Isplata ostavrene zarade korisnicima neke usluge kao fizičkim osobama

Problem:
Prodaja preko interneta kao fizička osoba proizvoda za koji treba dozvola državnih tijela

Rješenje:
On line shop koji prodaje proizvode kao svoje u njihovo ime ili kao tuđi proizvod u svoje ime(to bi bila kao neka preprodaja), a na kraju mjeseca pojedincima isplaćuje oostvarenu prodaju umanjenu za troškove transakcije. Dobit on line shopa je u mjesečnoj pretplati sa strane korisnika i taj dio je jasan oko poreza, prireza i svega ostaloga.

Pitanje:
Kako se zakonski regulira ta isplata na kraju mjeseca korisnicima gore navedene usluge, s obzirom da oni meni ne mogu izdati nikakav račun jer su fizičke osobe, ne možemo sklopiti niti ugovor o djelu jer se ne radi o proizvodnji ili nečem tomu slično, autorski ugovor također otpada. Koje je tu rješenje?

Dobar ti je potpis. Ali ti nije usklađen s pravilima. :slight_smile:

A dobar ti je i problem. Na prvi pogled se čini da tvoje pitanje glasi kako prodavati nešto u ime i za račun fizičke osobe. Gotovo pa istovjetan model kakav ima e-Bay ili Amazonov self-publishing.

Međutim, kako si opisao, osobe koje su vlasnici predmetne robe nemaju dozvolu za prodaju robe, pa nije moguće s njima sklopiti komisijski ugovor, niti ugovor o posredovanju, jer u njima komisionar, odn. posrednik samo prodaju u ime i za račun druge osobe.

S druge strane, nije niti moguće postaviti se kao nakupac koji prodaje u svoje ime i za svoj račun, jer niti nakupac ne može kupiti tu robu od nekoga tko nema dozvolu za njenu prodaju.

Možda postoji mogućnost sklapanja ugovora o trgovačkom zastupanju (tipično kod nas kombinacija komisijskog ugovora i posredovanja), ali zastupanja u tzv. “užem smislu” gdje zastupnik izjavom svoje volje preuzima i za račun zastupanog prava i obveze (direktno, izravno zastupanje), pa time i obvezu osiguravanja dozvola za prodaju.

U tom se ugovoru onda jednostavno definira provizija zastupnika.

Dao sam gore linkove iz kojih sam isisao tu pamet koju sam stekao u doslovno ovih 20 minuta od kada sam vidio ovo tvoje fascinantno pitanje. Zato bi ti svakako bilo preporučljivo da se konzultiraš s više nego jednim odvjetnikom, jer ako država zahtjeva dozvolu za nešto, onda nvj. želi kontrolu porijekla proizvoda koji se prodaju ili pratiti neki drugi trag u lancu nabave i prodaje. U tom slučaju, iako bi pravno možda odnos između portala i tih fizičkih osoba bio dobro reguliran, i iako bi portal nabavio potrebne dozvole, moglo bi se dogoditi da počini ozbiljne prekršaje uvjeta svoje licence/dozvole za prodaju služeći zapravo kao “maska” za šibanje robe koja stvarno dolazi izvan lanca kontrole.

Eto ispravio sam, pa je sad prema pravilima. :slight_smile:

[quote=“tsereg”]A dobar ti je i problem. Na prvi pogled se čini da tvoje pitanje glasi kako prodavati nešto u ime i za račun fizičke osobe. Gotovo pa istovjetan model kakav ima e-Bay ili Amazonov self-publishing.

Međutim, kako si opisao, osobe koje su vlasnici predmetne robe nemaju dozvolu za prodaju robe, pa nije moguće s njima sklopiti komisijski ugovor, niti ugovor o posredovanju, jer u njima komisionar, odn. posrednik samo prodaju u ime i za račun druge osobe.

S druge strane, nije niti moguće postaviti se kao nakupac koji prodaje u svoje ime i za svoj račun, jer niti nakupac ne može kupiti tu robu od nekoga tko nema dozvolu za njenu prodaju.

Možda postoji mogućnost sklapanja ugovora o trgovačkom zastupanju (tipično kod nas kombinacija komisijskog ugovora i posredovanja), ali zastupanja u tzv. “užem smislu” gdje zastupnik izjavom svoje volje preuzima i za račun zastupanog prava i obveze (direktno, izravno zastupanje), pa time i obvezu osiguravanja dozvola za prodaju.

U tom se ugovoru onda jednostavno definira provizija zastupnika.

Dao sam gore linkove iz kojih sam isisao tu pamet koju sam stekao u doslovno ovih 20 minuta od kada sam vidio ovo tvoje fascinantno pitanje. Zato bi ti svakako bilo preporučljivo da se konzultiraš s više nego jednim odvjetnikom, jer ako država zahtjeva dozvolu za nešto, onda nvj. želi kontrolu porijekla proizvoda koji se prodaju ili pratiti neki drugi trag u lancu nabave i prodaje. U tom slučaju, iako bi pravno možda odnos između portala i tih fizičkih osoba bio dobro reguliran, i iako bi portal nabavio potrebne dozvole, moglo bi se dogoditi da počini ozbiljne prekršaje uvjeta svoje licence/dozvole za prodaju služeći zapravo kao “maska” za šibanje robe koja stvarno dolazi izvan lanca kontrole.[/quote]

Ok, ovo što si napisao ima smisla i stvarno ću se morati posavjetovati s odvjetnikom oko pravne regulacije svega toga skupa.

Pa da. Sve ovisi o tome o čemu se radi. Npr. možda se radi o nekoj hrani za koju se posebno kontrolira proizvodni proces, a posebno distribucija. Možda je sasvim normalno da prekupac osigura dozvolu za distibuciju i odgovara za porijeklo robe, pri čemu je normalno da će neki biti taj prvi u distribucijskom lancu koji navlja direktno “sa zemlje”. Seljak je odgovoran za proizvodnju.

Možeš samo zaključak dobacit … :slight_smile:
Imam i ja sličan problem… a što je sa njuskalo trgovinama onda … Tko je tu kriv…

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja