Inventura skladista

Trebao bi napraviti bazu podataka za vodjenje inventure skladista. Neznam od kud da pocnem, ak ima ko kakvu ideju il da napravi neki primjercic, bio bi zahvalan!

Što znaš o bazama i što znaš o materijalnom knjigovodstvu odnosno evidencijama?

Da ne krenemo s objašnjavanjem, a ispadne da si skroz zelen. :slight_smile:

a ucio sam mysql na faksu (znaci upite, funkcije, okidace, procedure i tak neke osnove) al imali smo kreiranu bazu i na njoj radili… sad bi ja trebao samostalno napravit bazu od 0… a nisam siguran od kud da krenem posto bas nisam upoznat s radom skladista, inventurama i evidencijama…

Da bi dizajnirao bazu moraš poznavati gradivo ili imati pored sebe nekoga tko to zna.

Savjetujem da prvo jako dobro proučiš gradivo i onda se vratiš kroz 10-15 dana.

[quote=""] Da bi dizajnirao bazu moraš poznavati gradivo ili imati pored sebe nekoga tko to zna.

Savjetujem da prvo jako dobro proučiš gradivo i onda se vratiš kroz 10-15 dana. [/quote]
Imas mozda kakvu preporuku il smjernicu di bi mogao te osnove naucit? Thanx.

Jedna od opcije je da odeš kod nekog rođaka ili prijatelja koji ima dućan i da te uputi u “tajne” zanata.

googlao sam malo materijalno knjigovodstvo i vidio neke primjere programa za vodjenje inventure… e sad. mislim da je to dost komplicirano tj. ja imam premalo vremena pohvatat sve to. dobro, ionako moj zadatak nije napraviti nesto preslozeno vec neku bazu u koju bi se zapisivali neki ulazi artikala, izlazi, stanje…znaci skroz pojednostavljeno… sad mene zanima od kuda da krenem. kreirati tablice i relacije?? prvi put sam u tom pa trebam savjet. ak ima ko kakvu ideju, bio bi zahvalan?

Jel’ to trebaš za neki ispit?

Ako da, postaj ovdje cijeli ispitni zadatak.

Projektirati i normalizirati bazu podataka za vođenje inventure skladišta.
To mi je zadatak… znam da netrebaju neka slozena rjesenja kakva sam vidio na netu nek da smislim nest jednostavnije…
edit: skladiste bilo cega moze bit…

Najjednostavnije bi bilo (nema nikakvih cijena):

ARTIKL
*artikl
naziv

PARTNER
*partner
naziv

DOKUMENT_ZAGLAV
*dokument (PRimka/IZdatnica) dva osnovna dokumenta za ulaz i izlaz robe
*broj
datum
partner

DOKUMENT_STAVKA
dokument
broj
artikl
kolicina_ulaz
kolicina_izlaz

STANJE
*artikl
kolicina_ulaz
kolicina_izlaz

ovo kaj si sa zvjezdicom oznacio to bi trebali bit primarni kljucevi, jel? to najbolje da bude neka sifra il?

Ako nije to za posao nego za fax, najbolje da ti netko tko to zna rijesi i da instrukcije kako sam sljedeci put, tesko ces ovako preko nas tu skuzit sve sto trebas. Ne zvuci prekomplicirano, treba skuzit veze medju tablicama i normaliziranje baza(optimiziranje)
Ako imas neko predznanje u 2h instrukcija mozes skuzit sve, ako ne jos vise razlog da odes na instr. :slight_smile:

[quote=""] Najjednostavnije bi bilo (nema nikakvih cijena):

ARTIKL
*artikl
naziv

PARTNER
*partner
naziv

DOKUMENT_ZAGLAV
*dokument (PRimka/IZdatnica) dva osnovna dokumenta za ulaz i izlaz robe
*broj
datum
partner

DOKUMENT_STAVKA
dokument
broj
artikl
kolicina_ulaz
kolicina_izlaz

STANJE
*artikl
kolicina_ulaz
kolicina_izlaz [/quote]

Zasto je STANJE odvojeno od ARTIKL? dal bi bilo isto da u tablici ARTIKL postoji kolicina_ulaz i kolicina_izlaz za svaki novi artikl. i recimo da napravim tablicu za ukupno stanje svih artikala u posebnu tablicu?

ARTIKL je “matični” podatak - vremenski nepromjenjiv. Trpati cijene i količine unutar te tablice nije razborito.

Za potrebe tvojeg zadatka i pokušaja max pojednostavljenja možeš staviti količine unutar te tablice.
Jasno je da kod širenja projekta na više skladišta stvar pada u vodu.

P.S. U tablici stanja koristim polja SKLADISTE i GODINA.

Samo bih sugerirao da se doda stavka ‘odložno mjesto’ jer zna biti nemoguća misija pronači robu u malo većem skladištu.

Ovo će biti jedno od manjih skladišta, ako ne i najmanje.

Jel mi mozes pojasniti na kakvom primjeru to, da shvatim kak spada. Ne kuzim zakaj je najbolje imat tak odvojenu tablicu… thanks!

Npr. kada se radi o složenijem projektu koje ima više skladišta, zgodno je imati “brzo” stanje svakog skladišta. Isto tako, svako skladište može biti različitog tipa i imati različitu cijenu za isti artikl.

Znači, primjer artikl pod šifrom 1001

  • u skladištu 1 ima zalihu 503 komada i VP cijenu 33,19 kn
  • u skladištu 2 ima zalihu 5 komada i VP cijenu 40,00 kn
  • u skladištu 3 ima zalihu 1000 komada i MP cijenu 53,00 kn

Isto kao što je u tablicu radnika glupo stavljati oznake stručne spreme, lokacije prebivanja, osobnog odbitka, radnog mjesta i sl. jer su to sve podaci koji se (vrlo vjerojatno) mogu promjeniti u budućnosti.

http://www.easilysharing.com/images/50757842435208048704.jpg

misljenje o ovom, kaj bi trebalo mijenjat?

Kaj da ti velim… neme veze s ničim.
Napišem ti kako treba biti i onda ti po svojem to “složiš” i sada pitaš što ne valja.

Sve ne valja odnosno ništa nije OK.

I još staviš slikurinu da smrdaš koncepciju foruma… :frowning: