Humanitarna akcija - webmajstori

Došao na ideju kako bi mogli pomoći oboljelima od teških i rjetkih bolesti. Ako bi se zajednički
udružili bili bi najjači medij za prikupljanje sredstva neke humanitarne akcije.
Osobno me najviše pogađa kad vidim da dijete oboli od teške bolesti, a njegovi roditelji
koji krpaju kraj sa krajem, moraju prodati sve što imaju (ako imaju) kako bi spasili život svoga djeteta.

Zamislio sam da bi mogli napraviti site na kojemu bi se svakoga tjedna pomoglo jednoj oboljeloj osobi.
Na stranici bi se nalazila slika i podaci oboljele osobe. S početkom tjedna počeo bi se novac prikupljati,
a krajem tjedna isplačivati. Na stranici bi bilo odmah vidljivo kako lova sjeda tj. kako ljudi uplačuju.
Trebalo bi smisliti koji bi bio najbolji servis za prikupljanje novaca (po meni sms) može i žiro.

Marketing:
Napraviti banere i postaviti na naše stranice. Za uzvrat dobili bi link na humanitarnom site-u pod rubrikom
npr. Naši prijatelji il sl.

Ovako sam to ja zamislio, naravno da netreba tako biti. Uđimo u diskusiju i razmjenimo zajednička mišljenja.
Mislim da bi sa takvim humanim činom ovaj forum pozitivno odjeknuo u javnosti i ono što je najbitnije, spašavali
bi živote.

Zlatko

Ja san za al nemogu puno dati.

Ja sam za!!! Spreman sam izraditi taj web site i tako pridonjeti početku projekta!

Dobra ideja, ja sam za…slika oboljele osobe nije potrebna. Razradimo ideju, uvijek se ima nesto za odvojit…:doki:

Uvjek za!

to je i meni palo na pamet…nešto kao donacije.info što su bile…
ja sam za…ja mogu ponudit dizajn, izradu bannera, reklamiranje na nekim mojim portalima (nemaju nešto puno posjeta al eto) i sl…samo javite :slight_smile:

[quote=“PeGO”]nešto kao donacije.info što su bile…[/quote]Zašto taj portal više ne postoji?

koliko ja znam ne…to je bilo od bakića (moj posao net) al mislim da više ne postoj, tj. bar na donacije.info domeni ga nema :smiley:

Ono što mene najviše muči jest što se kod nas akcije prikupljanja humanitarne pomoći objavljuju ad-hoc, tipično u člancima na nekim portalima, gdje zapravo ne možeš procjeniti koliko je ta pomoć potrebna, daje li se u prave ruke i hoće li biti pravilno iskorištena.

To su podaci koji su irelevantni ljudima koji daju 10 kuna tu i tamo da bi se osjećali bolje.

Međutim, itekako su relevantni ako pročitaš nešto čemu bi htio dati koju kunu više. Naime, definicija “muke” je često različita - što jedan smatra “mukom” i razlogom da moli za pomoć, drugi živi svakodnevno i nosi se.

A ne treba zaboraviti i da je samo pitanje vremena kada će početi pojavljivati istinski prevaranti.

Dakle, ja bih od takve stranice očekivao samo jedno: da pruža autentičnu i provjerljivu informaciju.

Piskarati i prepisivati što je netko pročitao na forumu ili na novinama i sve uzimati zdravo za gotovo mogu i sam - ne treba mi nikakav portal da mi daje uslugu naivnosti.


Izvadio sam ovdje i malo informacija o tome što zakon kaže za takvu vrstu aktivnosti.

Bitni izvatci:

  1. Humanitarna akcija je organizirano prikupljanje humanitarne pomoći za utvrđenog korisnika, koje se može provesti najviše tri puta godišnje u trajanju svake pojedine akcije do 30 dana.

  2. Humanitarnu akciju mogu provoditi svi: neprofitne i profitne pravne osobe, kao i fizičke osobe.

  3. Fizička osoba ne može organizirati humanitarnu akciju za osobne potrebe ili potrebe članova obitelji.

  4. Fizička osoba također ne može koristiti vlastiti račun ili račun članova obitelji u organiziranju humanitarne akcije.

  5. Humanitarne se akcije mogu organizirati uz prethodnu suglasnost nadležnog ureda.

  6. Nakon provedene humanitarne akcije mora se nadležnom uredu dostaviti izviješće.

Važno: treba razlikovati humanitarnu akciju od humanitarne pomoći općenito usmjerene žrtvama kriza ili cijelim socijalno osjetljivim skupinama! Ako malo googleate za pojmom humanitarne akcije, vidjet ćete koliko su informacije o tim akcijama disperzirane po raznim stranma. Objediniti ih bi bilo svakako korisno, ali navesti i nekakve informacije o njihovom autentičnosti i stvarnoj potrebitosti još korisnije. Biti sumnjičav nije zlo!


Što se samog ustroja tiče, po novom je Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi razdvojeno u dva ministarstva, pri čemu Ministarstvo socijalne skrbi još nema web-stranice. No, nvj. će i dalje postojati sličan ured kao i do sada:

  • Služba za razvoj sustava socijalne skrbi, Odjel za humanitarnu pomoć i suradnju s organizacijama civilnog društva. Kratki opis rada odjela i kontaktni podaci:

http://www.mzss.hr/ministarstvo/ustroj_ministarstva/uprava_za_socijalnu_skrb/sluzba_za_razvoj_sustava_socijalne_skrbi/odjel_za_humanitarnu_pomoc_i_suradnju_s_organizacijama_civilnog_drustva

Eventualno biste mogli kontaktirati na navedeni e-mail načelnicu i pitati je da li je služba svjesna postojanja nekih web-stranica koje bi objedinjavale informacije o humanitarnim akcijama u tijeku.

P.S. Još jedna važna stvar koju bih očekivao od takve stranice: da javi kako je akcija završila. Mislim da za jednu od 10, ako i toliko akcija za koje pročitamo na portalima dobijemo povratnu informaciju koliko je novaca prikupljeno, koliko je potrošeno i kakva je situacija.

Tsereg, hvala na opširnom odgovoru. Što se tiče fejkova, to je i meni palo na pamet. U današnje vrijeme to je postalo više normalno nego čudno, nažalost. Što se tiče zakona i pravnih propisa, budem se raspitao i postat ću odgovore u ovoj temi.

Nije ista, ali slična stvar je:

http://darujmo.net/

Odlična ideja
Recimo ispod glavnoga bannera moglo bi se “prodavati prostor” 120x60 čisto firmama koje doniraju redovno ili veće svote.
Što se tiče varalica to se riješava sa ministarstvom.
U BiH je ministarstvo zdravstva,rada i socijalne skrbi u jednome tako da sve ide preko njih.
Recimo trebao bi se spajdašiti sa tajnicom kupis finu bombonjeru tako da će sve osobe kojima pomogneš biti upisane u arhiv

Također spreman pomoći.Samo me zanima kako bi se odlučivalo za koga će se određeni tjedan prikupljati donacije?

I ja sam za.

I ja sam za. Pa ako mogu ikako pomoči javite mi :slight_smile:

Ja sam za.

Apsolutno za, nadam se da neće ostati samo na ideji.

Evo, pošto nitko dosad nije dao konkretan prijedlog ja ću ga dati.

Nazvao bi stranicu humanitarka.net (domena je slobodna)

Nacrtao sam mockup stranice koja je u privitku, a svoje ideje sam napisao na pdf koji možete pročitati ovdje

http://www.milanantolic.com/humanitarka.pdf

Ispravak ne točnog navoda.
Ministarstvo nema veze sa organizacijom.
Prema riječima ministra time se bave pojedine udruge ima ih podosta u HR