Freelance platforma JobRack - iskustva

Pozdrav ekipa, već duže vrijeme pratim ovdje neke topice oko digital marketinga i zarade, pa s obzirom da sam počeo raditi full time za jednu firmu, palo mi je na pamet da vam ispričam malo o tome u nadi da će nekom pomoći.

JobRack.eu je frilenserska platforma za frilensere iz Istočne/Jugoistočne Evrope.

Jednostavan sistem - Prijavite se i aplicirate za poslove.

Razlika između ove frilenserske platforme i velikana poput Upworka, Fivvera i ostalih je ta što:

  • Ne morate se takmičiti sa niskim cijenama Indijaca, Filipinaca i ostalih. Samo freelancerima iz istočne evrope je dozovoljeno da se registruju
  • Potpuno je besplatno, tj nema nikakvih provizija kada dogovorite posao. Platforma zaradjuje tako što ljudima koji potražuju radnike naplaćuje oglasni prostor
  • Svi poslodavci su provjereni prije nego je njihov oglas odobren
  • Ne postoji sistem naplate za frilensere, ako dobijete posao od poslodavca vi dogovarate sve oko plaćanja.

Ja sam lično našao 2 posla na ovoj platformi (part-time) u neka 3 mjeseca, i evo treći posao sam dobio full time i to baš kada je JobRack objavio da traži marketing asistenta.

Iako sam u marketingu, mislim da je ovo sjajna opcija za sve one koji imaju neko znanje i traže full time ili part time posao.

Najviše se traže pozicije:

  • Content Writer
  • Developer (kao i svugdje)
  • Virtual Assistant
  • Web Designer
  • Digital Marketer / Affiliate marketer

Sve što vas zanima slobodno pitajte ovdje, pratim thread :slight_smile:

Pozdrav!

Vladan

P.S. Nisam siguran da li je kršenje pravila ako ostavim link, tako da možete i izguglati

3 Likeova

To je sve super, međutim premalo je poslova objavljeno, a i većina poslova je završila.

Ili se svi poslovi ne vide neprijavljenim korisnicima?

Dok se ne skupi minimum da u svakom trenutku bude objavljeno barem najmanje aktivnih 1000 oglasa , onda ima smisla.

Možda je platforma pre mlada, pa treba vremena.

Ja nisam ni otvarao site, ali primjećujem nešto drugo: :neutral_face:

Ovo znači da vam nitko ne garantira da ćete biti plaćeni za svoj posao, :-1: što je jedan od osnovnih stavki sličnih platformi.
Meni, a vjerujem i mnogim Freelancerima mnogo je važnija sigurnost isplate bez nepotrebne brige nego da uštedim :heavy_dollar_sign: dva dolara. :smile: :o:

Ovo se odnosi na freelancere, da je za njih platforma besplatna.

Takvi će tada često biti i neisplaćeni. Slična melodija. :notes: :blush: :o:

Platforma je napravljena prije 3 godine i razvijala se svojim tokom. Prošle godine je čovjek iz Britanije kupio kompletnu platformu i poceo mijenjati strukturu - pustio da platforma radi na automatizmu, malo ugušio posao kako bi mogao uraditi analize sve, smisliti biznis plan i početi sa rebranding-om.

Da, još uvijek nema velikog obima poslova, ali i na tom obimu ja koji sam imao neke soft skills is malo iskustva iz tech supporta sam uspio dobiti 3 posla u 3 mjeseca.

Broj oglašavača će narasti veoma brzo. Cilj je podići pravi razmjer frilensera i poslodavaca, tako da ima uvijek kvalitetnih aplikanata na poslovima, a i da uvijek ima dovoljan broj poslova na koji se možete prijaviti.

Za obim od 1000 oglasa je potrebna platforma od 10000 frilensera, ako ne i više, tako da patience my padavan, idemo ka tome :smiley:

Pa koliko sam vidio platforma ima oko 6800 registriranih freelancera trenutno.

Da, to je generalno problem sa mnogim platoformama, ali trenutno radimo na kreiranju sistema zaštite kako frilensera tako i poslodavaca. Ono što JobRack trenutno radi jeste background check svih oglašivača, gdje njihov oglas iako je plaćen prolazi kroz određen sistem ocjenjivanja povjerenja.

Ja sam imao 3 sklapanja posla, i nikad nijedan jedini problem, a ostali frilenseri koji su popunjavali “you got hired” survey takođe nisu reportovali slična iskustva.

Naravno, što se kaže, sve do jednom, ali opet dok se ne kreira sistem, najbolje što možemo je provjeravati poslodavce.

Ono takođe što je većinski zanimljivo je da su poslodavci generalno kompanije, registrovane regularno, nisu ono “tim ljudi koji pokušava dići posao” ili “imao sam blog na sitegroundu, ko će mi ga preseliti na wordpress”.

Ali u svakom slučaju nice notice :smiley:

1 Like

Veliki broj tih frilensera je neaktivan. Počeli smo sa procesom čišćenja baze tako da će se taj broj vrlo brzo smanjiti. Cilj je naravno kao i svugdje isti, imati što veći broj kvalitetnih i aktivnih frilensera. :slight_smile:

Da bi privukli ljude, treba biti gore i sto vise oglasa za pocetak.

Barem 500 aktivnih.

Ah gledaj, frilenseri se neće prijavljivati ako vide da nema oglasa, employeri neće postavljati oglase ako vide da nema frilensera. Negdje se mora početi :slight_smile:

Radimo na obe situacije i s vremenom će biti više oglašivača i naravno više aktivnih frilensera :slight_smile:

Ima tu oko 1000 aktivnih frilensera koji zasad ispunjavaju kvotu kvalitete koji oglašivači traže, međutim idalje se zna desiti situacija da oglašivač ne može pronaći čovjeka kakvog traži. Platforma je mlada, krenuli smo sa procesom dizanja prije 7 dana.

Moj je cilj kako podići svijest o ovoj platformi ovdje na prostorima gdje se niko od nas ne boji rada ako smo plaćeni i poštovani kako zaslužujemo, tako i tamo gdje ljudi traže kvalitetne frilensere koji nisu Indijci i filipinci, samo se to boje reći jer je naravno rasistički :slight_smile:

1 Like

Prijedlog , maknite oglase koji su closed ili ih stavite u arhivu, pa tko hoce citat, nek ih cita. A reg. korisniku listu zatvorenih oglasa na koje se prijavio.

1 Like

Employeri plaćaju da im oglas stoji mjesec dana. Ukoliko nađu frilensera prije oni ga sami zatvore. Tako da većina oglasa koji se tu nalaze su još na Hiring statusu. Ali hvala na savjetu, uvijek je dobrodošlo! :slight_smile:

1 Like

Vecina oglasa je closed.

Nas dvojica imamo jako dobre sugovornike.:smile::smile::smile::smile:

Kad se moze ocekivati neki veci broj oglasa?

Gdje si primjetio da je većina oglasa closed?

Hahaha, većina kad vidi ovu konverzaciju imaće neke odgovore na pitanja koja možda imaju tako da je kul :smiley: mislim, što veći broj pitanja to je meni lakše da prilagodim prioritete rješavanja problema koji postoje, tako da svaki feedback je priceless :smiley:

Veći broj oglasa se može očekivati kroz narednih mjesec dana. Nemamo još zvanični ETA ali kampanja za oglašivače kreće veoma brzo. Hoćemo prvo da scorujemo 100% satisfaction kada je u pitanju broj kvalitetnih ljudi koji se traže, što će vjerujem biti jako brzo.

Kad se klikne na pojedinacni oglas, onda pise closed. Morate i redizajnirat stranicu, zelena boja izgleda ruzno.

Vjerovatno closed da se moraš registrovati. Oglasi koji su vidljivi su svi aktivni. Ali hvala na feedbacku!

I da, redizaj će sigurno pasti :wink:

Dobra stvar je što sve ljudi koje budemo mi kao JobRack zapošljavali, oglasi će biti objavljeni na samoj stranici. :slight_smile:

1 Like

Samo da ne postane drugi upwork.
Puno freelancera, a malo kvalitetnih projekata.

Obavezno da pise cijena po projektu, ako se radi o projektu , ako je moguce i predvidjeno trajanje projekta.

Ma kakav, Upwork dozvoljava svima da postuju sve. Cilj je ovdje da svaki oglas bude jako kvalitetan i da nudi uslove koji su normalni. I sada ima oglasa gdje ljudi recimo za AdWords i Facebook Ads experta nude platu od $1800. Takvih stvari je jako malo na UpWorku. I naravno još je manja šansa istaknuti se u moru indijaca i onih koji su monopol uzeli prije 5 i više godina.

Što se tiče cijene, poslodavcima se nudi i opcija Negotiable, iako savjetujemo da otvoreno pričaju o ciframa.

Dobra stvar je takođe što dosta poslodavaca koji objave oglas provedu i vremena tražeći freelancere po skillovima tako da se i često desi da te pozovu da apliciraš. Kao newbie na upworku ili Fiverru, šanse za to su realno -0 :slight_smile:

1 Like

A kako cete provjeravat da se netko iz indije nije registrirao preko vpn-a i mislite da je iz ex-yu?