Izrada web stranice-pocetnik

Pozdrav,ovako do sada sam imao nekih 4-5 ponuda,sto od nekih fabrika,sto od nekih prijatelja da im napravim web stranice…Sta ja znam nedavno mi je neka firma davala 500 KM da im napravim stranicu…

Ja to ne znam raditi,i sto znam o tome znam vrlo povrsno.Kako bi mi ovo mogao biti jedan dodatni posao planiram da naucim.Trenutno ima u Sarajevu jedan kurs koji planiram pohadjati pa sam se odlucio na ovoj stranici potrazim info…

Uglavnom mozda i bolja opcija bi mi bila,posto vidim da ovdje ima bas kvalitetnih ljudi da potrazim od vas pomoc,dakle ako neko zeli da me nauci fino,detaljno neka se javi na pm,za placanje cemo se dogovoriti…

pozzz

Da i ja sam na relaciji Saraejvo-Zenica pa ako je neko i blizu,mozemo se naci i tako…

najbolje ti je sam lagano tutorijale po netu…imaš ih na w3schools.com (malo eng moraš znat jbg)

imaš i po youtube-u dosta o tome…skini par programa i počni sam…i moja preporuka ti je nemoj naplaćivat dok ne naučiš…jer znam ja masu “web dizajnera” koji rade pa kad ih tip pita neku najosnovniju glupost oni to neznaju napravit i onda kažu da to nije moguće il što je još gore kažu da je moguće pa onda vozaju čovjeka ko malog majmuna…

zaboravio si najbitniju stvar… Kažu da je moguće, uzmu pare i onda vozaju čovjeka… :smiley:

http://www.actinnova.com/

To su ti koji daju kurs…Da li neko ima info o njima…Sutra cu da ih zovem da pitam sta ukljucuje kurs…Uglavnom lafo dobije se na kraju neki certifikat,sada koliko se moze tu nauciti…

p.s.

Najvise bih volio da mi licno neko objasni to,pa eto kontam sta je najbolje

[quote=“PeGO”]najbolje ti je sam lagano tutorijale po netu…imaš ih na w3schools.com (malo eng moraš znat jbg)

imaš i po youtube-u dosta o tome…skini par programa i počni sam…i moja preporuka ti je nemoj naplaćivat dok ne naučiš…jer znam ja masu “web dizajnera” koji rade pa kad ih tip pita neku najosnovniju glupost oni to neznaju napravit i onda kažu da to nije moguće il što je još gore kažu da je moguće pa onda vozaju čovjeka ko malog majmuna…[/quote]:zub:

Licno znam jednog takvog,vozao je ovog covjeka koji je bio trener fudbalskog kluba…Reko mu napravti stranicu i sve to i na kraju ga vozo 8 mjeseci i nije mu napravio :razbi:

[quote=“don01”]
http://www.actinnova.com/

To su ti koji daju kurs…Da li neko ima info o njima…Sutra cu da ih zovem da pitam sta ukljucuje kurs…Uglavnom lafo dobije se na kraju neki certifikat,sada koliko se moze tu nauciti…

p.s.

Najvise bih volio da mi licno neko objasni to,pa eto kontam sta je najbolje[/quote]

prijatelju ljudi koji ti idu držat tečaj za web dizajn a imaju skinut templejt koji radi na drupalu (CMS) su ljudi koji neznaju ništa…jer onda bi sami sebi napravili templejt :wink:

kreni sam lagano na ovom forumu ima hvala Bogu masa dobrih ljudi koji će ti pomoć šta god ti treba, naravno podrazumjeva se da nešto i sam probaš skužit, da ne “pilaš” za svaku sitnicu :wink:

ja sam isto tu na pm kad god ti treba a možeš mi poslat i mail na predragkezic@net.hr (samo naznači u subject da si ti, s ovog foruma) i to je to :slight_smile:

[quote=“don01”]Pozdrav,ovako do sada sam imao nekih 4-5 ponuda,sto od nekih fabrika,sto od nekih prijatelja da im napravim web stranice…Sta ja znam nedavno mi je neka firma davala 500 KM da im napravim stranicu…

Ja to ne znam raditi,i sto znam o tome znam vrlo povrsno.Kako bi mi ovo mogao biti jedan dodatni posao planiram da naucim.Trenutno ima u Sarajevu jedan kurs koji planiram pohadjati pa sam se odlucio na ovoj stranici potrazim info…

Uglavnom mozda i bolja opcija bi mi bila,posto vidim da ovdje ima bas kvalitetnih ljudi da potrazim od vas pomoc,dakle ako neko zeli da me nauci fino,detaljno neka se javi na pm,za placanje cemo se dogovoriti…

pozzz[/quote]

Evo ovako,

Kao prvo nislucajno nemoj ici u takve firme koje te uce web dizajn posto ces dzaba potrositi pare a neces nista nauciti.

1. Odluci se hoces li biti Web Dizajner ili Web Developer, mozda ovo zvuci bezveze ali nije. Oni ce te tamo nauciti malo PS mali HTML-a i mozda spomenuti CSS, to je zapravo Web Dizajner ali web Developer je progrmer koji zna (X)HTML, PHP, CSS, XML, MySQL, JavaScript, i jos mnogo programskih jezika. I web developer zna sve sto se tice weba. On nema granica u tom poddruciju. A web dizajner samo pomalo nesto sredjuje i pravi templejte.

2. Ako si se odlucio za web dizajnera onda uci PhotoShop, HTML, CSS.(TUTOVE MOZES NACI NA INTERNETU) Ako si se odlucio da postanes web developer onda vec ulazis duboko u vode informatike i najvjerovatnije ce ti se ovo toliko svidjati da ces se time ozbiljno baviti. Idi na stranicu w3schools.com ili slicne stranice (3 i 4 ces nauciti samo u dobrim knjigama) i nauci sljedece ovim redom:

(prije svega nauci osnove PS-a i pravljena web stranice u WYSIWYG programima)

1. HTML, CSS, KAKO FUNKCIONIRA WEB HOSTING I BROWSERI, NAKON TOGA MALO EKSPERIMENTISI SA CMS SISTEMIMA
    (nakon ovoga prvog kapitla si vec u stanju da za sebe i druge pravis uredne web stranice)

2. XHTML, JAVASCRIPT, XML, SSI,
    (sad vec mozes da razvijes male programe za internet i sad si stekao uredan nivo znanja)

3. htACCESS, PHP (ili asp.net ali ja ti to nebi preporucio), MYSQL ILI SQLITE…
    (kad usavrsis ove tehnologije nema granica, mozes razvijati cak i igrice tipa grepolis ili travian i praviti svoje vlastite cms sisteme)

4. JAVA za web

(svaka cast ako naucis ovaj kapitel u stanju si da pravis svoje online operativne sisteme microsoft, google, adobe ili oracle ce te rado primiti u firmu za jako dobru platu i da za svaki svoj projekat trazis najmanje 10 000 eura)

@soldier hvala na savjetima :doki:

Zanima me do kojeg si ti stepena dosao :slight_smile:

Uglavnom radim redovan posao,i za nekih 15 dana cu imati pauzu od nekih 1-2 mjeseca,pa sam konto da za to vrijeme savladam pravljenje stranica…

Za sada mi je cilj,posto sam dobijao ponude od pravnih lica,da jednostavno napravim stranice tipa ove

http://www.menprom.ba/index.php?lang=ba

i jos vaznije mi je da to budem u stanju da odrzavam duzi period,da se nesta ne pokvari ili rastima…

Jel mi dovoljno neka 2 mjeseca da ovo dobro skuzim…:zbogom:

[quote=“don01”]@soldier hvala na savjetima :doki:

Zanima me do kojeg si ti stepena dosao :slight_smile:

Uglavnom radim redovan posao,i za nekih 15 dana cu imati pauzu od nekih 1-2 mjeseca,pa sam konto da za to vrijeme savladam pravljenje stranica…

Za sada mi je cilj,posto sam dobijao ponude od pravnih lica,da jednostavno napravim stranice tipa ove

http://www.menprom.ba/index.php?lang=ba

i jos vaznije mi je da to budem u stanju da odrzavam duzi period,da se nesta ne pokvari ili rastima…

Jel mi dovoljno neka 2 mjeseca da ovo dobro skuzim…:zbogom:[/quote]

Ja sad otprilike pocinjem sa radom na 3. stepenu.

Zaboravio sam ti spomenuti CMS, ako hoces da pravis profesionalne stranice a da ne ucis ni jedam programski jezl ovo je dobro rjesenje (JOOMLA, Wordpress…), naravno ne mozes da se hvalis kako znas svasta i nemozes ozbiljno napredovati ali bi to bio dobri pocetak za male poslice.

ODAKLE TI PONUDE ZA TE POSLOVE, JA IMAM SVOJ WEB STUDIO(beam-studio.net) ali nikako da nadjem musteriju koja je pravno lice, samo neke male firme i td. Otkrij tu svoju tajnu poslovanja.:zhuja:

Vidi ja sam ekonomista,studije privodim kraju i u tom sam poslu…

Pravljenje web stranica me uvijek interesiralo da naucim a i sve sto je vezano uz to,samo redovni posao ne ostavlja previse vremena da se uci nesta drugo…

Inace razumijem se o racunarima mozda malo bolje nego drugi i jednostavno ljudi mi dolaze i pitaju pa hajde napravi mi stranicu,ti se u to razumijes.Tako vec par puta,i na kraju skuzim da bi mogao imati lijep dodatni izvor zarade a osim toga od viska glava ne boli,mozda i meni zatreba tako nesta…

Vidi moj savjet ti je Networking,dakle umrezavanja poznanstava.Nemoj biti ogranicen vec se kreci u raznim drustvenim i socijalnim krugovima,nemoj biti nadmen vec trudi se da imas sto siri spektar poznanstava…Cuj dovoljno je da imas jednog poznanika koji ti sam od sebe moze biti dovoljna reklama da ti zbavi destine poslica…

Ali sve je do tebe i tvoje sposobnosti da namirises priliku…zelim ti puno uspjeha u radu,imas dobru stranicu…

p.s. Nisi mi rekao vremenski za koliko ovo mogu savladati :slight_smile:

Pozdrav,
Novi sam ovdje pa se nadam da sam na dobrom mjestu postavio pitanje.
Ovo sto zelim napravit neznam kako da nazovem pa neznam ni otkud pocet,zelim na glavnoj stranicu imat kartu Europe:eu: i kad prodjes misem preko neke drzave da napravi nesto tipa promjeni boju ili malo se izvuce iz konteksta a kad kliknem na neku drzavu da mi vodi na neku ininu stranicu,nadam se da netko zna kako to izvest ja sumnjam na butons u flashu ali stvarno nemam pojma.:neznam:
:zhuja:

Evo jedna alternativa:

http://www.webmajstori.net/forum/showthread.php?t=30845

Hvala Ribo legendo:zhuja:

Vjerovatno kad to proucim malo cu ti postavt jos koje pitanje pa se nadam da ces bit voljan odgovorit:)

Nema problema, iako bi ti proucavanjem koda i threada trebalo sve biti manje vise jasno. Ovisno o tome kakva ti karta treba, morat ces zasukati i rukave da napraviš odgovarajuće bitmape. Ako zapne, pitaj.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja