Google Map..kako dohvatiti gradove, zupanije

I da nije sve tako crno u borbi s blabla-om, svjedoči i ova tu prepiska, od trećeg komentara pa na dalje: https://www.facebook.com/groups/442dobgzg/permalink/1000421626661281/

Inače, otkad su se pojavili na ovom području, prvog dana s hrpom oglasa…ja sam radio malu analizu i zivkao ljude i zaista dobio utisak da su sve fejk oglasi.

Druga stvar, blabla je ponudio i da kupi OP i ja sam išao na sastanak s njima…tj. s njihovim predstavnikom iz Mađarske. Uglavnom, kad sam im sa svojim izričito lošim engleskim rekao koliko OP svaki dan dobije novih oglasa…samo su im čvalje u nevjerici ispale. (A nisam lagao) …na moje protupitanje koliko oni imaju dnevno novih oglasa (za ovo područje naravno) …samo su se zbunjeno pogledali i prokomentirali da nebi o tome, hehe.

Eto, tako trenutno izgleda borba davida i golijata :). Valja svakako napomenuti da je blabla dobio u Francuskoj preko 10 milijona (eura ili dolara?) …kao startup projekt, te da imaju očito veliki razvojni centar u Francuskoj…svoje međunarodne predstavnike itd itd. S druge strane OP sa mjesečnim budgetom od cca 500-1500kn, ovisno kakve ruke budu koji mjesec naši ulagači, te ja jedini programer koji to guram…a usput sam i uglavnom katica za sve. Svejedno, OP uz jedan iznimno taktički zanimljiv potez ima svakodnevno jako puno novih oglasa…samo što je taj potez bio tehnički jako jako zahtjevan i uzeo je samo za sebe godinu dana razvoja. Uz to je kaskao web, te je dugo izložen sa svojim lošim izgledom…i nedorađenom i ograničenom funkcionalnošću. (Iako i on ima par značajki za dičiti se) …no nova verzija OP-a na kojoj radim već 2god će biti ohoho bolja, pa me baš živo zanima kako će se to oslikati na cjelokupnu situaciju. :slight_smile:

1 Like

Ja trenutno radim template za jedan CMS, koji ima implatirano nešto slično. Odnosno Google map api, koji radi po principu:

  • Admin CMS-a (kružnicama ili kvadratima) obilježi područja na karti koja će biti dostupna u rezultatima pretraživanja.
  • Korisnik u search ukacava lokacije a sustav mu vraća i pokazuje lokacije koje je admin ocrtao.

CMS je besplatan, ima i online demo.
Open source je, PHP/mySQL/JS - pa možeš vidjeti u kodu kako je napravljeno, možda ti pomogne.

Hvala na ponudi :wink:

Samo što je fora da sve pretrage (unutar google map APIa) se zasnivaju na tome da Google može vratiti traženi grad unutar odgovarajućeg radiusa, samo kao odgovor na traženi input koji je: dio imena grada.

Ukoliko se u inputu ne navodi dio imena grada, nego pretraga ide po tipu mjesta (hotel, pizzerija, bankomat) …onda nema opcije gdje bi tip bio: grad ili županija.

Dođeš na to da možeš pretraživati gradove unutar nekoga radijusa, samo ako isključivo ciljaš na neki grad. Tako da ti recimo vrati starigrad kod zadra…a ne neki drugi starigrad. Ali ne možeš ga tražiti: daj sve gradove koji pripadaju zagrebačkoj županiji. Ili, daj sve gradove koji se nalazu u radijusu 5km od te i te koordinate.
To bi se dakako moglo izvesti nekakvom petljom, ali na koju google nebi nimalo friendly gledao i jako lako bi je razotkrio…

No što se tiče cjeloukupnog problema, ja sam iz temelja presložio kockice i sad ću do traženog rješenja doći sasvim drugačijim putem.

Inače, želim složiti sistem koji će kod pretraživanja oglasa, tipa na upit: Zagreb-Munchen odgovarati na način da u rezultatu pretrage budu:

-svi oglasi koji su Zagreb-Munchen
-svi oglasi koji su Zagrebačka županija -Munchen/ Upper Bavaria(area 1 level iznad Munchena) / Bavaria (area 2 level iznad Munchena)
-svi oglasi koji su Hrvatska-Njemačka (Što mora biti neovisno o tome koji level je Hrvatska iznad Zagreba isto tako neovisno o tome koji level je Njemačka iznad Munchena) (…jer nisu sve države jednako uređene klasikom država/županija/gradovi)

Znači, želim da je rješenje problema rekurzivno, neovisno išla pretraga iz Zagebačke županije, ili iz nekog kvarta/ulice koji pripadaju Zagrebu.

E sad, tu nije kraj slatkim mukama…to sve još mora funkcionirati i po među rutama. Tako da na gornji upit se u rezultatu moraju naći svi oglasi koji su nad ruta tražene rute.
Znači svi oglasi koji prolaze kroz Hrvatsku i kroz Njemačku
-svi oglasi koji prolaze kroz Zagrebačku županiju i Bavariu
-i tako opet rekurzivno na svim skalama povezati po međurutama :slight_smile:

Uglavnom, za rješavanje toga moram baratati čim fleksibilnije informacijama parent-child …a tu je google malo ograničen za neke upite, em limitima koje daje…em načinima kako se upiti mogu složiti. No, čini se da daje dovoljno potrebnih informacija ako se pristup rješavanja problema prilagodi onomu što nudi :slight_smile:

A zasto to ne bi odradio sam u svojoj bazi?

Npr. kada netko doda oglas na tvom sajtu, ti naravno spremis koordinate polazista i odredista, i onda mozes iz svoje baze traziti polazista u blizini originalnog polazista, i slicne takve kalkulacije. Ne kuzim zasto ti trebaju koordinate polazista koji nisu niti dodani u tvoju bazu kada bi to znacilo da uopce nisu u ponudi.

Jedini problem koji tu vidim je sto neke tocke izmedju polazista i odredista nece biti u bazi, ali to npr mozes rijesiti tako da dodavaocima oglasa das mogucnost da oznace neke vece tocke odnosno gradove kroz koje prolaze.

Istina, tome i ciljam…u prvu ruku sam mislio da moram unaprijed znati sva mjesta koja se nalaze na nekoj ruti. (Pomoću njihovih koordinata)

Druga istina, rute mogu opisati samo mjestima koja su aktualna…tj. koja su ikada pretraživana. S time da ruta može nastati prije nego se mjesto pretražuje…ali to se može pravovremeno updejtat s potrebnim podacima kako naiđu novi podaci…
No nisu meni trebale samo koordinate mjesta, nego i njihove pravilne relacije parent-child. No do toga se zapravo može doći, bez da se dohvaćaju sva djeca nekog parenta…tako da je to rješeno.

Strogo ne želim da korisnik mora išta tipkati kuda ide…a opet želim da se zna i za najmanje mjestašce koje se može nalaziti na njegovoj ruti…isto kao i do najvećeg čvora (države), koja se nalazi na njegovoj ruti.
No opet dolazimo do toga da se ne mora unaprijed znati što postoji na ruti, prije nego se stvori prvi upit za neko xx mjesto. Tek pojavom mjesta updejtam rute koje prolaze blizinom toga mjesta.

Zvuči jednostavno, možda i je … dok sam ja u startu mislio da će problem biti daleko jednostavnije rješiv ako od starta znam sve relacije parent-child i sve koordinate. I nebi to bilo ni loše da nije takav kaos među dohvatljivim podacima…kakav je.
Ovako sad kad sam okrenuo logiku da ću puniti podatke putem…izgleda obečavajuće :slight_smile:

1 Like

Da ali sto imas od te informacije da li se neko mjesto moze naci na njegovoj ruti?

Ako ja idem iz Zagreba do Rijeke, ti mozes pretpostaviti puno toga (npr. da idem samo po autoputu i ne skrecem nigdje), ali mozda ja stajem u Fuzinama, mozda skrecem u Karlovcu pa starom cestom dalje iz nekog razloga itd.

Kuzim da ti je korisna ta informacija kuda korisnik ide, ali jedini slucaj u kojem je to korisno je ako 100% znas da korisnik zbilja ide kroz tocku x.y.

Za ovaj problem imas milijun mogucih kombinacija. Otvori Google Maps i utipkaj rutu npr. Frankfurt - Zagreb pa ti vidi na koliko nacina mozes doci od A(Frankfurt) do B(Zagreb). Iz tog jednostavnog razloga mislim da je to besmisleno. Jer ja mozda idem preko Varazdina i Maribora, a mozda preko Delnica i Novog Mesta

Hmm…i da i ne.

S vremenom sam počeo razmišljati da me baš briga što će se desiti sa onih 3% korisnika koji iskaču sa svojim zahtjevima. Neka sustav radi za onih 97%, a ovih 3% neka se snađu. Bolje taj pristup nego da dodatne opcije tlače 97% korisnika zato što će onih 3% biti happy.

Uglavnom, to je jako jako rijetka situacija da se netko voza svojom rutom…i taj se bude lako snašao. (Tome na kraju krajeva i mogu ponuditi da unosi svoju željenu rutu…ili mjesta kojima ide …ali je to onda plan drugog reda, rješenje koje niti ne mora postojati u prvu ruku…)

Ovo što se tiče autoputa/stare ceste…to već može biti nekakav checkbox (a čak i ne mora da se skuži kojim putem korisnik ide) …uglavnom se lako eliminira iz izbora autocesta ili stara cesta.
Druga stvar, ni to nije toliki problem da ti u rezultatima pokaže i jedno i drugo…pa da se na individualnoj razini korisnici dogovore i vide što im odgovara. (Tako da eliminacija autoceste i stare ceste će također doći u drugi plan dok se vidi kako ljudi dišu) Ja inače trenutno znam iz teksta oglasa dali korisnik ide autocestom ili starom cestom…i ne samo to, trenutno iz teksta znam sve karakteristike oglasa, tipa:
-polazište,
-odredište,
-opcionalna polazišta, (ako ih postoji više)
-opcionalna odredišta, (ako ih postoji više)
opcionalna među točka puta,
datum polaska/interval vremena polaska,
datum povratka ili interval vremena povratka ukoliko povratak postoji,
-dali je subjekt putnik, vozač, prodaje li autobusnu kartu …ili traži prijevoz nekog tereta xd

među svemu tome znam i ako je korisnik zadao staru cestu ili autoput. xd
to sve radi sa 98% točnosti za hrvatsko govorno područje …do sada prevedeno 190 000 oglasa :slight_smile:

97% sam malo i rekao…nemam podatak, ali iskustveno bi rekao da dosta više od 97% korisnika ide zaista istim utabanatim putevima. Na iznimke opada jako malo.

1 Like

Pa da, ali ima još jedna stvar. Kad netko traži prijevoz za njemačku…doslovice tipka oglas: Hrvatska-Njemačka.
Što je ruta duža, broj kombinacija raste…ali isto tako raste fleksibilnost korisnika da se nacrta na nekom mjestu.

Zato će pretraga i ići skalirano u više dimenzija po veličini. Jer ako moje mjestašce se ne nalazi na ruti, nalazit će se moja županija. Ako se moja županija ne nalazi na ruti…nalazit će se moja država…pa ću ja kontaktirati vozača i vidjeti kuda on točno prolazi mojom državom i vidjeti možemo li se kako dogovoriti. Njemu možda i paše da ako su sve rute slične…da ide putem gdje sam mu ja usput…

Ne mora biti sve nužno točno…bitno je da (ugrubo) dovoljno relevantni oglasi se pokažu u rezultatima pretrage. S obzirom kako trenutno dogovara prijevoz jedno 60 000 ljudi, ovakva klasifikacija pretrage će biti space shuttle točnost za njih.

Primjer radi, kad netko iz bosne vozi za švedsku, baš briga hrvate kuda će on prolaziti hrvatskom…lako će se to dogovoriti…samo da podjele trošak putovanja do švedske.

1 Like

Pa mozda imas pravo ali ja to bas i nevidim tako. Jer ja npr. cekam u Vukovaru, a ovaj ide iz Bihaca za Göteborg, pa ni meni ni njemu nije svejednu sto sam ja u Vukovaru. Jer na taj nacin on mora ici okolo naokolo ili se ja moram snaci dalje za prijevoz od Vukovara do ne znam, Petrinje, Siska, Zagreba, Gline Topuskog.

Istina, ali zato će i takav rezultat pretrage biti negdje na dnu… jer to više nije niti na nekoj opcionalnoj ruti…a niti vukovar nije blizu putanji rute ukoliko se isti i povežu putem cvora “država” …pošto ruta prolazi kroz HR.

Također, nema tolike koncentracije međudržavnih oglasa da ovakva pojavka u rezultatu može ikako štetiti …kad će doći da će i takve stvari trebati filtrirati, to će biti slatki problem, hehe.

Uglavnom, rezultati će svakako biti sortirani po više kriterija…i tu neće nikoga smetati da se pojave neki rezultati koji nisu najidealniji odabir.

Kad sam rekao da moram znati i najmanje mjestašce koje se može naći na ruti, to je značilo da se mora znati najmanje mjestašce na svim realnim opcijama rute, a ne na jednoj opciji nasumično odabranoj.
Također ako treba znati i svako najmanje mjestašce države kojom ruta prolazi…no to ne znači da će svako od tih mjestašaca biti jednako rangirano u rezultatima pretrage…

A neće nitko biti oštećen ako ima priliku vidjeti rezultate koji su izvan njegove prilagodljivosti…

Lets say…I have fun time here xd

1 Like