Freelancer.com vs Upwork.com

Ja koristim vec neko vreme Upwork, imam par pisaca sa kojima saradjujem i zadovloljan sam za sada. Ono sto me nervira je to sto su uveli ovo gore sto @anja1 pise, po meni je to bezobrazluk jer od nas koji trosimo pare oni zive, tako da cu svakako da probam ovo sto je @Kosana postavila, probao sam i ovu nasu domacu platformu https://virtualniposao.com/ ali sam odustao za sada jer je prepuna bagova. Razgovarao sam sa njihovim supportom i kazu da ce da rese to, tako da cu mozda da ih probam kasnije.

Samo da dodam da na upworku kod mene se svako malo pojavi neko magare koje spinuje tekst, los rivrajt odradi, totalno fula temu, pise nebuloze, ima engleski ocajan, predstavlja se da je iz amerike a iz neke nigerije, pakistana je, autsorsuje pisanje nekome ko je ocajan… ako vam se neko obrati sa sir na upworku bježte. Sto bi moja cerka rekla jednoj prodavacici na kasi kad je imala tri godine kad mi je ova dala kusur i rekla “izvolite gospodine” “nije on gospodin, on je moj tata”.

Obavezno sa svakim piscom u detalje preko poruka o pisanju, sta sve treba i sve zahtjeve i ovi gore spomenuti se unezgode i mogu se po njihovim odgovorima namirisat. I kod prijave za posao ako u onom cover leter pet recenica zaredom pocnu sa I od njih realno nije ni ocekivat dobar tekst.

2 Likeova

Pisao sam ranije kako ih ja pecam odakle su, prosledim im tekst kao primer i onda odem na analitiku da vidim odakle su. Nema promasaja :slight_smile:
Jer i ja sam imao tako brdo “US, UK” pisaca, a nakon provere sve Kenija, Nigerija itd.

1 Like

Da, da i ja sam to radio i jednog sam i lozio da sam od babe dobio vidovnjacke moci i da znam kad me neko laze i da znam da nije iz mančestera no iz lagosa.

Takodje u opis posla stavit neki info i postavit pitanje na koje odgovaraju u cover leteru, na koje ima odgovor u vasem opisu. Cisto da vidite jel procitan opis posla jer mnogi ovi gore spomenuti rade bulk prijavljivanje pa dje prodje prodje.

Ja cu odmah isprobat, koliko placas pisca?

Takodjer ako nije tajna, moze podatak o piscu? :grin:

:rofl:

Zato je meni iWriter, iako je skup, dobar. Narucis tekst, procitas, i ako ti se svidi uzmes tekst ako ne- ne uzmes. Nekoliko puta je tako bilo spinnera, bilo ih je osrednjih, i bilo je fakat dobrihh. Te dobre stavim u “favorites” i onda samo njima saljem. Na iWriter u profilu pisca sam iWriter stavlja lokaciju.
Jedna mala sto mi je pisala (nasla sam joj profil na FB), jako sarmantna, je glumila u nekoj americkoj seriji, sad je kao freelance pisac, nema je vise na iWriteru. Nju sam placala 500 rijeci 17$ za clanke koji su morali da budu bolji. Jedna je iz Juznoafricke Republike. Vidim izdala dvije knjige, ima preko Amazona. O depresiji pisala :roll_eyes:. S njom sam uspostavila kontakt van iWritera i kosta 1.8$ 100 rjeci. Problem je sto pise sporo, nekad po dvije nedelje 2500 rijeci. Ali neka je.
I skoro sam ubola jednu Britanku na iWriter, 2,5$ 100 rijeci. Nasla sam je na FB, ali ona pise samo preko iWritera. Sjajna je i vrijedi vise od tog.

A ovaj sa Legiit-a je iz Kenije- 700 rijeci 7 $. Ne ocekujem da mi neko iz Amerike pise za te pare. Vjerovatno nece ni ovaj dok se malo profilira. Na iWriter sam placala tacno duplo vise. Odradi bas sve kako treba. Za product reviews je super. Kreativno pisanje mu ne bih dala. Ja jeftinije no to nikad platila nisam.

:smiley: Tajna je

2 Likeova

:smiley:
Morala sam se sjetiti ove izjave. Sad upravo uplatila jednom na Legiit-u, i velim mu da uradi najbolje sto moze, a on meni odgovara:

image

Mislim se, druze, em nisam iz tih kolonijalnih fazona, em sam zensko, al haj nek ti bude.

kakvih fazona, vidis da je covjek gospodin :smiley:

Ne, ja sam kao gospodin, a on je kao ponizan.
Ne rece maharadza, khan, rai ili sta su vec koristili za domacu elitu, vec sir = kolonijalni vladar. Proslo 70 godina od proglasavanja nezavisnosti, ali sloboda je u glavi.

Da ne zapocinjem novu temu… kakva su iskustva ostalih forumasa kad je u pitanju trazenje freelancera? Zanima me UpWork vs Freelancer…

Koliko vidim, pisci i ostali radnici kukaju da je Freelancer talog s dna bacve kad je klijentela u pitanju (malo se placa, mnogo ocekuje i sl). Ja sam do sad samo Freelancer koristio, i evo sinoc objavim jedan projekat na UpWorku jer na Freelanceru djeluje da necu naci pisca na jeziku koji mi treba… Poslah par invajtova, i evo sad vec imam 10-ak prijava koje sve djeluju OK (na Freelanceru skoro nista).

Ako je suditi po ovom iskustvu, UpWork je jedno 2 lige ispred Freelancera

Upwork je daleko najjači. Dok se zvao oDesk bio je još i bolji.

Na Upworku ima dosta velikih klijenata, među njima i Fortune 500 kompanija. Što se tiče freelancera, dosta je bolji izbor na Upworku.

Freelancer ima 60m registrovanih korisnika i 20m projekata, to je katastrofalan odnos :smiley: bilo bi zanimljivo koliko od ovih 60m je aktivno, i koliko od ovih 20m projekata je iz zadnjih 12 mjeseci.

Ako je suditi po ovom mom iskustvu (a djeluje mi kao da jeste kad evo pogledam rezultate nakon 24 sata), prebacicu sve na Upwork i samo tamo traziti.

Ako se ne varam, Upwork naplacuje 20% na prvih 500$ i to je to? (posle manji %) To mi se cini ok za long term saradnju… freelancer naplacuje 10% freelanceru, i 3% tebi za project fee+ uzima ODMAH procente od projekta, znaci dogovoris se za 1000$, prije nego sto pocnes radit, njemu naplati 100$ a tebi 30$

To je za radnike koliko moraju platiti. Onaj ko plaća radnike nema drugih troškova van toga što plati radniku

Mislim da i klijent plaća nekih 3%. @steelmaiden bi mogao znati odgovor na ovo pitanje?

Evo dobio sam nekih 20-ak prijava za posao a nisam vidio sve (vidjeh samo one sto su poslali poruku)… elem, pozvao sam 20 ljudi da biduju, pola od njih se odazvalo, nekoliko ih je odbilo… Ovo je vec u startu daleko bolje- na Freelanceru zoves 50 ljudi da bi na kraju njih 5 bidovalo, a ne dobijes ni odbijanje il tako nesto…

Jedino je ruzno sto ne mozes trazit po satnici kao na freelanceru, da kazes samo oni sto rade za manje od 5$ il tako neki fiksni broj

Ovi bi opcije trebao imati negdje:

  • Any hourly rate
  • $10 and below
  • $10 - $30
  • $30 - $60
  • $60 & above
1 Like

Da, da, znam za to, tako i trazim (<10$), al gomila ih ima sa po 8-9$ za poso koji bi platio 4-5$ :smiley:

Vidim izbacili su i one “examove”, a msm da su to prije imali? Kad trazim na freelanceru, pa zelim da vidim dal neko zna jezik odredjeni, mogu pretrazit npr Swedish exam 1, i vidjeti koliko je % prosao na testu, tj vidjeti sve freelancere koji su prosli, to mi je odlicna stvar a ovamo izgleda nema

Kao klijent plaćam 5% marketplace fee za svaki milestone kojeg fundam:

Više info: https://support.upwork.com/hc/en-us/articles/218375638-Client-Payment-Processing-Fees

Freelanceri dodatno plate od 5 do 20%, ovisno o količini:

image

Više info: https://support.upwork.com/hc/en-us/articles/211062538-Freelancer-Service-Fees

auuu, al kidaju, neurekli se :smiley: Ispane da bi radnik dobio 400$, ti ces platit 525$ (25$ tvoj fee, a 100$ ce uzet upwork od tih 500 sto ostane).