Isplati li se investirati novac i vrijeme u Facebook stranice i grupe?!

3 Likeova

Svaka cast svima koji se i dalje aktivno bave s Facebookom. Bavia sam se ozbiljnije s njime tamo negdi 2014. godine do 2018. i bila je fina lova dok nisam proda stranice jer mi je dopizdilo smanjivanje organskog dosega

Opa, vidividi sta sve ima na ovom topiku! Svaka cast, rasturate. Ja mislila FB snijeg od lani…

3 Likeova

jbg ti si u dobor vrijeme i radio… jeftine su stranice tad bile… Mislim da je najgori period bio oko 2017-2019, tako nesto… jer tad je organski domet smanjen, doslo je gomila ovih sto su kupovali stranice, pa je stranicama cijena otisla u nebo i tako, nije bilo nesto ekstra…

Medjutim, sad je fb bas poceo gurati postove SVIMA… znaci nebitno sto nikad nisi lajkovo moje stranice, jako su dobre sanse da si nekoliko puta vidio moje postove. Znaci samo da te uhvati algoritam i to je to, znaci jedno 80% posjete je sreca… al zato kad te uhvati imas 5-10m pregleda mjesecno :smiley:

1 Like

sta najvise objavljujes na svojim stranicama? koliko dnevno objavis linkova, koliko slika, koliko snimaka?

nisam objavljivao slike jako dugo, samo linkovi idu… 20 il 22 linka, nez napamet, a clanci su kao sto sam pricoa gore- sa telegrafa, kurira i sl… samo bez laznih clanaka, sa full klikbejt naslovima (ono kad je izvuceno iz konteksta i tako to) da ne bi bilo problema s faktografom… i to je to otprilike

3 Likeova

Ajmo ukratko rezimirati cijelu priču oko Facebook zarade pa da složim neki tutorijal članak :hugs:

Dakle, ekipa koja želi početi zarađivati putem Facebook stranica u 2022. godini treba napraviti sljdeće:

1. Kupiti jaku Facebook stranicu s minimum 30.000 pratitelja.

  • stranica mora biti aktivna i mora imati određen min. broj lajkova (100+) i dijeljenja po objavi (10+)
  • stranica se kupuje na način da se pita admina želi li prodati stranicu (kako doći do admina ako stranica nije aktivna?)

2. Ako financije dopuštaju kupiti još nekoliko Facebook stranica da ukupan broj pratitelja prijeđe 100.000

  • napomena: stranice s manjim brojem pratitelja mogu donositi više posjete od stranica s velikim brojem pratitelja

3. Izgraditi jednostavan, ali kvalitetan web portal sa senzacionalnim vijestima

  • portal mora imati bombastične naslove
  • sadržaj na portalu mora biti istinit i točan
  • naslovi moraju biti vezani uz popularne teme (prolazi li i evergreen sadržaj?)

4. Na web portal staviti hrpu oglasa, ali bez varanja kroz popup koji se ne može ugasiti

  • staviti više vrsta oglasa za bolje rezultate
  • oglase postaviti na vrhu, u sredini i na dnu članaka
  • više različitih oglasa donosi veću mogućnost zarade uz različite mreže
  • isprobati svašta pa odabrati top 3 najbolje mreže za oglase

5. Linkove članaka s web portala dijeliti na Facebook stranice u vašem vlasništvu

  • dovoljno je dijeliti samo linkove bez ostalih vrsta sadržaja (slike i video nisu potrebni)
  • dijeliti 20 članaka dnevno (može li manje?)
  • podesiti plugin na web portalu koji sam dijeli članke na Facebook (koji plugin?)
  • nadati se čudu Zuckerberga i ulasku na Preporuke na Fb-u

6. Ponavljati proces iz dana u dan i pripremiti kofere za spremanje većih količina eura :smiley:

  • algoritam može jedan mjesec biti naklonjen, drugi mjesec ne
  • no, ustrajnost se isplati (vrijedi li čekati neke FB stranice?)

Podpitanja za one koji zarađuju uz FB stranice:
a) koliko novaca investirati u koju FB stranicu? Kako odrediti vrijednost pojedine FB stranice?
b) jedna FB stranica jedna tematika ili može na jednoj FB stranici ići više tematika?
c) kako isplatiti veliki novac? jel ide na račun firme ili kako isplaćujete lovu?
d) isplati li se kupiti neaktivne stranice? mogu li se takve fb stranice oživjeti i kako?

Ekipa (@simeon , @flex , @Mario063 ), hvala na odgovorima :hugs:

3 Likeova

Evo malo palamudjenja: Neke osnovne stvari koje bi trebalo provjeriti jeste: broj pratioca, statistika pratioca (dob, pol, zemlje odakle dolaze i sl) i aktivnost same stranice. Odokativno, ja gledam na 1k da je otprilike vrijedno 10e kao po defaultu, al onda je to modifikovano drugim stvarima (ovim gore navedeno).

Znaci ako je publika iz Hrvatske umjesto iz Bosne ili iz Srbije- stranica vrijedi dosta vise (barem 50%)… ako ima puno dijaspore- opet bolje… Takodje, stariji ljudi- takodje bolje (dosta bolje da su 40+ nego da su 24-);

E sad, iz onog mog primjera gore… Ja sam jednu od onih 30k stranica (oko 26k da budem precizniji) kupio za samo 100e… i kupio sam zato sto sam mogao dati tako malu cifru a stranica nije bila nesto aktivna… tj nije dugo ni bilo postova koliko se sjecam. Sreca, fb je nju pogurao pa je ona donjela preko milion pregleda (msm da sam objavio i gore koliko tacno za mjesec dana)… nisam uopste ocekivao ovako od nje, donjela je do sad (u oko mjesec i po), vjerovatno oko 1500e… ja ocekivah od nje jedno 30e mjesecno (pa vratim nazad ulog za 3 mjeseca). Vecina publike je iz Srbije, ima i neki dijaspore, ali ne pretjerano.

Druga stranica sto ima oko 33k je kupljena za msm 340e (670km bjese?)… stranica ima i dosta ljudi iz Bosne sto je minus, al ima ogromnu dijasporu, pa je to velik plus i zbog toga sam uzeo… takodje je bila dugo neaktivna (npr zadnji post bio krajem prosle godine), pa je it o minus… na kraju pricoa sam gore- otplatila se za sedmicu dana haha al opet, to je sve srecom sto je fb gurnuo, inace bih ocekivao tu 40-50e mjesecno

Treca stranica sto je kupljena u zadnja 2 mjeseca- fan stranica o pjevacu jednom domacem… ima oko 66k lajkova (a msm vise followera?), pratioci su ok, stranica bila ekstra aktivna (svaki post 20-30k domet i gomila reakcija i komentara)… kad sam krenuo raditi- prvih par dana ok, al kasnije pad… bukvalno je u jednom trenutku izgledalo kao da ce donosit 30-40e mjesecno… danas i juce opet slabije, al eot npr zadnjih 7 dana sve zajedno ima oko 40k klikova na linkove, sto bi trebalo biti nekih 55k pregleda a to bi trebalo biti nekih isto toliko evra zarade… sad pitanje dal ce fb gurat il nece… ako ne gura onda se cini kao da ce trebati vise mjeseci da se ulog povrati

To su neki primjeri… E sad, sve je to cirkus i kazino jer sve zavisi od toga da li ce te fb gurati ili ne… ja sam ove stranice kupio s nadom da se nesto ovako moze desit… i jbg potrefilo me

Jbg, nema ono “naucnog” pristputa jer ima dosta faktora van kontrole

Moze da ide na sve, samo da nisu direktno suprotne stranice… evo kod mene idu onako relativno “objektivne” vijesti ako je npr Ukrajina u pitanju, i stavise, mozda naginje malo i na rusku stranu, i opet se javljaju svakakvi u inbox kako smo placenici sto pisemo protiv Rusije haha

E i nisam ovo oko rijalitija objavljivoa nesto, al msm da i tu ima potencijala jer nije realno koliko ljudi to gleda, iako svi kazu da ne gledaju

Meni ide sve na firmu. Veliki sam preduzetnik u RS pa placam 10% poreza na profit… u teoriji, to je u praksi porez na prihod jer se ne isplati ganjati ove troskove tipa domene, hostinzi i sl, a kupovine stranica i tako to svakako i ne mozes pravdat.

Zavisi koliko neaktivne… one dve gore su bile relativno neaktivne, al opet donjele jedno 2ke zadnjih mejsec dana… Ne bih kupovao stranice koje su neaktivne po 5-6+ godina… ili one sto su bile tako neaktivne pa neko probao da ih ozivi, a ono po 2-3 lajka na slikama

To je ništa ako je Zakerberg ne pogura. :smiley:

Svakako da je to poželjno al nije pravilo. Može biti neaktivna par godina pa opet ispasti ekstra stranica.

Da.

Nebitno dok god neko odgovara na poruke, tj ako postoji ta mogućnost, neki mejl ili bilo kakav kontakt.

Što više to bolje.

Može, al nije pravilo, isto kao i za sve ostalo na FB. Nekome nešto radi, nekome ne.

Ne postoji kvalitetan portal sa senzacionalnim vijestima. Smeće je smeće. :smiley:

Bez klikbejta ni ne počinjati.

Da. Mada ekstra dobro prolaze lažne vijesti, teorije zavjere, itd… Barem vidim kod drugih sajtova, to ljudi djele kao ludi…

Nema pravila, negdje prolaze zanimljivosti, estrada, negdje samo vijesti, zdravlje, itd. Ne postoji jedinstven odgovor. Treba testirati.

Isto kao i na drugim sajtovima, ubaciti što više oglasa. Nativne mreže prioritet pa Adsense.

Zavisi od stranice do stranice, nekad idu samo linkovi i radi super, nekad moram ubaciti slike da podigne aktivnost, domet, itd. Treba testirati.

Može više, npr 24 linka ako ne idu slike, na svaki sat vremena.

Social Champ ili nešto slično koristiti.

Moliti se da se Zakerberg smiluje na nas grešne.

Jedan dan može biti ekstra, zatim 5 dana katastrofa, pa 10 ok, pa onda mjesec dana ekstra…

Tako kažu. :smiley:

Teško pitanje… Nisam kupio stranicu ima sigurno 4-5 godina. Kad sam kupovao gledao sam samo jel aktivna (lajkovi, djeljenje objava) zatim statistiku stranice (tražio uvijek analitičara da mi dodjeli) + gledao broj klikova na linkove. Nisam nešto posebno računao za koliko bi se mogla isplatiti jer to su bile cijene tipa 500 eura a takve stranice su mi se isplaćivale za maks. mjesec-dva u to vrijeme.

Salata svega, mada opet zavisi od stranice do stranice. Treba testirati.

To je najmanji problem i nešto o čemu u startu ne treba razmišljati puno. :smiley:

Jednu neaktivnu kupio davno, ništa nije pomoglo da je oživi. Kasnije kupio nekoliko neaktivnih (po 2-3 godine bez objava) evo i danas rade.

Danas da me neko pita jel se isplati krenuti sa FB stranicama rekao bih vjerovatno ne. Teško je naći stranice za kupiti a da su dobre. Zbog toga sam odavno prestao tražiti a i zbog toga što je većina stranica zauzeto.

Ostale su samo male stranice, često neaktivne i često niko ne odgovara na poruke.

Slučaj sa Simeonom gore što je kupio nekoliko stranica je isključivo jer je FB gurao te stranice. Da nije gurao, trebalo bi vjerovatno dugo vremena da se isplate.

Bolje uložiti u neke SEO stranice ako postoji mogućnost.

Ili riskirati, uložiti barem 10k eura i krenuti sa FB. :smiley:

sve je već rečeno (doduše ja se bavim profi nišom ali svejedno)…

@simeon @flex šta bi vi radili sa stranicom koja ima 28k lajkova, slike idu u prosijeku na 2-3k lajkova, doseg slika je oko 100k ljudi, ali linkovi 0 poena, bukvalno linkove vidi cca 1-2k ljudi, probao sam sve, od profi naslova, do ono VIDEO SKANDALOZNO SISE (talijanska publika)

jbg, to ispade neki realan doseg za linkove jer je tata zukenberg tako odlucio… slicno je i sa ovom mojom strnaicom od 60k, ako fb ne gura linkovi su katastrofalni u odnosu na slike…

Jedino kao i inace, objavljivati stalno pa se nadati da ce pogurati (a trebao bi pogurati nekad ako sajt valja, nisam vidio da fb gura gluposti)

Malo si me sad zbunio s ovim izjavama :smiley: Debata je uglavnom išla u smjeru da se isplati razvijati i ulagati u FB stranice jer se ponovno vraća nešto veći doseg kroz ovo “guranje fb stranica”. A sad najednom veliš da ne bih preporučio ulagati u FB stranice?

Što sad na kraju - dal’ da ekipa kupuje i ulaže u FB stranice ili da izbjegava trošiti vrijeme na takav način online zarade?

On kaze da valja onom ko vec radi, al ne onom ko krece iz nule :stuck_out_tongue:

koristite li masovno pozivanja na lajkanje stranice preko biznis app?

Vjerovatno se ne isplati nekome ko tek kreće. Ja ne tražim stranice već godinama (dio FB stranica sam u međuvremenu prodao kad je krenulo loše u jednom periodu - tad sam mislio da je to to - propalo) jer ih je jako teško naći, tako da samo eksploatišem ovo što imam dok ide.

To da li će FB gurati stranice je veliko pitanje. Meni od 15, gura samo jednu stranicu. Kolika je šansa ako kupiš 5-6 stranica, da će ti jednu gurati… vjerovatno mala.

Prevelik rizik. Kontam da bez 10k eura ne vrijedi počinjati i to POD USLOVOM da imaš šta kupiti. Realnost je da nemaš šta kupiti jer je sve što valja već zauzeto.

Da mislim suprotno, ako ništa drugo, platio bih nekome da radi umjesto mene, tj da traži FB stranice i dogovara prodaju. Al nema od toga ništa.

Bolje uložiti u nešto stabilnije, tipa SEO sajtove.

Ne.

jel to na jedan klik imas da invajtujes? ja sam prije koristio skripte za poziva ljudi i nike koristi nije bilo (mozda jedan od 7-8 da lajkuje)

Radio bih na njoj iz ćeifa ako bi imao vremena za to. :smiley:

Dugo radim sa portalom, ne znam na sta da se baziram na Adsense ili na ostale olgasivace MGID Nativ media, Adcash…divim se Vasoj zaradi al fakat meni ne ide tako dobro s obzirom da imam solidan portal i dobre stranice. (ako me mozete malo uputiti ili malo Zukeru da odvrne ventile).

Jos jedno pitanje, sta je klikbajt?

Hvala momci unaprijed,

Raja ste, pratim Vas

je max 1k po jednom invajtu, a invajtaš sve koji su lajkali objavu a nisu stranicu, klasika…
ja sam to počeo da radim na ovoj talijanskoj stranici, sada ju pumpam, za 1mj doveo 3k lajkova… sad kad bi to gledali to je ovako

ali jbg, skupi se :slight_smile:

ćejfa imam samo za ispijanje kave i pogleda u daljinu ili konobaricu :crazy_face:

1 Like