Ideja za sajt, ostvarljivo ili ne?

Pozdrav forumaši :frowning:

Ovako, ne znam u koju kategoriju ova tema spada, pa sam je postavio u birtiji.

Imam oko 50 tema što html, wp i drugih, pa sam razmišljao da napravim sajt sa temama za download i kupovinu. ALi mi je onda na pamet palo da pokrenem sajt kao themeforest, templatemonster, itd na kome bih prodavao i svoje teme, ali i svih drugih zainteresovanih osoba …
Po čemu bi se razlikovao od gore nvedenih su neke dodatne opcije tj. izmene, npr.
plaćanje preko pošte, članovi moraju biti s balkana, naš jezik, i još par ideja koje ne bih da otkrivam.
Zanima me vaše mišljenje, koliko je to ostvarljivo s našim balkanskim mentalitetom, i da li da se uopšte upuštam u ovu priču, ili da napravim običan sajt samo za moje teme?

Realno gledajuci mentalitet balkanati je uzmi bez da platiš ili prevari tako da je tesko ostvarivo to kod nas jer vecima njih nije postena. Ti mozes neku temu napravit i prodavat za 15 20 dolara al pitanje ko ce ti kupit. Ja sam jednom liku radio wp stranicu instalacija cms-a teme i nekih 5 pluginova i reko sam mu jel mi mozes bar 100 kn za trud dat posto sam mu sve radio i unsio slike i content i reko bude i na kraju nista.

Moj savjet ti je pokusaj nemas sta izgubit al neces se previse obogatit :smiley:

To kod nas ti neće ići ali pošalji demo tema pa me mozda nesto bude zannimalo

Koliko sam shvatio, ti nisi autor tih tema i templateova vec si to skinuo s neta?

Ukoliko da, to sto mislis raditi je ilegalno i nema nikakve buducnosti, a pogotovo ne na balkanu :smiley:

aha a ako si skinuo ilegalno nemoj ni slati demo onda me niti ne zanima

@apazinjan Ne znam kako si došao do tog zaključka, ja sam autor tema. :slight_smile:

@Macan demonstracije uskoro, čim napravim neke složenije teme…
za sad samo par slika…


PS. pre nego što krenete s negativnim komentarima, imajte na umu da imam 18 godina, da i dalje učim, i da preferiram jednostavan dizajn.

Mislim da bi puno više smisla imalo submittati te teme na themeforest.net

Problem je sto ih tamo nece odobriti.

Da a teme sigurno nisu ni rasposiv

@Macan ima i fixed i responsiv

Želiš zaraditi novce s tim temama.

Zašto bi pravio svoju stranicu i otvarao novo “tržište” i morao ganjati publiku od nule, kad već postoje takve stranice (Themeforest, 99designs…) gdje već imaš izgrađenu i provjerenu publiku gdje ćeš već nešto moći zaraditi.

To je isto kao da ideš napraviti novu tražilicu samo za Balkan i slično, samo kako bi izbacio Google? Zašto bi ljudi s Balkana tražili template samo na tvojoj stranici kada realno ostatak svijeta je puno sposobniji od nas, i kvalitativno i kvantitativno? Svatko će prije otići (i ja prvi) na Themeforest i uzeti što od Amera (ili nekog istaknutog Balkanca tamo) i platiti mu, nego ići na wannabe takvu balkansku stranicu i trošiti vrijeme uzalud.

Ne isplati ti se praviti lokalni TF jer nema razloga zašto bi netko, tko već kupuje theme, kupovao kod tebe a ne kod TF-a…

No kako ne bi ispalo da uvijek dolazim ovdje pljuvati po tuđim idejama, evo ti ideja. Balkanci ne žele platiti puno za site, niti ne znaju sami napraviti site. Ti znaš kako napraviti site i znaš kako modificirati ove s TF-a. Budi arbitražer - osoba koja posreduje između ponuđača usluga i tražištelja usluga za razliku u cijeni.

  1. Znači, ponudi malim biznisima site za cca €200 + fixna/varjabilna naknada za mjesečno održavanje. Za tu lovu kupi site na TF-u i instaliraj im. Ti si već €150 u dobiti u početku. Zakupi jedan hosting gdje ćeš držati sve njihove siteove.
  2. Ponudi im dodatne usluge, kao npr. facebook oglašvanje ili google oglašavanje. Ekipa ti ne zna kako to funkcionira, a ti trebaš naučiti jer tu ti se nalazi dodatan cash (ili zaposliti nekoga tko će to odrađivati umjesto tebe).
  3. S vremenom skupi dovoljan broj klijenata da možeš zaposliti ljude koji će raditi određene poslove ili outsourcati dio poslova nekome sa strane. Ti tu postaješ polako postaješ šef…
  4. Nemoj dopustiti da ti zaposlenici padnu u kontakt s klijentima jer ćeš ih tako najbrže popušiti.

BAM! Upravo si napravio online marketinšku agenciju…
Samo pazi, moraš im ponuditi rezultate jer će ti inače otići. Šalji im mjesečni izvještaj o posjećenosti stranica, konverzijama i slično, ubaci hrpu grafova iz analyticsa i zaključke o učincima… Informiraj ih. Pazi da sve izgleda profesionalno jer svaki klijent ima “malog iz susjedstva” koji može namirisati amatera… Neka znaju zašto te plaćaju…

Zapravo, zašto ja tebi govorim sve ovo, idem ja pokrenuti ovakav biznis.

2 Likeova

Digni svoj sajt, prodaj teme, ili bar pokusaj da napravis koncept “iznajmljivanja”.
Klijent zeli neku temu, dostaviti sadrzaj, ti mu setup-ujes i naplacujes mesecno odrzavanje.

Inače ljudi plaćaju za ove informacije, ali kada si ih već podijelio, samo da kažem, odnosno da dodam slijedeće: Odmah na startu osnujte tim ljudi koji će raditi na različitim poslovima (dizajner,programer i sl…), ne oslanjajte se da će jedna osoba riješiti sve, ako mislite da zaposlite nekoga. Ova dva su potrebna kako bi neka “firma” funkcionisala. Sve stoji što je nemes1s napisao, ali sretno s nalaženjem klijenata, pogotovo nekom novoosnovanom timu ljudi. Tražite posao dodatno na freelance stranicama kada nema posla i ulažite u firmu. Ja sam se jednom upustio u takav biznis, sa mnogo neozbiljnim ljudima, koji su jedva čekali da “raspu” mjesečnu zaradu, nije bilo napredovanja. Ozbiljni ljudi bar što se tiče posla, ljudi koji znaju šta rade i koji se stalno usavršavaju, trud i rad. Uvijek jedna osoba mora komandovati tim timom, ako ćete to biti Vi, onda samo Vi imate kontakt sa klijentima, pristup zaradi, račune i sl, inače može Vas stajati firme, klijenata i još dosta toga. Nije lako onako kako se čini, bar za početak, ukoliko nemaš nešto novca s kojim bi počeo. Prije svega moraš imati svoj privatni server ukoliko misliš spremanje klijentovim stranica na svom serveru, Cijene su razne ovih dana, ali veoma pristupačne ukoliko ima zarade. Što se tiče domena, manje više - cijene veoma pristupačne, ali definitivno Vam ne preporučujem da kupujete Web hostinge, već neki server zakupite. Zna se desiti ukoliko neka stranica ima posjeta (kao web shop ili sl.) da ostale stranice gotovo pa nisu ni pristupačne, može doći do nezadovoljstva ostalih klijenata, ovako ste bar sigurni sa serverom.

  • Ozbiljan pristup
  • Usavršavanje članova tima
  • Detaljan mjesečni izvještaj svim klijentima
  • Usavršavanje sistema kojih nudite
  • Ljude sa prethodnim znanjem (+ ako imaju neki odličan portfolij iza sebe)
  • Budite glavni u timu (Mislim na obaveze koje Vam slijede, jer ste osnivač tog tima - plaćanje, kontakt s kljentima, izvještaji, ostavite posao programerima i dizajnerima, Vi se više bavite “prljavim poslovima”, kako doprijeniti firmi i skupiti što više klijenata).
  • Uvijek imaj što više ponuda koje nudite, misli se na pakete koje nudite, tako da budete pristupačni svima.
  • Definitivno poznavanje više jezika. Što više to bolje.
  • Ne ugađajte klijentima nudeći im nešto, ukoliko Vas ne pitaju za Vaše mišljenje, već radite onako kako oni žele, jer time stvarate sebi nepotreban dodatni posao ili premišljanje klijenata.
  • Na kraju uvijek ona stara “Klijent je uvijek u pravu!”. Radi onako kako on želi, pa naplati kako ti želiš, ali opet gledaj da ti se klijent vrati.
1 Like

U svemu si u pravu osim u dvije stvari

  • ne zapošljavaj dok nemaš prihode za plaćanje radne snage i dovoljno potražnje za rast (osim ako ne idete u partnersto, ali onda imajte različite skillove tako da se nadopunjavate). Rast treba biti organski. U početku ti sam i par firmica, onda kasnije širi poslovanje na ljude koji se bave SEO, programiranjem i sl. Do tad sve što ne znaš možeš outsourcati. Sve što znaš ti je dodatna ušteda…
  • ova predzadnja točka da ne ugađa klijentima. Svaki malo im ponudi neku sitnicu, npr. QR kod (kad se sjetim izraza na licima klijenata kojima sam objašnjavao kako funkcionira QR kod) ili uvrstavanje u neke direktorije koji su bitni. Takva mala iznenađenja su fenomenalna stvar za održavanje odnosa, a često ne koštaju puno. Klijenti se nemaju vremena informirati o trendovima. Pokaži inicijativu, ako vjeruješ da će im oglašavanje na FB-u pomoći, napravi im kampanju bez njihovog znanja, ali im onda pokaži rezultate (ako nije mjerljivo, kao da ne postoji)… Klijent nije uvijek u pravu, ako naletiš na samodopadnog debila onda nemoj previše pružati otpor. Ali npr. nemoj pasti u zamku da B2B poduzećima radiš FB page ili da radiš twitter account za proizvod niske involviranosti među ljudima koji inače koriste twitter…

Za hendlanje klijenata predlažem seriju “House of Lies”, tek toliko da dobiješ uvid u to kako se odnosi prema njima…

Istina da je potrebno znanje marketinga - branding, segmentacija tržišta i pozicioniranje, osnove oglašavanja, promotivni miks, odnosi s javnošću, istraživanje tržišta, key metrics i sl. Tu ti je najbolje krenuti školski, “osnove marketinga” od grupe autora (prof. s efzg), zatim kotlerovo upravljanje marketingom, pa par knjižica prije spavanja (npr. Seth Godin, Dan Ariely ili ona Belakova o reklamama) i sl…

1 Like

I ja mislim da tako nešto ne bi bilo profitabilno za tebe na našim prostorima. Druga stvar bi bila ako bi imao svoj sajt, brandirao sebe i ono što radiš i usput nudio te teme na prodaju. Možda imao nekoliko njih sa besplatnom i PRO (plaćenom) verzijom (plaćanje preko pošte zaboravi, pa živimo u digitalnom dobu, a i teme nisu fizički proizvodi da se trebaju slati poštom i plaćati pouzećem)
Svoje teme možeš prodavati tako i na svom sajtu, a i na ovim već navedenim. Besplatne dijeli gdje god možeš i eto reklama i backlinkova i svega :wink:

Nemoj djeliti besplatno. Kao prvo, ti si radio za to i ako išta valja zaslužuješ novac. Drugo, ljudi koji će uzeti besplatno neće nikad za ništa platiti i ti od njih nemaš koristi. Treće, svi ćete ganjati za support što ti je utrošak vremena, a nitko neće biti spreman platiti za to.

Ako nešto djeliš besplatno, onda bi to trebali biti elementi koji su komplementarni (ovisni o) tvojim proizvodima koje prodaješ. Npr. pluginovi, shortcodi isl. koje se mogu koristiti na svim projektima, ali najbolje rade na tvojima…