Isplati li se uzeti vlastiti unmanaged vps?

Vezano za unmanaged VPS. s obzirom da se ovdje nudi veliki prostor (25gb) a povoljno (samo 300-400 kuna godišnje na digital ocean), čini mi se bolja opcija uzeti ga umjesto shared hostinga (u plus.hr 20gb dođe 800 kn). Jedina mana je da ga treba znati postaviti. Ali ovo se već napravi po osnovnim tutorialima da funkcionira, pa ono što me brine, što sve ovdje može poći po zlu kasnije?

Backup bi se radio kontinuirano (baza svaki dan i to van servera, slike povremeno a ostalo nije bitno jer se može zamijeniti ako se nešto dogodi). Koliko je često potrebno raditi neki update servera? Koliko je problematična zaštita od napada i opasnost da se nešto ruši? Ona prava posjeta nije nešto izraženo velika. Ako je Wordpress instalira se Wordfence, možda se stavi Cloudflare ili nešto… Isplati li se imati web na takvom unmanaged vps-u s osnovnim znanjima bez glavobolja oko njegovog održavanja? :slight_smile:

Gledaj to ovako, imas nesto, a nemas pojma o nicemu. Normalno da platit nekoga za svaku glupost koju treba napraviti.Ti mislis to je lako, a kada ukakis, a web je live pretplatit ces taj unmanaged vps, tako da bolje uzmi managed :slight_smile:

Nemoj nikako unmanaged VPS ako ne znas sam da ga odrzavas, pratis i sredjujes. Jedna mala greska moze skupo da te kosta.

Placao sam coveka da mi “odrzava” Digitalocean VPS, trebao je samo da doda jedan domen i kada je to uradio pali su mi svi sajtovi koje sam imao. On nije mogao da ispravi gresku a ja sam 48 sati selio sajtove, nisam spavao dva dana. Od tada sam rekao nikad vise unmanaged.

Ne znam ako ste to shvatili, unmanaged vps me zanima radi mog jednog privatnog projekta, ne u smislu da bi ga koristio kao hosting za klijente

Ali zanima me koliko je problem ako se web/server sruši i kako ga popraviti. Znači problem ako/kada dođe može biti u downtimeu, tj koliko mi treba da stvar popravim i vratim web online.
Ovako za neke testne projekte gore koje sam imao prilike postavit nisam siguran koliko mogu naučiti, jer kako su testni tako nemaju ni posjetu pa kako se ništa ne događa nemam što popraviti ili :smiley:

isplati se, ja sam živi primjer

uvijek sam volio sve na teži način, tako da sam prije 5 godina zgrabio unmanaged VPS … dakle samo centos i root pristup

ako radiš sve za sebe, niko ne zavisi od tebe … zašto ne eksperimentisati

ja instaliram vesta control panel i imam povezan cloudflare … tako da mi ne treba DNS servis a ni mail servis jer koristim zoho … dakle samo ftp, firewall (mada ne treba zbog cloudflarea ali eto), sql i apache/nginx ili kombinacija

plus da napomenem ako koristite cloudflare i ne želite da se IP vašeg servera prikazuje drugima onda morate koristiti i drugi mail server mimo vašeg servera jer se IP vidi preko MX zapisa

dakle, pošto koristim centos prvo što se odradi na svježem VPS-u je yum update pa se instalira vesta

vesta se instalira za 2-3 minuta, u cloudflare podešavanima pointaš A zapis domene ka IP adresi servera i dodaš jedan CNAME zapis www is alias of tvoja-domena.ba

dodaš sajt na vesti i voila … imaš sajt online na svom serveru … za maksimalne performanse preporučujem mariadb 10 i php 7.3 (najbrže a najmanje resursa troši … to ćeš morati manualno apdejtovati ne znam šta sada dolazi po defaultu uz vestu)

vesta svaki dan oko 5 sati ujutru generiše backup svakog usera, u /home/backup/ folderu stalno su dostupna posljednja tri backupa svakog korisnika

to je setup, eh sada dolazimo do onoga “šta ako nešto pokvarim”

ako nešto pokvariš a ne znaš šta si pokvario, početnik si, imaš samo dvije opcije:

  1. tražiti po logovima šta si pokvario, pa po googleu tražiti odgovore kako popraviti to što si pokvario

  2. reinstalirati vps, instalirati vestu i vratiti backup usera sa nekog trećeg izvora (ovo sve traje 5 minuta, lično sam to radio sigurno 50ak puta)

prva opcija nekad zna uzeti dosta vremena, što znači veliki downtime sajtova, druga opcija može biti gotova za 5 minuta, zato što je vesta jednostavna, jasna i “utegnuta” - lightweight

jedino što ti za drugu opciju treba neki pouzdan cloud servis koji dozvoljava ftp pristup (za upload i download backup .tar fajlova sa i na VPS) tako da u svakom trenutku možeš za 5 minuta ftp uploadati svjež .tar backup fajl, reinstalirati VPS, instalirati vestu, downloadati backup fajl i vratiti korisnika pomoću tog fajla v-restore-user korisnik korisnik.01-15-2020.tar

naravno uvijek nakon instalacije veste provjeri v-backup-user i v-restore-user komande jer nekad ne rade pa se mora malo drugačije kucati komanda /usr/bin … tako nekako

meni se unmanaged VPS isplatio, a ni sada ne znam nešto specijalno oko servera

p. s. uzmi u razmatranje i openlitespeed servis sa cyberpanelom … ako su sajtovi wordpress onda na tu kombinaciju može i litespeed cache wordpress plugin … nevjerovatna brzina i nevjerovatna štednja resursa … možda počni odmah da se igraš sa tim

šta god da izabereš moraš imati kombinaciju da za veoma kratko vrijeme uploadaš svjež backup, reinstaliraš vps i vratiš backup … jer otvaranje stranica i stranica stackoverflowa nekad zaista uzme vremena

1 Like

Vultr je mnogo bolji izbor od Digitaloceana, mnogo stabilniji i sa više tutoriala na netu, ako nešto pođe po zlu, bar iz mog iskustva. Koristim oba trenutno, ali vidim razliku u istim paketima…

1 Like

Navijam za hetzner. Imam već neko vrijeme VPS kod njih. Snapshoot, backup , I ne brini. 3€ pa više. Ja trenutno plaćam malo jači paket, 8€ sa uključenim snapshoot u cijenu

1 Like

Ja od kad sam uzeo VPS i sam naucio podesavati, ne pada mi na pamet vise kupovat shared hosting.

Sad mi je nezamislivo da dijelim IP sa drugim ljudima, da nemam garantovane resurse (KVM), da ne mogu izmjenit ptr reverse dns i sl.

1 Like