Google sve opasniji

Kako mi je dobar naslov :slight_smile: zasto sve opasniji? pa jednostavno citam temu http://www.phonearena.com/news/Google-Pixel-features-that-Nexus-will-NOT-get_id86189

I iz naslova vam je sve jasno, sto znaci idu prema tome da polako uslovljavaju te da koristis njihov uredjaj jer neke stvari nece raditi na druge sad se odnosi na Nexus ubrzo i na sve ostale koji koriste Android. I to na zalost nije samo u ovom segmentu.

I ovo je katastrofa za korisnike Nexus uredjaja, sad sve cine da zamjene Nexus sa Pixel.

Kako vi vidite danas Google? ja gledam da sve njihove usluge polako prestanem koristit prva stvar je bilo brisanje gmail i prelazak na outlook, google drive prelazak na dropbox i mega, iz razloga sto su u sve usli pa cak i u prodaju domena. Mislim da im se treba nac alternativa i polako koristit i druge usluge koje drugi nude jer smo im sami mi dali ovoliki znacaj da ce vremenom svemu da komanduju.

2 Likeova

Google tezi ka opcem monopolu trzista,a da ne govorimo sto sve rade sa updateom rezultata u trazilici,ovo sto se dogodilo sa Penguin 4.0 je ziva katastrofa.

1 Like

Koji su još argumenti osim ti što su tvoje stranice pogođene algoritmom?

2 Likeova

Evo ti jedan da su im oglasi na prvoj strani pa tvoj sajt iako je prvi na google dodje nedje na 5, 6 mjesto sto ces vise od toga? I dolazimo do toga da jednostavno moras da platis i koristis Google Adwords jer ti vise ni pozicija nista ne znaci. I to su tako fino napravili pa se skoro i ne razlikuje od oglasa koji nije ads, cak mi i ljepse djeluju.

2 Likeova

Zato jer su na prvim mjestima u masu slucajeva rezultati koji su kvalitetom daleko ispod recimo rezultata na petom ili sestom mjestu,i ne govorim o svojim stranicama nego opcenito. Toliko o Googleu i prici kako je kvaliteta informacija na web sajtu najvaznija.

1 Like

Jedna velika tema, u koju bih volio i drugi da se ukljuce i daju neko svoje vidjenje. Sta je u svemu ovome dobro, a sta je lose.

Osim ovog dijela za SEO, sve ostalo su subjektivna misljenja. Ni po cemu se od Google ne razlikuje Microsoft, i to je jednostavno samo biznis u kojem najjaci opstaju. I stvarno ne znam zasto Youtube i Facebook da imaju milion drugih konkurencija? Hocu li se ja registrovati na milion drugih video servisa ili drustvenih mreza ili mi je dovoljna jedna? Meni bas odgovara sto Google od svih svojih usluga pravi jedan Web OS jer mi je dovoljno da se ulogujem jednom da bih imao file hosting service, mail, itd. Stvarno ne razumijem ljude kojima se nije tesko registrovati na 10 razlicitih servisa ako sa jednom registracijom mogu postici skoro sve. Za monopol se bore i Google i Microsoft i Facebook i mnogo drugih kompanija. Sto se tice Pixela i Androida isto je radila i Nokia, prvo sa Symbian a poslije na Windows Phone (Windows Mobile) sa Office kao i Apple na iOS sa npr. iMessage.

2 Likeova

Iz vise razloga, izvinajvam se sto sam bio makao prethodni odgovor.

Ako jedna firma ima potpuno dominaciju moze da te uslovljava kao ovo za SEO. Ako je samo ona dominatna potpuno u tom pogledu mislis da ce drugi uc ikad vise u trku, a da je oni nece ugusit ili kupit vremenom kao sto to se danas radi, a tek ce u buducnosti kad budu potpuno zaokruzili sve. I kad nemas konkurenciju mozes da radis sta po zelis. Ja ne vidim kao nesto dobro, vec jako lose po sve. Jer imace potpunu kontrolu, evo sad se otkriva da yahoo nadgledao sve mejlove, mislis da i ovi isto danas ne rade to. Ovi cak znaju i u svakom trenutku gdje smo, a mozda i sta pricamo. I ako jedna firma sve to kontrolise sta ce tek onda bit u buducnosti kad cemo samo koristit npr. njene proizvode, jer kako vrijeme neko izmice jos malo ce odredjivat sta cemo moci pretrazivat od sajtova sta ne. Zato i kazem fali konkurencije bas iz toga razloga da ne bi doslo do toga da ti koristis samo jednu firmu za sve i za mejl, za telefon, za pretragu, za igrice, za kupovinu…

Mnogo je teze dobiti organic posetioce, a ako imas jaku facebok stranicu kad serujem post javljaju mi se invalid klikovi…teranje da koristimo google adwords nista vise…cak ni dug sadrzaj pada ispd jacih oglasivaca tankog sadrzaja

2 Likeova

Ja razumijem da se tu sve vrti trenutno oko para, ali ovo je postalo uslovljavanje sad, sta ce tek bit kroz koju godinu kad zaokruze kompletnu ponudu. Pa evo i veliki Yahoo koji je nekad bio jedina konkurencija za pretrazivac polako pa se gasi. Sad sa ovim tuzbama oko mejlova i toga pa treba da se proda nema ga uopste za koju god. Isto predvidjam i sa Twitter da ce da se desi, ljudi se zasite oni ih medijski malo odrade i dovedu firmu do toga da mora da se proda i to se cesto zavrsi da kroz par godina se i ugasi tj. propadne…

Teško da postoji zamjena za Google. Ja se nikada nisam oslanjao na zaradu na osnovu rankiranja na google search engineu, pa me tako nije ni briga za raznorazne Pande, Pingvine i šta sve ne. Nema maila poput gmaila, nema search enginea poput njihovog, nema mape svijeta poput njihove (besplatne), nema translatora poput njihovog, ma nema dalje, oni hoće da uđu u sve pore ali da uđu sa kvalitetom.

1 Like

To stoji sto si naveo sve je tacno, i slazem se. Ali mora da se nadje neko resenje, nbt dal ce to bit konkurencija, vec nesto sto ce ovo da stopira, nesto mora da se dogodi. Ima tu i nase krivice, Mozilla je nekad bio najjaci pretrazivac, i dan danas je dobar, ali mi smo svi odma potrcali na Chrome, iako u pocetku i nije bio nista posebno cak i losiji mnogo. I kako ce oni da nastave napredak i rad kad smo mi svi potrcali za Chrome :slight_smile: i ne dajemo sansu drugima sami mi nesvjesno i mislimo nema preko Google to je najbolje nesto…

Ovaj forum da ima konkurenciju vise bi se trudili oko njega, ima to i dobre i lose strane. Kad nema konkurenciju mogu da stave koju pozele skriptu na forum, i mi moramo prihvatit jer nemamo bolje tako da mogu da uslovljavaju. Ovo je samo banalan primer. I nece drugi pokusat evo bilo ko od nas da pokrene forum ovog tipa jer sta cemo tu kad vec postoji i svi su navikli ovaj da ga koriste zadnjih 10 godina i necemo da mijenjamo i da je lose super nam je. Bunili smo se sto nije na istu domenu pa smo prihvatili i ovu itd…

E da postoji konkurencija jaka, oni bi se prilagodjavali nasim potrebama da nas ne izgube kao korisnike, bio to forum ili nbt sta drugo ovo je samo primer da ne mislite da nesto imam protiv foruma daleko bilo. Zato kazem da i treba konkurencije, da nam ne bi oni odlucivali oce li ti ispred sajta dje si se trudio godinama da budes na prvo mjesto, onaj koji ima vise love platio i bio ispred tebe.

Ja sam i dalje na Firefoxu, a ima ovaj forum konkurenciju samo što je meni ovaj daleko kvalitetniji.

@Sceko, sustize nas prijatelju kapitalizam i vrijeme velikih korporacija kada se tesko probiti i vec sutra ce biti teze nego danas.
Meni problem predstavlja Facebook jer obicni korisnik danas trazi sve prvo na Facebook-u pa je dosta kvalitetnih web stranica zanemareno. Uzrok tome je sto se ove nove generacije prvo prijave na Facebook pa onda nauce kako upaliti i ugasiti racunar. Bila je skoro tema o tome kako se veci znacaj danas daje FB stranicama. Facebook danas ima i sales grupe, pa ja to vidim kao pripremu da otima i od Ebaya, Amazona itd.
Potpisujem ovo sto je @milito napisao, definitivno.

1 Like

Ma fejs je potpuno poremetio sve, prvo sto se tice irc to je potpuno palo u minimum, pojeli su ga, onda forume, evo danas i sajtove, mnogo toga se svelo na stranice i grupe. Ja imam cak jednu bzv pokrenuo grupu bas da testiram to, za neke oglase to radi ka ludo. I sto kazes nema par firmi kontrolise potpuno sve, cak i ovi neki projekti koji izadju oni to odma kupe, kao sto je slucaj sa Instagram bio.

Alphabet svakako nije kompanija bez mane kao i njihovi proizvodi. Opčinjenost jednim proizvodom u ovom slučaju Google kao pretraživača, što on na prvom mestu svakako i jeste, a posle njihovi proizvodi kao i formula je veoma jednostavna.

Profit i samo profit koji se mora opravdati pred investitorima i ulagačima, kao i akcijama na berzi mora biti nečim uslovljen.

Odavno svi znaju da su korisnici bukvalno zavisnici od IT tehnologije i tu nema neke posebne dileme ili rasprave, a imaju na pretek statističkih podataka da mogu svaki segment da analiziraju (kao npr. Netflix) u kreiranju novih serija itd…tako i Google,FB, M$ i slične kompanija isto rade.

Google je globalno pozicionirao svoj položaj ali takodje nije na odmet napomenuti da i Yandex ima odličanm primat na svom tržištu tj. govornom području, onda u Japanu njihovi servisi, Vijetnamski pretraživač Cocco, itd… Svi imaju alternativu i to koriste lokalno, sada što na Balkanu nema alternative jer nema ni zarade to je druga priča.

Ako želite neko tržište da osvojite onda nije samo “Google” jedini kao pretraživač, on nema alternativu u globalnom smislu ali odavno su u nekim državama zamenili Google sa svojim pretraživačima i slično…

1 Like

Možda da Google.com zamijenimo sa Google.hr, .ba ili .rs :grin:

E na zalost nista ovo po meni ne valja, jer mnogi nasi ljudi zbog ovih velikih i nemaju neki uspjeh da je neke srece kako bi trebalo, da Base drzi email servis koji ce koristit cio balkan, da MojNalog drzi pretrazivac koji cemo svi koristit, da milito drzi striming servis itd. Ali pored ovih nema se sta upustat u bilo kakvu pricu, i onda moras dugo godina da se mucis da bi uzeo neku smijesnu cifru. Jer smo mi svi znas u fazonu, nase ne vrednujemo kao tudje vazda nam je strano bilo bolje.

1 Like

Vidiš šta je prednost svih tih velikih kompanija “Raspolažu podacima korisnika od početka svog osnivanja i prikupljaju”, koliko to nekome zvučalo ali i oni su u početku krenuli ajde da kažemo od 0$ (navodno od 0$). Drugo i najbitnije “Poseduju strategiju na osnov tih podataka i prepoznaju “servise” koji mogu biti u budućnosti korišćeni”, samim tim i kupuju (svako bi to od nas uradio da ostvari što veći profit). Skupili dobar keš i krenuli da osvajaju tržište, tamo gde nema šanse da uđu oni ili investiraju ili kupuju pa integrišu u svoje servise (fora da neke od njih vrlo brzo i ugase kada postanu nekomercijalni).

@Sceko Posmatraj na drugačiji način zašto su veliki ispred svih. Današnji korisnik kao lenja buba (prosečan korisnik) hoće sve na klik i da bude jednostavno. Prosečan korisnik zna da kupuje mobilni za FB, YT, IG kao i prosečan korisnik računara. Misliš možda da je u njegovoj glavi da ot toga može da zaradi, naravno da nije “Ima neki mali iz komšiluka koji to može sve da uradi”, onda taj prosečan korisnik od velikih kompanija sve dobije na tacni (velike kompanije su to prepoznale kao prednost i servirale jednostavnu uslugu). Na primer: Mozzila odmah po instaliraju spreman za korišćenje, Google već unapred prisutan, njegovo je samo da ukuca reč koju traži i to je to, nema šta više da se zamara sa instaliranjem, dodacima i slično.

Znaš kako i veliki imaju mane, samo ih treba prepoznati i iskoristiti ali to je već igra bez granica… kao što je davno neko rekao “Google ima jednu veliku manu i neostvaren san. Nikada nije uspeo da uđe na polje društvenih mreža, dok veštački održava G+”…

Jedna važna napomena u svemu: Prosečan korisnik želi informacije i rešavanje određenog problema u slici i reči, korak po korak i za to je spreman da plati (većina nema vremena da sama rešava probleme). Kreiranje proizvoda i sve što vodi ka njemu je u jednostavnosti korišćenja, pa makar ni dupe iz fotelje da ne podignu ali će platiti…

1 Like

Zaboravljaš da su Google i FB nastali iz 0, a imali su ogromnu konkurenciju - društvenih mreža je bilo mali milion, da ne govorim Yahoo koji je tada dominirao. Nisu imali neki budžet, sve zahvalujući dobro razrađenoj ideji i kvaliteti uspjeli su tadašnje velikane da potope.

1 Like