Izrada aplikacije: podatkovni sloj i izgradnja modula

S obzirom da nisam dugo u programskim vodama, a pojavila se potreba za razvojem aplikacije za praćenje borbi ( što je do sad bilo napravljeno u excelu ), krenuo sam ju razvijati u kombinaciji PHP/MYSQL. Nema puno zapisa po natjecanju, cca 1000 boraca. Dosta je specifično, pa me zanima od iskusnjara, neke smjernice izrade…

1. Dali odvajati mysql upite u neke funkcije/klase ( a ima recimo upit SELECT * FROM kategorija WHERE id_borac=bla! ? Tipa da svaki put ne zovem

$sql=…
$query=…
$result=…

1. Općenito dali to krenuti graditi tipa CMS (naravno ne u toj mjeri komplicirano ) ili polako dio po dio koda sa funkcijama? Pa kad se pokaže da se neka priča ponavlja dva tri puta, prebaciti taj dio u posebni fajl funkcija…

Dakle, fali mi ona logika programiranja… :frowning: Ali trudim se! :slight_smile:

Pa mislim da ti je ovo pod 2 jako dobro. mada neme baš puno za razmislit. prvo si napravi popis onoga što ti sve treba, koje funkcije ( približno ) i onda ih svrstaj po folderima za sajt.

Hm, to je sad kao da pitaš Luku Modrića kako je najbolje igrati nogomet…

Napravi se detaljnu projektu i iz nje će ti biti puno toga jasnije.

Napravio sam tok programa - šta se u kojem momentu radi, definirao sve tablice i relacije, definirao potrebne query-je za dohvate podataka, ispise, unose… Ne trebam objašnjenje tipa daj sad napiši ovo… Treba mi recimo - ispravan start za razvoj a ne da napišem pol programa i onda skužim da sam se zapetljal…

Ad 1.
To se zove podatkovni sloj ili “data layer” u aplikaciji. Podatke koje koristiš u programu možeš, primjerice, oblikovati kao razrede (i kolekcije objekata), a implementacija razreda skriva točan način perzistiranja objekata (MySQL i sl.).

Ad 2.
U principu je to - to: otkrivaš funkcionalnosti, grupe funkcionalnosti i onda ih tako organiziraš. Zgodne ključne riječi kojima pokrivaš takvo programiranje su “refactoring” i “agile development” (npr. “extreme programming”, XP).

[quote=“tsereg”]Ad 1.
To se zove podatkovni sloj ili “data layer” u aplikaciji. Podatke koje koristiš u programu možeš, primjerice, oblikovati kao razrede (i kolekcije objekata), a implementacija razreda skriva točan način perzistiranja objekata (MySQL i sl.).

Ad 2.
U principu je to - to: otkrivaš funkcionalnosti, grupe funkcionalnosti i onda ih tako organiziraš. Zgodne ključne riječi kojima pokrivaš takvo programiranje su “refactoring” i “agile development” (npr. “extreme programming”, XP).[/quote]

oke… thx majstore! :slight_smile:

U stvari bilo bi dobro još u ovoj temi potegnuti pitanje tzv good practices u php-u…

tipa ovoga…

http://www.odi.ch/prog/design/php/guide.php

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja