Jedan dokumentarac o mesnoj industriji

Evo jedan dokumentarac (hrvatski spiker i hrvatski titlovi):

U nekoj drugoj temi koje se sad ne mogu sjetit sam komentirao gluposti koje se uče na ekonomiji (tipa da je inflacija do 2% poželjna i čak i nužna za gospodarski rast itd.). Tamo sam stavio isječak iz jednog drugog dokumentarca koji dokazuje da su te idiotarije ništa više nego plaćene studije i totalne laži. Evo sada isto i sa mesnom industrijom. Ništa novo, ali maloprije sam pogledao ovaj dokumentarac pa ga postam ovdje. Ima i neki Food inc. ili tako nekako, i hrpa drugih na ovu temu.

Poanta: Ne vjerujte svemu što čujete, što pročitate u “znanstvenim studijama” itd.

Neznam o cemu je, ali definitivno cu ga pogledat danas sutra kad uhvatim, doku na temu hrane me jako interesira.

A ima o GMO mi se cini neki dokumentarac i zasto nema etiketa GMO na hrani. Ovce, iako su ovce, njima moras upravljat i one se plase ako ova ovca ispred prdne, mnogo puta ovca ispred prdne, a ova iza dozivi infarkt. Pa eto zato nema etiketa GMO na hrani, jer nijedna ovca nebi kupila tu hranu i automatski multi miljarderski biznis pada u vodu…

EDIT:
Poceo malo da gledam da vidim o cemu je, i gledao sam to, da to je strasan dokumentarac, ali to ti je narodu kroz jedno uhu unutra kroz drugu van, pozuda je velika i nemoze joj se odoljeti… Pogotovo kada je sve tako lijepo aranzirano.

I odma da se nadovezem, neznam kako je kod vas, ali eto ja sam malo stariji ali jos se osjecam mlad, moja generacija i ove oko moje su pocele masovno oboljevat od razno raznih bolesti (rak je postao normalna pojava), pa eto kako je u vasim krajevima?

cca: 40 godina.

Da samo ne seremo po mesu na ovom forumu sad nedavno je bio dijetalni proizvodi dokumentarac, krivotvoreni okusi. Nisam odgledao ali je na istu foru samo ono za dijetalne proizvode, uglavnom katastrofa…

Ja meso već 2 godine skoro da ne jedem uopšte, pojedem ga otprilike 1 mesečno u nekom restoranu na pizzi eventualno, mada je i to sve manje slučaj. Smatram da je najbolje da čovek ako ima mogućnosti proizvodi što više svoju domaću hranu a što manje da kupuje industrijsku.

Generalno, za većinu ljudi najzdravija ishrana bi podrazumevala: voće, povrće, orašaste plodove i malo mahunarki i odredjenih žitarica.

E bas to na pici je najgore moguce kazu, da to zapakiraju tako lijepo da ti sline cure, nafilaju je sa pojacivacima okusa da covjek trazi jos, bas kao droga…

A kakva domaca proizvodnja, nema domace proizvodnje, jedino ako imas doma svoj vrt, ali ni to nije domace, pa to sjeme koje kupis je tretirano, i opet ljudi kupuju gnojiva jer sta ces s malim paradajzom, on mora biti velik, ono neke bube se muvaju vrtom, daj otrov i tako…

nije to nista domace i zdravo. Ali slazem se da je domace u nekim slucajevima manje zlo od industrijskog. Ali imas domace proizvodjace jabuka koji se kunu da malo spricaju a vidis dim iznad vocnjaka svaki put kad prodjes pored njega,…

EDIT:
I uopce nije kriv proizvodjac, ja ne krivim nijednog proizvodjaca, pa cak niti onog koji proizvodi meso, niti ove koji ljudima prodaju rak. Kriv je potrosac, svaki put kad uzme novcanik i glasa za rak, neka, daj mu ga… Dok se opameti (ako) onda ce i ta industrija nestat… Pa boze moj, ne tako davno glavno je bilo pusenje, svi su pusili, pa kako sad najednom nitko ne pusi? Maknuli reklame i pazi narod vise ne pusi, fenomen nad fenomenima, mocna je ta kutija na stalazu (dobro sad je montiraju na zid).

EDIT2:
Zamisli covjecanstvo ima mind control uredjaj i umjesto da upravljaju ljudima da se stvaraju cuda i siri dobrota oni upravljaju ljudima da im uvaljuju govna za neke tamo dolare koji ce uskoro nestat…

Jeste loše to na pizzi al jednom mesečno neće ništa da fali, pogotovo ako svakodnevno ne piješ gazirano, ne jedeš meso, industrijske proizvode, dobro se hraniš itd itd.

A što se domaće proizvodnje tiče naravno da postoji domaća zdrava proizodnja u svom voćnjaku i naravno da je to mnogo bolje od industrijske hrane. :slight_smile:

A za npr jabuke niko te ne tera da kupiš delišese, greni smitove i slične koje treba da prskaš 20 puta godišnje nego kupiš lepo sadnice petrovače, kolačare itd, autohtonih sorti koje se ne prskaju.

Da, jedino tako. Ali vidim tu kod mene na selu imaju ljudi doma jabuke, ali ne ove starinske nego te fine i oni prskaju ko blesavi. Imam i ja jednu takvu doma na vrtu i nisam pojeo jednu jabuku sa tog drva jer ne prskam. A jabuke su ogromne, padnu dole prije nego su zrele i jos nisu zrele a vec su crvi unutra.

Znaci tako su je dizajnirali ovi koji se igraju boga, da moras prskat, najbolje sa njihovim sredstvom tako sav novac ide njima… Tako se zaradjuje novac…
Cek sad dok neka farmaceutska grupa pronadje neke tablete za rak ili cjepivo ili neznam nesto takvo (vjerojatno vec imaju), samo jos malo cekaju da se ljudi zaraze pa ce onda postat multimiljarderi…

Prvo napravis stetu onda je popravis, a zaradjujes i dok pravis stetu i dok je popravljas, gdje ces boljeg biznisa. nesto tipa USA vojna i gradjevinska industrija, prvo pobacaju bombe i onda poslaju firme da popravljaju… A BDP raste, i zato to gospodarstvo moze podnjeti sva ona sranja sto su neki tu navodili, tipa studentski krediti, aumobili i tako…

Jeste, to je tačno, te našminkane sorte se moraju prskati po 20 puta godišnje da bi nešto bilo od ploda.

Ali zato imaš ove stare sorte koje se ne prskaju i one su dobre.

Ja živim na selu i 90% hrane koju jedem je iz mog vrta ili susjednih vrtova (često funkciramo po principu klasične robne trampe).
Ljudi često podcjenjuju život na selu, ne znajući koliko prednosti takav život nosi.

Nije ni čudo što je sve popularnije da dobrostojeći ljudi iz velikih gradova iznajmljuju vrtove i imanja po selima.

Industrija i kapitalizam su nemilosrdni, sve osim novca je nevažno…

Tako je, na selu je spas. Proces decentralizacije je nada za čovečanstvo. Videćemo da li će to shvatiti na vreme. :slight_smile:

Ja bi volio cuti na kojem ste to selu i kako uzgajate hranu jer ako kupujete sjeme u ducanu, prskate s necim onda nevidim neku razliku selo i masovna proizvodnja.

Covjek je takav, treba mu lijep debeli paradajz, jedina prdnost domaceg na selu je sto nije putovao do stola po cijelom svijetu sve ostalo je vise manje isto…

jedno je sigurno - čovjek nije mesožder … zato što nema takve zube da kida meso, pogledajte kakve zube imaju pas i mačka a kakve čovjek … i čovjek ima preduga crijeva, tako da meso truhne u čovjeku (tu se rađaju loše stanice u tijelu - rak) … dok pas i mačka imaju kraća crijeva i mogu brzo svariti meso … plus što meso kiseli organizam, dakle narušava alkalnost organizma (protok kisika kroz krv) … a kada se naruši alkalnost krvi dolazi do pojave mrtvih stanica, rakova, tumora itd. … najbolje nam je bilo dok smo skupljali bobice, čim smo počeli meso jesti krenuli su ratovi i sukobi

zato što se čovjek pretvara u ono što jede, kada jedeš životinje onda postaješ životinja a jedino što nas razlikuje od životinja je sposobnost da kontrolišemo svoje nagone

1 Like

hahaha, da ima nesto u tome. Recimo neces vidjeti dvije krave da se zakolju do smrti, mislim bikovi se znaju dobro potuc a i usmrtiti kada je zov prirode. Ali recimo lavovi su tako nemoralni da pojedu i svoju mladuncat. znam da je sve to priroda i da oni to rade da opstanu ali je to strasno svejedno.

1 Like

Tako je @korisnik9758789, potpuno se slažem, sve si dobro napisao.

@dadaas Deda i baba čuvaju stara semena i onda se to seje što se tiče jednogodišnjeg povrća, a voće se takodje uzimaju stare sorte za organski uzgoj bez potrebe za prskanjem i ona traju decenijama tako. Zemljište se ne tretira nekim otrovima koji bi loše uticali na celu priču i to je to, tako se to postiže i može se naravno, samo je potrebna volja i vreme.

1 Like

nažalost danas je sve manje vremena za prosječnog čovjeka … kapitalizam nas gura u brzo vrijeme, hiperprodukciju, gdje se sve svodi na novac i posao i gdje sve za novac možeš kupiti

koliko je dobro, toliko je loše, sreća pa ja imam od djeda imanje i nekad tamo u budućnosti sebe zamišljam tamo

upravo to, jedino što nas razlikuje od životinja su moral i sposobnost kontrole nagona … mada smo svjedoci da se sve više ljudi ponaša gore nego najgora životinja

mislim da hindusi ili tamo neki azijati imaju filozofiju gdje se cijeli čovjek svodi ne na mozak, već na stomak … dakle oni vjeruju da je najbitnije što se tiče čovjeka ono u stomaku … nisam daleko od tog ubjeđenja :smiley:

1 Like

Mnoge studije su dokazale da korisol raste kod zuvotinja kada se one kolju. ako je to klanje specijalno stresno onda je ta zivotinja pod abnormalnim kolicinama stresa i luci abnormalne kolicine kortisola koje ostaju u mesu.

Naravno, studija dali se kortisol iz tog mesa unosi u nas organizam nije napravljena. Ali je napravljena bolesna studija gdje su pse hranili misevima i ono sto se desilo tim misevima je strasno. Razno razne bolesti tipa kojih vidimo danas. meni je najinteresantnija impotencija.

kakav je to momak koji sa 30 ide po viagru i on nije jedini, ima ih jako mnogo. Pametnom dosta, ocito je negdje trulo u sustavu…

Selo u zaleđu Splita.
Poljoprivredom za vlastite potrebe se bavimo generacijama te imamo svoja sjemena za većinu toga, a ostatak kupujemo kod trgovina sa eko politikom… pa tako naša pamidora izgleda i ima okus one pamidore (rajčice) iz prošlog stoljeća.
Zemlja se ne tretira doslovno ni sa čim. Zlatica sa krumpira se skida rukama, trava se čupa satima i danima…
Zimnicu radimo svojim rukama, pa tako imamo ajvar, kisele krastavce, paprike, razne salate, ciklu, ketchup, sos od rajčica itd.
Baba i did su s mora, pa često jedemo tek ulovljenu ribu.

S viškom poljoprivrednih proizvoda hrane se domaće životinje, vodi ih se na ispašu… što daje produkt mesa kakvo se jednostavno ne može kupiti nigdje na svijetu.
Uzgajamo svoje svinje, sami obrađujemo i sušimo meso.
Imamo kokoši, jedemo domaća jaja.
Susjedi drže koze, ovce, krave itd, a sredstva kojim ih štite od kukaca i raznih zaraza gazda pred kupcima pije iz čaše (100% eko proizvodi).

Živimo okruženi šumom. Mir i idilu “remete” zvukovi proizvodnog pogona za namještaj koji ima grijanje na prirodna “goriva” i eko pročišćivače ispušnih plinova.

Da sve ne bi zvučalo idealno, obožavam tu i tamo jesti fast food hranu… i popiti koju pivu :smiley: hahah

P.S. zaboravio sam napomenuti kako oko kuće imamo razno razne voćke, veliku šumu u kojoj beremo gljive, radimo čajeve, proizvodimo svoje vino …

5 Likeova

Ovo zvuči kao raj…

1 Like

Tako se to radi, objasnila @s.perkovic. Bravo!

Hhahahahahahahahhahaha