GDPR - što to znači za webmastere, oglašivače, vlasnike firmi, itd

Imam dojam da je fokus na pravim osobnim podacima koji mogu identificirati osobu (ime, prezime, mail,…).
Lik je na predavanju rekao da jedan osobni podatak vrijedi između 1 i 8 dolara.

BTW, pretplaćen sam na Hgspot newsletter i upravo mi je stigao mail:

Poštovani,

Naš newsletter 25.05.2018 „seli“ u carstvo privole,
ali imamo rješenje i za to.

Kako bi i dalje mogli primati naše odlične ponude i obavijesti potrebna nam je Vaša dozvola, te smo pripremili formu u kojoj uz ažuriranje podataka kliknete potvrdno da želite primati elektroničku poštu.

I to je sve.

Znamo, da ima još dosta vremena do 25.svibnja, ali moramo napomenuti ukoliko ne dobijemo vašu privolu do tog datuma više nećemo moći slati obavijesti na vašu email adresu.

Za sve dodatne informacije i upite
slobodno nas kontaktirajte na

:phone: 01 6611 555
:email: [email protected]

Vaš HGSPOT

Ispričavamo se ukoliko ste newsletter primili greškom. U tom slučaju molimo Vas da se odjavite ovdje

Link na formu: https://www.hgshop.hr/newsletter-prijava.html
Klikom na odjavu odmah se odjavljuje bez daljnjih pitanja.

Ni slova o GA :slight_smile:

Ne mora vlasnik foruma to ispoštovati. GDPR štiti privatne podatke. Ako korisnik to zatraži može se obrisati njegov profil i anonimizirati njegovi komentari, ali ne moraju se obrisati komentari. To je standardna procedura i inače kod forumskih aplikacija već godinama.

Čini se da za one koji imaju WordPress u najnovijoj verziji 4.9.6. (ili ako uradite WP update) dolaze defaultne postavke za GDPR, pa se ne morate brinuti da to radite preko plugina ili “ručno”:

https://codex.wordpress.org/Version_4.9.6

1 Like

Update nudi samo “sample page” Privacy policy. Nigdje ne nudi za ukljucivanje i iskljucivanje cookies-a i ovih ostalih gluposti.

Fun fact: na Microsftovim WinDays u Poreču za prijavu ste morali pročitati i dati ili ne dati consent na 6 stavaka, među kojima je jedno bilo vezano uz slikanje na eventu. Tako su posjetitelji koji nisu htjeli da im se objavljuju fotke na ulazu dobivali crvenu trakicu koju su morali nosit oko vrata i fotograf je izbjegavao slikat ih. Ako bi se desilo da su na nekoj grupnoj fotki, fotograf im je morao blurati lice :))

jedna od milion retardiranih situacija koje će nastati u pokušajima da se ispoštuje ova nepromišljena regulativa sa milion potencijalnih implikacija

Šta kažu papparazzi na to? :slight_smile:

zakon treba od sada oslovljavati kao GDPUSSR

lets popularize the term

1 Like

Javio mi se kolega koji prodaje i servisira kante. Kaže da mora imati ugovor sa strankom jer se na disku kante koja dođe na servis mogu nalaziti i osobni podaci.

Najgore kod tog zakona je sto radi od nas webmastera/publishera/developera jednu veliku vrecu za udaranje gdje ce te svaka šuša a.k.a. nezadovoljni citatelj/korisnik moc maltretirat i prijetit tuzbama jer mu se tako prohtije bez ikakvog straha i posljedica za sebe.

Naime zakon nalaze da se korisnicima nesmije ukoliko ne prihvate npr. Ad cookie narusavat korisnicko iskustvo i prisustvo na platformi, vec nalaže da za pravo morate mu sve omogucit kao i onom korisniku koji dopusti cookije. Dakle tjera te da tretiras onoga koji ti zarađuje i onoga koji je parazit na tvojoj platformi jednako. A ukoliko se parazit korisniku nešto ne sviđa zakon mu daje slobodu da koristi tvoju platformu i tuži te za isto ukoliko ga pratiš što radi na tvojoj platformi. Suludo :joy:

Ide se ka tome da ruše sve ono sto nije dio establishmenta i to je to. Sa ovim ce zadobit legalnu kontrolu i nadzor nad socijalnim mrezama koje su se do sada otimale kontroli i birokraciji, ali cemo i mi svi ostali past isto.

Tko ce uspijeti? Pa naravno sinovi birokratskih uhljeba sa jakim vezama unutar establishmenta a price o malom iz garaze koji je uspio u zivotu zahvaljujuci IT-u mozemo zaboravit bar unutar EUSSR-a.

1 Like

Mene zanima gdje je granica tolerancije kod ljudi. Stvarno me to zanima.

Ljudi izgleda vole biti tlačeni.

Ako je netko proučavao ovaj zakon, molim da posta dijelove koji govore o izuzeću, npr. da su izuzeta državna tijela, gradska tijela itd. Ako o tome nema riječi u zakonu onda to znači da su sve kamere po gradu nelegalne, da su svi sateliti nelegalni itd. Drugim riječima, zakon je teško sranje i ima toliko manjkavosti da se ne može provoditi.

2 Likeova

Ja tek sad video da i Instagram obavestava o ovoj temi. :slight_smile:

Pa svaki veći site je to uradio…

Ma zakon je uvijek vazio samo za male ribe :wink:

Evo jedan alat za napraviti Privacy policy u skladu s GDPR za engleski i njemački jezik.

1 Like

Ovaj GDPR je samo primjer kako ce g-ovno brzo uletjeti u ventilator bi amerikanci rekli.

Sad je nastala totalna pomutnja u cijelom sviejtu zbog ovog zakona kojeg su donjeli tamo neki likovi, njih boli uvo oni su iznad zakona…

Samo u ovom topicu ovog foruma je napisano masa pitanja, nejasnoca, ljudi su zbunjeni, neki ljudi koji logicno razmisljaju su u stanju soka i nemogu da vjeruju ovoj bedastoci.

A onda odem da procitam crypto vijesti koje u biti svaki dan citam i tamo onak ko iz sale pisu o ovom sto je tu napravilo totlanu zbrku. Blockchain tehnologija ako se primjeni u webu garantira 100% anonymnost svima. Naravno to korporacijama, vlasti ne pase jer oni bi htjeli da oni imaju uvid u podatke ali nitko drugi da nema…

A kako ces ovce kontrolirat?
Ako znades da ovca voli djetelinu odvedes je u djetelinu, sisanje i klanje ce biti bez problema tako dugo dok ima djeteline, sad zamisli da neznas sto ovca zeli pa je odvedes u koprive, pa ta ovca pocne skakat, grist i bunit se?

2 Likeova

Ma mislim da se tome daje previse znacaja.Evo kako je jedan SO to rijesio:

Jel od 25.05. onda mogu tražit i vojsku da izbriše moje podatke iz evidencije ? :smiley:

Dobio sam neki poziv od Ministarstva obrane da ispunim neki formular koji su poslali u kojem traže hrpu turbo osobnih podataka i da im to OSOBNO dostavim, zamisli, da se u transportu ne bi kompromitirali moji podaci :smiley:

Nemam pametnijeg posla nego im ići nosit svoje osobne podatke :wink:

Bio sam u vojsci i odgulio puno više nego drugi iz moje klase jer sam bio dobar, i što se mene tiče ja sam svoje zauvijek odradio. Stvarno me zanima jel sad sa ovim zakonom mogu tražit brisanje svojih podataka iz evidencije? :slight_smile:

Javni sektor je izuzet iz ove uredbe, već je o tomu bilo riječi.

Iskreno, nisam se baš potrudio pročitat zakon.

Jel može netko postat dio koji govori o tome?

Stack Overflow je tvrtka u SAD, pa nisu dužni ispoštovati GDPR kao tvrtke u EU.