguće vidjeti na tvojoj (ijednoj) temi i pa onda ne ostavljaš alternativu ljudima već misle kako nisi u stanju uobličiti problem.
Jedino što te pitam je da postaviš nešto što bi napis’o u Trello karticu:
As a user I want to ____________________________________________________________.

Do tad, u zdravlje!

Sad vidim edit:

Moraš prikazati izgled komponente da bi uopšte znali o zahtjevima zadatka.
Samo se bojim da famozna komponenta nije odmakla dalje od objekta sa par member-a. Jbg.

Edit 2:
Savjetujem da dobro proučiš JS mogućnost u vezi problematike:

i naravno da ove neke funkcije ne bi mor’o sam pisati tu je:
https://momentjs.com/

Pravi kuću od temelja, ne od krova. Nisi u Australiji.

1 Like

Ja ti hoću pomoći da ne tapkaš u mraku. Za sve probleme ovakvog tipa koje ti spominješ već postoje rješenja,

To što si napisao u ovom postu nema smisla.

Jer ako imaš n-tier desktop aplikaciju, a to radiš, onda imaš minimalno: datalayer m, business logiku i prezentation.

datalayer -> dohvati podatke iz baze onakvi kakvi su bazi
business layer -> dođe mu datum u formatu ‘yyyy-mm-dd’ , tu radiš konvert u ‘dd.mm.yyyy’
prezentacijski sloj -> prikazuješ korisniku u formatu ‘dd.mm.yyyy’

korisnik unosi podatke:
prezentacijski sloj -> dohvati datum u formatu ‘dd.mm.yyyy’
business layer -> dođe mu datum u formatu’dd.mm.yyyy’ , tu radiš konvert u
‘yyyy-mm-dd’
datalayer prihvaća ‘yyyy-mm-dd’ i sprema u bazu.

Meni nije janso što tu nije jasno.

Tebi treba nekakva ovakva funkcija:

https://social.msdn.microsoft.com/Forums/windows/en-US/01ecfe69-519f-400e-b08b-fa8979a7409e/how-to-detect-datetime-format-on-computer?forum=winforms

Dohvati locale, automatski prepoznaj format i konvertiraj automatski u odgovarajući format.

2 Likeova

Vi svi očigledno ili ne shvatate ili nećete da shvatite :thinking: “Najšire prihvaćena date-format-string sintaksa” to je pitanje jedino. Neće on izmišljat sad hello world već želi ako je ISO standard propisao tako da on po tome radi iz razloga jer je ispravno i pravilno zato što je standard i prihvaćeno je u communityu @bozoou ispravi me molim te ako te ni ja nisam razumio…

Točno to. I uopće ne kužim kakva poama nastaje oko takve banalne stvari. Koja je više nego logičan pristup…

…pogotovo ako pričamo o razvoju više komponenti, kojima želimo nametnuti unificirani standard.

I sad zamisli da imaš globalization klasu koja naređuje svim komponentama (koje rade s datumom) u kojem formatu će prikazati datum. I tu naredbu komponente očito trebaju moći razumjeti.
Ta naredba se prosljeđuje u date-format-string sintaksi.

Koju sintaksu ćemo za to odabrati?
…pa najprihvaćeniju.

Nego hebes to xd, nisi odgovorio na pitanje:
“Kako će ikad išta nastati, ako je istinita tvoja tvrdnja da bi to nešto već postojalo kad bi bilo smisleno/drustveno korisno.”

Po tome tvome stvari nastaju u momentu kada nemaju smisla?
Jer, po tebi, ne mogu nastati u momentu kada imaju smisla, jer bi tad već trebale postojati?

Očekujem da nećeš ignorirati ovo pitanje. :wink:

Mislim da te ne shvacam.
Sad zamisli da u fizici sve jedinice izrazavas sa osnovnih 7 jer eto tako bi bilo najjednostavnije.

Onda bi volt izrazavali npr. kao: kg m2 A-1 s-3

Recimo nesto ovako

Upravo iz razloga sto je ljudima trebalo vise formata datuma, pa zato imamo razlicite formate.

Ako kazes datum mora biti u formatu: dd.mm.yyyy i svi se moraju drzati toga, a sto ako ti treba dd.mm.yy format?

Da ti probam odgovoriti na ovo sto si me trazio:
Sve nastaje u trenutku kad nekome nesto treba i tada se objavi i to moze biti prihvaceno od strane zajednice, ali i ne mora. Isto tako, ako bude prihvaceno od strane zajednice, postoji mogucnost da se to od j… jer se pokazalo beskorisnim. Ajmo reci treba gledati kroz povijest od 50’ godina proslog stoljeca sto se sve dogadjalo u IT-u.

Recimo prije pametnog mobitela je postojao windows mobile onda rucno racunalo od palma i sl. i to jos 5-7 god. prije iphone-a, ali tada u tom trenutku nisu bili prihvaceni. Dosao je kasnije apple izbacio iphone koji je prihvacen.

Uglavnom tebi nedostaje teorije iz rac. znanosti.
Ako meni nedostaje znanja, potrudit cu se da to naucim.

Čovjek je prizn’o na jednoj od tema da ne proučava trenutna dostignuća i standardizaciju već da mu to uopšte ne treba za nešto što (pokušava da u-) radi.
Mislim neko takvog narativa očekuje da je sposoban iznjedriti standard? Jes’ kad bi se zaje8avali.

1 Like

Izvini što ti moram reći,ne nedostaje tebi znanja evidentno je da poznaješ to o čemu pišeš,ali pomalo ideš od problema lijepo iščitaj i shvatit ćeš šta je u pitanju,on traži jednu jaku dobru stvar koja kad je malo više sagledaš svima bi nam koristila kad bi pronašli pravi odgovor na to,nisi ti ništa pogriješio što si napisao sve si upravu u potpunosti te podržavam ali ne razumiješ suštinu ovoga što je bitno jer itekako ima smisla,to što si opisao za desktop aplikaciju u potpunosti si upravu ali imaš određenih i caka gdje se tu mora malo više poradit,recimo prepoznaš datum konvertuješ okej je ali imaš fiskalnih uređaja koji rade na nekom drugom formatu datumu i nema teoretske šanse da će on ispisat račun ako mu ne zadaš taj format koji on hoće. Neću da idem u offtopic nije tema tutorijal ili kako ovo ili kako ono već je jednostavno pitanje za koje dosad niko nije dao odgovor iako ja mislim da je ISO standard koji je @bozoou naveo adekvatno rješenje za njegov problem što opet nije potpuno kompletno ali eto tako je kako je i bože moj. :roll_eyes:

Bemu miša, sjedi jedan…niš nisi shvatio što govorim. Na drugoj temi si :D.

Naravno da je potreban i format dd.mm.yyyy i format dd.mm.yy …i neki treći.
Ne pričamo o tome!

Pričamo o ovoj sintaksi:

dd.mm.yyyy

…zamisli da ti ja to isto napišem na način:

dd.mm.gggg

…aludirajući na: d->dan, m->mjesec, g->godina.
Pa sterao bi me u kura* da dobiješ komponentu koju moraš konfigurirati na taj način…sa nekom date-format-string sintaksom koju ne razumiješ.

Ili još gore da ti isto napišem ovako:

(days:1-31).(months:0-11).(years:4digit)

Stero bi me još u veći kura*.

Naravno, ja neću pisati tu sintaksu niti na način 2, niti na način 3. Pisati ću je isto na način 1. …ali tražim izvor gdje je detaljno dokumentirano što sve ta sintaksa u sebi sadrži i koji je najkonvencionalniji oblik te sintakse.

Sada ako si me shvatio, slobodno temu pročitaj isponova :wink: …i izmoli tri pokore za nerazumjevanje.

Ja ću skupa s tobom izmoliti…jer kada vidim koliko se razilazimo svi u mišljenjima, očto mi je objašnjavanje totalno u kur*u.

1 Like

Dečki, ja vas ne kužim.
Čovjek pita jedno, vi ga napali sa pitanjima “zašto”.
Ponekad ste ko babe u menopauzi :smiley:
Kaj vas briga “zašto”? Tako mu odgovara. Njegov code, njegov business model, njegova stvar.

1 Like