Francuska uvodi porez na internet reklame

I naši su se ugledali na Francuze pa hoće dodatne poreze

ja sam mislio da i inace treba da se placa porez.

Znaci za sada ja kad prodam reklamu nekome na mom portalu, ne moram da platim porez? Kod mene u Srbiji je PDV 18%, to uopste nije malo…

Ovdje nije riječ o prodaji reklame i opozerivanju iste već o - oporezivanju klika na reklamu. Dakle, neki Francuz klikne na reklamu od Google-a (pretpostavljam da govore o Adsense reklama) i automatski je Google dužan platiti porez na taj profit.

Ukratko, čista glupost.

Ukratko ako i druge zemlje budu pratile ovo što je napravila Francuska ocekujmo pad cijene klika pošto Google mora nadomjestiti manji profit koji ce im se desiti placanjem poreza.

Nadomjestak porezu na dobit.

Samo pokušaj prisile da moćni G svoj kolač podijeli sa moćnim tržištima, a ne da sva dobit odlazi Amerima.

[quote=“trnac”]
Samo pokušaj prisile da moćni G svoj kolač podijeli sa moćnim tržištima, a ne da sva dobit odlazi Amerima.[/quote]

Gdje da počnem?

Kao prvo, Google je, barem pravno gledajući, Američka kompanija - ima sjedište u Americi, posluje po Američkim zakonima i plaća Američke poreze. Tu nema ni F od Francuske.

Druga stvar, kako će se ovaj porez naplaćivati ako recimo Google odluči ukinuti svoju podružnicu u Francuskoj (ako je uopće ima tamo)? Što će Sarkozy poslati Legiju Stranaca u Kaliforniju da naplati porez? Ili možda u Irsku? Hoće li blokirati Google (cenzura a la Kina) ?

Jedino što realno može napraviti je, u duhu prave demokratske države, lišiti slobode Google-ove zaposlenike (pod time mislim na viši menadžment) koji dođu u Francusku i zahtijevati “otkupninu” - plaćanje tog poreza.

Treća stvar - iako je opće prihvaćeno da vlade i države harače i ubiru poreze po sistemu “oporezuj i potroši”, postoji nekakav moralni argument da to rade kako bi platili sve javne usluge koje ljudi koriste. U slučaju kompanija, te usluge su “obrazovana radna snaga”, “funkcionalni pravni sustav” i slično. E sad, koju točno uslugu Francuska država pruža u ovom konkretnom slučaju? Ona naplaćuje Google-u surfanje Francuza i klikanje na njihove reklame? Pa pobogu, što su ti Francuzi - vlasništvo države pa da država ima pravo naplaćivati njihove navike?

Četvrta stvar - da sam na vašem mjestu, ne bih likovao. Ako se ovako nešto može dogoditi Google-u, tko kaže da se ne može dogoditi i vama? Što će se dogoditi ako vam neka država odluči naplaćivati posjete svojih građana vašoj web stranici ili na neki sličan način naplaćivati to što strani državljani koriste vašu web stranicu, kao što već sada EU očekuje da strane internet kompanije ubiru PDV za njih*? Što ako počnu naplaćivati postove svojih građana na vašem forumu jer, eto, i oni žele dio kolača?

*Inače, građani bi trebali sami prijavljivati i plaćati PDV prilikom kupnji preko interneta. Što mislite, zašto je to zadesilo strane firme?

[quote=“voajer”]Gdje da počnem?

Kao prvo, Google je, barem pravno gledajući, Američka kompanija - ima sjedište u Americi, posluje po Američkim zakonima i plaća Američke poreze. Tu nema ni F od Francuske. [/quote]

Oops, dovoljno.
Francuzi eto žele da im se udijeli barem “f” od fenomenalne zarade koju G ima od francuskih tvrtki.

[quote=“trnac”]Oops, dovoljno.
Francuzi eto žele da im se udijeli barem “f” od fenomenalne zarade koju G ima od francuskih tvrtki.[/quote]

Kakvih Francuskih tvrtki? Riječ je o klikovima na reklame od strane francuskih korisnika.

No, zamislimo na tren da nije tako - o kakvoj “zaradi od Francuskih tvrtki” govoriš?

Ja gledam to sa crnjak strane.
U francuskoj korisnici klikaju na oglase (vjerujem) pretežno francuskih oglašivača.
Francuski oglašivač plaća te oglase, G ima zaradu.

Ako sam ja to dobro shvatio, francuska vlada želi dio te zarade.

Ne, nisam za oporezivanje samo želim shvatiti način razmišljanja. :zub:

Dobro, to mogu razumjeti. Međutim, ona ili već skuplja poreze (ukoliko Google ima podružnicu u Francuskoj) ili nema nikakvo pravo na skupljanje poreza (jer Google nije u Francuskoj jurisdikciji).

To je isto kao da strana firma plaća poreze u Hrvatskoj jer netko iz Hrvatske uvozi proizvode te strane firme i ta strana firma na tom izvozu ostvaruje profit.

[quote=“voajer”]Dobro, to mogu razumjeti. Međutim, ona ili već skuplja poreze (ukoliko Google ima podružnicu u Francuskoj) ili nema nikakvo pravo na skupljanje poreza (jer Google nije u Francuskoj jurisdikciji).

To je isto kao da strana firma plaća poreze u Hrvatskoj jer netko iz Hrvatske uvozi proizvode te strane firme i ta strana firma na tom izvozu ostvaruje profit.[/quote]

Pričamo o moćnom G. Nema alternative i prerastao je američku pripadnost. Svijet za sebe. Nema reciproteta.

Zakonski gledano, on je i dalje Američka kompanija. On posluje po Američkim zakonima i plaća Američke poreze. Za Google je i dalje Amerika apsolutni autoritet. Koliko ja znam još uvijek ne postoji zakonska jurisdikcija zvana “svijet” koja omogućava osnivanje firmi koje podliježu oporezivanju u cijelom svijetu.

Ne. Da bi država mogla provoditi bilo kakav autoritet i vršiti utjecaj, ona MORA - ponavljam APSOLUTNO MORA - imati jurisdikciju nad subjektom. Dakle, ona mora imati nekakvo pokriče u zakonu no što je još važnije, ona mora biti apsolutni autoritet.

U suprotnom imaš potpuni kaos - Hrvatska može zatvoriti sve online kladionice diljem svijeta, Pakistan može svim ženama oduzeti prava bez obzira gdje se nalazile i Somalija može naplaćiva hrvatskim firmama porez.

Ti pričaš o presedanu, ja pričam o presedanu.
Ja ga podržavam, ti ne.

[quote=“trnac”]Ti pričaš o presedanu, ja pričam o presedanu.
Ja ga podržavam, ti ne.[/quote]

To nije presedan, jurisdikcija je osnova cijelog modernog zakonodavnog sustava!

Ne može se čovjeka u Francuskoj kazniti radi kršenja zakona Ugande (jer isti ne vrijede u Francuskoj). Ne može se Američka kompanija oporezovati u Francuskoj (osim ukoliko u Francuskoj nema podružnicu, no to je druga stvar).

Tu nije samo pitanje zakona već pitanje vrhovnog autoriteta i suverenih država kao takvih. Ovdje govorimo o osnovama zakona i sistema pod kojim svi živimo još od početka modernih država.

Google si dopušta stvašta, a u članku spomenuti primjer digitalizacije i objave autorskih djela bez dopuštenja autora, koji Google brani legijama odvjetnika u vlastitoj državi pokušavajući postići globalni dogovor poput batinaša koji ti ukrade 100 kuna, pa onda postigne s tobom “fer kompromis” da ti vrati 50.

Google stvarno nekim svojim djelovanjem mijenja svijet.

Francuska ima vrlo kontroverzne postupke poput opet u članku spominjanog zakona o zaštiti autorskih djela na Internetu. Francuska isto tako ima polu-balkaniziranog predsjednika.

Međutim, Francuska je jedina država na svijetu koja se je usudila reći Amerikancima u lice što ih ide kada su ovi svijali ruke svima da idu puštati bombe na Irak.

Tako da i ovaj potez, ako je istinit i dobro prenešen, jer treba uvijek sumnjati u sposobnost naših novinara da razumiju izvore, razumiju vijesti i točno ih prenose, predstavlja oblik političke borbe. Pri tome nije važna pravna utemeljenost jer je na drugoj strani da je ospori, što je dugotrajan i skup postupak. Jednako sebičan i surov kao i postupak koji i sâm Google primjenjuje kada se radi o provođenju njihovih željica i ideja.

Od europske kolonizacije svijetom vladaju i definiraju pravni poredak nacionalne države. Prisiljene su tamo i gdje ljudi za državu nisu čuli niti je do dan danas razumiju (npr. Palestina, cijeli Bliski istok).

Danas, u procesu globalizacije, za vlast i uspostavu drugačijeg pravnog poretka i modela se bore velike globalne kompanije. Ne kao nekakva urota, već kao rezultat nekih novih načina poslovanja, novih metoda ostvarivanja poslovnih planova, koje uprave poduzeća, naravno onda i poduzimaju, ali koji u svome zbroju konkurirju poziciji država.

Ja bih ovo promatrao u tome svijetlu. Iako ta tema više nije marketinška, nego politička.

Ako je vijest uopće dobro prenesena.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja