Hosting - razlike: SAD/RH

Najprije da pozdravim sve… nije me dugo bilo na forumu (jos otkako je bio stari dizajn :slight_smile: …pa sam morao pravit i novi acc…

Dakle pisem neki rad i profesor me trazio da samo jos navedem neke razlike izmedu hostinga u SAD i RH… znaci cijena, kvaliteta usluge… jel zna netko o tome… ili me moze malo uputit gdje bi mogo naic na neke korisne info vezano za ovo?

Hvala :slight_smile:

A bog, po mojem mišljenju velika je razlika na koje tržište se cilja…
A šta se tiče cijene i kvalitete sve se više izjednačavaju ta dva tržišta iako naši serveri nemogu konkurirati velikim poljima servera u SAD-u…
Šta se tiče cjene najbolje ti je uzet dvije jače firme i povući usporedbu…
Pozdrav…

Hvala ti na odg… bilo bi dobro ako jos netko ima misljenje o ovom…

hvala :doki:

Juj, di me nađe. Da si bio na web industriji jucer, imao bi lijepi materijal.

Evo ti neke rečenie:

Ping – mnoge tvrtke koje imaju servere u Hrvatskoj se busaju s ovim podatkom koji je skroz irelevantan. Ako se vaša tvrtka ponosi malim pingom, ja bih se na vašem mjestu zapitao hoću li poslovati s njima. Naime, o čemu se radi. Ping je udaljenost između dva računala. Određuje ga fizička udaljenost servera i kvaliteta mreže. Ping do 200ms je skroz ok ako se radi o web hostingu, ping je samo bitan kod online igranja.

Što se datacentra tiče, a dovoljno je reći da su HR datacentri na dobrom putu i da se razvijaju, ali da su još uvijek daleko od kvalitete američkih i EU datacentara
zašto: strani datacentri imaju obavezno više izvora napajanja (više elektrodistribucija) a u HR samo jedna Elektra pa kad rikne onda rikne ;), zatim vani datacentri imaju puno jače i veće linkove na glavna internetska čvorišta nego u hr, zatim datacentri vani mogu isporučiti resurse i za najzahtjevnije web stranice na svijetu uz pismeno jamstvo dostupnosti

zatim, niti jedan datacentar u hrvatskoj ne može zajamčiti pismeno više od 99,5% uptime za razliku od EU datacentara gdje je 99,9% minimum.
3h 36 min vs 43 min mjesečno - puno gore zvuči kad se tako kaže nego u postocima

I tak dalje, ovo je osnova

Što se tiče kvalitete (dakle, domaca tvrtka vs. strana), domace imaju istu ili bolju kvalitetu, mozes pricati na HR, ticketi se brze rjesavaju, lakse je i jeftinije za placanje (sama usluga nije jeftinija nego nacin placanja), firme mogu lakse knjigovodstvo voditi i korisiti porez u predporez…

Kod datacentara, ovi vani bi izdržali praktički da počne sudnji dan - ljudi bi bilo izbrisani, a serveri bi radili :), dok recimo da se desi malo jaci potres u zagrebu, pola HR weba ne bi radilo…

Uglavnom, prednost je imati servere vani, a ako je nuzno (ping(?!) i ako se zeli da neka informacija ne prelazi hrvatsku onda jbg, hrvacka.

Puno ti hvala…ovo mi jako puno znaci! :klanjamse

Sve je strano bolje nego domaće …e Pa i nije.
Da ponovno ne pišem, imaš moj reply na Gosarićev text ovdje:

http://webmajstori.net/forum/showthread.php?t=24011&page=6

Hvala ti :wink: