Imaš link, dva...?

Ne pišem puno na forumu, ali čitam ga već 4 godine svakodnevno. I uz još poneki forum slične tematike koji pratim, došao sam do zaključka nam web ide u k****

Uglavnom…

Da li više itko danas razmišlja o sadržaju svoje stranice? Koliko vas, danas, diže neki sajt prvotno razmišljajući o sadržaju? Jasno je meni da je malo entuzijasta koji rade nešto na webu iz ljubavi, bilo blog bilo kakav sajt, ne misleći na zaradu. Ali zar se danas svijet toliko okrenuo zaradi da se o sadržaju više uopće ne razmišlja? Grade se linkovi prije pisanja sadržaja, spama se na veliko, optimizira se sve što se može i ne može optimizirat… Danas klinac prvo nauci pojam backlink, a tek onda content.

I bez da se uopće dotičem moralnosti ili nemoralnosti blog-sajtova sa kopiranim/prevedenim sadržajem, koji spamaju svijet samo radi zarade, čini mi se da i oni koji imaju ideju, prvo razmišljaju o optimizaciji, a onda o sadržaju… Optimizacija je važna, slažem se. Reklama još važnija, ali za nju treba novaca. Ali ne može me nitko uvjeriti da će nasilnim backlinkanjem dugoroćno biti ispred sajta sa kvalitetnim sadržajem. A kratkoročno nema zarade na netu, izuzev već gorespomenutih BH metoda…

I onda se nakon pola godine, godinu sajtovi polako gase…

Ne znam… Proveo sam zadnjih godinu dana na proučavanju marketinga, SEO, testirao sam i isprobavao razno razne metode. Ne zato jer želim zaspamat svijet, nego jer me zanimalo koliki je stvarno učinak nasilnih metoda promocije… I danas sam još uvjereniji u to da je sadržaj, tj. kvalitetan sadržaj najbolja promocija. Treba vremena, naravno. Ali koliko se ljudi obogatilo preko noći? Takve možda vidimo na televiziji ili čitamo o njima u tisku/netu, pa imamo osjećaj da je to moguće, da ih ima… Ali oni su zanemariva stavka, totalno zanemariva stavka…

Svaki backlink koji dobijete, a niste ga napravili na silu, donjet će vam 10tak puta više koristi. A možete ga dobiti samo kvalitetnim sadržajem. U nekim nichama je teško napredovati jer je konkurencija velika. I razumijem gradnju mreže linkova, kad morate progurati sajt koji ima konkurenciju, a ne možete ga krcati sadržajem (iako bi se i o ovom dalo diskutirati)… Možete vi biti super frizerski salon, ali ako je ispred vas 30 sajtova na tražilici niste ništa napravili, sa vašim sajtom…

Ono što mene smeta, ili bolje rečeno čega mi je žao, su novootvoreni portali koji imaju više reklama nego sadržaja. Iako se riječ portal krivo koristi za ovaj oblik sajtova, to su sajtovi koji bi trebali isporučivati sadržaj o određenoj oblasti. Bilo opći news portal ili za neko područje usko vezani portal… Čini mi se da je omjer onih koji kod novog sajta imaju više sadržaja nego reklama 1:100… Ako ne i više…

Radim na nečemu. Na nekoliko projekata u isto vrijeme. Portali vezani za određeno područje. I razmišljam o sadržaju, o ponudi, o tome što ljudima treba… Razmišljam i o zaradi, naravno, ali dugoročno… Radim tako da mi se kroz 3 godine vrati… Idem na tržište boriti se kvalitenim sadržajem, i ako nakon 3 godine ispred mene bude sajt sa više backlinkova i lošijim sadržajem, gasim kompjuter i idem na bauštelu…

Mogu na prste nabrojati ljude po forumima koji potiču nove članove na stvaranje sadržaja. Čak i na ovom… A svi ostali se tapšaju po ramenima i razmjenjuju razno razne metode jebanja googla u mozak… Možda i ne ide web u k***… Možda je cijela zajednica oko weba otišla u k***, a web je takav kakvog smo ga napravili…

Tješi me to što google nagrađuje sadržaj, i znam da će se sajt sa dobrim sadržajem uvijek probiti… Ali osjećam se nekako jadno u ovom svijetu… Ostalo je malo ljudi sa vizijom, sa dobrim idejama i željom da iste realiziraju kvalitetnim radom… :neznam:

Načelno se slažem, no činjenica je da se samo sa kvalitetnim sadržajem nećeš probiti jer je konkurencija koja se bavi likanjem tolika da se i sam moraš upustiti u tu igru. Ali potpuno se slažem s tobom da se to krene raditi tek nakon što imaš sadržaj.
Za pravila igre je i Google zaslužan, iako je to može pretjerano reći jer oni moraju imati nekakav algoritam za prikaz rezultata, i dok god je pozicija na googleu=broj posjetitelja=zarada, ta zatvoreni krug će postojati. Web je otišao u K onog trenutka kada se netko dosjetio prodati prvi banner. :slight_smile:

Na koncu, ne treba se zamarati time. Najbolji sadržaj nastaje iz entuzijazma, i tada ti je zarada sporedna. Jebučnjak je ekstremni primjer, posjeta je vrlo pristojna za domaće uvjete a reklama nema. Nema nikakvog izvora prihoda u stvari. Kada smo 1. Travnja stavili bannere i Google Ads iz zajebancije, u taj jedan dan zarađeno je 5 eura - i to sa potpuno neoptimiziranim layoutom, dapače sa rasporedom koji je namjerno napravljen da iritira. No tamo reklama neće nikada biti jer je to projket nastao iz entuzijazma i na njemu radi tko hoće, kad želi i koliko želi.

U osnovi web kreće stopama televizije.

Ovo sve zavisi koje područje ciljaš… A ako radiš nekakav veliki projekt, portal koji će objavljivati 5, 10 ili 20 članaka dnevno, ovisno o potrebi, mišljenja sam da agresivno backlinkanje i spamanje može samo naštetiti. Sa tolikom količinom sadržaja moraš kad tad isplivati… Ako si dovoljno kvalitetan, naravno… I ako ne konkuriras news portalima… Uža specijalizacija i kvalitetan saržaj!

I da se razumijemo, nisam ja protiv gradnje linkova, offsite optimizacije bilo koje vrste, ali razmišljanje prvo o tome a onda tek o sadržaju je put u propast… Ali ja gledam dugoročno na stvari, pa sam možda i u krivu… Ja svoje tri ideje već godinu i pol, dvije, držim u rezervi, jer nisam htio izletit van i napravit pogrešan korak…

Ti si mnogo ogorčen. Zašto te pogađa sve to? Moraš tjerat po svom kako misliš da treba, a druge ko jebe da pr*stiš. To je isto kad bi ja kuko političari kradu. Kradu i zato se boriš da budeš političar, a ne da ukineš političare lopove jer će ih vazda bit, jer ih i veće mudonje od tebe nisu sjebale. Kako pojedinac sam bez novaca da ima kvalitetan sadržaj i sajt. Teško. A rijetko ko je toliko genijalan da ima takav sadržaj da sam pravi beklinkove. Neke za mene vrhunske tekstove po blogovima sam nalazio na 15oj strani gugla. Zato uzmeš, kradeš, otimaš, varaš i grizeš, jer nisi sisa da te nešto kao savjest ili dobar sadržaj spriječi da uzmeš koji dinar. Tvoj manifes traži od ljudi da ne budu ljudi.
Oće li neko kupit link pr 3 cijena 10 evra?

Apsolutno. Pogotovo kod nas, cini se da je 90% linkova neka manipulacija. Na engleskom trzistu ces i dobiti link ako ti je sajt dobar (desavalo mi se nekoliko puta) ali na domacem toga gotovo i nema. Sve su neke razmjene i šemice.

Guglov algoritam koji se oslanja na linkove je fenomenalno funkcionisao dok je malo ljudi znalo kako uopce funkcionise. Ali sto vise ljudi zna to se vise manipulira i gori su rezultati. Na vrhu su sve cesce izoptimizirani sajtovi s vise oglasnog prostora nego sadrzaja jer ljude izgleda jedino pare mogu motivisati danas.

Google ŽELI nagraditi sadrzaj, ali mislim da mu ne ide bas perfektno od ruke. Zato se okrecu socijalnim signalima ali ne vidim ni tu puno nade jer postoje horde webmajstora koji ce i to izmanipulirati.

I ja svaki sajt koji napravim linkam gdje god mogu ali nastojim ulaziti samo u niche u kojima znam da mogu pruziti sadrzaj koji je ili jednak ili bolji od onog koji je trenutno na vrhu gugla. Na kraju zelim imati osjecaj da sam na neki nacin napravio doprinos i donio nesto novo, bez obzira koliko to sitno i beznacajno bilo.

Nisam ogorčen, možda tužan… Al to je zato što unosim emocije u posao, i što ne radim, nikad nisam, i nikad ne želim raditi stvari do kojih mi nije stalo… Znam da mi je to mana, al jbga…

I ja tjeram po svom, bez brige…

Ja bih rekao da si ti radio istraživanje za neku ključnu riječ pa si se sjebo kad si vidio koliko beklinkova ima konkurencija, a kakav sadržaj. Oli da ti dam jedan beklink za dž da te malo oraspoložim? Ja se moram vam priznat napalim kad vidim šta par beklinkova naprave za sajt. Ja mislim da je sadržaj prošlost, da ga treba imat što manje i što konfuznije napisan sa što više ponavljanja ključnih riječi, da posjetilac kaže ja ja to je to, al ne kontan, možda ođe da klikne i fljas 12 centi.

Točno!

Htio sam online psihologa napravit, al od kad sam vidio konkurenciju režem vene tri put dnevno… :stuck_out_tongue:

Slažem se sa svime osim s bauštelom. Napravi jednu ali vrijednu web stranicu o nichi koju voliš i znaš te neodustaj dok budeš prvi, nemoj se obazirati na linkove i konkurente samo ustraj u onome što voliš.

Evo kad već kenjamo uprazno da nastavim.
t00m ti si toliko protiv beklinkova i toliko za dobar sadržaj.
Na forumu imaš link u potpisu koji vodi na blog koji ima kopirane vijesti.
Ukopao sam te. Nenadjebiv sam. Debata završena. Zaključajte temu.

Situacija je takva kakva je i moraš se s tim pomiriti no nitko mi ne može reći da i u današnje vrijeme kvaliteta bez SEO-a ne može proći pogotovo što su svi na neki način umreženi. Masa toga se dijeli recimo na fejsu i samo je pitanje početne promocije.

A s druge strane ispada da bi današnji webmaster morao biti svestran:znati izrađivati kvalitetan sadržaj,znati dizajn,znati SEO… U većini slučajeva to sve nije na hrpi.

Ja sam dvaput ponudio suradnju nekome tko ima kvalitetan sadržaj ali mu SEO ne ide no nitko mi se nije javio. :hmmmmmm:

Koji je lik ovaj Ognjen, ne moze se normalno citati tema jer kad procitam sta lik napise, iskidam se od smeha i izgubim svaku volju pisati bilo sta… :smiley:

:yo:

Kad već spominješ taj blog, to je bio jedan test ovoga što ja pričam… Tu su četiri moja unikatna članka, koja su u 4, 5 dana po objavi imali četveroznamenkastu posjetu… A znaš zašto?

Zato jer su ih ljudi sami šerali na faceu (prvi objavljen članak), a jedan članak (3.) je dnevnik.hr objavio na naslovnici, a ne zato jer sam gradio backlinkove… To su moji članci, točnije moje baljezgarije… I to upravo govori o tome da sa dobrim sadržajem, bez promocije, možeš postić puno više…

I kao što vidiš nemam reklama na blogu, to će bit moj komad papira za ispucavanje frustracija…

I da, stoji link u potpisu ovdje, na forum.hr, na indexu sam ga pustio i to je to ja mislim… proučavam bounce rate klikova sa tih sajtova, di je backlink, i vrijeme zadrzavanja ljudi sa tih sajtova i mogu ti rec, ravno nuli iliti 100%…

Apsolutno

edit: sad samo cekam nekog marketinškog stručnjaka da prepozna ovu moju temu kao reklamu za blog :smiley:

Boli tbe ■■■■■ drugi ti rade promociju, a mi se sami patimo. Kako su te našli ti ljudi što su šerali? Preko gugla jel? Jašta. Nego si smarao pajde pa ti radili promociju. Isti ■■■■■ ko i seo. Ja ne vidim šta si ti epodalno napisao da bi to pročitalo kolko ono ti reče milion i po ljudi.

Kad napišeš blog, on dolazi na naslovnu stranicu među fresh blogove. Netko ga pročita i lajka. Ostali vide na face i šeraju… Pa to bi ti trebo znat, nitko ovdje nema više blogova od tebe… A eto prvi post o velebitskom pivu je napisan kad je otvorena grupa bojkota piva… Pa je eto tako krenulo…

Ali i to sto je bilo sa facea je sporedno, par stotina ljudi… Stvar je da je onaj članak o prijateljima životinja pogodio u žicu nekog sa dnevnik.hr-a, i bio je među najboljim blogovima dana… i tu je bilo tisucu posjeta taj dan…

I ne znam zašto bi tlačio nekog da mi promovira jedan članak na blogu na kojem nemam reklama i ne mislim ga koristit za iste… I ponavljam, ja nisam protiv backlinkova, kao što mi stavljaš u usta. Ja sam žalostan da ljudi danas više razmišljaju o gradnji linkova nego vlastitom sadržaju…

Ti recimo, imaš nekog opičenog smisla za pisanje. Da zakupiš domenu, i da više pišeš, a manje tražiš linkove, zarađivao bi puno puno više nego danas… Ja stavljam ruku u vatru za to…

Al tebi su backlinkovi fetish… Nabavi si xrumer i odi na IZF… Tamo svi tako razmišljaju…

Sve si sam rekao.

Uvijek se razmišljalo o zaradi. Ali se nekako vodilo računa o tome kako doć do nje. Danas se ne preza ni pred čim. Ali i u real life je isto, tako da to ne čudi…

Upala mi je u oko rečenica @creatifcoda od neki dan, da ovaj forum nije što je nekad bio, da se pretvorio u tržnicu linkova, sajtova i fejsbuk stranica. Meni se čini da se cijeli web pretvorio u to.

Ja koji nisam dugo na ovom forumu se sjećam postova koji su govorili o sadrzaju sajtova, idejama… Na stranu programerski dio… Jer danas postoji toliko gotovih scripti da ljudi nemaju potrebu ni pisat, ni tražit, ni pitat… Pa je i logično da je taj dio foruma malo zamro…

Ali upravo ta prilika koju imamo danas, besplatni CMS-ovi, templatei, scripte, bi trebala biti poticaj za ostvarivanje ideja, konstruktivne rasprave o projektima… A sve se pretvorilo u kupleraj i ciganluk, s oproštenjem…

Većina ekipe danas na webu podjeća na šanere koji su nekad preprodavali mobitele, robu, šta već jedni drugima i tako u krug…

Nisam htio da se tema pretvori u prepucavanje dvoje clanova, a blizu je… Žao mi je… Samo sam htio vidjeti koliko još ima ljudi koji zaista žele raditi na nekom projektu jer im je stalo do tog projekta jednako kao i do zarade. Koji se mogu naći u tome… Ne mora bit da rade iz ljubavi, ali da rade sa željom da to uspije…

Pogledaj TV, pogledaj novine, pogledaj najpopularnije web portale.
Mali rade ono što vide da pali kod velikih.

Ja sam na ovom forumu 10 godina.
Prije je bilo drugačije jer nije bilo lake zarade.
Devedesetih, kad sam počeo, trebalo se dobro namučiti oko kvalitetnog sadržaja da bi se išta moglo zaraditi. A i onda, tko bi zaradio 50 kuna mjesečno, bio je car (ne računajući par velikih portala).
Tko je želio laku zaradu, nije se bavio webom.

A budućnost interneta su Ognjenpet i slični zagađivači weba.

[quote=“gambo”]
A budućnost interneta su Ognjenpet i slični zagađivači weba.[/quote]

Ja sam nepopravljivi optimist :smiley:

Krećem u borbu sadržajem protiv backlinkova :kalashnik

Gambo, čime sam ja zagadio veb?

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja