Ispis vijesti za narednih par dana

Ovako imam tabelu gdje su upisane vijesti sa raznim datumima, ja bih trebao izvuci X vijesti iz te tabele poredanih po datumu (zanemarujuci godinu, samo dan i mjesec) od danasnjeg dana.

Npr. ako imam datume 05.10.2002.; 31.10.2004.; 30.10.2005.; 07.11.2003.; da datume poreda po redu od 30.10.; 31.10.; 07.11.;

Eh kako napisati mysql upit…

Nadam se da sam dobro objasnio šta želim. :slight_smile:

SELECT * FROM tablica ORDER BY DAYOFMONTH(datum) DESC, MONTH(datum) DESC

Mislim da je tako nisam isprobavao niti u jednom query editoru

[quote=“Vallter”]Ovako imam tabelu gdje su upisane vijesti sa raznim datumima, ja bih trebao izvuci X vijesti iz te tabele poredanih po datumu (zanemarujuci godinu, samo dan i mjesec) od danasnjeg dana.

Npr. ako imam datume 05.10.2002.; 31.10.2004.; 30.10.2005.; 07.11.2003.; da datume poreda po redu od 30.10.; 31.10.; 07.11.;

Eh kako napisati mysql upit…

Nadam se da sam dobro objasnio šta želim. :)[/quote]

Ovisi u kojem su ti formatu datumi, ako su u ovome gore kako si napisao onda ovako:

SELECT * FROM table ORDER BY substring(date, 1,6) ASC;

//selektira 22.11. od 22.11.2012

Fromat je Y-m-d (0000-00-00)… mozda bi ovo od susjeda moglo raditi, pokusam kad dodjem kuci…

E pa neće. Iz jednostavnog razloga što je on pretpostavio drugačiji format datuma koji je zapisan u bazi, moraš promijeniti query za tvoj format. S druge strane imaš moj query, koji sam provjerio upravo sad, koji radi savršeno ono što ti trebaš.

SELECT * FROM tablica ORDER BY DAY(datum) DESC, MONTH(datum) DESC

Ne znam čemu uvijek kompliciranija rješenja imaju primat.

Ne moras se odmah ljutit :smiley:

Nego nismo se bas razumili… meni treba da izvuce X datuma od danasnjeg dana, bez obzira na godinu…

Ovdje je problem sto kad dodje do kraja mjeseca npr 31.10. i ako nema vijesti, iz iduceg mjeseca mi izvlaci 31.11.

Druga opcija mi je da dva puta uradim upit, pa da jednom izvucem vijesti za ovaj mjesec od danasnjeg dana, ako nema pet vijesti da uradim novi upit gdje bi izvukao razliku iz iduceg mjeseca… komplikovano ali radi XD

tako je to kad ne razmisljas unaprijed pa spremas datum u formatu “lakom za čitanje” umjestu da ga spremis kao timestamp. U svakom programskom jeziku možeš lako konvertirati timestamp bilo da koristiš gotove librarye ili da napraviš svoju funkciju…

Nije da pametujem nesto, ali svako bolji programer ce uvijek koristiti timestamp nego si kasnije napraviti posla, a moglo se puno lakse…

Izgleda da pomoci nema :frowning:

To bi trebalo biti to…

Hvala svima koji su pokusali pomoci :slight_smile:

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja