IT akademija - prevara ili koja su vaša iskustva?

Pozdrav svima.
4 sam razred srednje škole i dolazim iz Bosne i Hercegovine. Idem u elektrotehničku školu. Vrlodobar sam učenik. Bliži se kraj srednjeg obrazovanja a ja još nisam odlučio šta i kako posle srednje škole. Jako sam vezan za racunare i zanima me IT struka. Čuo sam da postoji IT akademija koja daje neke cerfifikate posle zavrsene akademije i siguran posao. E sad zanima me da li neko ima iskustva sa tom akademijom i kako i šta,kakvi su profesori,kako se uči i to,jer ipak nije baš jeftino pa bi želio da se što više informišem. :slight_smile:

Pozdrav i tebi, prelistaj malo ovu temu imas vec nekoliko misljenja o kursevima za web dizajn.

Velika prevara! Imaju dobrog marketing menadzera koji ti prica o nekoj cambridge diplomi i kako na mailu ima bar 10 zahtjeva za tvoj poso, a nemaju dovoljno strucnjaka da im ponude. Ima i opcija, ako ne nadjes poso u roku 6 mjeseci dobices jos jedan kurs besplatno.

Bilo je i na nekom torentu predavanja iz svake oblasti pa probaj naci. U IT poslu te nece niko zaposliti zbog diplome, nego ce traziti tvoje znanje, a tamo ga neces sigurno dobiti.

Certifikat aka diploma u web industriji je totalno nebitan faktor - svi traze znanje i to je ono sto ja volim kod ovog posla.Nema stele, muljaze, korupcije i ostalih sranja.Ako ne znas raditi posao vrlo brzo se to primjeti.

Po meni je ta IT Akademija totalna glupost, jer na internetu ima toliko dobrih tutoriala, kako free tako i paid koji su opet bolji od te akademije i mnogo manje kostaju.Slusalice na usi, pokusaj/pogreska, stackoverflow i lagano :slight_smile:

Nije prevara, ali ti ne daju siguran posao, nego prioritetnost u pronalasku istog. Formirali su centar za razvoj karijere u kome su prijavljene mnoge Srpske i Bosanske firme koje oglase za posao u IT struci prvo proslede centru, ako niko ne prođe, onda ide javni konkurs. (www.razvoj-karijere.com)

Druga stvar, ako već želiš da imaš certifikat, onda bar idi na višu školu od link grupe (www.its.edu.rs ili www.itep.edu.ba) i bar se ganjaj za diplomu i certifikat. Veći nivo znanja ćeš steći nego na IT akademiji, al opet ne toliko veliki da budeš stručnjak.

Ja sam se prethodne godine upisao na ITS čisto da vrijeme upotpunim i mogu ti reći da nije loše, al još uvijek postoji profesora i tamo koji preferiraju tradicionalno učenje. Jedan veliki j plus što Centar za razvoj karijere i sama škola (Comtrade tačnije) organizuje seminare sa raznim stručnjacima svake druge sedmice gdje možeš dobrovoljno i besplatno prisustvovati :slight_smile:

edit: evo ti slika inboxa, gdje smo prošle sedmice imali 3 predavanja od stručnjaka u svojim nišama. Potrudiću se da nađem jedan lajv strim tih dodatnih predavanja čisto da imaš uvid kako to izgleda :slight_smile:

Iz prve ruke, sve što ti oni nude imaš na YouTube, da ne pominjem druge sajtove.
Što se sertifikata tiče, ti te iste možeš polagati i bez njih. Ne bacaj pare.

Pozdrav

2 Likeova

Moje misljenje je da u 99% stvari iz 99% oblasti mozes naci na netu. Ipak ljudi trose ogromne novce na kurseve razlicitog tipa. I ja sam medju tim ljudima kojima su takvi kursevi nepotrebni, ali siguran sam da postoji dosta ljudi cija je osobnost totalno drugacija i kojima ce taj princip pomoci da ustvari nauce nesto.

Kazu da vise od 50% besplatnih knjiga koje se skinu sa neta, nikada se ne procitaju dvije stranice od iste.

Kada platis knjigu 10$, ogromna je vjerovatnoca da ces je cijelu procitati. Tako je i sa ovim.

Sve to zavisi od osobnosti ljudi. Svako ima razlicite stvari koji ih motivisu, lakse uce itd.

2 Likeova

Idi solo za sada.
Dakle gdje god završio, solo učenje.
Ako upišeš što, i dalje jednako tako nastavi solo.
Da će netko drugi te naučiti i brinuti što trebaš znati neće.

Prati malo web, uči itd.

Cinjenica je da vecina nas voli pogledati neki Screencast, nego procitati knjigu iz vrlo jednostavnog razloga - gledanje screencasta zahtjeva manje vremena, a vrijeme je novac :sunglasses:

Ima na netu dobrih paid screencastova, prvenstveno mislim na Laracasts by Jeffrey Way koji nije za pocetnike bas, mada ima i stvari za pocetnike - inace kosta 9$ mjesecno.

Jos bih dodao Wes Bosa koji je isto odlican - ima par serija tutoriala koji isto nisu bas za apsolutne pocetnike.Sinoc sam bas kupio es6.io za nekih 62$.

E sad dobre knjige pokriju dosta vise stvari nego neki screencast, uglavnom ulaze vise u problematiku.Naravno nisu sve knjige dobre.

Nekada sam uzimao u našim knjižarama neka sniženja, no to je sve staro, a Algoritam više nema ništa rupa prazna.
Tako da već godinama preko neta uzimam, ali knjige koje sam ziher da će mi trebati.

Makar eto puno se nađe i na entu PDF knjiga… :slight_smile:

Video, pretplatiti se na lynda ili slično, ili malo kopati po webu i to je to.