Ima li smisla Studij Digitalnog marketinga, o studiranju općenito

Ja znam da bolji hoteli marketing menadzera placaju po 2-3ke plus procenat od prodaje. Sto znaci kroz manje od godinu se taj novac vrati. Ti si tim vec u online poslovima i imas dobre prihode, dodatna diploma ti nikako ne moze nastetiti. Zavisi koji su ti pogledi ka buducnosti, da li bih ja licno dao 20 k e za bilo koji studij, sigurno da ne…Ne toliko ni radi novca, koliko bi to psihicki uticalo na mene.

1 Like

Studij digitalnog marketinga definitivno ima smisla ako neko zeli neku sigurnost u buducnosti prevashodno zzbog diplome jer vecina poslodovaca trazi diplomu. Kozeli da osnuje svoju agenciju za digitalni marketing definitivno da vecinu ako ne i vise moze naucit na internetu. Kao sve i ovo ima svoje prednosti i nedostatke

Cak ni ne trebas ulozit tih 22k E u svoj biznis. Mozes krenuti besplatno ili sa minimalnim ulaganjima (Hosting+domena). Ja sam poceo sa 0kn napravio svoju fb stranicu i gurao je i nakon dvije godine dosao do 450,000 lajkova organski.

Najbitnije je da si ustrajan i citas po netu te istrazujes okolo kako se mozes unaprijediti.
I da,na netu zagusti nekad stvarno i nemas uopce vise volje za radit po stranicama jedno vrime,ali natiras se nekako i guras samog sebe dalje. Nema veze iako niko u tebe ne viruje najbitnije od svega je da ti virujes u sebe i da zacrtas sebi jednu viziju u glavi ili bolje receno,jedan san.

3 Likeova

Vjerujem da je vecina ovdje pocela od nule, dam se kladit da su mnogi uspjesni marketeri 100x digli ruke od Online posla i poslali sve to u mp3 i pozeljeli bar na tren otic radit “na baustelu” u Dojčland… Cijenim svakog od vas koji je poceo od 0 sa velikim postovanjem, nebitno ko koliko zaradjuje, nek cega ste se odrekli da bi postigli nesto u zivotu.Takvih je danas jako malo :wink:

Ne kuzim se previse u takav smjer studija, rekao bi da je ekonomija. Ako te zanima i imas novaca, zavrsi. Studirao sam racunarstvo i na zalost nisam zavrsio jer mi je trebao novac i morao sam raditi. Imao sam srece u nesreci kaj sam se svaki put lako zaposlio sa solidnom placom i to je jedini razlog zasto nisam zavrsio studij. Zivim od online biznisa i za sada sam zadovoljan, ali jednoga dana ako se zatvori pipa, morati cu potraziti posao kod nekog poslodavca i tu bi mogla zafaliti diploma.

1 Like

Glupost!

Traže rezultate a ne diplomu, kad sam se prijavljivao na posao za programera i druge poslove u IT nitko me nije pitao jel sam pekar,mesar,znanstvenih nego POKAŽI MI ŠTO SI NAPRAVIO.
To je bitno a to što netko maše diplomom to nema veze s vezom jer većina nijh kad ionako dobije tu diplomu nisu spremni za tržiše rada, dok mesar je 2 godine kuci programirao i nesto i napravio i konkuretniji je prije nego ovaj s 2 diplome

3 Likeova

Diploma je bitna ako se zelis uhljebit u nekoj drzavnoj firmi, a svaki normalni privatnik ce radije zaposlit nekog bez diplome tko ima iskustvo nego kao sta rdamorei kaze, nekog s 2 diplome.

1 Like

ukoliko imate para i ako roditeljima nije stiska sa parama, ne budite ludi da ne studirate (pa skoro bilo koji fakultet), pogotovo ako to znači odlazak od kuće i pravi studentski život. nebitna je diploma i zarada u svemu tome, studentski život je dobra stvar, završili ne završili fakultet ko ga jebe bitno je zezanje jer neš valjda sa 19 20 počet radit, greota je. i ovi onlajn poslovi su krvav lebac bez obzira koliko se fino zarađuje i bez obzira što su možda u kategoriji boljih poslova. ali uzet sebi 5-6-7-10 godina studiranja, zajebancije da bi radio je besmisleno, sem u slučaju da roditelji nemaju para da te školuju. kad kreneš jednom radit nema prestajanja. a najljepše je kad ne radiš pa taman jeo parizer 7 dana zaredom i talio se s kolegama za dvolitru najgore pive.

4 Likeova

Nemoj tako. Ja radio u firmi kod privatnika (uspijesan privatnik 150 zaposlenih) dao mi platu 350e, 25e gorivo, hrana, prijavljen i osiguran.
Trazio vecu platu jer sam zasluzio kaze on meni donesi mi diplomu i imat ces 750e.
Objašnjavam ja njemu da to nema veze moja diploma jer imam znanje ali ne prolazi. Sutradan dam otkaz jer mi se ne da cimati za siću nakon mjesec dana dolazim po platu sto mi treba isplatiti na ruke. Na mom radnom mjestu sjedi lik od 35godina ima fakultet ima certifikata milion, kad mi je poceo govoriti sta ima ja samo odhukivo’ jer znam da od tog sto je sve zavrsio nema nista. Taj privatnik mi kaze hajde opet radi za nas zajedno sa tim sto ima diplome i certifikate. (Kad mi lik reče bil’ ti mene jarane naučio da ja pravim web sajtove ko sto si ti napravio ovaj) Tu sam vidio njegovo znanje…

Zaključak. I privatnik te može jebavat’ bez obzira sto imaš znanje ti nemaš diplome.
Iskreno ja nisam imao želju ostati u toj firmi kada bi mi ponudili 5k € platu. Jednostavno sam zelio da se malo odmaknem iz svoje sobe i da pokusam i vidim kako je to kod privatnika. Mada ja se njega nisam bojao sekunde niti sam jebavao sta mi on priča jer znam svoj posao :smiley:
Opet na kraju je bio prezadovoljan i vidjelo mu se na faci da mu je krivo sto napuštam jer sam mu bacio bombu da idem za tri puta vece pare raditi kod njegovih konkurenata (da stvar bude još luđa stari je dobar sa njegovim konkurentom i zamolio ga da pozove tog privatnika i pita kao kakav sam da li znam shemu poslovanja )

4 Likeova

Klasicna balkanska prica. :slight_smile:

Završi akademiju www.svinaweb.hr i javi mi se za posao odmah :smiley: haha

Kakvih 20k € … zaboravi.

Prijatelj je na algebri platio, slagat cu vas, oko 10 000 kn … učili ga otvoriti nalege na fb, insta i ostalim društvenim mrežama -.-

Prika mi je na Algebri,evo cetvrta godina i posto on nije zna apsolutno nista u vezi digitalnog marketinga i rada preko interneta upisao je to jer su mu roditelji platili i kaze da je dobro,ali da 95% stvari sto tamo uce mozes naucit na internetu sam. Da odma kazem on je to upisao jer nije ima volje ucit sam i naravno radi samog papira

SIM (specijalist za interent marketing). Tecaj koji kosta cca 8-9k kn :slight_smile:
To sam sredio (prosao tecaj)… nije bas istina da te uce otvaranje accounta, to je samo dio jednog modula… SIM je super za pocetnike koji zele poceti IM a ne znaju kako da pocnu pa upisu SIM.
Tecaj se sastoji od par modula, prirucnici su malo zakrzljali (kao sve u IM-u jer je sve ažurno) no predavaci su super, pogotovo modul sa adwordsima i analitiksima, predavac je jedan od naboljih SEO/SEM strucnjaka (na balkanu). :wink:

svinaweb? hmm, mislim da je po tom pitanju “pocetnika” Algebra nesto stručnija. :slight_smile:

Sve objasnjeno, ja kada sam napisao da vecina poslodavaca trazi diplomu vidim odgovore da je to glupost. Ali dobro svako ima svoje misljenje , ne kazem da je diploma merilo znanja ali da igra bitnu ulogu nekad kood zaposljavanja.

Kad sam se zaposljavao ne treba diploma. Ali kad trazis vece pare jer zaradis isto kao i baustelac onda ti treba diploma :smiley:

1 Like

evo baš gledam, na sve strane sve sami miljunaši s osnovnom školom, n e možeš normalno putem prolazit od njih koliko ih je…

3 Likeova

Eto vidi se po tebi i tvojoj pameti da si vjerojatno isfrustiran zbog toga što nemaš diplomu. Pa nećeš zbog faxa biti milijunaš… e moj kid… Bit ćeš samo bolji radnik za bolju plaću, vidi se da još ni od staraca nisi otišao… no samo polako…

Potpisujem! I ja sam bio na Algebri i stvarno ok programi i znanje koje su mi prenijeli.

Da se razumijemo nisam protiv školovanja ali definitivno klasično školovanje od 18 godina koje traje kod nas se neisplati i to više nije potrebno u svijetu i vremenu kad se mjenja naglavačke sve preko noći…
Danas je potrebno da se znaš brzlo prilagoditi,biti inovativan, sposobnost brzog učenja itd…

heheheheh zanimljivo. :smiley:

Ko’ prvo jebeš faks al iskreno ne treba mi i sam saam se sebi zakleo da NIKADA više necu kod privatnika raditi.
I kao što sam rekao u tom istom postu zelio sam vidjeti kako je kod privatnika i kako je funkcionisati u grupnom radu jer do tada sam radio samostalno.
Za računarom sam već 6-7 godina i hvala Bogu zaradio sam i zarađujem.

Da zivim kod roditelja ne znam da je to problem :blush: (Malo se raspitaj o običajima u Bosni) Najmladji sin (ukoliko ih ima više ostaje sa vec ostarjelim i iscpljelim roditeljima i brine se o njima do smrti te tako nasljedjuju kucu/stan).
Nije svačiji otac direktor/predsjednik/politicar da ima milione na kamari te nakon punoljetstva svom dragom sinčiću kupiti stan 100-200m2 te da se dize okolo kako je uspio sve sam u zivotu. :wink:

EDIT: Da mlad sam 23god. poyyy

Nema to veze sa frustracijama, poenta je da se na fakultetu, koliko god los bio, ako ga zavrsis, nauci par stvari koje ce poslodavci uvek ceniti (i sada i za 1000 godina):
01.vestina da se zavrsavaju poslovi

  • cak i oni koji su pain in the ass, sto je vecina predmeta na faksu, a kasnije daily rutina na full time poslu
    02.vestina komunikacije, organizacije i rada sa drugim ljudima
  • i gorim i boljim od tebe, pomaganje, deljenje znanja,…
    03.postovanje vremenskih rokova
  • organizacija vremena, da li za ucenje, da li za rad, jedan od kljucnih faktora
    04.konstantan rad i usavrsavanje
    05.postovanje uspostavljene hijerarhije/sistema
  • ako je normalna kompanija zna se ko je sef, ko je novajlija, i zasto je tu

Ove stvari uglavnom nisu karakteristicne za lone wolf programere, IT strucnjake, sta god.
01 - uglavnom zapocinju mnogo vise stvari (samo one ideje koje su im zanimljive) nego sto zavrsavaju
02 - rade sami, ne zele i ne vole raditi u timovima niti nadgledati tudj rad
03 - razvlace stvari kad god je moguce, jer kad radis sam i od kuce nemas ni obaveze ni motivacije za deadline
04 - ovo moraju i oni raditi, ali vec kao i svi manje vise u IT industriji, u drugim nije toliko izrazeno jos uvek
05. - ovo nemaju uopste, cak dozivljavaju kao uvredu, narocito izrazeno kod Balkanaca koji sve “znaju” sami
Sve ostalo ko sto su vecinom ljudi i rekli, moze da se nauci na netu, samo je pitanje zelje i motivacije i moze se tretirati kao zanat, ove stvari koje sam naveo ne uce se tako lako u kasnijem dobu zivota.
Hvala Bogu, pa se uglavnom danas moze birati put, bar ko krene sa tim na vreme, ali jednostavno kompanije ( i manje a kamoli vece) moraju funkcionisati po nekim uredjenim pravilima, hijerarhiji slicnoj vojnickoj i zbog kontrole ali i obima posla, inace bi sve otislo u materinu.
Zato sluze diplome, kao neka vrsta tvoje verifikacije i mogucih ocekivanja poslodavca.
Da, neke su precenjene ali ne, nisu svuda diplome na prodaju za male pare kao na Balkanu ili potpuno obesmisljene, pogledaj neke top fakultete napolju sta rade iz informatike, ko ih zavrsava i gde se nakon njih zaposljava i za koju lovu.

Ovo sve je vrlo vidljivo ako si dostigao neki napredni nivo u bilo kojoj industriji pa i IT oblasti i zelis raditi na vecim projektima ili jednostavno nauciti iznutra kako funkcionisu veliki sistemi.
Ne, to ne mozes ti od kuce za svojim desktopom jer neces imati taj nivo/kolicinu/vrstu problema kao sto je ima neki inzenjer u Googlu, FB, Microsoftu, Applu - odlican primer ti je Google algoritam, koji su neke baje “iznutra” napisale a mi pokusavamo da ga provalimo “spolja”, ako nisi u timu jednostavno ne mozes znati kako to cudo fercera niti u kom smeru ce ga razvijati, a neki ljudi zele raditi na takvim stvarima.
Da, i tamo rade ljudi bez fakulteta (oko 20% mislim da ih je max), ali gle cuda, nekako su im uvek poslovodje, vodje timova i menadzeri fakultetski obrazovani, verovatno statisticka greska, sta mislis?
Pa cak i same te kompanije su vecinom osnovali likovi dok su studirali i sa kolegama sa studija, neki ih jesu zavrsili, neki ne, i pitanje je sta je tu istina oko tih kompanija uopste, ali u zemljama sa razvijenom IT preduzetnickom istorijom (ne outsource) geekovi idu na fax jos kako.

2 Likeova