Google je uništio pretraživanje interneta, Facebook je uništio internet

Eto, o tome pričam. Nije bilo tako prije, sjećam se jer sam prije znao platiti. Sad im dugujem 5 dolara već godinama, jer mi je istekla ta kartica, a nisam unio novu, hehe.

Sramota i bezobrazluk, ali da, njihovo pravo, naravno.

1 Like

Pa sam si sad rekao i odgovor - sad ne radi.
Prije je bilo sveukupno 10 clanaka na tu temu, ukucas “tramvaj”, i sve je tu na prvoj strani. Kontas? Pri tom se usudjujem reci da su tada surfali malo edukovaniji. Danas surfaju svi (osim oni sa FB), i imas milione clanaka na tu temu, i Gugl mora da sluti ko sta hoce. Da ne bi slutio, ti kao korisnik postavljas prava pitanja.
Evo npr, kad neko ukuca “cipele”, vjerovatno zeli da ih kupi. Doktorska disertacija na temu cipele interesuje 0.01% ljudi.
To sad prosto tako funcionise. Pogresno bi bilo da Gugl stavi na prvo mjesto tu disertaciju.
Reklamiranje na jutranjem radiju je pogresno. Turas nekom nesto sto on tom momentu ne zeli. Smorices ga, kao sto vecinu ljudi reklame smaraju. I bacices novce. Ovo bi imalo smisla ako je bas specijalno emisija o tramvajima. Mnogo bolje je da oni koji bi bili odusevljeni tvojim forumom ga i nadju. A za to moras da radis SEO. A ne kao neki dragulj u skoljci cekas da te neko nadje na dnu mora :blush:

2 Likeova

Nije baš tako. Duboko sam u toj tematici i znam o čemu govorim. U suštini se ništa nije promijenilo, što se tiče količine članaka, osim na mojoj stranici, gdje ima deset puta više upisa.

Cipele su općenit pojam i nisu nikako za usporedbu s riječi tramvaj, toga si valjda i sama svjesna.

Ne znam zašto bi to bilo smaranje, a oglas na Facebooku ne? U konačnici, ljudi koriste ad blockere na internetu baš zato što ih živcira način na koji ljudi u webu pokušavaju zaraditi, s dosadnim i često nametljivim oglasima.

Reklame na radiju su kratke, jasne i lako se uklope u program.

S druge strane, hoćeš ugasiti radio u vožnji ako krenu reklame? Naravno da nećeš.

Što misliš koliki je reach Otvorenog radija ujutro u 7 sati npr.? Dam se okladiti barem 100 000.

Školjke kreiraju bisere, a ne dragulje.

Zadovoljan sam ja sa svojim forumom, meni samo smeta što me Google ignorira.

Kod mene odlicno prolazi originalan sadržaj koji ja pisem, a tako sam pročitao da Google forsira originalan sadržaj prema novim pravilima kojima su uveli koliko se mogu sjetit ode sam nedje na forumu to procitao.

Pa ima te za masu pojmova za sve ovo si mi ili prvi ili drugi mozda za jedan dva si mi peti:

Npr. elektricne lokomotive, motorni vlakovi, baat vagoni, kasacija vagona, rekonstrukcija brajdice

doslovno 5 prvih pojmova “sta god znacili” koje sam probao sa foruma ti, tu si, znaci ne ignorise te bas…

Pa ok, uzela sam cipele kao jasan primjer gdje je lako procijeniti intenciju kad neko ukuca taj pojam (hoce da kupi). Za tramvaj sam gore pisala da blage veze nemam sta neko hoce kad to ukuca u pretragu. Guglov algoritam ocito misli da ne zele tvoj forum. Mozda je u pravu.

Nigdje nisam pomenula reklame na FB, nego SEO.

Ok, to je preciznije. Ali biser spada u dragulje.

Konkurencija sine, sve je vise sadrzaja i stranica ne mozes porediti 90e i 2019. Ne mozemo svi biti na vrhu. Toliko je smeca na Internetu da Google mora biti oprezan danas sta da indexira, evo ja imam blog star 3 i po godine 300-400 unikatnih posjeta dnevno, dosta linkova ali opet nekad mi indexira nove i kvalitetne postove u roku 12h a nekad cekam 7-10 dana sve sam analizirao sto mogu i uopste nemam pojma koji je razlog. I dalje postoje razne manipulacije algoritma da dodjes u top pozicije na Google ali sve teze, ako ti je nesto toliko bitno placas oglase pratis ROI, takmicis se sa drugima koji takodje placaju i tako nam je. Savrseni search engine nije moguce napraviti. A sto se tice Facebooka pa to je isto postalo smece koje samo hoce nas novac i nista drugo nije bitno.

1 Like

Tačno tako. Ono što Google radi zavrijeđuje nekoliko rečenica objašnjenja, a ovo što Facebook radi dovoljno je da stane u samo jednu rečenicu - “daj, daj, daj…”

Bilo je nekada besplatno i više nikada neće biti

1 Like

Valjda ćemo se svi složiti da se očito nešto promijenilo u Googleovom algoritmu.

BTW, biser nije dragulj, jer nije anorganskog podrijetla. :slight_smile:

Ma kakva konkurencija. Nemam konkurencije. Ako sam kad imao, to je tamo od 2007. do 2011. kada se otvorilo nekoliko željezničkih foruma, a ne danas, kada su opstala svega nekoliko (moj je najstariji).

Mislim da je moguće napraviti dobar search engine, a to je bio Google, prije nego što si mu morao platiti za rangiranje u rezultatima.

Facebook je smeće od početka, tu se slažemo.

Raspiši se slobodno o Googleu. :slight_smile:

Cijenim tvoj sajt i ne navijam za Google, ali BTW biseri (pearl) po CIBJO spadaju u dragulje :wink:

Haha, hvala ti. Niti ja mislim da ti navijaš za Google, nisam ovo doživio kao napad na mene, ne brini. :slight_smile:

Dragulj je u hrvatskom jeziku mineral, a minerali su anorganskog podrijetla.

CBJO - “j” u riječi označava “jewel”, što se kod nas prevodi kao dragulj, no, to ne znači da je biser dragulj per se, jer nije. :smiley: A u riječi CBJO, “jewel” se ne prevodi kao dragulj, nego kao nakit, a biseri spadaju u nakit.

Ma svugde se kaze biser,kod svih nas na balkanu.Dragulj u skoljci :smile::smile::smile: zlatna kajla u skoljci :laughing::laughing::laughing:

Nisam sve citao, mozda sam pitanje preskocio. Zasto uz forum nisi pokrenuo i site? Vjerujem da imas kvalitetne clanke ili ih pocni sad pisati. Stara domena dati ce mu krila i sigurno ces bolje kotirati na googlu. Takoder dolazit ce ti promet i sa foruma…

Pokušao sam nekoliko puta, ali ljudima se ne da pisati, a i razumijem ih. Portal je ipak jednosmjeran oblik komunikacije, a i kad sam ga imao, 90 % ljudi je ipak išlo na forum. Čemu se onda mučiti, bolje se specijalizirati.

Eto, otkad sam otvorio onu temu s predstavljanjem foruma, pa sve do sada, gotovo 1000 novih poruka na forumu (tjedan dana), što je po meni odlično za jedan tako duboko specijalizirani forum u Hrvatskoj u 2019. godini.

A i dobio novih 20+ korisnika. Ne znam što se dogodilo. :smiley:

Nezz, meni ne djeluju jeftine…ali tesko je rec bez probe.
Mislim, 10 sec za 350kn? Ne stignes u tih 10 sec ostvariti “prodaju” …tj. uvesti kupca u priču da ga zainteresiraš.

Dok reach koji imaš na fb ili google, ako pogodiš kupca sa intro line…on klikne i onda ga lagano “obrađuješ”.

Nadalje…kod fb ili googla imaš opciju da targetiraš kupce po osobinama…a na radiju? Jedini target ti je da pustiš reklamu ujutro kad idu svi na posao…a to dodatno plaćaš.

Osobno mi se čini da izumiru ti stari modeli oglašavanja i sele se na net. Što je odlično za webmastere…jer relativno nedavno sam čitao da samo 10% marketing kampanja opada na net…sve drugo radio i tv.
…što znači da će bit više para nakon što dođu.
A dok su svi tamo, onda ti je i većine konkurencije tamo koji ti bidaju cijenu…i upravo zato je neisplativo skupo, tj.precjenjeno.

Ljudi su staromodni pa ta migracija marketinga na net ne ide najbržim koracima…ali je neminovna.

Jedna prijateljica radi u firmi koja je lider u svojoj oblasti, oni koriste online SaaS SEO tool koji placaju 5000$ mesecno ?! Mislio sam da se zajebava, mislim SEO tool od 100-200$ mesecno je ok, ali 5000 …Pogledao sam opcije, nista specijalno, verovatno ima jos dosta toga, ali ne bi me cudilo da je google povezan sa jacim korporacijama i da na nekom nivou saradjuju i da se medjusobno pomazu :slight_smile:

Tu priču s “guranjem” među prve pozicije na prvoj listi Google pretrage sam prvi put čuo negdje 2006. godine, zatim sam prisustvovao jednom sastanku na tu temu, a zatim se i sam uvjerio u cjenovnik, SEO alate i način na koji se sve “izmiksa” i sprovodi u praksi.

Radilo se o jednoj njemačkoj firmi, u bar 5-6 slučajeva sam se uvjerio kako web stranice od nule do starosti mjesec dana dospijevaju “vrlo visoko”!

1 Like

Google je peder, secam se posle onog prvog update-a 2010 kada mi je osakatio sve sajtove, ugasio sam sve google proizvode, cak i analytics, da bi mu kao napakostio ali brzo sam se vratio