Illustrator

Trebala bih pomoć vezano za Adobe Illustrator.
Naime, trebala bh jednu fotku koja je pretvorena u grafiku (tipa Che Guevara) obrubiti kako bi u tisku išla samo ona bez bespotrebnih viškova. Budući da ona ima puno sitnih detalja u sebi ne bih željela alatom pen posebno sve iscrtavati već bi samo siluetu obrubila i tako bi išla u tisak. Ako prelazim alatom pen oko nje da dobijem rub tada nastaje monokromatska ispuna na području fotke a ja želim da ona ostane kakva je i bila.
Molila bih za pomoć :smiley:

Ne razumijem baš. Što točno želiš postići?

  1. Da li silueta u vektoru ( krivulje )?
  2. Da li je pozadina u vektorima ?
  3. Što su “viškovi” pozadina ili detalji na silueti ?

Daj neki screenshot da vidim o čemu se radi.

[quote=“33diz”]Ne razumijem baš. Što točno želiš postići?

  1. Da li silueta u vektoru ( krivulje )?
  2. Da li je pozadina u vektorima ?
  3. Što su “viškovi” pozadina ili detalji na silueti ?

Daj neki screenshot da vidim o čemu se radi.[/quote]

Ne, nije ništa u vektorima. To je fotka koja je povučena iz Photoshopa ( samo je obrađena crno bijelo kao grafika). Ja ju želim “izrezati” u Illustratoru kao siluetu, samo vanjski rub. Npr. u Photoshopu to lako odradim sa selekcijskim alatima, ali me zanima u Illustratoru.

makni visak u Phtoshopu pa prebaci samo ono sto ti treba u Ill. I onda mozes prebaciti u krivulje i korigirati do kraja…

Inace ni u Illustratoru to ne bi trebalo predstavljati neki problem upotrebom pen tool-a, no sve ovisi kakva je slika…

[quote=“mmrenim”]Ako prelazim alatom pen oko nje da dobijem rub tada nastaje monokromatska ispuna na području fotke a ja želim da ona ostane kakva je i bila.
Molila bih za pomoć :D[/quote]

Sorry nisam vidjela ovo.

  1. dakle napravis taj okvir oko slike (path)
  2. Selektiras i njega i sliku
  3. Object -> Cliping mask -> Make (ili desna tipka misa -> Cliping Mask ili CTRL+7)
  1. Iscrtaš rub siluete sa Pencil Tool alatom. ( Početna točka krivlje se mora točno spojiti sa završnom točkom )

  2. Tako imaš siluetu u vektoru. Po defoltu ta silueta ima ispunu a tebi treba samo rub ( stroke ).

    • selektiraš siluetu -> na desno imaš tabove sa alatima color, swatches, symbols - odabereš color
    • u tabu color imaš dvije vrste ispune: stroke i fill - odabereš prvo fill i “obojaš” ga u
      transparentno. To je onaj kvadratić, malo niže sa kosom crvenom crtom ( pogledaj sliku ).
    • zatim odabereš stroke i odabereš neku boju. Za debljinu ruba isprva stavi 1pt.


http://img341.imageshack.us/img341/8539/47239135.jpg

  1. “Ručno” crtanje krivulja ( bez grafičkog tableta ) nikada ne ispadne savršeno. Zato postoji Smoth Tool
    nalazi se isto gdje i Pencil Tool ( samo malo drži miša na Pancil i pojavi se izbornik ). Uzmeš Smoth i lagano idi po rubu siluete. Dobiti ćeš ljepše, mekše rubove.
  1. Kada si zadovoljna sa rubom siluete. Odi opet na stroke postavke i odredi najbolju debljinu linije.

  2. Nakon toga napravi ovo:

  • selektiraj siluetu -> gornji izbornik -> object -> expand -> ( odaberi fill i stroke ) -> OK

OW…

isprobala sam tvoj prijedlog i kaže mi da selekcija mora sadržavati više od jednoga objekta.

33diz…

isprobala sam tvoj prijedlog isto tako ali onda doslovno dobijem samo siluetu, unutrašnjost fotke (oči, nos … ) se ne vidi. Ja bih htjela da dobijem efekt kao i u Photoshopu kod selekcije…Znači samo glava, pozadina transparentna, ali da se i vidi sve što sadržava sliku u unutrašnjosti.

Moras selektirati i fotku i path koji si iscrtala. Dakle oba objekta fotka + path. Fotka treba biti ispod path-a
I sto rece 33diz - path ti mora biti zatvoren (tj spojene prva i zadnja tocka :))

Ako imas samo ta dva objekta u dokumentu idi na select all - CTRL +A

uspjela sam! to je to! još samo da tiskara bude zadovoljna kao ja :wink:

hvala, hvala,hvala OW i 33diz :slight_smile: baš sam hepi!

U PS-u ili u Ai-u ?

U Ai-u :wink:

Bravo :lula:
Tiskara će biti zadovoljnija nego da je u PSD-u.

Nemoj zaboraviti da Ai file, ako ide u tisak mora biti u 150-300 DPi-a, u CMYK modu i
da rubovi moraju imati 3-5 mm napusta. :wink:

[quote=“mmrenim”]uspjela sam! to je to! još samo da tiskara bude zadovoljna kao ja :wink:

hvala, hvala,hvala OW i 33diz :slight_smile: baš sam hepi![/quote]

nema na cemu, i meni su puno puta drugi skratili muke a kako ja dozivljavam ovaj forum, on tome i sluzi :slight_smile:

je, je, imam još dosta posla jer sam vaše savjete isprobala neprecizno samo da vidim jel pali. Sad slijedi šminkanje :wink: