GDPR - primjer na stranici, mišljenja (prolazi li?)

Ja ne vidim nikakav popup, može neko slikati?

Mislim da je to Popup koji se može generirati na ovoj stranici i odabere se opcija “Ask users to opt into cookies (Advanced)”

Ja sam viđao po nekim kontakt formama samo napomenu da pritiskom na gumb pošalji prihvacate Privacy policy i link na Privacy policy. Tako da korisnik cak i ne treba kvacice stavljati i mislim da je to najjednostavnije i najbolje rjesenje a puno ne zamara korisnika. Sad jos treba samo naci kako najbolje Privacy policy sloziti.

Ne može više tako. Korisnik mora odlučiti želi li cookies prihvatiti ili ne (dakle, moraju biti minimalno 2 linka/dugmeta/opcije). Dodatno, mora imati opciju da uključi/isključi kukije za analytics, reklame, tracking kukije, itd. Ne mora biti opcija samo za neophodne kukije za rad stranice (poput session kukija, kukija za odabir jezika i slično).

Stavis da on to sve prihvaca klikom na gumb Pošalji. Ako ne zeli to prihvatiti nece kliknuti Pošalji. Cim je on kliknuo Pošalji on je prihvatio Privacy policy jer si mu tako naveo i stavio link da ga procita.

Kad je već tema otvorena (da ne otvaram novu jer sam također htio pitati za savjet)
Na mojoj web stranici u Joomla CMS-u pojavljuje se obavijest za Cookie (kolačiće).
Tamo su tri gumba

  1. Ako visitor klikne na button “U redu” nastavlja sa pregledom stranice i obavijest se automatski ukloni.
  2. Ako visitor klikne na button “Izbriši kolačiće” pojave se dva popup dijalog prozora i nakon što visitor potvrdi, otvara mu se EU stranica sa informacijama.
  3. Ako visitor klikne na button “Napusti stranicu” pojavi se popup prozor i nakon potvrde opet mu se otvara EU stranica.
  4. U samom tekstu postoji link “Izjava o kolačićima do stranice na kojoj piše više informacija o kolačićima.

Molim mišljenje profesionalnih wewbmastera koji rade porfesionalno web stranice za firme i slično i više su istraživali GDPR,
jel to tako može proći?

Jel treba kojekakvih “check boxova” za prihvaćanje pojedinih elemenata i slično?

Zašto Joomla kolega? Znam da si razmišljao između wp i Joomla pa da pitam što je presudilo?

Pa što da ti kažem, nekako sam Joomla već znao donekle administrirati više nego WP. Radio sam neke vlastite tutorijale za Joomla pa je tako ostalo.
Ionako neće ići sve na taj CMS. U njemu imam nekoliko članaka i tako će i ostati.

Sve ostale članke koji se nalaze u HTML (ima ih preko 2000 + forum) i slike kojih ima preko 8000, uskoro ću pokušati prodati nekome tko ima svoju vlastitu domenu (ako bude zainteresiranih). Ali naravno da bi mu promet odmah bio vidljiv ja ću uraditi Redirect301 na njegovu domenu. E pa on može imati WP pa neka kasnije slaže po njegovoj želji (naravno uz moje sugestije, jer sam ja slagao web po paketima) :slight_smile:

Ovako, dok ne potvrdim prihvaćam li kolačiće ili ne, NIŠTA što koristi kolačiće ne smije mi biti na računalu sa tvog weba. Niti reklame (jer i one koriste kolačiće). Sad sam pogledao tvoj web, kliknem da vidim izjavu o kolačićima, iskoči mi reklama. Nije u redu.
Zatim, uredba nalaže da, ako odlučim ne koristiti kolačiće, stranica mi i dalje mora biti dostupna (moram je moći i dalje pregledavati) ali bez funkcionalnosti koje su uvjetovane kolačićima koje nisam prihvatio (npr, reklama koje koriste kolačiće, ili google mapa koje također koriste kolačiće).

1 Like

U kojem djelu misliš. Ta stranica na koju vodi link je u Joomla CMS-u. Ne znam jer nisam još istražio da li se mogu ukloniit reklame samo kada se pojavi ta stranica (nisam baš stručnjak za Joomla administraciju).
Za sada sam dodao još jednu stranicu o cookies (koja je bez reklama) a na nju vode uglavnom linkovi sa HTML stranica.

Uhhh, ne znam kako ću ovo riješiti (bar za sada). Jedino da usmjerim umjesto na EU stranicu na moju HTML o kolačićima (pa neka visitor dalje pregledava).

Što je onda sa onim web stranicama koje zabranjuju pregled ako imaš nekakv bloker npr ABP?

Probao sam prekontrolirati moj ovdje spomenuti web za GDPR i evo rezultat.

E jesi me sada :slight_smile:
Pa što onda uraditi i na koji način?
Pada mi na pamet ideja da kao uvodnu stranicu postavim jdnu sa čistom pozadinom i cijelim tekstom (da se samo ona vidi. Pa neka visitor odluči hoće li ići dalje ili ne)???

Vezano uz ne spremanja cookiesa prije nego je posjetitelj dao ili odbio dati dozvolu, te dostupnost stranica ako korisnik ne pristane na kolačiće:

The user must instead be notified about the use of cookies on first accessing the website and
even before the first placement of a cookie requiring consent, , at which point the user has the
option to agree or to reject. The notification can be presented by way of a banner or a
notification window which cannot be overlooked. Consent must then be requested by way of
an opt-in. Opt-in means that, if a checkbox is used, this may not already be pre-checked. The
user must explicitly click on “Agree” themselves in order to agree, as if they were concluding
an online purchase. Otherwise, no cookies requiring consent may be placed.

Should the user refuse, the website may not be blocked. Recital 42 of the General Data
Protection Regulation states that the design must be such that the user is in the position to
refuse or revoke the consent without suffering disadvantages: “Consent should not be
regarded as freely given if the data subject has no genuine or free choice or is unable to refuse
or withdraw consent without detriment.“ There are good reasons to see a disadvantage if the
user who does not consent would be deprived of the content on the website.

https://www.eprivacy.eu/fileadmin/Redakteur/News/20170118_ePrivacyRegulation_Statement_ePrivacy.pdf posljednja (12.) stranica

1 Like

@dmitrecic Hvala ti
LP

1 Like

Primjer za Email, Stack Overflow-a i Planetopija. hr

Evo jos nekih smjernica za E-mail na linku: https://thrivethemes.com/gdpr-for-email-marketing/?inf_contact_key=883854118f78b1c942d6610ac58d4814b9a24ba67fbd0dcc73eff1936d52cb39

1 Like

Sto ako neka stranica ima moje podatke i/ili ja kliknem da ne prihvacam, a svjedno dobijem cookie itd, kome se zaliti i sto “oni” po tome pitanju mogu uciniti “toj” stranici?

1 Like

E to je pitanje na koje bih i ja zaista volio znati odgovor :slight_smile:

Hi

Danas sam slučajno čuo razgovor nekih studenata u kafiću.
Iz njihove rasprave rezultat svega ovoga što si naveo je gumb “Izbriši kolačiće” ako se visitor ne slaže.
Koliko je to zakonski ne znam, ali ja imam taj gumb na webu.

Stavio sam gore dokument od ePrivacy (koji je dio Gdpra) i gdje jasno kaže: nema postavljanja kukija prije nego korisnik to odobri.
Zašto je to tako?
Ako korisnik ne želi tracking cookie, onda to ne želi s razlogom. Ti mu ga svejedno staviš na računalo bez njegovog pristanka, pa mu ga onda obrišeš. To je kao da sretneš žensku vani, staviš joj ga, onda je pitaš “jel može”, ona veli “ne” i ti ga izvadiš. Jesi li prekršio zakon, jer ipak si je pitao jel može ili ne? :slight_smile:

1 Like

Samo zamisli da svaka drzava ili sto ja znam neki savezi (azijski) bubam sada ima svatko svoje pravilo? Homepage bi scroolao 5minuta, i zar nije chrome protiv popupa opcenito? Kako onda to ide? Vise ne znas tko pije, a tko placa. Evo npr ja prihvatim sva ta pravila od 100 stranica i 1 od njih proda moje podatke i ja dobijem spam na mail i kako cu ja znati koja stranica mu je dala moje podatke? Stvarno glupo.

@dmitrecic kako on meni izbrise cookie na kompu?

2 Likeova