Hrvatski novinski izdavači uvode digitalnu pretplatu

Neki su vec zapoceli kao Jutarnji portal, a koliko sam upucen dosta portala ce se pridruziti naplati digitalne pretplate.
Sto mislite o tome?
Meni osobno to ide na qurac, al opet mislim da dosta njih posluje sa minusom dok pokriju novinare i ostale drzavne namete pa su prisiljeni na to.

od toga na zapadu žive (čitaj Amerika).

a teško je to isplativ posao inače. u toj sam branši deset godina pa je uvijek borba. radi se 24/7, nema vikenda i blagdana…uvijek moraš bit prvi…

i ako si i prvi i to nije dovoljno da bi mogao plaćati kadar i da ti sve bude isplativo

bice ■■■■■■■■ jer su ljudi navikli da je sve free

Mislim da svako ko ima malo mozga ,moze da shvati da sve to sto nam nude u vestima 99 ,99% nema veze sa nasim zivotom, dakle koliko je moguce bataliti tv novine,mreze uzaludne ,ziveti svoj zivot,

A ne jos placati nepotrebne informacije…

1 Like

Vidio sam da je Jutarnji krenuo s tim, a prije par godina se sjecam da je tada popularni desnicaski portal Advance.hr krenuo s tim.

Nekom logikom bi ocekivao da ce mu organic traffic naglo pasti, ali cini se da to nije slucaj:

Tako da moguce da se određenim portalima to isplati.

Ja vjerujem da će političari kupiti jer njih zanima što se o njima piše. Dok meni kao običnom čitaocu to uopšte ne treba jer će xxx portala koji su također kupili članstvo kopirati i podijeliti tu vijest na svom nižerangiranom portalu…

Na zapadu je to normala, i sve vise je clanaka koji su samo za pretplatnike. Nije tako lako pokrasti sadrzaj i objaviti, tako da pretplata uglavnom i znaci da imas pristup unikatnim clancima, vrijednost informacija je i tu vec druga prica. Problem je sto se onda informises na jednom mjestu,ili placas petostruke clanarine.

Elem sve manje ljudi cita mainstream portale, portali su sve vise prinudjeni da naplacuju, sto opet vodi ka jos manje citaoca. I tako ide spirala, a istovremeno na YouTube “strucnjaci” iz svih oblasti obrazuju javno mnjenje.

Koju alatku si koristio za ovu analizu?

Pada mi na pamet da bi to bila ok monetizacija za ljubavne price…

Ahrefs (20 karaktera)

1 Like