Gdje uzeti dobar vps hosting?

Nećemo se natezati, svatko ima pravo na svoje mišljenje.
Pored vlastitog ASN-a (koji je već odavno popunjen) tu su i IP responi koje unajmljujemo od Cogent, A1, Iskon, Optima Telekom ISP-a. Ukupno oko 4 tisuće IPv4 u najmu + 4x c-class own ASN. Pametnomu dosta.

My 2 cents

Minus im dajem što nemaju chat box na home page-u da ih mogu pitati šta mi god padne na pamet.
Pitaj ih je l’ u tih 60TB obračunat i inbound il’ je svih 60TB rezervisano samo za outbound.

Unlimited traffic

Every virtual private server has a connection with a capacity of 200 Mbit/s without any traffic limits

How is bandwidth usage measured?

Traffic is unlimited! Each server has a connection with a capacity of 200 Mbit/s without traffic limits.

2

dakle ako neko zaista zakuca 150Mbps punih 6 sati onda neka uzme dedicated server …

bandwidth ograničenja za dedicated servere se kreću od 200 Mbps UNMETERED, 500 Mbps UNMETERED, 1 Gbps UNMETERED

dakle potrošnja se ne mjeri, ali se prati trenutno zauzeće mreže, po sekundi … i jedino je to ograničeno

a ako neko zakuca 750 Mbps punih šest sati na dedicatedu onda neka uzme još jedan dedi pa neka niveliše, veže u klastere

mislim da smo objasnili pojam unlimited bandwidth

je li ovo struka?

pet minuta istraživanja

Većina provajdera koje sam posjećiv’o ne obračunavaju inbound promet.
Ovaj ako obračunava - to je onda 60TB inbound+outbound.

Neograničen takvom formulacijom može biti i za 56k modem samo je pitanje da l’ se nudi 150GB u outbound-u il’ sve zajedno inbound+outbound.

Tu ne piše ovo što sam pit’o.

Pazi ovo:

ti je 15 korisnika za po linijom od 10Mbps. 'Oću da kažem da 150Mbps nije sad nešto pretjerano.

Email 0.5 Mbps
Web Browsing 0.5 Mbps to 1.0 Mbps
Streaming Music 0.5 Mbps
Phone Calls (VoIP) 0.5 Mbps
Streaming Videos 0.7 Mbps
Streaming Movies (Non-HD) 1.5 Mbps
Streaming HD Quality Movies 4 Mbps
Basic Video Conferencing 1 Mbps
HD Video Conferencing 4 Mbps
Internet Connected Game Console 1 Mbps
Online Multiplayer HD Gaming 4 Mbps

evo nešto drugo

ako želiš nešto da streamaš sa svog servera na internet, koristi dedicated servere … simple as that

Ako kod kuće imaš liniju 20Mbps neće ti browser skidati stvari brzinom 40x manjom.

Tehnologija radi eager metodologijom. Ako ti je linija 100Mbps tom brzinom će ti stizati stvari sa servera (ako je dostupan ukupan bendwidth).

upravo sam naišao na podatak da HD streaming vuče 5 Mbps … dakle ne znam čime jedan prosječan posjetilac može opteretiti mrežu servera sa 100 Mbita po sekundi … ne znam šta taj server servira, jedino što mi pada na pamet su file sharing servisi koji imaju klijente koji skidaju fajlove brzinom 80 Mbps … posjetilac koji skida fajl od 5 gb brzinom 60 Mbps taj fajl skine za 11 minuta … dakle ako govorimo o dediju gdje je zauzeće mreže limitirano na 750 Mbps da bi se to zauzelo potrebno je da 12 ljudi skida fajl od 5 GB brzinom 60Mbps … i to traje 11 minuta … takvi file sharing servisi koriste klastere svakako … recimo da je u podešavanju servera ograničeno zauzeće na 700 Mbps … ako posjetioci šest sati sa jednog servera skidaju fajl od 5 GB brzinom od 60 Mbps i ako je konstantno broj tih posjetilaca 12 (jer je ograničeno na 12 paralelnih downloada, kada se jedan slot oslobodi drugi ga posjetilac zauzima) … nakon šest sati takvog rada jednostavno sistem dodjeljuje drugi server sa identičnim fajlom novim posjetiocima … dok ovaj prvi server ide na hlađenje … i koliko je posjetilaca potrebno da se konstantno 6 sati smjenjuju na 12 slotova pod uslovom da svi oni skidaju brzinom od 60 Mbps …

a kada već pričaš paušalno i teoretski onda hajmo po brojevima

vjerujem da su game serveri vrsta servera koja najviše bandwidtha troši i najviše opterećuje mrežu

pročitaj ove podatke o potrošnji bandwidtha koju naprave game serveri

ima i ovo

dakle ovo je sve potrošnja bandwidtha (KB, MB) po satu … i šta onda treba da se desi da posjetilac zauzme 100 Mbita (Kb, Mb) mreže jednog servera po sekundi? (izuzev file sharing servisa)

dakle treba razdvojiti dvije stvari, kada piše unlimited bandwidth misli se na to da se ne mjeri potrošnja količine bandwidtha … ali se mjeri zauzeće mreže po sekundi i to je uglavnom kod svakog provajdera ograničeno na zauzeće od 75% zagarantovanog protoka koje traje 6 sati unutar 24 sata … ako nečiji servis zauzima veći procenat mreže po sekundi, onda svoje servere veže u klaster (streaming servisi)

Sweet. :slight_smile: S poslom sam 25 godina. Kol’ko ti ukupno imaš, bješe? :smile:

Sve to odavno znam, ne moram sad ništa surfati da bi’ argumentov’o stajalište u diskusiji.
Ja sam onaj što optimizuje sajtove i aplikacije zbog raznih faktora, jedan je i optimizacija brzine kako aplikacije tako i server-klijent korespondencije, da se ne zaboravi.

Još jednom.
Server će ti davati podatke svojim odnosno tvojim limitom, tim redom.
Pod limit se ovde računa maksimalno dostupan bandwidth.
Ako je server 200/200 i ti imaš 500 liniju, server će ti isporučiti brzinom 200.
Ako je server 200/200 i ti imaš 50 liniju, server će ti isporučiti brzinom 50.
Recimo punjenje strane, download zip-a il’ pdf-a i bilo koju radnju koja podrazumijeva response.

Sve u svemu, ako sve funkcioniše besprijekorno i svi nudjeni podaci su opravdani, 20 ljudi koji imaju na telefonu i kompjuteru brzinu 50Mbps, u trenutku da svi zajedno izadju na sajt, sajt će im isporučiti podatke (html, css, js, img) brzinom 10Mbps.
Jedan kad sam dodje na sajt, dobiće navedeno brzinom 50Mbps.

Moje pitanje gore (po treći put i neću više, nije da me tol’ko zanima čekanje odgovora) je da l’ u onih
60TB se podrazumijeva response sabran zajedno sa request-om.
Odnosno da l’ ćeš skidati fajl sa 25MB/s u momentu kad uploaduješ drugi fajl. Ako je inbound free of charge, 'oćeš. Ako je inbound u onih 60TB, nećeš.
Matematika je neumoljiva.

ja, i? to je isto kao da sada nekome kažeš da si bio doktor prije 150 godina kada su krv ispuštali ljudima … eto to znači 20 godina u digitalnom svijetu :smiley: cijenim tvoje godine, ali svi znamo računat

kad smo kod optimizacije

recimo da odvojeno mjeri 60 tb za inbound i odvojeno 60 tb za outbound

Ne. To znači da dječje bolesti web administracije usljed nepoznavanja kako funkcioniše OS, web server, baza, backend lang, frontend lang i zezancije poput HTML-a i CSS-a su preležane davno.

Ne zvuči pouzdano al’ neka jeste.
Odma’ sam rek’o da poželjni provajderi nude free outbound - ni manje ni više od toga.

:joy: :joy: :joy: u redu, šta da ti kažem, iskustvo je na tvojoj strani, upravu si :smiley: trebo si nabrojat još par strašnih riječi :smiley:

provajder kojeg citiram koriste hiljade ljudi širom svijeta i NIGDJE ne spominju inbound, outbound … to je tako shared :smiley: … to što neki koriste fraze zbog marketinga, to je druga stvar :smiley: zapeo si za inbound i outboundi tih 60 tb kao pijan plota … a taj broj 60 TB je tu samo zato što nešto mora pisati u sistemu … teoretski kada bi neko došao do 60 TB samo bi nastavilo brojati dalje a sutra bi se sve već resetovalo … tako da popusti, i dalje tvrdim da unlimited bandwidth nije uvijek šuplja

Ni to ne znači puno ako se ne nauči kako treba.

Nema potrebe, vjeruj.

Moj prvi post na temi je bio ironičan. Otud italic.
inbound i outbound je bukvalno osnovna terminologija te osnovni koncepti ICT-a, bilo web bilo mobilne il’ bilo koje druge tehnologije koja se bavi protokom podataka.
Zato mi ne zvuči smiješno. :slight_smile:

Opet, matematika je neumoljiva, Al’ hard limit od 200Mbps tačno kaže kol’ka je to količina paketa u podacima po sekundi odakle se može izvesti svaki drugi vremenski interval interval. U praksi, uobzirivši prirodu akcije (čitanje i klikanje), 60TB je da svakog momenta na sajtu bude 60-80 ljudi.

Tih 60TB se ne resetuje nego samo kaže kol’ko se može maksimalno podataka prenijeti.

Analogija: rezerv’ar na autu je 50l. Ne postoji magija da sipaš 55. I da vučeš prikolicu-cisternu i postaviš korištenje rezervar’a da bude protočan momentalno dosipajući potrošeno gorivo u njemu će u svakom trenutku biti <=50l. To se zove hard limit - kad je oivičeno bez mogućnosti prebacivanja/prelaska.

prijatelju, provajder ne ograničava ukupnu potrošenu količinu bandwidtha već ograničava trenutno zauzeće mreže (protok trenutni u sekundi) … 60 tb je samo broj koji se unese u control panel kako bi sistem automatski suspendovao/opomenuo vlasnika ako ukupna količina potrošenog protoka dosegne taj broj … ako je tako podešeno … isto tako se može podesiti da ništa ne bude ako ukupna količina potrošenog protoka dosegne taj broj … to je samo broj u sistemu pobogu … UNMETERED … ali na fair play osnovi

sve najbolje i uživaj

200Mbps hard limit je 25MB (po sekundi)
Mjesec ima ~2629746 sekundi.
Pa im lakše (zbog marketinga) da kažu 60TB nego ~62.698TB

Osnove, jbt.

tu si upravu, to mi je jasno prijatelju, nisu oni ništa rekli zbog marketinga … oni su rekli UNLIMITED što u suštini i JESTE

čak nije ni 60 tb jer mrežu ne smiješ opteretit više 75% (150 Mbps) i to ne smije trajati više od 6 sati unutar 24 sata, to je jedini limit

što znači da 24/7/30 vps smije opteretit mrežu sa recimo 140 Mbps i to je 44 tb mjesečno

u slučaju 1 Gbps dedija ne smiješ više od 750 Mbps zakucavati duže od 6 sati unutar 24 sata

što znači da svih 30 dana u mjesecu 24 sata 1 Gbps dedi smije biti opterećen sa 700 Mb po sekundi … to je 230 tb mjesečno i to je neki plafon, to je jedini limit

i to je tako kod svakog provajdera koji stvarno reklamira unlimited bandwidth

hetzner recimo vpsove ograničava na 20 TB … dok kod ovih možeš svući 40 TB što je u suštini unlimited … ovh promoviše 250, 500, 1 i 2 Gbps a dole piše 1TB traffic/month for the VPS range “Starter” and “Value”, 2TB/month for the VPS range “Essential”, 3TB/month for the VPS range “Comfort” and 4TB/month for the VPS range “Elite” . Bandwidth is reduced to 10Mbps once the monthly quota is exceeded … dakle kod hetznera i ovha su ipak neka ograničenja … kada nema ograničenja (unlimited) onda je plafon 44 TB za 200 Mbps i 230 TB za 1 Gbps

ti govoriš teoretski ja govorim suštinski … suštinski niko neće toliko opteretit mrežu, dakle suštinski to je UNLIMITED

Uopšte ne pričamo o drugim paketima već o ovom 200Mbps pa da izostavimo ostatak posta zasad.
Nego nije ispoštovana ni ponudjena cifra a što je najbitnija stvar za količinu korisnika u datom momentu (npr. u špicu).

A ovo

je vrlo paušalno i diskutabilno odnosno za neku drugu diskusiju.

Bježi tebi suština. I navuk’o si se na riječ unlimited k’o dabar na metar drva.
Vrlo fino je ograničeno na 200Mbps što je manje više siromašna brzina. 20-30 korisnika (ako i tol’ko) da ima uslovno rečeno korektan surf.

Kad se nude aff linkovi (treba navesti da su to). Ne sad kad je ponovljeno već prvi put kad je postavljeno, da znam šta klikam.
Inače sve 5, znam da sabiram i šta je megabit i šta je gigabit i kol’ko je je to u megabajtima i kol’ko se može izvući korisnika i sa shared-a i VPS sa 2GB RAM-a i Dedicated sa 96 GB RAM-a i kako olakšati server da brže radi i kol’ki je procenat gurnuta ruka u moj džep ako plaćam 200 a dobijam 150 i još masu strašnih riječi. :smiley:

Ne kupujem se marketingom za siromašne. Knjige braćo knjige. A ne zvona i praporci. :slight_smile:

nema tu procenta, ljudi imaju svoj datacentar :smiley: recimo da špic traje tri sata, ta tri sata zauzeće smije biti 90% … ali prosjek šest sati unutar 24 sata mora biti ispod 75% …dakle tri sata bi trebalo da bude 50% a tri sata špica treba da bude 90% … da bi bilo 70% i to je podnošljivo … eh sada kome je to teško postići, naravno da će preći na dedi :smiley: imaš ti i 1 Gbps vpsove ali su ograničeni na 1-2-3-4 TB mjesečno … kako kome odgovara

hetzner aff linkove forum generiše, probaj napisati hetzner

U ovom se slažemo, dod’o bi’ još kako kad odgovara.

Izvini, nisam znao za to.

Test: hetzner

1 Like

U konačnici. Zanima me koji od spomenutih vps-ova može podnesti do 300 trenutnog aktivnih ljudi u jednom trenutku u danu? Da dnevno radi kao urica sa 8-15 tisuća wordpress posjeta.

meni je to išlo bez problema na vpsu od 2 gb … ali je na vpsu bio litespeed server i baza nije bila velika … to je recimo jako bitno bilo, barem meni … ako je sajt star i u wordpressu vjerovatno imaš puno revizija i drugih nepotrebnih stvari koje su se nakupile u bazi … instaliraj neki plugin koji će obrisat taj junk iz baze … rasteretiš bazu i odmah mysql server manje koristi cpua i memorije … plus koristi neku lightweight temu … u suštini sajt treba da bude pregledan i da se brzo otvara, težina sajta treba da bude ispod 1 MB … koristi neki cdn kao što je cloudflare, slike optimizuj … ako je negdje na sajtu prikazana slika 150x150 a njena originalna veličina je 1500x1500 koja ti ne treba, resize tu sliku na 150x150 … sve je bitno, sve igra ulogu … i što se tiče SEO-a i što se tiče opterećenja servera

za svaki slučaj ja bih uzeo VPS 2 vCore, 4 gb