GDPR - što to znači za webmastere, oglašivače, vlasnike firmi, itd

Želim samo da vam javim iz prve ruke da je agencija iz BiH već dobila kaznu u vrijednosti od 2.000 KM zbog prikupljanja osobnih podataka bez dozvole korisnika, agencija je imala web stranicu oglase za posao i inspekcija im je dosla i napisala kaznu zbog toga i objasnila sve o cemu se radi i sta treba da urade za u buduce.

de mi recite, ja imam sajt na kojem nema nijedne forme za popunjavanje, ništa … posjetioci samo ulaze i gledaju moj sadržaj … moram li ja nešto uraditi?

Ako na stranici imam kontakt formu gdje korisnik pise ime, broj telefona, mail i pitanje, gdje mogu pronaci sto sve moram napraviti kako bi zadovoljio GDPR

Vjerovatno trebaš tražiti dozvolu za Google Analytics i slične stvari gdje se nalaze podaci o posjetiocima…

zar to neće srediti google sa njihove strane?

Vidim da ima dosta GDPR plugina za wordpress, jel koristite neki? ili ćete to ručno odraditi?

Google će svoj TOS prilagoditi, tj već ga je prilagodio gdje je jasno definirao što prikuplja, kako skladišti i za što koristi. I to je ok, zapravo, neka bude transparentno i jasno.

No, ti ćeš opet morati svojem posjetitelju reći - čuj, ja bi na svojoj stranici koristio alat zvan Analytics i putem njega prikupljao neke privatne podatke koje skladišti Google prema svojem TOS-u, prihvaćaš li to? Naravno, 99% posjetitelja neće prihvatiti jer ni ne zna šta je to, a većina niti čita takve obavijesti, stoga Analytics kao alat postaje beskoristan.


… pogledajte kolačiće na njihovoj stranici. Ipak to možda neće biti tolika katastrofa :slight_smile:

Gdje ce ici ta obavijest? Na naslovnici kao pop up ili? Kao sto kazes vecina ni ne zna sto je to i nece ga ni prihvatiti.

Šta ovo sve znači za vlasnike foruma tipa discourse? Nije valjda da moram gasiti forum :confused:

ovo mi se ne čini po gdpr, nakon što kliknem na postavke, ovaj bar s prihvaćam se više ne pojavljuje, što bi značilo da sam prihvatio cookie-se a nisam, samo sam čitao o čemu je riječ. Jasno je rečeno da korisnik mora sam odabrati da li prihvaća kolačiće, ovdje ti oni automtaski nametnu jest to riješenje, ali polovično.

meni se ova stranica čini kao popričino siguran izvor informacija o GDPR… a pretpostavljam da su oni 100% usklađeni. Iako, moguće da su to neki “stručnjaci” koji ovo vide kao dobru priliku za zaradu nabrzinu

Jutarnji ni do danas nema ni kolačiće. Nisam nigdje vidio da su kažnjeni zbog toga. Ni Telegram nema ništa. Sjest će to polako na svoje mjesto. A sumnjam da će odmah sve pohvatat, ovi veliki se više trebaju pripremiti.

Jel’ tko bio na kakvom free seminaru? Sramota da uhljebana HGK ništa nije napravila po tom pitanju.

EDIT:
Nazvao sam HGK, imali su seminare, možda će ih biti još.
Upućen sam na stranicu www.azop.hr, tamo se mogu vidjeti mogući seminari i imaju odgovore na upite u vezi GDPR-a.

Evo ti primjer broj 2, imaju prijavu na newsletter a nigdje checkoxa. A dobio sam od kolege dokument iz azopa da newsletter mora imati checkbox, npr. da želim primati bla bla i suglasan sam da se moji podaci proslijede MailChimpu bla bla.

Cemu sluzi taj checkbox da je netko suglasan da prima mailove? Pa ako upises svoj email u newsletter subscription box, ili zelis primat mailove ili si malo udaren u glavu pa bezveze upisujes mail. Valjda se podrazumijeva da zeli primat mailove ako je unio mail.

^ Da, ali je do sad bila opcija da se korisnik može odjaviti sa liste za prijem emailova. Sad mu treba ponuditi opciju da pored odjavljivanja sa liste može zatražiti da njegovi podaci budu izbrisani iz baze podataka.

Ovde je ponešto objašnjeno dodatno - https://mint.rs/blog/biznis/kako-ce-gdpr-uticati-na-wordpress/

Jedva cekam da to stupi na snagu da ovima 2checkout mogu odma se javiti i reci da uklone moje podatke, 2 puta sam pokusavao napraviti account i 2 puta su me odbili i kada sam im rekao da uklone sve moje podatke rekli su da to nije moguce da se svi moji podaci skladiste kod njih u bazu.

GDPR (Generalna Degenerična Pizdarija Retardiranih)

Ne vjerujem sa kakvim idiotarijama se birokrati bave, kao da je sve drugo savršeno pa nemaju raditi što pametnije.

Zaštita podataka je naravno bitna, ali stavljati u isti koš neku firmicu sa 2 zaposlena koja slaže pvc stolariju pa je primila neke anonimne upite preko e-maila i neku instituciju koja zna i što ste danas jeli je smiješno.

Nego mene zanima slijedeće…

Ovo sam kopirao sa https://gdpr2018.eu/sto-je-gdpr/ :

"Što je sve osobni podatak

Ime, adresa, e-mail adresa, IP i MAC adresa, GPS lokacija, RFID tagova i kolačića na web stranicama, telefonski broj, fotografija, video snimke pojedinaca, OIB, biometrijski podaci (otisak prsta, snimka šarenice oka), genetski podaci, podaci o obrazovanju i stručnoj spremi, podaci o plaći, podaci o kreditnom zaduženju, podaci o računima u banci, podaci o zdravlju, seksualnoj orijentaciji, glas i mnogi drugi podaci koji se odnose na pojedinca čiji je identitet utvrđen ili se može utvrditi.

Dakle svaka tvrtka u Hrvatskoj koja prikuplja neke od navedenih podataka je podložna ovoj Uredbi"

Mene zanima jel će policija sad morat tražiti moj potpis prije nego što me snimi njihova kamera u prekoračenju brzine?

Aha, ma ne treba odgovor, sjetio sam se da se zakoni pišu samo da se kazni male, a na velike se odnose.

1 Like

@mitok, iz prve ruke govoreći… GDPR uopće nije primjenjiv na “moju” tvornicu namještaja. Ima nekoliko stvari u kojima se GDPR i zakon RH kose.
Sve skupa je to jedna velika glupost na koju nije spremno 99.99% offline svijeta kao ni 9x% online svijeta.

1 Like