HR vs ENG stranice

Mislim na jezik na kojem su.

Vidim da ovdje dosta ljudi koji rade domaće stranice… I to mi malo čudno, s obzirom da kolko sam ja iz iskustva primjetio puno lakše je dobro zaraditi na stranicama na engleskom tržištu. Imam nekoliko stranica na ENG, otvorio sam jednu i na HR, al kad sam vidio kolko su slabi klikovi, tj kako malo novaca donose u usporedbi s stranciama na eng, brzo sam odustao, jer mi je sam bezeveze badwith trošila.

[quote=“Lego”]Mislim na jezik na kojem su.

Vidim da ovdje dosta ljudi koji rade domaće stranice… I to mi malo čudno, s obzirom da kolko sam ja iz iskustva primjetio puno lakše je dobro zaraditi na stranicama na engleskom tržištu. Imam nekoliko stranica na ENG, otvorio sam jednu i na HR, al kad sam vidio kolko su slabi klikovi, tj kako malo novaca donose u usporedbi s stranciama na eng, brzo sam odustao, jer mi je sam bezeveze badwith trošila.[/quote]

Recimo ja nikad ne bi mogao napraviti dobru stranicu na en jer se engleskim služim u rangu s Bandićem. :zub:

[quote=“Lego”]Mislim na jezik na kojem su.

Vidim da ovdje dosta ljudi koji rade domaće stranice… I to mi malo čudno, s obzirom da kolko sam ja iz iskustva primjetio puno lakše je dobro zaraditi na stranicama na engleskom tržištu. Imam nekoliko stranica na ENG, otvorio sam jednu i na HR, al kad sam vidio kolko su slabi klikovi, tj kako malo novaca donose u usporedbi s stranciama na eng, brzo sam odustao, jer mi je sam bezeveze badwith trošila.[/quote]

Prije bih rekao da tvoj projekat nije bio dovoljno dobar/primamljiv/do sad nedostupan, da bi privukao posjete, oglasivace i ostalo.

Sve to ovisi o ideji, tipu stranice… Normalno da ćeš kod neke stranice lakše zaraditi ako je na engleskom, ali opet s druge strane kod engleskim stranica imaš puno veću konkurenciju tako da to sve dođe na isto i na kraju je bitno to što ti nudiš, a ne jezik.

To je moje mišljenje :smiley:

istina da je ideja glavna, ako imaš neku odličnu unikantnu ideju veliek su šanse da ćeš dobro zaraditi… no kolko ljudi danas može doći s takvom idejom, više manje sve je isfurano, rijetko tko nešto novo smisli… al meni nije jasno ovi koji rade strancie s nekum zabavnim sadržajem na hr, igrice, ili neke informatičke vijesti i to… uglavnom nešto što je već viđeno puno puta na netu.

pa kolko je samo veće tržište na ENG jeziku, ponuda oglašivača, broj posjetitelja…

sad ja ne znam jel se vrtim u različitim krugovima, al primjetio sam da ljudi iz Srbiej puno više drže takve stranice na eng, iz hrvatske znam svega par ljudi, iz srbije na desetke…

[quote=“Lego”]Mislim na jezik na kojem su.

Vidim da ovdje dosta ljudi koji rade domaće stranice… I to mi malo čudno, s obzirom da kolko sam ja iz iskustva primjetio puno lakše je dobro zaraditi na stranicama na engleskom tržištu. Imam nekoliko stranica na ENG, otvorio sam jednu i na HR, al kad sam vidio kolko su slabi klikovi, tj kako malo novaca donose u usporedbi s stranciama na eng, brzo sam odustao, jer mi je sam bezeveze badwith trošila.[/quote]

Prednosti pravljenja HR sajta

  • mala konkurencija (zavisi od tematike)
  • vrlo dobro poznavanje tržišta (gdje i kako oglašavati i promovirati stranicu)

Nedostatci ENG sajta

  • velika konkurencija
  • slabo poznavanje eng. jezika

To su kod mene faktori o kojima ovise u što se prije upustiti. Imam par HR sajtova i 2 strana te pokušavam što više eng. jezik usavršiti, jer kada se uzme za dugoročno eng. sajtovi imaju više prednosti(naravno ako sajt uspije).

Uvijek cu dat 2 koplja prednosti stranom sajtu zbog maaaaase nacina monetizacije, ako je to nesto sto je nekom primarno. Meni recimo je.
Mislim, nemjerljivo je to dvoje. Da mi nije umro onaj sajt s watch movies pred vise mjeseci danas bih pisao tu postove s Bore Bore, al eto :slight_smile:
Svejedno, 2 koplja vise stranim sajtevima.

