Google prekida Suradnju sa Huawei

Ameri blokiraju Huawei i nitko u svijetu ne komentira nista negativno, a da npr Rusi zabrane Apple ili Samsung to bi bio teror i senzacija 🤦‍♂

3 Likeova

Pa sve se svodi na novac… Kinezi su prvo počeli kopirati građevine, kopirali Eiffelov toranj, pa kopirali ono selo iz Austrije i svima to bilo simpatično! Zatim su počeli kopirati automobile, ali kako nisu nešto bili kvalitetni i sve nekako bilo daleko, pa i tu se niko nije bunio.

E kada su počeli kopirati tehnologiju, već je pomalo nastao problem, pa onda sve veći i veći i sada je to sve došlo do Huaweia - dakle, novac i konkurencija i špijuniranje dijelom, ali, bože moj, svi to rade, samo su Kinezi označeni, jer teško je odoliti i prodati software a ne ostaviti kakav backdoor, ako ništa reći da je to standard.

Ok, moj dedo je to daaaaaaavno rekao - “kada navale Žuti, e tek da će svijet upasti u probleme”

I navališe!

3 Likeova

Sad kad Kina u par dana potjera sve americke firme koje tamo proizvode, pola njih ce propasti jer ne mogu u kratkom vremenu pokrenuti proizvodnju na nekom drugom mjestu. Kinezi trenutno stvaraju tehnologiji. Sto se tice mobitela, jedino oni imaju neke novotarije zadnjih par godina. Da npr. nema njih, mobilna fotografija bi bila ista ko prije 5 godina, 5g mreza bi dosla za mozda 10 godina itd itd.

1 Like

Nece Kina potjerat nikoga jer se tu ne radi o Kina, Amerika nego kao sto sam gore napisao. Sve te ili barem one americke kompanije koje daju isto ili vise Kini kao lokalne nece biti protjerane, bas isto kao sto Huawei nebi bio protjeran iz USA…

I njih neznaima zuti, kinez, plavi, vanzemaljac, i vlast i kompanije zanima samo $$$$$$

3 Likeova

Pa i Android je open source. Fork od zadnje tacke i udri.

1 Like

Mislim da je ovo skakanje u stomak samom sebi. Los potez Gugla. Vjerujem da su imali velike pritiske da ovo urade.

Mozda neko ne zna ali Huawei ne proizvodi samo terminalnu opremu(telefone) nego i svu ostalu opremu za telekomunicije i IT a to su: antene, centrale za mobilnu,za fiksnu, opremu za mobilni internet, mreznu opremu, serverske platforme i jos 100 cuda koje su do sada u vecini slucajeva proizvodile kompanije koje su dolazile sa zapada tipa Ericson, Siemens, Cisco, Alcatel, Motorola da ne pominjem ostale manje poznate proizvodjace. Takodje, veoma vazno je naglasiti da je cijena Huawei opreme skoro uvijek jeftinija od ostatka konkurencije. Dio za mobilne telefone je samo malo dio onoga sto Huawei prodaje/proizvodi.

Mislim da ovo nema veze sa tehnologijom nego da je u pitanju vise politicka odluka sto na kraju i jeste. Ali evo, recite vi meni kakva je razlika izmedju auta Tesla koji po noci automatski updatuje firmware i mobilnog telefona koji sam updatuje nesto ili jos bolje Siri-ja?

Boje je spijuniranja?

Istina je da su ih žuti tehnoloski pregazili tehnoloski. Japan ih je davno pregazio samo sto je Japan okrenut prema USA pa ne vide tu prijetnju. Cudo je sta dvije atomske mogu da urade. I zabrana ikakve vojne sile.

Ono po cemu je Kina, tj. istocne kulture drugacije od zapadne je nacin osvajanja. Na zapadu to ide ovako: 5 godina ratuju u tudjoj zemlji, onda njihove firme dodju da obnove porusene zemlje i tako njihova industrija tj. zemlje zive/rade. Da li se iko sjeca kada je neka istocna zemlja zaratila sa drugom zemljom? Drugi svjetski rat koliko se sjecam, Japan vs. Kina. Ok, Kina vs. Tibet. Moja poenta je da istocnjaci imaju drugaciju filozofiju a to je da su im ekonomski ratovi vazniji. I one te svoje planove provode u djelo desetinama godina sto je na zapadu nezamislivo! Ovo je ekonomski rat a mislim da ce zapad izgubiti.

Takodje, vjerujem da je veliki uticaj na ovu odluku imao i Trump sa svojim Let’s make America great again filozofijom.

Ma… siguran sam da cemo se za godinu, dvije svi sjecati kako je google odlucio da izbacio Huawei.

P.S. Jeste ovo staro par godina ali opet

2 Likeova

Neka pola planete pitaju sta misle o americi i kakvo je zlo amerika.
Naravno oko ove teme ko je manje ili vece zlo ne vredi dalje raspravljati,jer se nasa misljenja ne mogu promeniti,mi ne volimo ameriku vi ne volite kinu i rusiju i to je to.

Ja citah jutros da Intel prekida? https://balkanandroid.com/intel-qualcomm-i-broadcom-prekinuli-saradnju-sa-huawei-jem/

Sad mi je Huawei jos drazi

Ja se nadam da bi ovo moglo ubrzati implementaciju ARM procesora na desktop/laptop uređaje. Ne znam jesam li dobro povezao, ali najveći ARM igrači su iz Kine/Korea isl… Dok sa druge strane x86 stoje Intel i AMD…

Koji smo to mi a koji ste vi :smiley:

1 Like

Mi koji pisemo ili mislimo da je vece zlo amerika ili vi koji mislite i pisete da je vece zlo rusija ili kina ili indija.
O tome ni ne vredi pisati na ovom forumu da ne bi otislo u daleki spam ili off topic.
Oni prekidaju saradnju sa huawei da bi favorizovali svoje.
Od jeseni rusija pokrece sopstveni internet,tako da ce tek to biti ludilo.

Google prekida.

Nadam se da shvacas razliku izmedju sta radi jedna centralna vlast u nekoj drzavi i sta radi jedna firma koja je u potpunosti u privatnom vlasnistvu. Razlika je ogromna, a neko ko cita ovaj forum bi pomislio da je to 100% ista stvar :smiley:

Mislis da amerika nema kontrolu nad guglom i ostalim velikim kompanijama. :thinking: sta mislis ko je stvorio te kompanije,npr FB stvorio tamo neki student :grinning: pa zar veruje neko u to da samo on ima pristup podacima od ljudi iz celog sveta koji koriste FB.

1 Like

Da li ima uticaja i neka ovlastenja- svakako moguce. Da li u potpunosti kontrolise sta google radi (naravno u potpunosti u tajnosti)? Nek slika bude odgovor :smiley:

UX425

1 Like

Normalno da je vece zlo amerika, pogledaj sto rade, a pogledaj rusiju i kinu. Sada nesto protiv irana, a sve u pozadini dirigira izrael svojom igrackicom zvanom amerika. Nesto kao protiv irana, a oni imaju vec sva ta oruzja jos bolja i jaca, sjeverna koreja ista stvar. Vidili smo odavno da je najbolje napraviti najace oruzje i onda stavljati sporazume, ici protiv zemalja koje to isto oruzje zele imati. Ako ne zelis da ih itko ima, zasto ih oni imaju?

Najgora stvar u svemu tome je da 99.99% zemalja zeli mir u svijetu, biti prijatelj sa svakim, a svaka od njih ima kompanije koje razvijaju oruzja i prodaju ih, ako neka zemlja nesto radi sto se ne svida recimo americi odmah reagiraju prijetnjama, sankcijama i nekada i ratom.

Najbolja stvar ikada koju bi zelio da saudijska arabija, jemen, egipat, libanon, sirija, irak, iran i turska raketiraju cijeli izrael, i tu bi se rijesio preko 90% problema oko bliskog istoka, ali kako znamo da izrael upravlja amerikom to se nece dogoditi, tu samo treba doci pravi predsjednik, a ne neka lutka gdje ce je aipac guz1t1.

1 Like

Pokusali su jednom pa dobili po dupetu hehe

main-qimg-5b3851b423b9a46769b2fb58f628efb6

1 Like

Jesu, kada su poceli prije napad na svih, isto tako su zamalo uvukli ameriku u rat gdje su im javili da su im brod potopili egipatski avioni, tu je cak bilo spominjenje i bacanje atomske na egipat od strane amerike, kasnije se sve saznalo i sto je bilo od toga? Nista.

Toliko o Huawei-u :blush:

A pričali ste o Venecueli, šta onda reći za Libiju?
Nikako mi nije jasno da tolikoj masi (bilo kojoj, što Venecueli, što Libiji, što …) neko može isprati mozak? Sigurno im je sad mnogo bole :upside_down_face:

Venecueli je sigurno sad dosta bolje nego sto je bilo prije 30 god.

Ti zbilja mislis da to nema veze sa Trumpom?