Je li prije bilo lakše?

Što se vama čini, je li prije bilo lakše stvoriti zaradu preko interneta i uspjeti, nego danas? Meni se čini da definitivno je, pišem ovo jer sam prije recimo 2 godine, kada sam imao 18 godina bez problema imao redovno prihode od interneta, te sam na mjesec imao zaradu od recimo prosječne plaće, a danas gotovo da ni nemam prihoda. Žao mi je što dio zarade nisam ulagao u posao i to je čini mi se najveći promašaj koji sam napravio, a sada kada sam prodao većinu “projekata” koji su mi donosili zaradu, ne uspjevam nikako stvoriti ponovno nešto.

Jedini prihodi u zadnje vrijeme su mi od Instagrama, ali polako i to prestaje jer se pojavljuje pre pre pre velika konkurencija.

1 Like

Da sam prije par godina imao današnje znanje zarađivao bih više od nogometaša. Živimo u sadašnjosti. Za 5-6 godina će sigurno mnogi govoriti kako je prije 5-6 godina bilo puno lakše. Treba iskoristiti ono što se danas može iskoristiti.

Slazem se sa mitok . Sada odlicno zaradjujem zahvaljujuci internet zaradi,a da mi je sadasnje znanje tj.praksa bilo prije 5 godina,sada bi zaradjivao 5 puta vise. Tek u zadnje vrijeme sam shvatio zlatno pravilo internet zarade: kad prokuzis formulu,samo to ponovis x2, x5 ili x10 i toliko se i zarada poveca. Fora je u tome da to moras sam skuzit na vlastitom primjeru, to ti nitko ne moze objasnit niti pokazat. Samo praksa.

1 Like

Normalno da je teže, i to ne dva ili tri puta nego puno teže. Razlika u konkurenciji danas i prije par godina je ogromna, danas je svak webmajstor a prije smo bili rijetkost, da ne pričam koliko je Google prije bio jednstavan. Jedina formula za Google je bila da imaš link više od kunkurencije i sigurno si prvi, danas je Google ogromna enigma, možeš napraviti sve ne garantira ti nikakve rezultate.

No može se, baš ono što kažu, za 5 godina će netko reći, da mi se vratiti 5 godina u natrag.

Kad se samo sjetim facebookove zastite prije par godina, obicnim javascriptom sam spamo profile sa onim glupostima kao profile watcher i uzimo pare samo tako. Iako ni sad nije tesko kad se nadje dobar nacin, poceo prije 15 dana na IG i evo zarade.

Ukoliko zelis moje iskreno misljenje o tebi i tvom poslovanju te tim “redovnim mjesečnim prihodima” mogu ti napisati u pm ili ovdje javno…
Jer znaš me znam te. Znam na čemu si zaradjivao i kako :slight_smile:

Ma brate može se zarađivati i danas i to dobro, samo rad, red i disciplina.

Iz mojeg iskustva mogu reći da kako vrijeme prolazi postoji više načina zarade jer se šire razne grane ali naravno ne znaju svi za te grane nego se većina drži starih poslova i toga i govori da nema zarade.
Kao prvo treba prestati raditi za domaće tržište jer od toga nema kruha. Koliko radiš toliko ćeš zaraditi nema lakše teže vremena se mjenjaju a ti se moraš njima prilagoditi ako želiš biti još u poslu. Također ne može svako biti programer,dizajner,seo stručnjak itd svakome nešto ide i treba se toga držati i pustiti svakome stručnjaku neka radi svoj posao dakle ti radiš ono što tebi ide i novac uložiš u neke druge stvari.
Gore sam vidio da netko spominje zaradu od instagrama da je prije bila lakša naravno jer prije par godina je bilo manje web stručnjak to je čisti primjer da se treba okretati novim stvarima i poslovima.

Ima mnogo prostora za zaradu, nije sve pokriveno u detalje kako treba da bude. Uvek treba gledati da postojeću nišu u kojoj radite prebacite na viši nivo, uvođenjem dodatnih sadržaja koji će biti zanimljivi korisnicima. Evo jedan primer: Nekome je mnogo lakše da sluša nego da čita (ima vremena da radi druge poslove), onda imate niše koje tekstualno rešavaju problem, možda i to može na viši nivo “video edukacija” i slično. Naravno sve to traži dodatna sredstva, ali sve to može da se unovči i na tome zaradi, samo je bitno koliko Vi vidite sebe u tome i koliko ste spremni da načinite korak napred.

Evo na forumu što sam uspeo da sumiran, svi se vezuju za to koliko je neko zaradio, to je neka projekcija, što me ne neće začuditi da korisnika @Veritos pitaju za neki tutorijal (može i to da se unovči).

Treba se takođe okrenuti i istražiti i druga govorna područja (eng) svi rade, ali zašto npr. Nemačka, Austrija, Mađarska, Španija, Kina sve su to tržišta na kojim nedostaje određenih niša, ali sa druge strane se na strani webmastera postavi odmah pitanje “Koliko sve to košta, najviše prevođenje koje nije jeftino” i slična pitanja.

Ja bih voleo da ovde u ovoj temi ili zasebnoj neko podeli iskustvo ko radi na drugim govornim područjima, ista niša za eng i drugo govorno područje, pa da sumira rezultate. Možda ću pogrešiti ali neko je ovde napisao da radi na češkom govornom području,ako ne grešim.

@konjislav
Ccccc … mogao si barem zatamnit svoj mail :slight_smile:

šta fali što se vidi, ne mogu mi nažao učinut ništa hahah

Zavisi cime se bavis.

Evp ja bolje daleko bolje zivim, zaradjujem itd, sada nego prije.

Mada uvijek su prisutni usponi i padovi, to je sastavni dio svega :wink:

Prije je bilo lakse jer nije toliko ljudi znalo da se moze zaraditi preko interneta. Sto je neko rekao za 5 godina ce biti jos teze.

Ali kao i u svakoj industriji, jedni propadaju, drugi se dizu, mjenjaju oblast poslovanja…

Činjenica je da “brand” ostaje a osrednji projekti propadaju. Teško je sad i bit će još teže u budučnosti.

Npr pogledajmo jutarnji list, postoji od 40-ih godina od tiskanih izdanja do danas digitalnih, dakle neovisno o napretku tehnologije i promjenama pa čak i konkurenciji ipak prezivio je jer je “brand” i ljudi dolaze tamo jer ga percipiraju kao mjesto gdje će pronaći željeno.

Tako da ako ne “brendate” svoje webove postoji vjerovatnost da neće preživjeti kako sad tako ni u buducnosti.

5 Likeova

Samo se prilagodio (jutarnji) i oni koji ga vode shvatili su mjesto,vrijeme,nacin itd…
“brand” je bio i Myspace, Yahoo i mnogi ali nisu se prilagodili vremenu.

1 Like

Ja misli da je danas malo teze nego pre par godina. Prvenstveno iz tog razloga sto se ne moze toliko muvati i petljati kao nekad.
Ljudi sa ovih prostora vise vole uzeti brzi kes sa malo rada i mnogo “muvanja”, nego se organizovati i raditi na necemu dugorocno (vecina je takva).
Tako da mislim ako covek odluci na necemu raditi kako treba, i ako se postuju pravla igra, rezulatat nece izostati.

1 Like

Ja mislim da svi uvijek misle kako je prije bilo lakse zato što sad imaju informacije koje tad nisu iskoristili a vecina nas i da 100 puta ide od pocetka napravili bi isto u tom trenutku bez informacija iz buducnosti hehe.
Ali jedna stvar je sigurna - uvijek se da zaradit i to za nase pojmove jako dobro.

2 Likeova

Kao što i Petar kaže… lako deluje zaraditi u prošlosti sada - kada postoji mali milion tutorijala kako je neko zaradio pre 5 godina ili na koji je način rizikovao tada i sada uspeo.

Tada toga nije bilo kao što ni sada nema tutorijala koji će biti dostupni za nekoliko godina.

Mada, verujem da je sada malo teže početi, ali nije velika razlika.

1 Like

Baš to, teže je početi

Meni baš logično da je sad lakše početi. Toliko stvari napisanih i na našem jeziku i na engleskom, toliko tutorijala i smjernica koje su odlične, hosting je jeftiniji nego nekad sa 20-30 dolara se može uzet neki shared hosting i par domena, a nije bilo toliko jeftino nekad. Problem i nekad i sad je neiskustvo, ali to dođe sa godinama, problem je i nestrpljenje i što se ne izgrade dobri filteri za informacije i razvrstaju korisne i nekorisne. Za 95 posto problema ima rješenje već napisano. Danas svako za 2-3 dana može naučit pravit sajtove samo je pitanje da li je sposoban napravit opširniji, korisniji i zanimljiviji sadrzaj na sajtu da bude ispred drugih. Prije nije bilo to potrebno. Jeste teže napraviti takav sadržaj, Ali je i poštenije. Jeste teže skupit prirodnim putem lajkove, ali je i poštenije. Ja sam nekad na radu na sajtovima provodio 30 posto vremena, a 70 posto pravio linkove. Nije logično da takva raspodjela vremena daje bolje sajtove nego kad na sadrzaju radiš 95 posto vremena. Mnogima je to teže. Meni je lakše. I za 90 posto sajtova koji ne rangiraju postoji razlog. Gugl nije savršen ali znatno napreduje. I može pričat svako šta oće poslije svih promjena rangiranje je bolje no ranije. Nije da me gugl nije kosio i rušio, al nije da nije nagradio trud i rad. Za sad mi se to nije desilo. A ranije npr. odeš na tportal blogove, bilo ih do pr7 dofolov autoapruve, pa komentarišeš nemilice, pa te nagrade prvom pozicijom za termine o kojima si lupio par rečenica… Niđe veze. Al čovjek se mora prilagoditi pravilima velikih od kojih zavisiš.

PS: imam jednu ajd recimo anegdotu o ranijem SEO. Zove me u neka rana jutarnja doba 2012 ili 2011 iz mtela (preko kojih imao net tada) lik i kaže da su ih kontaktirali sa određenog sajta i da se sa mog kompjutera širi spam po njihovom sajtu, da skeniram kompjuter da mi je garant neki virus na kompjuteru.