[quote=“Nosf”]Uvijek cu dat 2 koplja prednosti stranom sajtu zbog maaaaase nacina monetizacije, ako je to nesto sto je nekom primarno. Meni recimo je.
Mislim, nemjerljivo je to dvoje. Da mi nije umro onaj sajt s watch movies pred vise mjeseci danas bih pisao tu postove s Bore Bore, al eto :slight_smile:
Svejedno, 2 koplja vise stranim sajtevima.[/quote]

Od čega je umro? Šta je bilo? :eek:

[quote=“Nosf”]Uvijek cu dat 2 koplja prednosti stranom sajtu zbog maaaaase nacina monetizacije, ako je to nesto sto je nekom primarno. Meni recimo je.
Mislim, nemjerljivo je to dvoje. Da mi nije umro onaj sajt s watch movies pred vise mjeseci danas bih pisao tu postove s Bore Bore, al eto :slight_smile:
Svejedno, 2 koplja vise stranim sajtevima.[/quote]

2 koplja vise kad sjedis skrstenis ruku i cekas da ti netko klikne na Google AdSense oglas.

No, kad sam pristupis tvrtci/ustanovi i s njima sklopis recimo dugorocni dogovor, onda shvatis da ima smisla imati site odredjene tematike na hrvatskom jeziku.

Sve ovisi o tvojem pristupu i marketinskim i pregovarackim sposobnostima.

OK, ali mislim - Adsense je cool, no kod nas između Etargeta i Adsensa (i onog Xclaima, koji ne valja ionako), vidim sve PPC.
Direct advertising je jedini bolji od onog vani jer vani ide po nizim cijenama. (U odnosu na dobiveno, tu kad vidim cijene oglasavanja po vecim portalima, divim se ciframa).
Tu ce jos svi koji mogu uzet cudo za tak nesto, ali to su oni koji mogu.
Primjerice, ako nemam jak sajt, nisam bas zadovoljan s sobom ako “ispregovaram” veliku cifru za direktno oglasavanje, a potrebno je puno truda da dođeš uopce u poziciju gdje mozes pregovarat. Nemam pojma, iz iskustva - s stranim sajtom lakse je krenut u igru.

Kod nas, mreza oglasivaca je manja, possible monthly visitor reach je manji, cijene su manje, ljudi su skepticniji prema icem osim klikalicama, cijena rada je visa i broj nacina monetizacija je manji.
Kad se vratimo na adsense, cijena klika je 2-3x niza. Klik na jednom sajticu kojeg imam onak, prakticki bezveze mi je around 25 centi, tu je 2 ili jucer 1.5.

[quote=“Mulder”]Prednosti pravljenja HR sajta

  • mala konkurencija (zavisi od tematike)
  • vrlo dobro poznavanje tržišta (gdje i kako oglašavati i promovirati stranicu)

Nedostatci ENG sajta

  • velika konkurencija
  • slabo poznavanje eng. jezika

To su kod mene faktori o kojima ovise u što se prije upustiti. Imam par HR sajtova i 2 strana te pokušavam što više eng. jezik usavršiti, jer kada se uzme za dugoročno eng. sajtovi imaju više prednosti(naravno ako sajt uspije).[/quote]

Što se tiče engleskog sitea… u pravu si ali trud se zato višestruko isplati. recimo moja stranica je na 1.mjestu na Google-u za riječ “resell rights” i fino zarađujem

Netko je već naglasio da sve ovisi o tipu stranice. Ako je na hrvatskom i ima solidnu posjećenost i zanimljivo područje možeš dodatno zarađivati od bannera, a ako surađuješ s dobrom agencijom koja ima klijenata to može biti mjesečno dobar iznos. Sa stranicama na HR nisi ograničen samo na google i takve servise nego možeš dobro zaraditi i “klasičnim” reklamama.

Moje misljenje je da se puno lakse moze profitirati sa engleskim sajtovima.

Dok sajtovi na nas jezik zahtjevaju puno vise truda…

[quote=“Mulder”]Prednosti pravljenja HR sajta

  • mala konkurencija (zavisi od tematike)
  • vrlo dobro poznavanje tržišta (gdje i kako oglašavati i promovirati stranicu)

Nedostatci ENG sajta

  • velika konkurencija
  • slabo poznavanje eng. jezika

To su kod mene faktori o kojima ovise u što se prije upustiti. Imam par HR sajtova i 2 strana te pokušavam što više eng. jezik usavršiti, jer kada se uzme za dugoročno eng. sajtovi imaju više prednosti(naravno ako sajt uspije).[/quote]

A lako je tako, staviti nedostatke jedne i prednosti druge… Probaj ovo…

Prednosti ENG

  • lakša zarada
  • nema plafona
  • multimilijunsko tržište
  • više affiliate programa na raspolaganju
  • lakša promidžba (digg.com, stumbleupon, twitter etc)

Nedostatci HR sitea

  • limitiran broj čitatelja (plafon)
  • nefunkcioniranje affiliate programa (nitko ne kupuje)
  • jako malo korisnika koji vide ili koriste ppc oglase
  • facebook jedini veliki social network (twitteraša ima nekoliko tisuća)

ugl, sve ovdje piše:

http://www.webasticno.com/planiranje/na-engleskom-ili-hrvatskom-jeziku/

Pitanje je koji sitovi garantiraju veću posječenost zato što su na engleskom.
Meni je izjava da se daleko više zarađuje na engleskom pre paušalna jer to nije istina u mnogo slučaja.

Na engleskom je puno veća konkurencija, jedna jako bitna stvar.
Tako da ne znaći da je lakše sakupit posjete. Cjena klika je u nekim branšama veća, u nekim bi rekao da je kao na domaćim sajtovima.

Na domaćem prostoru je prednost poznavanje jezika i konkurencije tako da sve ovisi.
Rekao da bi se na engleskom teže probit ali je puno lakše zaradit kad se probije…

[quote=“Masterofnerad”]Pitanje je koji sitovi garantiraju veću posječenost zato što su na engleskom.
Meni je izjava da se daleko više zarađuje na engleskom pre paušalna jer to nije istina u mnogo slučaja.[/quote]
Ja kazem to jer ja radim sa sajtovima na engleski jezik, poceo sam nedavno sa domacim, i nisam bas zadovoljan, kako posjetama takodjer ni zaradom, tako da cu pokusati neke promjene da napravim.
Koliko ti zaradjujes sa domacim sajtovima (prosjecno po sajtu)?

Hvala.

[quote=“Milito”]Ja kazem to jer ja radim sa sajtovima na engleski jezik, poceo sam nedavno sa domacim, i nisam bas zadovoljan, kako posjetama takodjer ni zaradom, tako da cu pokusati neke promjene da napravim.
Koliko ti zaradjujes sa domacim sajtovima (prosjecno po sajtu)?

Hvala.[/quote]

Podatak koliko ja zarađujem na situ ne koristi ti ništa.
Niti znaš koliko sam sposoban (SEO) niti koje tematike odrađujem tako da smo opet na onome što sam rekao, pre paušalno za ozbiljnu raspravu.

Trebala bi se odredit tematika site-a i onda analizirat mogućnost zarade na raznoraznim jezicima, to bi po meni već imalo smis, ovako nema, bez uvrede pokušavam sudjelovat konstruktivno u raspravi.

U pravu si, na to sam zaboravio… evo posto ja uglavnom radim sa sportskim sajtovima, ko je u vecem dobitku?

Heheh, ne znam na sta ciljas kad kazes “ne znas koliko sam sposoban SEO”…

Daj ti bilo koju temu, ja sam siguran da stranice na engleskom bolje profitiraju, osim evo recimo - portal globalnih novosti. Dok, hajmo reci o medicini, tehnologiji… AdSense rules :wink:

[quote=“Milito”]U pravu si, na to sam zaboravio… evo posto ja uglavnom radim sa sportskim sajtovima, ko je u vecem dobitku?

Heheh, ne znam na sta ciljas kad kazes “ne znas koliko sam sposoban SEO”…

Daj ti bilo koju temu, ja sam siguran da stranice na engleskom bolje profitiraju, osim evo recimo - portal globalnih novosti. Dok, hajmo reci o medicini, tehnologiji… AdSense rules ;)[/quote]

U vezi SEO što sam napomenuo, nije bitan jedan podatak jedne osobe jer to ništa ne potvrdi jer tu ima milijuna faktora koji utjecaju na zaradu, jedan fakor je sposobnost web majstora i znanje pozicioniranja stranica a i miljun drugih koj utjecaju, zato sam napisao “ne znaš koliko sam sposoban i zato nije relevantno”, zamisli da sam totalni noob, što ti onda koristi podatak da imam zaradu od na primjer 1 ili 100 eura dnevno na jednom hrvatskom site-u?

Sport znači je tematika.
Ja na primjer u životu nisam bio na engleskom portalu da nešto pročitam o sportu osim ako nije bilo nikakve druge mogućnosti i bio prisiljen, zašto misliš da tu ima više potencijala i tko su ti posjete, mislim iz koje zemlje i zašto baš engleski traže nešto što imaju vjerojatno na matičnom jeziku?