Iskustva sa investitorima

Da li neko ovde ima iskustva sa investitorima? Da li je neko nekad ovde uspeo da dobije neku investiciju od njih i gde ih je nasao? Nema mnogo razgovora o ovome, a nekome moze da pomogne.

Meni je, konkretno ova stvar vrlo interesantna, za moj posao, ali verujem da ima jos ljudi kojima je ovo interesantno.

1 Like

Ovdje ne.
Ali sam sam davno, prije 10-ak godina, imao projekt za turizam u vrijednosti oko 1M eura. Na domaćem terenu nisam niti pokušavao. Tražio sam inozemne investitore za ulaganje u nerezvijena ali atraktivna turistička mjesta na Jadranu. Imao sam fino složen poslovni plan i objavljivao projekt na stranicama gdje se okupljaju ljudi iz niše rizičnog kapitala i anđeli investitori (proguglaj malo te pojmove ako su ti strani).

Tada je (a mislim da još uvijek) država nudila dobre benificije i olakšice za inozemne ulagače a naručito za razvoj turizma, na područjim od posebne državne skrbi.

Imao sam dobru projektnu dokumentaciju, od nacrta jednog manjeg hotela, subvencija od države za inzomene ulagače, sakupio prevode HR zakona, propisa, ugovora, predugovora itd.

Naltio sam na grupu od šest anđela investitora iz područja Velike Britanije i Irske koji su zagrizli. Predvodio ih je i u njhihovo ime pregovarao jedan lik iz Londona. Takve ekipe se “kreću u čoporima”, večim ili manjim, imaju zajedničke vizije za ulaganja i traže na globalnom marketu dobre poslovne ideje i planove. Imao sam samo pozitvna iskustva sa tom ekipom. Vrlo otvoreni, pristupačni ljudi otvorenih umove i široke percepcije.

U pregovorima smo došli do točke, kada sam se trebao pojaviti u Londonu na finalnom sastanku, gdje bih nakon upoznavanja i preznetacija trebao potpisati najvažnije ugovore o partnerstvu.

Sve je nažalost palo u vodu, zbog mojih osobnih, obiteljskih problema.

Ne znam kako danas, ali tada su rizični kapital i anđeli investitori bili jako trendy.
Takvih mreža diljem svijeta ima gro a sistem je jednostavan. Ima i kod nas, mreža se zove CRANE.

Daju pare za dobre ideje i planove, bez ikakvih osiguranja, hipoteka i slično. Zbog toga rizika traže veći povrat nego što traže banke kada imaju osiguranje. Traže udio u dobiti i(li) ulazak u vlasničku strukturu. U mome slučaju je bilo nešto više od 20% dobiti na godišnjoj bazi plus ulaz u vlasničku, manjinsku strukturu d.o.o-a.

Po mom osobnom dojmu, ta ekipa je bila najviše zainteresirana za moj, odnosno za profil i personality poduzetnika koji bi hendlao njihovu investiciju. Dobra papirologija, odnosno dobro projicirana ideja na papiru se podrazumijeva. Ali sam stekao dojam da su oni na to gledali kao na pro formu. Više ih je interesiralo da li sam baš ja, taj koji će sa njihovim parama napraviti posao.

2 Likeova