Hitno me zanima: pouzdanost free foruma na forumoutionu

Situacija je ovakva…

Prije 4 mjeseca sam napravila svoj forum,i užasno se brzo raširio.
Napravila sam 80 podforuma,iamo oko 350 korisnika,preko 5000 tema i
preko 140 000 postova.

Taj forum sam napravila preko forumotiona,i oni su rekli da imam neograničeno korištenje. Dal je to istina?! Šta mislite jel oni meni mogu ugasit iz čistoga mira forum? (na forumu je sve po propisima)

Šta mislite dal ću ja uvijek imat taj forum?

Užasno dobro napreduje,stvarno sam emotivno vezana za njega i trudim se maximalno.

Danas mi se na forumu pojavio google AdSense i sad ne znam kako to ide s tim?

Meni ne treba zarada,ja ne držim forum radi novaca. Ja samo želim da ga uvijek imam i da mi ne padne server ili da mi ga oni obrišu.

Puno ljudi strašno hvali moj forum i govori da je najbolji iako je free forum,stvarno je i atmosfera ugodna i sve…Članovi su definitivno najbolji na svijetu.

Molim vas recite mi vaše mišljenje o tome.

Šta da radim? Brine me sve to…

Također svi registrirani članovi (oko 350 ljudi je došlo na forum sa pozivnicom) a ja bi htjela da dođe ljudi koji će sami nać forum na internetu kako da to postignem?

Unaprijed hvala na pomoći.

Kakav god odgovor na to pitanje bio, on vrijedi samo danas. Sutra ne mora više. Najbolji način je da sama osiguraš svoje podatke i učiniš se neovisnom od Forumotiona.

-1-

Prvo i najvažnije vidiš može li se vršiti backup foruma. Ako može, a moralo bi, onda svakodnevno ili što češće vrši backup na svoje računalo. Također vidi postoji li kakva mogućnost automatiziranog backupa. Ako na Forumotionu postoje drugi razgranati forumi, njihovi su vlasnici to već diskutirali na Forumotionovom forumu za pomoć.

Kada osiguraš redoviti backup na svoje računalo, onda si se osigurala od gubitka podataka zbog razrušenja servera. Međutim ČUVAJ BRIŽNO taj backup - npr. odmah ga snimi na CD, a obriši sa svog računala kako uslijed zaraženja svog računala nekim trojancem ne bi i onaj sadržaj foruma koji se ne objavljuje javno dospio u ruke nekim spammerima ili tko zna kome.

Uoči da i Forumotion, ako su iole ozbiljan servis, vrše redoviti backup svih foruma koje hostaju, pa tvoj backup služi za situacije gdje i oni propadnu, poput udara uragana. Ako je to točno, i oni imaju funkciju redovitog backupa, temeljito se upoznaj s istom, kako se vrši oporavak iz backupa, razgovaraj na njihovom forumu za pomoć s ljudima koji su već koristiti njihov backup i vidi iskustva.

Međutim, nikako nemoj potcjenjivati važnost vlastitog backupa, jer krize SE dešavaju, a da bi se podaci zauvijek izgubili dovoljno je da se izgube JEDNOM.

No, s obzirom da je u tom slučaju tvoj backup zapravo second-level backup (ako njihov zakaže), možeš si dopustiti da vršiš backup i rijeđe, npr. jednom tjedno, jer će forum doživjeti šok, ali i preživjeti gubitak od tjedan dana.

-2-

Drugi korak je da osiguraš neovisnost od samog Forumotiona. To učiniš tako da zakupiš domenu i usmjeriš tu domenu na forum hostan na Forumotionu. Koliko sam vidio na njihovim stranicama, to je moguće, a postoje dva načina: jednostavniji je da od njih zakupiš domenu, a kompliciraniji ako sama zakupiš domenu.

Ukoliko domena kupljena od njih glasi na tebe, tj. ukoliko ti imaš potpunu kontrolu nad istom, onda možeš posve slobodno zakupiti i od njih, što je tehniči jednostavnije, ali o tome što znači “potpuna kontrola” u nekoj drugoj temi.

Ukoliko sama zakupiš domenu, tada ćeš, koliko sam shvatio njihove upute, morati zakupiti i hosting, pa recimo na hostingu kreirati poddomenu i onda je kroz zapis u DNS-u preusmjeriti na njih. Iako se ovo čini kompliciranije, zakupiš li hosting kod neke naše firme, možeš prije zakupa opisati potpori tog hostinga što ti treba, pa će ti oni izaći u susret i obaviti cijelu stvar za tebe.

[!!] Uglavnom, domena mora biti tako posložena tako da kada korisnik upiše “www.tvojforum.com” ili “forum.tvojadomena.com”, da mu se prikaže forum na Forummotionu, a da mu u address-baru preglednika OSTANE to što je upisao, a ne da se pojavi adresa foruma na Forumotionu.

Na taj način si osigurala da ako i Forumotion propadne, a ti - koristeći backup iz koraka (1) preseliš forum negdje drugdje - nećeš izgubiti linkove, posjetitelje i bookmarkove, jer će svi i dalje pristupati na istu adresu - ovu iz koraka (2), koju ćeš tada preusmeriti tamo gdje ćeš forum preseliti.

Ukoliko ćeš koristiti vlastitu domenu, NIPOŠTO je ne objavljuj i ne pozivaj članove da pristupaju kroz nju dok nisi 101 % sigurna da sve radi kako treba.

Kada sve radi, onda redovito reklamiraj pristup preko domene, kako bi ljudi prestali dolaziti kroz Forumotionovu adresu.

-3-

Tvoji korisnici moraju nvj. upisati e-mail adresu da bi se registrirali. Skidaj popis korisnika i njihove e-mail adrese na svoje računalo, ali ih PAŽLJIVO ČUVAJ (npr. odmah snimi popis na CD, a obriši ga sa svoge računala) kako se ne bi desilo da zbog kakvog trojanca koji ti napadne računalo tvoji korisnici postanu žrtve nečijeg spamanja ili druge zlonamjernosti.

E-mail adrese su bitne, jer ukoliko sve propadne, uvijek ćeš moći svim svojim članovima poslati e-mail s obavijesti kamo se je društvo preselilo.

Joj hvala prepuno na ovako lijepom odgovoru.
Dakle jedini mi je spas kupiti ili zakupiti domenu. A šta misliš koliko bi me to koštalo otprilike?
Iskreno ja se uopče ne razumijem u te domene,zakupe i otkupe…

I oni nama nisu dali bazu na forumu,ja mogu raditi backup i vračat forum na stanje od prije nekoliko dana,ali nemam nigdje kako da sejvam podatke u komp. U tome i je problem.
Zato se bojim da se ne dogodi nešto loše,i da mi se ne izgube svi podatci.

Dakle, ako imaš puni pristup u svoj phpBB forum, onda bi morala moći napraviti backup foruma koristeći funkcije koje su ti dostupne kroz administracijsko sučelje samog phpBB foruma. Ja ne koristim taj forum, pa te ne mogu uputiti, ali prouči dokumentaciju od phpBB-a, posebno je zanimljiv filmić o tome kako raditi backup gdje je pokazano i kako se backup može skinuti na PC.

Što se same domene tiče, ona košta oko 70-ak kn godišnje najviše (sve ovisi gdje i kako je zakupiš). Hosting (ako ti je uopće potreban) te ne bi smio doći više od 300-tinjak kn godišnje. Ako kupuješ domenu preko Forumotiona, to vidi kod njih koliko košta. No, važno je da prije nego bilo što radiš u tom pogledu, detaljno ispretražiš i ispročitaš njihov forum za pomoć i potporu.

No, kao što sam rekao - ako radiš backup i imaš uvijek ažurne e-mail adrese svojih članova (barem onih aktivnih), onda ćeš u slučaju i da Forumotion počne stvarati probleme imati mogućnost obavijestiti raju o novoj lokaciji foruma.

Nemam očito puni pristup jel nemam te opcije koje su na filmiću :frowning:
Nemam maitenance uopče ni bazu…Domena nije skupa,ja sam mislila da je to puno skuplje…
Sve mail adrese ću si kopirat i čuvat ih dakako.
Ali pogledaj ovo molim te,sa forumotiona je:

http://translate.google.com/translate?js=n&prev=_t&hl=hr&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fhelp.forumotion.com%2Fjuridical-tutorials-f40%2Fforumotion-s-forum-databases-t6668.htm&sl=en&tl=hr&history_state0=en|hr|maitenance%0A

“Mogu li zatražiti povrat baze moj forum?
No, Ne, Forumotion.com zadržava pravo na vraćanje ili ne baze podataka forum na treću prema članku L. 342-1 od zakona 1. srpnja 1998 na zaštitu baza podataka…:”

"Sankcije:
…Činjenica da ne poštivanje ovih prava su po zakonu kazniti po do dvije godine zatvora i novčanom kaznom od 150.000 €…

:frowning:

preporučam ti da ovo pročitaš:
http://www.inoxfire.net/kako-napraviti-dobar-forum/23/

^^pročitala sam,odlično napisano,ima istine u tome

Ja sam ti dao link na film za phpBB 3.0. Ti možda imaš 2.0. Obrati pažnju da gledaš dobru dokumentaciju.

Što se tamo nekakvih zakona tiče, nemoj se previše upuštati u to. Posebno bog zna u kojem kontekstu je to dano.

U svakom slučaju da ti oni mogu i ne moraju pružiti uslugu po njihovoj volji - bez obzira na to što neki tamo zakon neke tamo države kaže. Naime, oni su tebi dužni dati točno i onoliko koliko ti daješ njima. Pošto ti daješ njima 0 kn, oni su tebi dužni jednu veliku nulu. I to je to. Poanta je da pratiš praksu.

[quote=“Kupnja”]preporučam ti da ovo pročitaš:[/quote]“Kako goste pretvoriti u aktivne članove? Za početak, prevari ih (…) Lažno se predstavljaj. Neka ti i prijatelji u tome pomognu.” Kao da čitam neki anti-zavjet.

Mislim, to je samo “za početak”, što li tek slijedi, bog zna. Vidi se da se etika baš ne uči u našim školama… (“ako ne znaju, neće ih povrijediti”, “prevara je samo ako te uhvate”).

:slight_smile: Baš ću sutra napisati zamolbu na njihov forum. Da ja imam phb2 ali ako je u tome problem lako ću se ja prebaciti na trojku.
Mene nervira njih nešto pitat jer su nemarni,bila sam im predložila da neštop naprave za sve forume kako bi nam poboljšali i unaprijedili forum,nije mi se nitko udostojio odgovorit.

[quote=“tsereg”]“Kako goste pretvoriti u aktivne članove? Za početak, prevari ih (…) Lažno se predstavljaj. Neka ti i prijatelji u tome pomognu.” Kao da čitam neki anti-zavjet.

Mislim, to je samo “za početak”, što li tek slijedi, bog zna. Vidi se da se etika baš ne uči u našim školama… (“ako ne znaju, neće ih povrijediti”, “prevara je samo ako te uhvate”).[/quote]

To je savjet koji daju (gotovo) svi tvorci skripti za forum, to tvrde i oni koji vode uspješne forume. Gotovo ne postoji šansa na drugi način pokrenuti forum. Pa tko bi se uključio u rad foruma u kojem sve postove čini jedna osoba?

Ja sam imao tu sreću da sam poznavao dovoljno ljudi koji su “forumski pismeni” pa su mi pomogli na početku. Vćeina njih je još uvijek na forumu. Ali da ih nisam imao, ili forum ne bi uspio, ili bi morao zavarati posjetitelje.

Ako ti imaš neku drugu alternativu, slobodno podjeli s nama. Ja je ne vidim (eto, osim ako na neki način možeš privući mase ljudi)

^^Misliš da se ragam na svoj forum pod više različitih nickova…a kod mene moderatori vide IP od korisnika,što ako vide da to ja pišem,ispala bi zaista smiješna.A ne znam kako se namjesti da moderatori ne vide IP.Uvela sam pravilo da svaki korisnik smije imati samo 1 korisnički račun,a ja kao adminica bi sama kršila to pravilo.

Što se tiče forumotiona,još smišljam što ću im napisat i proučavam phb

Svakako što prije zakupi domenu, host i redirectaj to ako ti tako dobro ide jer u njihovim rukama nisi sigurna.
Danas je jako teško pokrenut forum i da je aktivan pa čuvaj to.

Najbolje kupi domenu, hosting i onda reci ostalima da pocnu tamo pisat i to je to. Tu ces imat veliki gubitak, ali onda mozes mirno spavati

Joj, kao da slušam sebe.
I ja sam napravio forum iz zafrkancije. Sad imam preko 500 članova i 20 000 postova, a nalazim se na forumotionu koji ne daje download baze.
Istina, backup rade redovno.

Nema pomoći. Jedina utjeha nam je da se nalazimo u društvu od preko 100000 foruma pa valjda neće biti previše neozbiljni…

@ sudac- žao mi je ostaviti ovaj sadašnji forum i napravit novi. uložila sam puno truda kao i pojedini članovi i kako da sada to napustim?!

@paor-svaka čast,ide i tebi forum. nadajmo se da će nam forum izdržat dugo i da ga neće obrisat.

ja sam baš sada čačkala nešto oko portala,želim si staviti i portal,jel ti kod sebe imaš portal ili samo forum?

poljoprivreda.hforum.biz

samo da spomenem da je moguće skinuti mysql bazu sa forumotiona pomoću ovoga
comp mi nije zadnji krik mode pa je konverzija 3000 članova i 70000 postova trajala 11 sati

tu u okolini ima još sličnih skripti za ostale free forume ( upravo uspješno konvertiran još jedan manji forum sa Forumera)

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja