Google Apps i podesavanje mail servera

Pozdrav,

Posto sam imao porebleme sa dostavom mailova na odredjene adrese, savjetovano mi je da koristim google-ove servere za mail.

To sam i ucinio tj. registrirao sam se na Google Apps, verificirao domenu, postavio MX recorde kako je to google trazio i sada me interesuje slijedece:

Da li sada svi mailovi koji se salju sa moje domene idu preko googla? Prvenstveno me interesuje sta se sada desava sa mail() funkcije, tj. koji se serveri koriste za slanje mailova na taj nacin.

Da budem konkretniji, da i jos sta trebam podesiti kako bi moj phpbb forum uspijesno dostavljao mailove (putem mail() funckije) korisnicima o raznim obavijestima?

Malo sam ovo zakomplikovao ali nadam se da razumijete pitanje.

Slanje mailova nema veze sa MX recordom. Mailovi se šalju ili izravno sa hosta na kojem ti se nalazi phpbb ili sa definiranog SMTP hosta kojeg je ponekad moguće odrediti u konfiguraciji CMSa ili foruma.

Ma ok, ja se vjerovatno ne izrazavam skorz ispravno ali znaci situacija je bila ovakva:

Kada su mi mailovi bili slani na odredjene adrese sa npr. [email protected] dosta njih je bilo odbijeno od strane servera primaoca

onda mi je savjetovano umjesto da koristim “svoj mail server” da to sredim preko google appsa jer u tom slucaju mailovi se salju sa googlovih servera (jel tako?) i trebali bi bez problema stici do primaoca

E sad meni je jasno da ako odem u google apps, logujem se na [email protected] i posaljem odatle mail da ce on otici i da ce vjerovatno biti primljen. Ali sta je sa recimo php funkcije mail() i slucaja kada se preko nje zeli poslati mail (sto radi phpbb forum). Da li i takav mail “odlazi” preko tih google servera ili je potrebno prethodno nesto podesiti da bi to bilo to.

Ili jos jednsotavnije, sada napisem jednu liniju koda i uploadujem to sve na server:

mail([email protected]’, ‘Tema’, “Poruka”);

sta ce se desiti sa ovim mailom ?

P.s.
Hvala na pomoci i nemojte se zivcirati ako pitam gluposti ali bas se ne kuzim u ovu tematiku a bitno mi je ovo srediti nekako.

Pazi, kao što sam rekao - mail() funkcija će ti poslati poruku sa hosting servera. Ako takve poruke ne dođu do primatelja onda su zbog nekog razloga označene kao spam ili je server na black listi.
Ako želiš slati poruke preko googlea, onda moraš koristiti njihov SMTP server uz odgovarajuću autorizaciju.

Aha, znaci trebam podesiti SMTP podatke kako bi ti mailovi prosli.
Sad mi je jasnije, hvala jos jednom!

Idem porbati sada to…

Tako je, samo moraš paziti da SMTP server dopušta slanje sa drugih servera i koristiti ispravnu autentikaciju. Mislim da googleov dopušta, i phpbb mora imati tu opciju u konfiguraciji.