JavaScript uzduž i popreko

Pa ako ih guraju vodece kompanije onda mi obecavaju definitivno.

To ti nista ne mora da znaci, bar meni ne znaci.

Za mene je Angular bespotrebno zakomplikovan framework i da ga NASA gura, ja ga vjerovatno necu koristiti.

VueJS i React su stvari koje mi se svidjaju, ali to su sada preferencije tako da ne vrijedi o tome raspravljati.

Pazi ja radim za jednu od vodecih kompanija Srbije koja se bavi iskljucivo ogromnim projektima gde su estimacije iznad 1god po projektu i svi traze angular i samo angular. Jer je idejalan za projekte kojima radi veci broj ljudi. Ali u poslednje vreme samo se govori o react-u. Ali bitno je isto da moze da se radi u kombinaciji angular i react kao RxJS. Ali slazem se da ce vreme da pokaze sta je bolje.

Mislim da potraznja govori sve

Inace na job marketu je skoro pa ista situacija, barem ovdje u DE.

Sta konkretno govori ?

Govori da ima samo vise poslova koji su vezani za Angular i React, i nista vise.

Zasto je to tako ? Pa vjerovatno zbog toga sto iza Angulara i Reacta stoje velike kompanije, dok iza VueJS-a stoji jedan lik iz porijeklom iz Kine sa par Contributora na Github-u.

Ja ipak imam tu, nazovimo je srecu, da na poslu biram s cim cu da radim :slight_smile:

Angular 2 cu probati kad napisu dokumentaciju za ES2015, a ne za Typescript :wink:

1 Like

I sta ti sad taj graf prikazuje? Jos jedno marketinsko izdrkavanje. Svaka cast svakome tako i tebi. Ako uzivas raditi sa Vue JS onda go for it. Samo ne volim to fanboy ponasanje. Za svaki posao postoji odredjeni alat, ka sto angular ili react nije za sve tako nije niti vue js. A da si radio sa C# ili nekum sl. programskim jezikom onda bi znao cijeniti i TypeScript. Osim toga nemam pojma zasto bi za Angular2 pisali dokumentaciju za ES2015 kad se kompletan FW oslanja na TypeScript, a TypeScript je odlicno dokumentiran tako da nema nekih problema s tim.

Po mom nekom misljenju i onom sto sam procita se vue js i angular2 bas previse i ne razlikuju. To je moj utisak i vjerojatno je pogresan ali otom potom.

Ne budi iskljuciv i probaj pa tek onda sudi, a ova marketinska izdrkavanja ostavi za neke druge.

1 Like

Ne prikazuje marketinsko izdrkavanje, vec je to real bechmark, ocito da nisi pogledao keynote, pa opet pricas napamet.
Marketinsko izdrkavanje rade upravo React i Angular odnosno kompanije koje stoje iza njih, i svaka cast na tome - zasto ne, kad mogu.

To nije fanboy ponasanje, vec stvar preferencije.U prosloj temi si rekao da se ostavim VueJS-a, i da predjem na neku ozbiljnu i mocnu stvar, tipa Angular 2 i sl.Ja i dalje ne vidim sta to moze Angular ili React, a da VueJS ne moze, sve se na kraju svodi na nekoliko stvari, tipa jednostavnost koristenja, performansi, i naravno potraznje.

Ja sam front-end developer, tako da me C# uopste ne zanima.

Zbog toga sto im stoji od pocetka tab za JS dokumentaciju, u kome pise da uskoro izlazi dokumentacija za JS.Realno, TS je dobra stvar, ali to je jos jedna stvar koju moram nauciti da bi koristio Angular 2.

Vjerovatno grijesis, jer izgleda da nisi koristio u nekom projektu ni jedno, drugo, a ni trece.Za tebe je abnormalna pojava, i anti-pattern dijeljenje podataka izmedju 2 komponente, tako da ne znam, o cemu bih s tobom raspravljao na nivou JS Frameworka.

Ziv bio, pozdrav.

Dje ja to napisah???

Ali nebitno, ja cu uraditi uskoro jednu OpenSource stvar na VueJS-u, mislio sam na 1.0 raditi, ali je 2.0 out, pa cu pokusati na njemu.

Dati cu kod na uvid, pa ako neko bude voljan nek napravi kopiju u Angular 2 ili Reactu, da ne bude rekla-kazala i marketinsko izdrkavanje :wink:

Pa to sto je potraznja poslova veca nemra znacit da je framework bolji. Angular ima veliku potraznju jer ga gura google + framework je kompleksan i relativno malo ljudi se upusta u njega. Ali angular se treba koristiti samo tamo gdje je prijeko potreban, a za sve ostalo ima laksih i boljih frameworkova.

Pa jel ti vidis sta sam ja pisao? Ja sam se sa svojim posotom koji prikazuje potraznju poslova referencirao na ova dva posta:


Inace i ja sam zagovornik onoga da treba koristiti “right tool for the right job”.

Dijete na kraju si i uradio onako kako sam ti ja cijelo vrijeme i tupio samo toga nisi niti svjestan. Tako da …

Ti si cijelo vrijeme tupio da je to sto radim anti pattern, i nista vise.Tako da…

Ne bih stvarno da se vise raspravljam sa tobom, imam vaznijeg posla.Ti koristi sta zelis, ja cu sta ja zelim.

Kad izbacim ovaj OS Projekat na Github baci pogled, i uradi slobodno isto na Angularu pa mozemo onda odraditi neki benchmark, da ne bude da je sve marketing.

Dodajte na ToDo listu učenja:

https://code.facebook.com/posts/1840075619545360 :slight_smile:

A dobro oko npm-a nemas sta puno uciti, osim ako ne distrubiras pakete - mada to nikad nisam radio, pa ne znam.

Ovaj yarn je prilicno ista stvar, umjesto npm install, koristis yarn add :slight_smile:

@belmin još se nisi pohvalio s Vue projektom :stuck_out_tongue:

Ne striktno vezano za JS, ali jos jedno u nizu fancy sranje koje se servira.Prije par godina je bilo losa stvar, a danas dobar pattern…keep it up.

Ista stvar i sa CSSom, prije par godina se ID forsirao, kao to se mora ovo ono, da bi se kasnije doslo do zakljucka da su klase vise reusable, pa se tu pojavio BEM i pa sass, stylus itd…za koju godinu ce opet nesto novo doci, tipa inline stylesheet :joy:

1 Like

SASS + BEM je najbolja stvar koja se Frontendu dogodila, kad jednom probaš BEM nema nazad, jednostavno genijalna stvar :slight_smile:

1 Like

Da to je istina, slazem se u potpunosti, samo sam htio reci koliko su dugo ID-evi bili servirani kao dobra praksa :slight_smile:

Eto tu ima BEM-a koliko hoces, i stvarno je kul i pozitivna stvar.Ali ipak ja bih rekao, najbolja stvar koja se desila je pojava Flexbox-a, ali li to je sada subjektivna stvar.

Takodjer ovdje se moze vidjeti isto “sve zajedno u jedan file”, ali na malo cistiji nacin, nego sto to react radi sa render funkcijama.Ali i Vue ih ima, pa ko voli nek izvoli :slight_smile:

1 Like

:smiley:

Ja sam više fanboy SCSS-a, ovaj izvorni SASS nije kompatibilan sa čistim CSS-om, primjer:


:stuck_out_tongue:

LINK