Gmail nije uspio potvrditi da poruku šalje - onaj tko je šalje

62k/m Free, AWSSESo mange. :smiley:

Moram priznati slabo taj link razumijem, jel možeš pojasniti zašto je to loše i pohvaliti svog konja kako to isto ima rješeno i koliko je bolje kod tebe i zašto je bolje kod tebe?

Općenito bi bilo meni zanimljivo da ova tema ode u smjeru da malo izanalizira kako hosting utječe na kvalitet poslanih mailova, tj. hoće li ili neće emailovi biti deklarirani kao spam i kakav hosting ima utjecaj na to.

Tako nešto sam si mislio i svoje složiti. Ono, ideja mi je imati centralni hub preko kojega ću slati sve emailove. …te bi svaki projekt taj hub koristio preko API-a i tako slao email.

Taj hub bi omogućio usere i vlastiti GUI panel, tako da si svatko može na profilu unesti različite smtp usere …a onda preko api-a koristi samo određeni API-KEY koji ga povezuje sa nekim od svojih unesenih smtp profila.

Prednost hub-a?
Za početak sve ovakve “dječje” bolesti bi se rješavale na jednom mjestu za sve projekte…volim imati stvari centralizirano.
No to onda omogućuje i jedan centar koji se može dalje razvijati, unaprijeđivati…a svi projekti se time onda automatski i paralelno unaprijeđuju.

Taj hub bi mogao:

  • voditi fino statistiku svih poslanih emailova i omogućiti pregled istih
  • mogla bi se automatizirati i statistika pročitanih emailova od strane klijenta
  • omogućiti dev mode za testna slanja emailova. (Jer putem hub-a se mogu pregledavati testni poslani emailovi, dok isti neće završiti na adresi klijenta)

Nadalje, taj hub bi mogao omogućiti i nekakve svoje funkcionalnosti izvan API-a, a to su:

  • velike liste mailova i scheduler slanje.
  • kreiranje emailova pomoću nekakvog template-ing sistema za HTML, da radi po principu Razora/Blade-a…ali za user perspektivu nekoga tko nije developer.
  • pa bi se to nadalje trebalo moći integrirati sa sustavima za slanje ponuda/računa klijentima, tj. gdje god email-templating može pronaći svrhu.

itd…itd. Dalo bi se tu svakakve funkcionalnosti nakalemit.

E sad, pretpostavio sam (nisam još testirao) da MailChimp vjerovatno ispunjava većinu gore navedenoga…a sada i ovo Amazonovo. Budem prvo sve probao, ali opet nekako volim imati takve stvari svoje. Zbog fleksibilnosti.

Ne “hvalim svojeg konja”, posebno ne na ovom forumu.
Imam dobre razloge zbog čega je to tako.
Uzmeš sve ono što je crveno označeno na MX toolBox-u pa progooglaš. Internet je pun odgovora, a tebi kao načitanom čovjeku neće biti problem izvući neke zaključke.
Samo ti savjetujem da ne ideš previše u širinu :slight_smile:
LP

Isprika, krivo sam se izrazio. Ta izreka znači hvaliti nešto bez razloga samo jer je moje, hehe…a nisam tako mislio. :slight_smile:

Nego sam čisto mislio da prezentiraš koliko je tvoje dobro, kada si već iznio da je ovo loše. Moram imati neki oslonac da me uvjeriš da idem na bolje …jer ovako mi ništa ne znači i ako je ovo moje katastrofa, ako nemam uvid što dobivam sljedeće. Nije da mi se seljaka sa 50ak projekata samo tako…ako me razumiješ.

Mislim, nije da moraš prezentirati svoje…ali pomislih kada si već otvorio tu temu da će i tebi to ići u prilog da sebe prezentiraš. :wink:

Jednostavno ne želim ulaziti u besmislene rasprave s hrpom nedo**banih klinaca koji vise ovdje, pljuju po svemu i prave se puno pametniji nego što jesu. Neka mi ne zamjere “kvalitetniji” članovi foruma, kojih je na žalost sve manje.

Neću puno objašnjavati, svatko zna razliku između crvenog i zelenog.
Test random domene hostane na našoh shared hosting platformi, s defaultnim postavkama: https://mxtoolbox.com/domain/autoneven-yachtcharter.com/

LP

2 Likeova

Svaki email servis ima api preko kojeg mozes dohvatiti određene stvari.

Neki ima bolje podatke u statisticu, neki losije.

Mislim da je kod @bozoou shared hosting, pa ne znam kolike su mu mogućnosti oko postavki. Takvi nedostatci idu na sramotu hostingu.

Ako je vps , trebaš sam podesiti DKIM spf, dmarc … i onda će biti ok. Ako imaš više domena, na hostname FQDN radiš postavke, pa kasnije samo koristiš te iste i za druge domene (projekte)

2 Likeova

Možeš pojasniti gdje je API od tog servisa? I na koji email servis misliš kada kažeš “svaki email servis”?

Ako ja šaljem email putem smtp klase, da li sam ja išao preko tog nekog email servisa na koji se tvoj post odnosi?

Ok. mailchimp, sendgrid itd…

https://sendgrid.com/docs/API_Reference/index.html

1 Like

Ok, kužim…na takve email servise si mislio. Ja sam mislio da ti mislliš na nekakve low-level servise preko kojih smtp klasa šalje email.

Jer tehnički, moralo bi to postojati na nekoj low-level razini, inače kako bi Gmail znao da je na neku adresu stigao email?

Npr. ja mogu svoj regular gmail account povezati sa svojim nekim custom email-om. Npr. sa emailom: [email protected]

I ako to povežem, unutar Gmail clienta mogu čitati emailove sa adrese [email protected]

Sada se ja pitam, od kuda to Gmail čupa? Sigurno ne čupa sa mailChimpa, hehe …nego mora postojati nešto na low-level razini kuda te informacije kolaju i gdje su dohvatljive. Al to mi je poprilična nepoznanica što i kako.

A sada kad vidim kakve probleme rješavaju ovi SPF, DCIM i DMARC, ispada da je ta low-level razina puno otvorenija za public pristup nego bi obični smrtnik pomislio. hehe. …i zato je ranjiva i stoga su i nastali dotični trio…

(Ali ako dobro skužih, nije ta low level razina otvorena da bilo tko čita sa nje…ali je otvorena da bilo tko upiše nešto u nju. Tipa da se pošalje lažni email, lažno prestavljen pošaljitelj ili putem kompromitiran sadržaj)

To ti je to. Ti se kacis na njihov servis i saljes emailove preko njih.

Lazni email se moze poslati na nacin da imas lokalno smtp, kacis se na svoj gmail, sendgrid itd., a from mozes napisati bilo sto.

Da se ogradim, ovo ne raditi jer se lako otkrije odakle je email dosao i lako se moze identificirati osoba.

Za to se koriste network layeri i naneserveri i zapisi u zone filove, zato i moraš napraviti zapise na svojoj domeni. Mail je ■■■■■■■■ pkdručje i gotovo uvijek se preporučuje korištenje zasebnog i pouzdanog mail server providera kako bi se izbjegli ovi problemi koje ti imaš trenutno.

2 Likeova

Čupa jer su to javni podaci, posebno rađeni za email servise i potvrdu autentičnosti email poruke, sa domenom u vlasništvu …

P.s. vidim da si isto napisao i sam. Odgovorio si i sebi i meni :slight_smile:

Zeznuto je email složiti, prvih 20-30 puta. Kasnije ide lakše :smiley: