Ima li nas sve manje?

Pod “nas” mislim opcenito ljudi od “web struke” u Hrvatskoj / regiji.

Imam osjecaj da kad sam tek došao ovdje, bilo je puno mladih ljudi koji su se trudili i sami ucili, pokusavali napraviti nesto… Imam osjecaj da među današnjim teenagerima ima puno manje ljudi zainteresiranih za web. Manje mladih ljudi koji aktivno uce o web developmentu, internet marketingu, web dizajnu…

Jel to samo do mene ili i vi to primjecujete? Ima li netko mozda statisticke podatke kakve?

Ima li netko ideju zašto je to tako?

Meni se čini da “nas” nema manje samo je sve manje onih koji žele učiti s razumjevanjem problematike počevši od “hello world”, a sve je više onih koji znaju instalirat Joomlu, WP, instalirat koji plugin, okačit neki besplatan predložak, malo ga poružnit i hvaliti se kako je naučio praviti webstranice za 3 dana.

Problem današnjeg vremena je što većina maldih nije zainteresovana za učenje.
Samo vise na facebook-u, piju, puše…

Dok ih roditelji finansiraju nije ih briga da oni čemu doprinesu.
Bitno je imati 1000+ prijatelja na facebook, redovno raditi update statusa i tako.
Svi ganjaju kako upasti u državno preduzeće ili administraciju i ništa ne raditi, sada je to trend.

Al zato je to dobro za nas koji znamo, više ce nas cijeniti i više ćemo biti plaćeni ;), jer nema adekvatnih zamjena od mladih snaga.

Web development sucks!

:smiley:

Sve je dobro dok nas nema puno :smiley:

Mislim da ljudi nemaju ni volje vise ucit u ovoj zemlji… mislim, ljudi zavrse po fakultet dva pa nemogu posao nac, a gdje su jel ovi samouki tek …

Ona fraza “uz volju i trud sve se moze” … - je vec odavno otrcana i jedni argument onih kojima je dobro prema ovim slabijima; moglo se je nekada, ali sada kada su dosla vremena da doslovno trazis preko veze i najobicnije prebacivanje kutija u skladistu - preko kurca, da mi se oprosti na izrazu, ides ulagati u sebe…

Sad da li ce nas se vise cijeniti sa vremenom… pa neznam bas, sve je vise sajtova sa temama po cunga-lungu, generatorima i sl… neznam bas, kad je vecini firmi u hr. tesko istrest i za vlastiti sajt cifru kakva bi ona to inace trebala biti. Vidim na sve vise sajtova - AKCIJA - websajt za 200 kuna… sta da covjek kaze na to. Gore nego da te guze bicem u drevnom egiptu.

Generalno mislim da je web dizajn poprilicno podcjenjen postao… mislim da se prosjecan web developer u biti moze rangirati sa jednim prosjecnim kirurgom - stim da ako uzmemo da je medicina (bar za one koji nemaju par tisuca eura za ubacit u kuvertu gospidnu u bijeloj kuti) u hr. srednja zalost - developeri su u prednosti…

Ja osobno iam za cilj ovladat html5/css3/javascriptom/kusur php-om/mayom/zbrushom/grafickim dizajnom i lua-om… imam 22 god., jos uvijek sam pod krovom staraca i neam sve zajedno ni 75 lipa u novcaniku - dal ce mi se to sve isplatit u ovoj prčiji na kraju… nevjerujem, al eto, bar necu krepat ispranog mozga… bar se nadam.[SIZE=“1”](a nada je kurva.) [/size]

Bilo nas je,da.pa se to filtriralo.premalo trziste…joomla majstora je sve vise ali to ni ne dozivljavam kao struku,vise kao srednjoskolsku zeku.

Eto zašto, između ostalog, opada broj entuzijasta u web bizu. nhf Orca.

Druga, po meni ključna stavka, je konkurencija koja se profilirala u skoro svakoj profitabilnoj niši i koja entuzijasta baca na koljena pri samoj pomisli da bi se trebao boriti godinu - dvije i tek onda vidjeti hoće li uspjeti… što se opet vraća na gornji zaključak :slight_smile:
Za upustiti se u web avanturu ipak treba malo više jaja, kreativnosti i love nego prije 5-10 godina.

Treći zaključak: Malo nas je al smo dobro raspoređeni !

Četvrti: Ljudi su svakim danom sve ljeniji !

Ma nema nhf, u pravu si…

Zanimljivi komentari.

Problem je malo dublji nego što mislite. Ako nema novih ljudi, necete vi biti “više placeni” nego ce kod nas biti tesko realizirati konkurentnu tvrtku u svjetskim razmjerima i necete imati di raditi za više novaca. Makroekonomski gledano, vama jako odgovara konkurencija ako igrate na veliko. :wink:

Bolje da nas je sto manje, manje konkurencije. Bitno je da je korisnika sve vise.

[quote=“w00t”]Zanimljivi komentari.

Problem je malo dublji nego što mislite. Ako nema novih ljudi, necete vi biti “više placeni” nego ce kod nas biti tesko realizirati konkurentnu tvrtku u svjetskim razmjerima i necete imati di raditi za više novaca. Makroekonomski gledano, vama jako odgovara konkurencija ako igrate na veliko. ;)[/quote]

Naravno, tvojoj firmi to nije u interesu, primarno zbog težeg pronalaženja kvalitetnog kadra za zapošljavanje i rast tvrtke.

Neki tu kažu da im tako odgovara što je kontraproduktivno.
Konkurencija te tjera da budeš bolji i kvalitetniji.kad je nema, spavaš.
Mene osobno to puno ne zanima, u doba nekakvog mini booma sam počeo, preživio i smatram da sam nadišao te dječje bolesti tipa strahovanja hoće li susjedov mali početi raditi pro web.

web je generalno postao sve teži.
freelanceru je prije bilo dosta znati html/css i psd.
danas imaš jquery,php,cms,html5,css3, web moraš raditi za 10-tak rezolucija, za touch screenove, mobitele.
praktički nema projekta u kojem ne moram zalaziti u sve to nabrojano, više ili manje.
postala je to sve jedna velika đungla di se početnik brzo gubi.

osim toga, ti nekakvi wannabe freelanceri su dosta narušili povjerenje klijenata prema nama pa se više okreću firmama iako plate više.
znači, i ovih malo što krene,brzo nestanu jer ne mogu živjeti od toga.

generalno klinci?
katastrofa…u lokalnom bircu di odem na kavu, klinci od 15 godina po cijele noći igraju jamb,belu,te neke pokere itd itd.
Što očekivat od te generacije?

Dobro pitanje. Ma možda je to samo na ovom forumu, ali činjenica je da firme ne mogu dobiti radnika da može sam raditi nego se tek nakon par mjeseci nauči kolko tolko…

Nema više one old-school kad se prvo par mjeseci jako dobro prolazilo proceduralno programiranje, pa projekti, pa OOP i tako… Danas netko instalira zend, prođe par tutorijala, napravi jedan RSS portal i već je maher za sve.

Ovo mi je prvo palo na pamet: Google Insights

Sigurno se u međuvremenu pojavio veliki broj novih ključnih riječi koje zamjenjuju ove starije pa im uzimaju udio u broju pretraga,
ali nije za očekivati da npr. pojam ‘php’ bude u ovakvom padu. Dodajte ako se sjetite kakvog pojma da posluži kao kontrolni.

[color=“White”].[/color]

Već je dulji niz godina kod nas porast u “humanističkim” studijima, poput politike, a pad zanimanja za tehničke struke, znanosti, medicinu i sl. Mislim da je možda zadnjih par godina taj trend donekle izmijenjen - porast je interesa za, recimo, medicinu, jer je postalo očigledno da liječnika itekako fali.

Nemam statističke podatke, tako se priča.

[quote=""]web je generalno postao sve teži.
freelanceru je prije bilo dosta znati html/css i psd.
danas imaš jquery,php,cms,html5,css3, web moraš raditi za 10-tak rezolucija, za touch screenove, mobitele.
praktički nema projekta u kojem ne moram zalaziti u sve to nabrojano, više ili manje.
postala je to sve jedna velika đungla di se početnik brzo gubi.[/quote]

I ja bih se slozio oko ovog pointa… generalno kad se pogleda, covjek mora konstantno uciti i pratiti stvari, a jel … svi znamo kak se net rapidno razvija, izadji 2 dana iz igre i skoro pa vec si u zaostatku. No, uz to sve ucenje i pracenje… moras od necega i zivjeti - a to nisu bas stvari koje mos proc par puta i odma sibat svaki zadatak kojeg ti netko pukne i onda normalno kad pocetnik uleti u tako nesto gdje mora opaliti vise tehnologija - zasere se od straha. Bar sam ja znao dosta cesto… danas mi je ajde malo lakse.

Kad smo vec kod jquerya, cmsa i ostalog… nuzne stvari danas - a koje ne uce ekipu ni koja upise tzv. tecaj recimo. Koliko ekipe samo izleti sa tih tecajeva a da ni nezna sta je jquery, da nezna napravit obicnu php kontakt formu, i da ne nabrajam dalje…

A istina, CMS-i su zavladali. Skoro svaka firma koristi neki cms pa im ne treba neki web dewloper da im izradi stranicu već samo par stvari promijeni.

A i nema se baš puno za radit na webu jer skoro što god želiš napravit već postoji i onda si samo još jenda mala riba u moru koju nitko ne gleda kad ima onih velikih…

Al kaj je da je pokušat ću ja prijeć u one malo veće ribe :D, radim na jednom sajtu već par mjeseci za koji bi bilo lijepo da uspije, al što se može, nikad se ne zna. ( bit uporan je današnja vrlina )

Što se tiće tih “mladih” web-devlopera/dizajnera/itd…, smatram se među njima pošto mi je 18, i učim sve što mi treba za izradit neki dobar sajt.

A čemu učit svaki dan, razbijat glavu traženjem rješenja, kodirat, debagirat, kad za istu plaću možeš radit ko šofer (ako ne čak i višu)… Mislim da je razlog premala plaća (realno) za taj posao. Govorim o prosječnoj hrvatskoj firmici kojoj je potreban developer.

Šta hoćeš dosta ti 4000 kuna

… il u pekari \m/